Készült: 2024.03.29.07:02:26 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

186. ülésnap (2004.11.16.), 150. felszólalás
Felszólaló Dr. Kékesi Tibor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:03


Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KÉKESI TIBOR (MSZP): Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Reflektorfénybe került a határon túli magyarok ügye, részben a közeljövőben sorra kerülő népszavazási kérdés megválaszolása szempontjából, de nem kevésbé fontos a másik téma, a költségvetés sem az ő további jövőjük, sorsuk tekintetében. Nem közömbös, mert a határon túli magyarokkal való kapcsolattartás, a szervezeteik működése, fejlődése, egyáltalán a határon túli magyarság identitásának és megmaradásának kérdése is múlik azon, hogy a magyar költségvetés hogyan tud gondoskodni erről a területről.

(13.40)

A kormányzati struktúra változása szerkezeti változást eredményezett a költségvetés egészében, hiszen a Határon Túli Magyarok Hivatala és így az ezzel együtt járó források is átkerültek a Külügyminisztérium fejezetébe. Így két csokorban vannak a költségvetésben az erre szánt pénzek, egyrészt a külügyi fejezetben, másrészt pedig az oktatási tárcánál találhatjuk meg ezeket a forrásokat. Úgy gondolom, hogy ezt a külügyi fejezetet érdemes annyiban megvizsgálni, hogy a módosító indítványok, amelyeket a szocialista képviselők benyújtottak, hogyan változnak, ezek a módosító indítványok hogyan befolyásolják ezeket a kérdéseket.

Két olyan terület van a külügyi fejezetben, egyrészt az oktatási és kulturális támogatások köre, másrészt a szülőföldprogram, ami az első kérdésben egy 7,2, a második kérdésben egy 1,3 milliárdos nagyságrendű összeggel kívánja támogatni ezeket a külhoni honfitársainkkal kapcsolatos finanszírozási kérdéseket.

A módosító indítványok között az 1322. és az ehhez kapcsolódó 1324. módosító indítvány, amely dr. Kozma József képviselőtársam tollából származik, bővíteni kívánja a finanszírozható programok körét. E tekintetben 220 millió forintot irányoz elő ezen a soron. A másik módosító indítványában pedig 280 millió forint többletet kíván adni. Ezek a programok részben lefedik a külföldi oktatási területeken, különösen a Sapientia Erdélyi Magyar Egyetem és a révkomáromi Selye János Egyetem finanszírozási igényét, illetve ennek a többletét, másrészt közalapítványok támogatásán keresztül - például a délvidéki Segítő Kéz Alapítvány támogatásán keresztül - a helyben, ott, külföldön el nem érhető egészségügyi szolgáltatásokra kívánnak többet nyújtani.

De hogy még pozitívabban közelítsük meg ezeket a kérdéseket, elmondanám, hogy bár technikailag nem tökéletesek ezek a módosító indítványok, mégis a külügyi bizottság elviekben támogatta, és a költségvetési bizottság is megerősítette, de majd költségvetési bizottsági módosító indítványt kell ehhez beadni, hiszen az egyik lába ez az általános tartalék, amelyre csak ez a bizottság jogosult. Azonban már született egy e tekintetben megfelelő, házszabályszerű indítvány, amely nem is 500 millió forintot, amelyre az eredeti előterjesztés vonatkozik, hanem 1 milliárd forintot kíván ezekre a célokra felhasználni.

Úgy gondolom, hogy itt már a hitelesség is a helyén van, ezzel a kérdéssel egyetért az MSZP-frakció, ez része a kormányprogramnak, összhangban van vele, támogatják a határon túli magyar szervezetek, hiszen ezeket nevezték meg a legfontosabb olyan területeknek, amelyekre többletpénzt kívánnának. Támogatták a külügyi bizottságban, és a költségvetési bizottság maga is támogatta. A külügyi bizottságban az ellenzéki képviselőtársak is támogatták. Tehát úgy gondolom, hogy ha oly csekély területen is, de ebben a kérdésben bizonyára konszenzus, összhang teremthető a parlament két oldala között.

Szót kell emeljek még két másik módosító indítványról is, mert azok is fontos külügyi és a határon túli magyarok kérdését érintő területek. Az egyik ilyen Hárs Gábor és Gulyás képviselő urak 1285. ajánlási számon szereplő módosító indítványa, amely az Európai Összehasonlító Kisebbségkutató Közalapítvány mintegy 80 millió forinttal való támogatását nevesíti, irányozza elő. Bár az összbüdzsé egy 40 milliós előirányzatot tartalmaz, de ezt részben a Szociális Minisztérium költségéből lehetőség nyílik megfejelni, ezért ez az indítvány, gondolom, mindannyiunk örömére és valószínűleg mindannyiunk támogatásával biztosítja ennek a közalapítványnak a szélesebb körű, hasznosabb működését.

Végül az utolsó ilyen indítvány az 1653. és az ehhez kapcsolódó 1948. indítvány, amely Gedei József képviselőtársam indítványa, amely a moldvai csángó kulturális intézetnek részben működését, részben fejlesztését irányozza elő támogatási forrással. Ez egy 135 milliós működési és egy 60 milliós beruházási fejlesztési többlettámogatást juttat annak a számunkra is nagyon fontos diaszpórának, amelynek, gondolom, alapvetően ez a fő kapcsolattartási felülete az anyaországgal. Úgy gondolom, hogy megtalálható és megtaláltuk azokat az együttműködési pontokat a költségvetésben, ahol a szocialista frakció és az ellenzéki frakciók is együtt tudnak a kormánnyal javítani a költségvetés benyújtott változatán.

Kérem a képviselőtársakat, hogy támogassák ezeket az indítványokat, foglaljuk ezt a költségvetés egészébe, és így javítsuk a határon túli magyar emberek és a határon túli magyar szervezetek helyzetét, pozícióját, jövőjét.

Köszönöm a figyelmet, köszönöm a szót. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  150  Következő    Ülésnap adatai