Készült: 2024.03.29.01:45:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

183. ülésnap (2008.12.02.), 318. felszólalás
Felszólaló Dr. Avarkeszi Dezső (MSZP)
Beosztás igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Előadói válasz
Videó/Felszólalás ideje 4:19


Felszólalások:  Előző  318  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. AVARKESZI DEZSŐ igazságügyi és rendészeti minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Őszintén mondom, hogy nagy örömmel töltött el a törvényjavaslat fogadtatása mind a bizottságok részéről, mind a plenáris ülésen megerősítést nyert, hogy e törvénymódosítás hazánk alapvető érdeke, és ezzel a parlamenti patkó valamennyi frakciója egyetértett. El kell mondanom, hogy még mielőtt a tárcánk a kormánynak benyújtotta a törvényjavaslatot, ötpárti megbeszélést tartottunk. Ott néhány észrevétel elhangzott, és ezt követően az Országgyűlésnek történő benyújtás után újból leültünk a frakciók képviselőivel, kérve és megkapva támogatásukat.

A törvényjavaslat egy része kétharmados szavazást igénylő szabályokból áll; az útlevéltörvény módosítása ilyen.

(17.20)

Ennél a résznél már csak ezért is kellett a széles körű konszenzus a második generációs biometrikus útlevelek szabályozásával kapcsolatban. De el kell mondani, hogy itt nemcsak a közösségi vívmányoknak a hazai jogrendbe történő átültetéséről van szó, hanem ennél jóval túlmutatóbbak azok a szabályok, amelyeket a törvényjavaslat tartalmaz. A legmodernebb technikák felhasználásával kiállított okmány bevezetésének jogszabályi hátterét teremti meg, és ez a polgárok mindennapjait megkönnyítő változásoknak a hordozója.

A másik része a törvényjavaslatnak valóban a 14 éven aluli magyar állampolgárok személyazonosító igazolvánnyal és más igazolványokkal való ellátása. Nem véletlenül hangsúlyozom ezt a más igazolványokat, hiszen például a taj-számot vagy az adóigazolványt is automatikusan kapják meg a szülők a gyermekek számára, illetve az életkezdési támogatásnál is csökkennek az adminisztrációs terhek, mindezek nagyon fontosak. Épp ezért a kormány például nem támogatja azt a módosító indítványt, amely az utóbbi új intézkedések elhagyására vonatkozik, kifejezetten fontosnak tartjuk a szülők terheinek, adminisztratív terheinek a csökkentését.

Tóth András képviselő úr az általa most is elmondottakkal kapcsolatban beadott két módosító javaslatot. Ezekkel a kormánynak, megmondom őszintén, hogy elég komoly problémái voltak, a bizottságokban nem is támogattuk. Amit most képviselő úr felvetett, nyilván ezeket kapcsolódó módosító indítvány formájában kívánja benyújtani. Ha benyújt ilyen kapcsolódó módosító indítványokat, ezeket a természetesen a kormány megvizsgálja, és amennyiben az eredeti célokat ez lényegesen nem befolyásolja, és megfelelő megoldást nyújt, akkor nyilván a támogatásról majd ennek megfelelően fogunk dönteni.

Mindenesetre én azt kérem az országgyűlési képviselőktől, valamennyi frakció tagjaitól, mint ahogy a támogatási szándékukról tájékoztattak már minket az ötpárti megbeszélésen és az országgyűlési, illetve bizottsági vitában is, ezt tegyék majd meg a módosító indítványokról történő szavazáskor és a zárószavazáskor is.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket.




Felszólalások:  Előző  318  Következő    Ülésnap adatai