Készült: 2024.03.28.14:26:59 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

94. ülésnap (1999.10.20.), 342. felszólalás
Felszólaló Ruchti Róbert (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

RUCHTI RÓBERT (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Elnök Úr! Tisztelt Ház! Egy egészségesen fejlődő társadalomban a polgárok jogos igénye az úgynevezett szellemi táplálékhoz jutás, a kultúra elérhetősége. Ahogy nem létezhet állam és társadalom polgárok nélkül, úgy nem létezhet közösség és nemzet sem kultúra nélkül. A jól ismert korábbi felfogás, a maradékelv szerinti elosztás hosszú időn át rendkívül méltánytalan helyzetre ítélte ezt a területet. Ebből az áldatlan állapotból - mondhatni - a nagy ugrás az idei évben következett be. Beigazolódott, hogy a beletörődést az akarat legyőzheti.

1998-ról '99-re soha nem látott mértékben, 67 százalékkal nőtt a kultúrára fordított támogatás összege. Ezek után jövőre, ha csupán a reálértékét őriznénk meg ennek az összegnek, akkor sem érhetné igazán szó a ház elejét. A polgári kormány azonban nagyon is őszintén gondolja, hogy az évtizedes mulasztás csak akkor hozható be, ha évről évre előrébb lépünk ezen a területen. Ezért jövőre a kulturális tárca ez évi támogatási összege 58,4 milliárdról 66,5 milliárdra fog nőni, ami újabb 15 százalékos emelkedést jelent, jóval meghaladva a következő évi becsült, 6-7 százalékos inflációt. Egy polgári államnak egyaránt kell támogatnia mind a kultúra létrehozóit és őrzőit, mind az azt igénybe vevő polgárokat, és a 2000. évi költségvetés komolyan meg kíván felelni ennek az elvárásnak.

Ezek után a kultúra finanszírozásának néhány olyan területéről szeretnék szólni, amelyeket jelentőségük folytán nem lehet figyelmen kívül hagyni egy ilyen vitában. Mindenekelőtt annak a közgyűjteményi és közművelődési normatívának az alakulását említeném meg, amely a helyi és a megyei önkormányzatokat illeti. Látva a változást, örvendetes, hogy a települések kulturális feladataik ellátását a következő évben az ideinél is nagyobb összegből tudják majd biztosítani. A növekedés mértéke 15 százalékos, ami nem csupán a kiszámítható működést garantálja a helyi művelődési házak és közgyűjtemények, a múzeumok, levéltárak és könyvtárak számára, de az előrelépés, a színvonal-emelkedés lehetőségét is eredményezheti. Ezt a dolgot kedvező körülménynek tekinthetjük nemcsak a kulturális javak hozzáférhetősége, hanem azok minősége szempontjából is. Mindezt azért is értékelem nagyra, mert azt gondolom, igen fontos, hogy a helyi igények a kultúra területén is találkozzanak a helyi finanszírozással.

Ugyancsak a helyi kultúra számára jó hír annak az érdekeltségnövelő támogatásnak az érdemi emelkedése, amelyet a könyvtárak és közművelődési intézmények vehetnek igénybe. A 15 százalékkal megemelt összeg arra hivatott, hogy segítséget nyújtson a könyvtárak állománygyarapításához, illetve a művelődési házak infrastrukturális, technikai, műszaki fejlesztéséhez. Ezek olyan célok, amelyek megvalósulása, mondhatni, közvetlenül befolyásolhatja egy adott szolgáltatás milyenségét, nem egy esetben egy település kulturális esélyeit. Emiatt is nélkülözhetetlen, hogy ez a támogatási forma ne csupán megmaradjon, hanem - mint ahogy a 2000-es költségvetésben - a mértéke növekedjék.

Tisztelt Képviselőtársaim! Az elmúlt években az alulfinanszírozás következményeként több száz művelődési ház egyszerűen megszűnt létezni. Az ilyen helyeken a kultúra szó szerint otthontalanná vált, ugyanis a kényszer más funkciót adott ezen intézményeknek. Idén ezeknek a házaknak az újraélesztésére 100 millió forintot költött el a tárca, ennek eredményeként 73 településnek újra van kultúrháza. A kormány azt szeretné, hogy ez a kedvező tendencia folytatódjék, sőt jövőre még több művelődési házba térjen vissza az élet. Ehhez 2000-re a támogatást az idei duplájára, mintegy 200 millióra kívánja emelni.

A helyi kultúra megőrzésének, a közösségi értékek elismerésének szándéka fejeződik ki az önkormányzati zene- és énekkarok támogatásának 16 százalékos emelésében is.

Végezetül én is arra a következő évben induló újjáépítési programra hívnám fel a figyelmet, amely 1 milliárd forintot különít el kifejezetten az épített örökségeink megóvására, felújítására.

Mindezek alapján felelősséggel kijelenthető, hogy a kulturális értékteremtés és -megőrzés finanszírozása kellő súllyal van jelen a következő évi költségvetésben.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)

(21.50)




Felszólalások:  Előző  342  Következő    Ülésnap adatai