Készült: 2024.04.18.18:13:39 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

52. ülésnap (1999.03.02.), 212-214. felszólalás
Felszólaló Dr. Fazekas Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:44


Felszólalások:  Előző  212 - 214  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az 1994-1998 szeptember közötti időszakban az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál történő visszaélésekről, anomáliákról...

ELNÖK: Elnézést kérek, képviselő úr, a türelmét kérem. Megkérem képviselőtársaimat, foglalják el a helyüket, az interpellációkat folytatjuk. (Közbekiáltások: Nem halljuk!) Megkérem képviselőtársaimat, maradjanak a teremben, az interpellációkat folytatjuk. S most megadom a szót a képviselő úrnak, és kérem, hogy a képviselő úr kérdését kísérjék figyelemmel. Öné a szó.

DR. FAZEKAS SÁNDOR (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az 1994-1998 szeptember közötti időszakban az Országos Egészségbiztosítási Pénztárnál történő visszaélésekről, anomáliákról, a járulékfizető polgárok pénzének elherdálásáról annyit hallottunk, hogy az újabb hírekre szinte már fel sem figyelünk. Tesszük mindezt annak tudatában, hogy nekünk már úgysem tudnak újat mondani. S lám vannak, akiknek ez mégis sikerül, hiszen erkölcstelen emberek mások kárából igyekeztek a maguk számára hasznot hajtani.

Egyes cégek ugyanis nem tettek mást, mint a társadalombiztosítás felé elszámolt drágább gyógyászati segédeszközök helyett annak olcsóbb és gyengébb minőségű változatát adták a kiszolgáltatott betegeknek. Úgy gondolom, ennél is megdöbbentőbb az az esetkör, amikor egyes segédeszközt forgalmazó cégek a főként szellemileg sérült betegek nevére és taj-számára fiktív eszközöket számoltak el a társadalombiztosítás felé. Ahogy arról már az írott és az elektronikus sajtó is hírt adott, tavaly novemberben a Miniszterelnökségi Hivatal ellenőrzési főosztálya feljelentést tett ismeretlen tettesek ellen a gyógyászati segédeszközökkel való visszaélés gyanúja miatt. Mintegy ezzel párhuzamosan a tavalyi év végén a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség nyilvánosságra hozott egy jelentést, mely a gyógyászati segédeszközök kereskedelmének vizsgálati eredményeit tartalmazta. Ez a felmérés is rávilágított a gyógyászati segédeszközök forgalmazásában rejlő jogszabályi hiányosságokra, melyek megfelelő alapot teremtenek a fentiekhez hasonló visszaélésekre az egyébként is halmozottan hátrányos helyzetű állampolgárokkal szemben. Tovább súlyosbítja a helyzetet, hogy a jogi rendezetlenség miatt maguk a fogyasztóvédők sem tudnak fellépni a károsultak érdekében.

Sokakkal együtt én is nagy örömmel fogadtam Selmeczi Gabriella államtitkár asszony februári bejelentését, mely szerint a jövő évtől a rászoruló beteg és nem az igénybe vett gyógyászati termék kap támogatást. Úgy gondolom, ez az első határozott lépés azon az úton, mely elvezet a fogyatékos emberek helyzetének megnyugtató és tisztességes megoldásáig. A feltárt probléma mielőbbi teljes rendezése mindannyiunk közös érdeke, hiszen lehet, hogy holnap mi vagy családunk valamely tagja is a kiszolgáltatott betegek között lehet.

Tisztelt Államtitkár Úr! Mindezek ismeretében szeretném megkérdezni, milyen információkkal rendelkeznek a visszaélésekkel kapcsolatban zajló rendőrségi nyomozásról.

Másrészt arra szeretnék választ kapni, hogy a hasonló visszaélések jövőbeni megelőzése érdekében a már általam is említetteken túl tervezi-e a kormány a jogi szabályozatlanság mihamarabbi megoldását. (Taps a kormánypárti oldalon.)

(16.20)




Felszólalások:  Előző  212 - 214  Következő    Ülésnap adatai