Készült: 2024.03.29.08:29:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 70. felszólalás
Felszólaló Michl József (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:03


Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MICHL JÓZSEF (KDNP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány az elmúlt három évben, nagyon helyesen, arra is helyezett komoly hangsúlyt, hogy elősegítse a fogyatékos emberek társadalmi integrációját, amihez nélkülözhetetlen a társadalmi szemléletváltás előmozdítása is. Ez nagy kihívást jelent, ugyanis Magyarország nagyon-nagyon hátrányos helyzetből indult. A '90-es évek elejéig a társadalom nagyon ritkán találkozott és találkozhatott a fogyatékos emberekkel, hiszen az intézményeik a városon kívül, szeparált épületekben voltak.

A mostani kormányzati szociálpolitika célja a fogyatékos személyek aktív társadalmi részvételének előmozdítása. Ennek egyik legfőbb eszköze a foglalkoztatáspolitika, hiszen a közös munkahelyen közösen végzett munka során szerzett személyes tapasztalatok rendkívül fontos szemléletformáló tényezők, így a társadalmi integráció alapvető eszközei. A megváltozott munkaképességű és fogyatékossággal élő emberek mindennapjainak könnyítése érdekében a foglalkoztatási rendszer átalakítása jelenti a legfontosabb és egyben a legnehezebb területet. A cél a korábbi rendszerrel ellentétben, hogy megadják számukra azt a pluszsegítséget, amire szükség van a nyílt munkaerő-piaci foglalkoztatás megteremtése érdekében.

A fogyatékos személyek önálló életvitele kapcsán fontos az akadélymentesítésről is szólnunk. Ez azonban a közgondolkodással ellentétben nem csupán a rámpát vagy a liftet kell hogy jelentse, hanem az úgynevezett infokommunikációs akadálymentesítést is, illetve az ehhez kapcsolódó szolgáltatásszervezési lépéseket, hogy ne csak az épületek, hanem a szolgáltatások egésze válhasson hozzáférhetővé valamennyi fogyatékos számára. Jó példa erre, hogy az idén több mint 5 milliárd forintos uniós forrás nyílt meg a kormányablakok és kormányhivatalok hozzáférhetőségének javítása érdekében; vagy hogy a kormány több mint félmilliárd forint uniós forrásból fejleszti a jelnyelvi videotolmácsolás rendszerét.

Tisztelt Államtitkár Úr! Milyen további lépéseket tervez a kormány a szolgáltatások hozzáférhetősége terén? Milyen változtatásokról döntött a megváltozott munkaképességű személyek foglalkoztatási rendszerében, és ez milyen eredményekkel járt? A foglalkoztatás elősegítése mellett milyen támogatást kínál a kormány a fogyatékos személyek képzéshez jutásához?

Várom megtisztelő válaszát. (Szórványos taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  70  Következő    Ülésnap adatai