Készült: 2024.03.29.01:23:23 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 268. felszólalás
Felszólaló Dr. Kelemen András (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:21


Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KELEMEN ANDRÁS (MDF): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Hosszas vita és számos módosítás után tavaly június 20-án az Országgyűlés elfogadta a helyi önkormányzati képviselők jogállásának egyes kérdéseivel foglalkozó törvényt. A törvény hézagpótló volt. Különösen az összeférhetetlenség szabályainak megalkotásával a tisztelt Házban lezajlott vita során számos értelmi módosulás következett be az eredeti törvényjavaslaton. Ezek általában pontosították és javították a demokratikus közélet tisztaságát elősegíteni kívánó intézkedéseket.

Ugyanakkor azonban nem küszöböltek ki egy lényeges ellentmondást, ez pedig az egészségügyi alapellátást nyújtó orvosok nagy részének jogfosztása a helyi önkormányzatokban. Míg az eredeti, T/2064. számú törvényjavaslat 5. § e) pontja az önkormányzati képviselőségből azt a közalkalmazottat szándékozott kizárni, aki megbízását a képviselő-testülettől kapja, addig a végleges törvényszöveg úgy intézkedik, hogy az a személy, aki önkormányzati feladatot szerződés alapján lát el, nem lehet önkormányzati képviselő. Igaz, volt benyújtva olyan módosító indítvány az MDF részéről, amely a háziorvost kivette volna a tilalom alól, de ezt az Országgyűlés nem fogadta el.

Azóta folyamatosan találkozom orvoskollégák felháborodásával, amit egyrészt az orvos és orvos közötti különbségtétel okoz - vállalkozóként nem, közalkalmazottként dolgozó orvos igenis lehet önkormányzati képviselő vagy polgármester -, másrészt pedig a település orvosának kizárása a közügyekből. Nyilvánvaló ugyanis, hogy kistelepüléseken nagy veszteséget jelenthet az önkormányzatnak, ha munkájából a helyi értelmiség fontos tagja kimarad.

Mivel a háziorvosok az önkormányzattal lényegében a kötelező feladatellátás kapcsán kerülnek kapcsolatba, bevonásuk nem jelentené a törvény által kitűzött átláthatóság elérésének veszélyeztetését. Gondoljuk csak meg, a közel hétezer alapellátásban dolgozó orvos kivonása az önkormányzatokból hangulatilag és a működés szempontjából mekkora veszteség! (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Kérdezem - és tulajdonképpen kérem - az államtitkár urat: látja-e a lehetőséget arra, hogy egy egyeztetés ebben a témában a parlamenti pártokkal létrejöjjön a méltányos módosítás érdekében?

 




Felszólalások:  Előző  268  Következő    Ülésnap adatai