Készült: 2024.04.25.23:34:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

169. ülésnap (2004.09.29.), 102. felszólalás
Felszólaló Fodor Gábor (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:16


Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FODOR GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A kormányprogram vitája kapcsán szeretném felhívni a képviselők és mindazok figyelmét, akik nyomon követik a mai diskurzusunkat, arra a fejezetre, amely ennek a programnak a végén helyezkedik el, és amely a jövő formálása címet viseli.

Ebben a fejezetben nagyon fontos gondolatok kerülnek kimondásra, nagyon fontosak sokunk számára, akik a jogállami normák védelme mellett elkötelezettek vagyunk. Ez a kormány, amelyik ezután fog hivatalba lépni, egyértelműen és világosan letette a voksot emellett. Ezt rendkívül fontos fejleménynek tartom.

Azért is tartom fontos fejleménynek, hiszen itt ülünk ma a parlamentben, és Kuncze Gábor frakcióvezető úr kezdte a beszédét azzal, hogy a helyzet szokatlan. Kétségtelenül szokatlan, mert ilyen még nem volt a rendszerváltás óta, hogy konszolidált, nyugodt, kiegyensúlyozott formában miniszterelnök-csere és kormányváltás történik ciklus közepén. Amikor erről beszélünk, akkor nyilván meg kell említenünk a politikai pártok felelősségét e téren, a koalíciós pártok felelősségét, akik ezt határozottan és - azt gondolom - komoly felelősségtudattal vitték véghez, és természetesen az ellenzék felelősségét is, akinek ugyanúgy megáll a jó értelemben vett, pozitív értelemben vett felelőssége ebben az ügyben, hiszen az ország konszolidált formában éli át ezt a kormányváltást.

De amikor a politikai felelősséget említem - és ebből a szempontból dicsérő szó illeti, azt gondolom, mind az ellenzéki oldalt, mind a kormányoldalt a viselkedésében -, ki kell emelnem az alkotmányos rendszert is. Erről keveset szoktunk beszélni, pedig most 15 éves a Magyar Köztársaság alkotmánya, most ünnepeltük nemrég a rendszerváltás egyik fontos dátumának a 15. évfordulóját, és azt gondolom, képviselőtársaim, hogy ebben a vitában is kell arról szólnunk, hogy bizony a köztársaság alkotmánya kiállta az idők próbáját.

Tudjuk és ismerjük, régi vita, lehet rajta javítani, lehetne rajta segíteni, de ez a példa újra bebizonyította, hogy ez egy jó alkotmány. Ugyanis a magyar alkotmányos rendszer ebben az egyáltalán nem könnyű és ismeretlen szituációban jelesre vizsgázott. Ez újfent bebizonyítja azt, képviselőtársaim, hogy ez az alkotmány méltó arra, hogy védjük. Ez az alkotmányos berendezkedés modern, demokratikus, és az alapvető szabadságjogokra épít. Egy olyan jelentős és fontos állomása a magyar politikai gondolkodásnak, közgondolkodásnak, amely tiszteletet és védelmet érdemel. Nos, ezt a védelmet, a köztársaság 15 éves alkotmányának, a rendszerváltás értékeit megjelenítő alkotmánynak a védelmét deklarálja ez az utolsó fejezet.

Ezt nagyon fontos momentumnak tartom, mert ilyen világos megfogalmazása egyetlen kormányprogramban sem történt még ezeknek az értékeknek. Kiemelt jelentőségűnek tartom, hogy ez a kormány leteszi egyértelműen a voksát az alkotmányos rend védelme és a jogállami rend megszilárdítása mellett. Ez azért is fontos, tisztelt képviselőtársaim, hiszen láttuk már, hogy történtek törekvések az ezzel való szembemenetelre. Hiszen közismert, hogy 2002-ben, amikor a szocialista-liberális koalíció kormányt alakított, sikerének az egyik titka azt volt, hogy világosan fölvette a versenyt azokkal a tendenciákkal szemben, amelyek az előtte hivatalban lévő kormány alatt megerősödtek.

Nevezetesen, a jogállami normákkal szembeni fellépéssel vette fel a harcot, és világossá tette ez a koalíció, a szocialista-liberális koalíció, hogy ő erősíteni akarja ezeket a normákat. Azt is világossá tette, hogy a parlamentarizmust akarja erősíteni, azt is világossá tette, hogy a független intézmények függetlenségét kívánja védeni.

Természetesen, amikor arról beszélünk, hogy az Orbán-kormány hogyan helyezkedett szembe ezekkel a jogállami normákkal, és hogy a szocialista-liberális koalíció ezzel szemben hogyan definiálta magát, arról is kell beszélnünk önkritikusan, hogy ebből nem sikerült mindent megvalósítanunk. A parlament ülésezik hetente, és ez nagyon helyes, mert ezt az egyik legfontosabb jogosítványnak tartom, megjegyzem ellenzéki jogosítványnak; és soha nem szabad elfelejtenünk, hogy tudni kell mindig kormányon úgy gondolkodni, mintha ellenzékben lennénk, és ellenzékben úgy gondolkodni, mintha kormányon lennénk. Ez a demokratikus normák és szabályok egyik nagyon fontos alaptétele.

Tehát helyreállítottuk a parlament heti ülésezését - és ez egy jelentős fejlemény -, de bizony voltak olyan ügyek, amelyekben nem tudtunk jeleskedni; lásd: rendkívüli parlamenti ülésekhez való viszonyulás és még sok minden más. Ezért tehát azt gondolom, hogy jogos ennek a kormányprogramnak az a megfogalmazása, hogy itt van tennivaló. Van erősítenivaló, és ez vonatkozik az előző kormányokra, a jobboldali kormányra, és vonatkozik ránk is, hogy van mit erősíteni abban, amit elkezdtünk 2002-ben.

Ezért, tisztelt képviselőtársaim, a magunk részéről, a szabad demokraták részéről ezután is nagyon határozottan figyelni kívánunk arra, hogy a jogállami normák, a magyar alkotmányos rend maradéktalanul érvényesüljön ebben az országban, mindenféle részrehajlás nélkül. A Szabad Demokraták Szövetsége liberális pártként - mint a rendszerváltás egyik jelentős és kiemelkedő pártja -továbbra is őrizni kívánja ezeket az értékeket, nem kívánjuk semmilyen körülmények között feladni, és azt gondoljuk, hogy a szabadságjogok védelme szolgálja hazánk kiegyensúlyozott fejlődését az elkövetkezendő időkben is.

Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)




Felszólalások:  Előző  102  Következő    Ülésnap adatai