Készült: 2024.03.29.16:28:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

18. ülésnap (2010.06.28.), 284. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:54


Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az Országgyűlés első alkalommal tárgyalja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének éves jelentését. Köszönhető ez annak, hogy a törvénymódosítás - amelyet az elmúlt év végén készített a tisztelt Ház - a felügyelet jogállásában és működésében jelentős változásokat hozott.

Képviselőtársaimmal együtt úgy gondoljuk, hogy a világban szinte mindenhol tetten érhető gazdasági nehézségek között kiemelt jelentősége van annak, hogy a gazdasági, pénzügyi tárgyú jogalkotás és a jogalkalmazás kellő összhangban, a lehető legnagyobb hatékonysággal lássa el feladatát. Az előttünk fekvő beszámoló, illetve az annak elfogadásáról szóló határozati javaslat méltó példája lehet ennek a célnak, mivel a Magyar Országgyűlés mint legfőbb jogalkotó szerv ezen keresztül közvetlen tájékoztatást kap a hazai pénzügyi intézményrendszer működését felügyelő állami szervezettől annak működésével és tevékenységével kapcsolatban. Ilyen beszámolók tanulmányozása és megtárgyalása segítséget jelenthet a későbbi pénzügyi tárgyú jogalkotás előkészítésében, illetve elfogadása során.

Úgy gondoljuk, hogy előremutató és célravezető intézkedéseket hoztunk 2009-ben, amikor a Bajnai-kormány előterjesztésére jelentősen megerősítettük a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének hatásköreit, jogállásának megváltoztatásával az Országgyűlésnek történő beszámolókészítési kötelezettséget írtunk elő, és növeltük a függetlenségét a kormánytól. Úgy gondoltuk és úgy gondoljuk most is, hogy ez az egész folyamat elősegítheti a hatékony és eredményes felügyeleti tevékenység végzését, amely a hazai pénzügyi közvetítőrendszer stabilitásának megőrzésén, erősítésén keresztül hozzájárulhat a magyar gazdaság növekedéséhez is.

2009-ben nehéz gazdasági időszakot kellett túlélnie Magyarországnak és Európának is. Abban, hogy a hitelintézeti, pénzügyi válságból kialakult gazdasági világválságból a lehetőségekhez képest Magyarország is minél gyorsabban meg tudja találni a kifelé vezető utat, nagy szerepe volt a pénzügyi intézményrendszert felügyelő szervezetnek.

Úgy gondoljuk, hogy a beszámoló tartalma és a benne szereplő számok önmagukért beszélnek. A PSZÁF közreműködő tevékenységének köszönhetően életbe lépett a banki etikai kódex, amely hozzájárult az ügyfelek bankokkal szembeni kiszolgáltatottságának csökkentéséhez. Növekedett ugyanakkor az igény a PSZÁF fogyasztóvédelmi feladatkörének szélesítésével kapcsolatban, így egyes pénzügyi termékek tekintetében jelentős többletfeladat hárult a felügyeletre az elmúlt évben.

A pénzügyi intézmények közötti verseny erősítése és az átláthatóság növelése felé hatott a PSZÁF-nak az a tevékenysége, amellyel lehetővé tette a hitelek feltételeinek a honlapján történő összehasonlíthatóságát. A PSZÁF aktívan, dinamikusan működött a piaci magatartást befolyásoló tevékenységek ellenőrzésében, felkutatásában, eredményesen védte meg jogi álláspontját a határozatai ellen indított közigazgatási perekben.

Összességében elmondható, hogy alapos, szakmailag helytálló, Magyarország és a magyar emberek számára hasznos és eredményes munkát végzett a felügyelet. Átlátható, magas szakmai színvonalú beszámoló került az Országgyűlés elé.

A Szocialista Párt országgyűlési képviselőcsoportja a PSZÁF 2009. évről szóló J/425. számú jelentését elfogadja, egyben megköszöni a felügyeletnek a hazai pénzügyi intézményrendszer felügyeletével kapcsolatban tett tevékenységét, és egyben kérjük a felügyeletet a további magas szakmai színvonalú munka folytatására. Még egyszer hangsúlyozom, elnök úr, hogy a szocialista frakció elfogadja ezt a jelentést és a határozatot.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

(22.00)




Felszólalások:  Előző  284  Következő    Ülésnap adatai