Készült: 2024.04.26.00:27:37 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

89. ülésnap (2011.05.09.), 289. felszólalás
Felszólaló Szilágyi Péter (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  289  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZILÁGYI PÉTER (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. A jobbikos dörgedelmek és zsidózások után egy pozitív gondolatot hadd osszak meg az Országgyűléssel, illetve az interneten minket követő nézőkkel.

Az Interparlamentáris Unió idei közgyűlésének Panama adott helyszínt. Túl a parlamenteket és a képviselőket foglalkoztató geopolitikai kérdéseken, lehetőségük volt a résztvevőknek arra is, hogy betekintést nyerjenek különböző, az UNICEF által támogatott civil kezdeményezések munkájába.

Jómagam, tizenöt képviselőtársammal együtt Panama City egyik nyomorvárosába mentünk. Nagyon megdöbbentő volt látni, hogy a felhőkarcolók által uralt banknegyed és az elegáns kormányzati épületeknek is helyt adó óváros közé egy olyan terület ékelődött be, ahol a munkavégzésre gyakorlatilag esély sincs, az utcákon magasan áll a szemét, a szennyvíz a közterületekre folyik, a várható élettartam jócskán elmarad az ország átlagától.

Ami azonban a legnagyobb probléma, az a fiatalkorú bűnözés. Nagyon komoly problémát jelent a galeribűnözés, amihez számos élet- és testi épség elleni bűncselekmény kötődik, de a bandák folyamatosan háborút vívnak egymással a terület ellenőrzéséért, a kábítószer-terjesztésért és egyéb illegális jövedelmekért. Ami különös aggodalomra ad okot, az az, hogy ezekben a bandaháborúkban 10-15 éves gyermekek is részt vesznek.

Ugyanakkor a helyiek elmondása szerint a helyzet nagyon sokat javult az évtized elejéhez képest, akkor kezdte meg ugyanis működését az Új Generáció Mozgalom, amelynek feltett szándéka volt, hogy a fiatalokat ki kell emelni a bűnözés és a nyomor ördögi körforgásából. A mozgalom vezetője Hector Bands maga is részese és áldozata volt a nyomornegyed bandaháborúinak, azonban a 2000-es évek elején felismerve ennek a helyzetnek a kilátástalanságát, úgy döntött, hogy megpróbálja a negyed fiatal lakóit kiragadni ebből a helyzetből, és szabadidőcentrum létrehozásával értelmes és hasznos időtöltést garantál nekik.

A mozgalom arra az elvre szervezi bűnmegelőzési és felzárkóztatási tevékenységét, hogy megelőzendő a bűnözést, olyan programokat kell szervezni a gyerekeknek és a fiataloknak, amelyekkel be lehet őket csábítani az utcáról. Mivel Latin-Amerikában a zenének és a táncnak igen komoly hagyománya van, úgy gondolták, hogy ez lehet a kitörési pont, amivel megszólíthatják a fiatalokat. A programot eleinte mind a közösség, mind a kormányzat szkeptikusan és elutasítóan fogadta, azonban a kezdeti nehézségeken túllendülve egyre többen vettek részt a tánctanfolyamokon, és egyre több mosoly fogadta a szervezet munkatársait is. Látva a sikereket, egyre több szervezet, köztünk az UNICEF és számos vállalkozó támogatta a mozgalmat, amely tevékenységét kibővítve, immár számítástechnika-oktatással és továbbképzéssel is foglalkozik.

A kezdeményezés sikerét bizonyítja, hogy a településen jelentős mértékben visszaszorult a bűnözés, sőt azóta négy újabb központot nyitottak a város további nyomornegyedeiben, számos tábort szerveznek mélyszegénységben élő gyermekeknek, és jelenleg egy oktatási komplexum felépítésére gyűjtenek pénzt. Nagyon érdekes, hogy számos helyi fiatal abból a generációból, akiket először becsábított az ingyenes tánc lehetősége, immár a mozgalom munkatársaivá vált.

A projekt arra világít rá, hogy a közösségi tanulás és a nem formális oktatás eszközei a rendkívül hátrányos társadalmi helyzetű fiatalok körében is működnek. Megfelelő üzenettel megszólíthatók és társadalmi együttműködésre ösztönözhetők olyan társadalmi csoportok, amelyeket a hagyományos, állami-társadalompolitikai eszközök nem vagy nem hatékonyan érnek el. Az ilyen kezdeményezések megoldást jelenthetnek súlyos társadalmi konfliktusok érintettek általi kezelésére.

Szerencsére hazánkban is számos ilyen kezdeményezés található, ilyen például a Csukrán Mihály egykori ökölvívó által létrehozott újfehértói sportklub. Ez az ifjúsági közösségszervező projekt 12-15 éves gyerekeknek teremt perspektívát, de legalábbis közösségi élményt egy olyan településen, ahol jelenleg 20 százalékos a munkanélküliség, és a gyerekek többsége szegény családban él.

Hasonló helyi ifjúsági közösségszervezés zajlik Kecskeméten is Eleven Klub név alatt a Help Ifjúsági Iroda jóvoltából. Itt a városi lakótelep egy kiszuperált felvonulási épülete szolgál közösségi térként a fiatalok számára, a teret maguk alakítják ki, tartják rendben és szerveznek programokat. További jó példa a Factory Aréna, a diósgyőri vasgyár elhagyott hangárépületében létrehozott ifjúsági tér, amit a Földalatti Kulturális és Ifjúsági Közhasznú Egyesület működtet. Van itt tudásgyár, skatepark, mászócsarnok, hanggyár. Ezek az ifjúsági közösségépítő programok nagyon fontos szerepet töltenek be nemcsak a fiatalok aktivizálásában és készségeik fejlesztésében, hanem a társadalmi problémák újrateremtődésének megelőzésében is, amint azt a panamai kezdeményezés eredményessége is mutatja.

Kérjük a kormányt, ismerjék fel ezen kezdeményezések jelentőségét, és dolgozzanak ki olyan pályázati rendszert, amely segíti és biztatja a társadalomnak igen hasznos hasonló kezdeményezéseket.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps.)




Felszólalások:  Előző  289  Következő    Ülésnap adatai