Készült: 2024.04.26.00:23:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2011.05.17.), 146. felszólalás
Felszólaló Dr. Gaudi-Nagy Tamás (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:09


Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm, elnök úr. Az előttünk fekvő Btk.-módosítás szakmai részéhez szeretnék hozzászólni, bár nem mehetünk el amellett, hogy ez a törvénymódosítás alapvetően olyan jelenségeket próbál szankcionálni, amelyek az elmúlt nyolc évben terebélyesedtek ki. Az államnak és nekünk, országgyűlési képviselőknek, akik a nép felhatalmazásával, de az állam nevében és annak lehetőségeivel élve szabályozásokat alkothatunk, megkerülhetetlen felelősségünk az, hogy nagyon keményen és határozottan fellépjünk az olyan jelenségekkel szemben, mint ahogy az előttünk fekvő Btk.-törvénymódosítás is megteszi ezt például a szociális támogatásokkal és juttatásokkal kapcsolatos tömeges visszaélések esetén.

Nagyon örülünk, hogy e törvényjavaslat miniszteri expozéjában még forrásként is megjelölte államtitkár úr a Jobbik ez irányú programját, amelyet a mai napig is vállalhatónak tartunk. Radikális változás kell a jelenlegi igazságtalan szociálpolitikában. Fontos célunk a különböző segélyekkel való visszaélések felszámolása. Mindenki tisztában van vele, hogy évek óta olyan rendszer működik ebben az országban, amely lehetővé teszi, hogy visszaélésszerűen, megélhetésszerűen szívják le azokat az állami forrásokat, amelyek az állam szociális gondoskodásából fakadóan rendelkezésre állnak, olyanok, akik arra egyébként nem lennének jogosultak, és ennek érdekében számtalan olyan hálózatszerű csoportot építettek ki, amelynek a példáit már nagyon sok formában megismerhette a közvélemény.

(18.00)

Eddig nem volt ilyen büntető törvénykönyvi tényállás, ami most a 309. §-ba bekerül, tehát bizony erre szükség van, és szükség lett volna már sokkal korábban is. Éppen ezért a Jobbik a rend pártjaként maximálisan támogatja a javaslatnak ezt a részét is.

Ellenben fel kell vetni azt a kérdést, hogy míg az úgynevezett egyenruhás bűnözés fogalmát helytelenül és félrevezető módon megalkotta a kormány és a magát a rend pártjának nevező Fidesz, de valójában a rendért fellépőkkel szemben alkotott meg sietve egy nagyon gyorsan hatályba lépő Btk.-módosítást, ugyanakkor ez a szociális rendszerrel és a költségvetési forrásokkal visszaélést szigorúan szankcionáló Btk.-módosítás csak jövő januártól lépne hatályba. Tehát nem értjük ezt a kettős mércét, egyáltalán nem értjük, hogy miért van egyáltalán kettős mérce, miért kell egyáltalán azokat sújtani büntető törvénykönyvi fenyegetéssel, akik a rend iránt lépnek fel, és a kollektív önvédelem jogát szeretnék törvény szabta keretek között gyakorolni, másrészt azt sem értjük, hogy akkor miért nem lehet itt és most minél hamarabb ezt az egyébként helyeselhető büntető törvénykönyvi tényállást bevezetni.

Hiszen ezzel pontosan azt az üzenetet lehetne erősíteni, amit elvár mindenki a felelős kormánytól, mégpedig azt, hogy mindenki tanulja meg azt, hogy nem lehet. Egyszer és mindenkorra vége annak a világnak, hogy szabad a vásár, és mindenki úgy és olyan formában veszi igénybe az állam forrásait, hogy lényegében azok nem jutnak el a rendeltetési céljukhoz, és ez a százezernyi lyuk a költségvetés testén bizony súlyos fájdalmakat és hiányokat okoz.

Ha a Jobbik programjáról volt szó, és itt már egy utalás történt a vitában erre képviselőtársaink részéről, akkor viszont valóban fel kell vetni azt, hogy nagyon figyelni kell arra, hogy ezek a büntető törvénykönyvi tényállások a gyakorlatban az állam bűnfelderítő és bűnmegelőző tevékenysége folytán ténylegesen kerüljenek kikényszerítésre. Tehát az a legfontosabb alapelv, amit mindenki mindig elmond a szakma köreiből, és amit gyakran elfelejtenek a politikusok, hogy egy büntető törvénykönyvi módosítás soha nem old meg semmit önmagában, ez csak és kizárólag akkor fog hatni, ha lecsap a törvény ereje, minden esetben, mindenkire, akik ezeket a szigorú és egyébként helyeselhető, elkövetési magatartásokat tilalmazó, büntető törvénykönyvi tényállásokat megvalósító elkövetési magatartásokat megvalósítják.

Tehát az a kérésem a kormányhoz, hogy amennyiben valóban komolyan gondolja a rendtételt a költségvetési források törvényellenes és üzletszerű megcsapolása érdekében, akkor léptesse hatályba minél hamarabb ezt a jogszabályt, és rendelje hozzá azokat a megfelelő eszközöket, amelyek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal nyomozati hatáskörében egyébként törvényi felhatalmazásként megvannak. Kérem államtitkár urat, hogy kifejezetten erre is térjen majd ki a válaszában, hogy milyen intézkedési tervet szeretnének foganatosítani annak érdekében, hogy ez a teljes körű, határozott fellépés valóban alkalmas legyen arra, hogy visszaszorítsa a megélhetési potyautasságot, akár a szociális rendszerben, akár az adók vagy pedig a költségvetési pénzek esetében.

Amiről még mindenképpen szólni kell, és erre már utalt Kupcsok képviselőtársam és Babák képviselőtársam is, hogy ezek az új büntető törvénykönyvi tényállások visszamenőleges hatállyal nem alkalmazhatóak. Azonban az elszámoltatás, a szembesítése az elmúlt 8 éves időszak felelőseinek megkerülhetetlen. Tehát továbbra is csak akkor tudom hitelesnek elfogadni a rendteremtési szándékot, ha ezt következetesen és kíméletlenül kíséri minden olyan törvény adta lehetőséggel való fellépés, amely azoknak az elszámoltatását célozza, akik lehetővé tették, hogy egy ilyen jellegű szociális rendszer működjön, ennyire visszaélésszerű módon lehessen azokat igénybe venni. Végül, de nem utolsósorban, ahogy Kupcsok képviselőtársam is említette, bűnöző csoportok épültek be lényegében az állam és az állami vállalatok köreibe, és ezen csoportok tevékenysége még a mai napig is jelentős mértékben feltáratlan. Eltelt egy év, tehát nagyon szeretnénk, ha sokkal több eredményt látnánk.

Amit viszont mindenképpen szeretnénk, hogy ezek a jelenségek ne folytatódjanak, ne ismétlődhessenek meg, tehát a Jobbik azon lesz a választók felhatalmazásából, hogy a múlt elszámoltatása és a jövőre vonatkozó, akár közpénzzel való visszaélés magánszemélyek részéről, a szociális szektorban vagy pedig állami vállalatok, állami szervek körében maradéktalanul, egyszer és mindenkorra kiirtható legyen. Ennek érdekében a Jobbik támogatja a leghatározottabb és legkeményebb fellépést is. De csak így, ebben a formában, ha ez párosul a határozott és egyértelmű kikényszerítéssel is.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  146  Következő    Ülésnap adatai