Készült: 2024.03.28.11:40:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

128. ülésnap (2000.03.22.), 150. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök úr. Egy pillanatra arccal Európa felé, tisztelt képviselőtársaim. Der Chef hat immer Recht. Soll das nicht der Fall sein, tritt automatisch § 1 ins Kraft. Magyarul: a főnöknek mindig igaza van; ha nem ez történne, akkor az 1. § lép életbe. A hatvanas-hetvenes években Németországban terjedt el ez a szellemes mondóka, tehát a kádárizmushoz a világon semmi köze - mondom ezt Kosztolányi képviselő úrnak, úgyhogy ne tekintse ezt a magyarra fordított szöveget kádáristának.

Rátérve arra a kérdésre, ahol a "háttal Európának" kifejezés valóban aktuális: a pártfinanszírozásról, a német pártfinanszírozási botrányról és annak tanulságairól szeretnék egypár szót szólni.

Mint ismeretes, napjaink Németországában megrázó élmény az egész társadalom számára az ottani kereszténydemokrata párt, a CDU pártfinanszírozási botránya, amely a nagy elismertségű Kohl kancellár teljes politikai összeomlásához vezetett, és inog ma is a hesseni tartományi miniszterelnök, Koch miniszterelnök úr széke. Mi is történt? Nagyon röviden: Kohl kancellár pártelnöksége idején a CDU olyan adományokhoz jutott, amelyeket szabálytalanul, a német párttörvény szerinti nyilvántartási kötelezettség megkerülésével juttattak a CDU-nak. A hesseni esetben bizonyos pénzeket külföldre juttattak és aztán külföldről juttattak vissza, amelyekkel bizonyos adózási szabályokat kívántak megkerülni.

Tisztelt Országgyűlés! Felhívom a figyelmet arra, hogy ebben a német pártfinanszírozási botrányban semmi nem mutat arra, hogy közpénz került volna a CDU-hoz. Szó sincs tehát olyasmiről, ami Magyarországon számos esetben tény. A magyar pártfinanszírozási szabályok ugyanis sokkal, de sokkal lazábbak, mint a német pártfinanszírozási szabályok. Magyarországon a pártok megtehetik azt, hogy elég széles körben adományokat fogadnak el, és megtehetik azt, ami Németországban elképzelhetetlen, hogy vállalkozásokhoz helyeznek ki pénzt, ami aztán onnan vissza is jöhet.

 

(17.00)

 

Én a magam részéről jó néhány hónappal ezelőtt kezdeményeztem a magyar pártfinanszírozási törvény megszigorítását, amit azonban a jelenlegi kormánypártok tagjai mind a számvevőszéki bizottságban, mind a költségvetési bizottságban leszavaztak, megakadályozták ennek a napirendre kerülését. Vajon miért? Miért ellenzik a jelenlegi kormánypártok a pártfinanszírozási szabályok szigorítását?

Répássy Róbert képviselő úr - aki a Fideszben a pártfinanszírozás kérdéseinek a felelőse - a Népszavában adott nyilatkozatában elmondta, hogy amíg az ingatlankérdés nincs rendezve, addig a Fidesz nem hajlandó a pártfinanszírozási törvény szigorításához hozzájárulni. Vajon mi köze ennek a két dolognak egymáshoz? Mi köze a pártingatlanok kérdésének a folyó pártfinanszírozás kérdéséhez? Gondolkozzunk egy kicsit!

Én gondolkoztam. A Fidesz köztudottan úgy gondolja, hogy a pártingatlanok kérdésében az MSZP-nek vannak előnyei, az MSZP van előnyös helyzetben. És ha jól értem, úgy gondolja, hogy akkor a folyó pártfinanszírozás szabályozatlanságával kompenzálni tudja azokat az előnyöket, amelyeket a pártingatlanok tekintetében szerinte egyébként valóban az MSZP élvez. Tehát úgy gondolja, hogy a pártfinanszírozás szabályozatlansága más pártokkal szemben az ő számára, a Fidesz számára előnyös. Egyébként valószínűleg a múltban az is volt, és ma is az.

De miért lenne számára előnyös? Hiszen gondolom, a Szocialista Pártnak is megvannak az üzleti szektorban a maga kapcsolatai - ez nem vitatható -, meg a Fidesznek is megvannak az üzleti szektorban a maga kapcsolatai. Hol a különbség? Egy ponton: a Fidesz ma kormányon van, az MSZP pedig nem. Gondolom, olyan előnyöket kíván kihasználni a Fidesz mindaddig, amíg a pártfinanszírozás olyan szabályozatlan, mint ma, amely előnyökkel kormánypártként rendelkezik.

Ki-ki gondolkozzon el azon, hogy miért ellenzi a Fidesz következetesen a pártfinanszírozás szabályainak megszigorítását. Ezt tanulhatjuk meg a német pártfinanszírozási botrányból itt, Magyarországon.

Köszönöm a figyelmet.

 




Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai