Készült: 2024.03.29.13:25:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

7. ülésnap (2002.06.11.), 65. felszólalás
Felszólaló Dr. Lamperth Mónika (MSZP)
Beosztás belügyminiszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. LAMPERTH MÓNIKA belügyminiszter (Kovács László külügyminiszter mikrofonjába): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselő Úr! (Közbekiáltások: Nem halljuk! Hangosabban kérjük mondani!) Úgy tűnik, már be van kapcsolva, mert világít a gomb. (Közbekiáltások: Továbbra sem halljuk! - Derültség. - A saját mikrofonjába:)

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Miniszterelnök Úr! Kedves Képviselőtársaim! Örülök, hogy önöket ilyen nagy derűvel tölti el az, hogy véletlenül technikai probléma adódott, és a belügyminiszteré helyett a külügyminiszter mikrofonját tűztem fel. A kérdés megválaszolására azonban így is elegendő idő áll rendelkezésemre.

Szeretném megnyugtatni önt, kedves képviselőtársam; azt kérte, hogy nyugtassam meg, hát megnyugtatom. A kormány a hatályos törvények szerint fog eljárni a cél- és címzett támogatási rendszert illetően, de szeretnék erről néhány gondolatot bővebben is elmondani.

Kiss Elemér miniszter úr annak idején még miniszterjelöltként a bizottsági meghallgatáson azért mondta, hogy nem tud olyan elképzelésről, amelyből az következne, hogy kizárnák az egyházakat a címzett támogatási lehetőségből, mert nincs ilyen elképzelés. De nem erről beszélt Csabai Lászlóné sem. Képviselőtársam azt a gondolatot vetette fel egy újságnyilatkozatban, amely egyébként az előző kormány idején a törvény vitája során is felmerült, nevezetesen, hogy az egyházak, civil szervezetek, más nem kormányzati vagy önkormányzati szervek egy másik pályázati rendszerben jussanak a fejlesztéseikhez szükséges pénzeszközökhöz; tehát ne az önkormányzatok számára biztosított támogatási rendszerben, hanem egy másik rendszerben. Akkor sem az merült föl, hogy ne kapjanak, hanem egy másik rendszerre tett javaslatot módosító indítvány keretében az MSZP, és erről beszélt a képviselő asszony is.

Tényszerűen ma az a helyzet, hogy a korábban elfogadott hatályos törvény alapján a szociális feladatokat ellátó nem állami fenntartók is részesülhetnek címzett támogatásban. Ilyenek az egyházi jogi személyek, egyesületek, alapítványok, közalapítványok, az országos kisebbségi önkormányzatok és a közhasznú társaságok egyaránt. Van azonban egy fontos feltétel, amelyet szeretnék kihangsúlyozni, ez pedig az, hogy ellátási szerződéssel kell rendelkezniük ezeknek a szervezeteknek vagy az állammal, vagy az önkormányzatokkal. Ez azért nagyon fontos szempont, mert úgy lehet pályázni, illetve akkor van a költségvetésnek és a törvénynek igazából jogalapja arra, hogy ilyen támogatásokat megítéljen, a kormánynak akkor van ilyen döntési lehetősége, ha ezek a szervezetek olyan közfeladatokat látnak el, amelyek - a törvény alapján - állami vagy önkormányzati kötelezettségek.

Ha van ilyen ellátási szerződés, akkor ezek a szervezetek - legyen az akár közalapítvány, akár az egyház - gyakorlatilag olyan társadalmilag hasznos közfeladatot látnak el, amelynek a támogatása közpénzekből indokolt. Ez természetesen azt jelenti, hogy a felhasználásra vonatkoznak az ellenőrzésnek ugyanazok a szabályai, mint amelyek a közpénzek elköltésére vonatkozóan másutt is fennállnak. Tehát a válaszom megnyugtató az ön számára. Nem fontolgatja azt a kormány, hogy ebben a szabályozásban változás álljon be.

Azonban szeretném kiemelni, hogy az önkormányzatok rendelkezésére álló vagy az önkormányzatok céljait szolgáló támogatási rendszer - amely a Belügyminisztérium kereteiben működik, és a Belügyminisztérium fejezetében van mint pénzeszköz - mellett a nem állami fenntartók, a nem állami szociális fejlesztések címzett támogatásának pénzeszközei és fejezete az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztériumnál biztosított, tehát a rendszer működése garantált, és a hatályos törvények szerint fogunk eljárni akkor, amikor ezeket a döntéseket meghozzuk.

A cél- és címzett támogatási rendszer átalakítására azonban készül az új kormány. Ennek a 2003-as költségvetésben még nem lesznek jelentős változtatásai, de a cél- és címzett támogatási rendszert szeretnénk úgy átalakítani, hogy az önkormányzatoknak legyen saját erejük, saját forrásuk arra, hogy ennek a rendszernek a részesei lehessenek.

(11.20)

 

Azt akarjuk, hogy olyan önkormányzatok is hozzájuthassanak fejlesztéshez - egészségügyihez, oktatásihoz, szociálishoz egyaránt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) -, amelyeknek egyébként ma erre még nincsen pénzük.

Köszönöm képviselő úr és az Országgyűlés figyelmét, és kérem, hogy válaszomat fogadja el. (Taps az MSZP és az SZDSZ soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  65  Következő    Ülésnap adatai