Készült: 2024.04.19.21:39:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

253. ülésnap (2017.11.02.), 34. felszólalás
Felszólaló Dr. Czomba Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:27


Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CZOMBA SÁNDOR, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az ideális adózási rendszer egyszerre szolgálja az adóalanyok és az államháztartás érdekeit. Ezt igazán hatékonyan csak egy új, napjaink kihívásainak megfelelő adóigazgatási rendszer tudja megvalósítani, ezért szükség van a jelenlegi rendszer felülvizsgálatára.

Az előttünk fekvő két törvényjavaslat rövid, átlátható, közérthető és könnyen követhető szabályozási környezetet teremt az adózás területén, amely hatékonyan támogatja az önkéntes jogkövetői magatartás további erősödését. A NAV szolgáltató jellegének megerősítésével és a szankciórendszer felülvizsgálatával, a túlzott és indokolatlan büntetések megszüntetésével egy olyan adóigazgatási eljárás jöhet létre, amely az adózók helyzetét is jelentősen könnyíti.

Tisztelt Ház! Az új adóigazgatási rendtartásról szóló törvény több olyan könnyítést is tartalmaz, amelyek egyszerűbbé teszik az adóalanyok életét. Ilyennek tartjuk, amire már államtitkár úr is felhívta a figyelmet, hogy a korábbi hét ellenőrzési típus helyére két eljárás lép, a jogkövetési vizsgálat és az adóellenőrzés. Így sokkal átláthatóbbá válik az eljárások szabályozása, ami segíti a jogkövető magatartás erősödését.

Előremutató az is, hogy valamennyi eljárás tekintetében egy felső korlát kerül meghatározásra a maximált ellenőrzési határidő tekintetében. Az egyéves eljárási határidő jellemzően a kis- és középvállalkozások tekintetében csökkenti azt a bizonytalanságot, amelyet korábban az elhúzódó adóeljárások okoztak.

(10.30)

A cégbejegyzésre nem kötelezett adózók tekintetében megmarad a hatályos törvény szerinti 180 napos maximális ellenőrzési határidő, amely csak az adózónak az ellenőrzést akadályozó magatartása esetén léphető túl.

Tovább gyorsítja az eljárásokat, hogy megszűnik minden ellenőrzési határidő, nyugvási ok. Az indítvány szerint a fellebbezésben, illetve a fellebbezés alapján indult eljárásban nem lehet olyan új tényt állítani, illetve olyan új bizonyítékot előadni, amelyről a fellebbezésre jogosultnak az elsőfokú döntés meghozatala előtt tudomása volt, azonban azt az adóhatóság felhívása ellenére nem terjesztette elő. Ez az előírás várhatóan megakadályozza annak a perelhúzó eljárási taktikának az alkalmazását, amelyben egyes adózók érdemi bizonyítékaikat csak az eljárás peres szakaszában terjesztették elő, amelynek következményeként a bíróság kénytelen volt új eljárás lefolytatására utasítani az adóhatóságot. Erre azért is szükség van, mert az eljárások gyakran úgy elnyúlnak, hogy a vizsgált adómegállapítási időszak elévült, így az adóhatóság már nem tehetett megállapítást, és az adóelkerülő magatartás szankció nélkül maradt.

Az eljárások további gyorsítását várjuk attól az intézkedéstől is, hogy bővül a felettes szerv intézkedési lehetősége az elsőfokú döntés felülvizsgálata körében, azzal, hogy maga is lefolytathat a tényállás tisztázását szolgáló eljárási cselekményeket. Annak érdekében, hogy az eljárások mielőbb végérvényesen lezáruljanak, a javaslat szerint felügyeleti intézkedés iránti kérelem ugyanazon határozat, illetve végzés ellen csak egy alkalommal, a döntés jogerőre emelkedésétől számított egy éven belül lesz benyújtható.

A jövő útja az elektronikus eljárások bevezetése a közigazgatás valamennyi területén. Ez alól nem maradhat ki az adózási eljárás sem. A világ országai közt folyó gazdasági versenyben egyre nagyobb jelentősége van annak, hogy mennyire könnyű eleget tenni a különböző adminisztratív előírásoknak, és ezek mekkora terhet jelentenek a gazdaság szereplőinek. Különösen igaz ez a megállapítás az Európai Unió tagállamaira. Ezért külön üdvözöljük azt a módosítást, amely teljeskörűen lehetővé teszi az elektronikus ügyintézést az adóigazgatás területén is.

Tisztelt Képviselőtársaim! A jelenleg folyó vita másik tárgya az adózás rendjéről szóló törvényjavaslat, amely szintén további könnyítéseket tartalmaz a hatályos szabályozáshoz képest. Ezek közül talán a legfontosabb az, hogy a Nemzeti Adó- és Vámhivatal a jövőben az 5 ezer forintot el nem érő késedelmi pótlékot elengedi, annak megfizetését nem írja elő az adóalany számára. Ez a változás nemcsak az adósoknak előnyös, hanem a hatóság számára is a terhek csökkentését jelenti majd, hiszen a kis összegű pótléktartozások kezelése, végrehajtása aránytalanul nagy kapacitást köt le. Megszűnik több bírságtényállás, többek között a jogszerűtlen adóelőleg-mér­sék­lés, a számlatartási kötelezettség megsértése és az üzletlezárást helyettesítő bírság is, valamint az adószám felfüggesztésének szankciója is kikerült a jogszabályokból.

A csak időhúzási céllal benyújtott fellebbezések visszaszorítása és az alapvetően jogkövető magatartást tanúsító, de kisebb hibát vétő és ezért adóbírsággal sújtott adósok helyzetének könnyítése érdekében bevezetésre kerül a feltételes adóbírság kedvezménye. Ennek alapján, ha az adózó lemond az adóellenőrzés megállapításairól hozott határozat elleni fellebbezésről, és az esedékességig megfizeti az előírt adókülönbözetet, mentesül a kiszabott adóbírság 50 százalékának megfizetése alól.

Üdvözöljük azt a változást is, hogy a jövőben a NAV új szolgáltatásaként jelenik meg a kezdő vállalkozások támogatása, amelynek keretében az adóhatóság hat hónapon át nyújtana szakmai támogatást. A digitalizáció irányába tett jelentős, előremutató lépésnek tartjuk, hogy az adóhatóság bejelentkezéshez és változások bejelentéséhez is online felületet biztosít az adózóknak, jelentősen csökkentve ezáltal a kötelezettsége teljesítésével járó terheket és gyorsítva az eljárásokat.

Tisztelt Ház! A Fidesz-frakció mindkét törvényjavaslatot támogatni fogja, mert azok jelentős előrelépést jelentenek a jogkövető adózási magatartás elősegítése terén, továbbá számos könnyítést és eljárásgyorsító rendelkezést tartalmaznak, amelyek egyaránt szolgálják a magánszemélyek adóügyekben történő jobb eligazodását, és javítják a kis- és középvállalkozások versenyképességét. Köszönöm a megtisztelő figyelmet. (Szórványos taps a kormánypárti sorokból.)




Felszólalások:  Előző  34  Következő    Ülésnap adatai