Készült: 2024.04.25.07:33:15 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

117. ülésnap (2020.04.07.), 130. felszólalás
Felszólaló Korózs Lajos (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:26


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

KORÓZS LAJOS, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Meglehetősen későn kerül sor erre a napirendi pontra. Mindannyian azt hittük, hogy kora délután lezajlik ennek a napirendnek a tárgyalása, de az előző kettő is fontos volt, én ezt egy percig nem vitatom. Arról nem kívánok beszélni, hogy mi az előterjesztés tartalma, hiszen államtitkár úr elmondta, bár meglehetősen sajátos optikán keresztül, mert itt azért sokkal többről van szó, mint amit államtitkár úr megfogalmazott.Kezdeném azzal, hogy én magam annak vagyok híve, hogy legyen plurális a szolgáltatásoknak ez a rendszere is. Ebben mindenki találja meg a maga helyét, az állam, az önkormányzat, a civilek, az egyházak. Szeretném emlékeztetni a tisztelt Házat már csak a történelmi hűség kedvéért is, hogy annak idején Horn Gyula volt az, aki a Vatikánnal megkötötte azt a megállapodást, amely nemcsak, hogy lehetővé tette ezt a fajta együttműködést, hanem a finanszírozás oldaláról is biztosította az egyházak, illetve az azok által működtetett intézmények működését. Ez az egyik dolog.

A másik, amit szeretnék előrebocsátani, hogy a 2010-es kormányváltás után gyakorlatilag a megyei önkormányzatokat a kormányzat kiüresítette, és azok a szakellátások, amelyek addig a megyei önkormányzatokhoz voltak rendelve, gyakorlatilag mind szinte kivétel nélkül államosításra kerültek. Én ezt a kormányzati döntést elhibázottnak tartom.

Az idő, azt gondolom, minket igazolt, mert igenis jó helyen volt a megyei önkormányzatoknál különösen a szakellátás. Ismeretes, hogy az önkormányzati törvény szerint  nagyon sokan lapozgatják  vannak kötelezően ellátandó feladatok, különösen az alapellátás tekintetében. Azt én nem vitatom, ahogy az előterjesztő is elmondta, illetve a két kormánypárti frakcióvezető, hogy próbáltak valamiféle garanciális elemeket ide beállítani. De hát azt szeretném rögzíteni, hogy itt egy tekintélyes vagyonról van szó. Itt nemcsak arról van szó, hogy a meglévő egyházi intézményeket, amelyek bentlakásos intézményeket működtettek, a továbbiakban megerősítik, hanem azzal az egy tollvonással gyakorlatilag tulajdonosi jogokat szereznek az intézmények fölött, az ingatlanok fölött.

Azt gondolom, hogy ha valamikor lett volna lehetőség vagy lenne lehetőség, most itt lenne az idő arra, hogy a települési önkormányzatokat a jelenleginél jobban bevonják az állampolgárok szociális biztonságának garantálásába, hiszen aki önkormányzati munkát végez, az az állampolgárok biztonságának megóvására és az állampolgárok gondoskodására is felesküdnek. Nem véletlen a délutáni nyilatkozata a Szabad Városok Szövetségének, akik pontosan elmondták, hogy itt ebben a helyzetben  én magam is ezt gondolom  nem ingatlanokat kéne tulajdonba adni, hanem a vírus kapcsán, a járvány kapcsán éppen hogy a települési önkormányzatokkal együtt kéne működni a kormányzatnak.

Azt gondolom, hogy ebben a helyzetben az önkormányzati szövetségekkel kéne a kormánynak tárgyalni. Én ilyen sandaságokat nem feltételezek, hogy most mindenki a koronavírus kapcsán másra figyel, és ilyenkor el lehet rendezni ilyen Belgrád-Budapest vasútvonali ügyleteket, meg Paks II.-t el lehet rendezni, vívócsarnokot lehet építeni Zalaegerszegen vagy akadémiát lehet Szombathelyen. Én ilyeneket nem feltételezek, de azért rögzítsük a történelmi hűség kedvéért, hogy itt 29 bentlakásos intézményről van szó, amelynek összesen 41 ingatlana van, hiszen van olyan intézmény, amely több ingatlanban is tevékenykedik, és ahogy elmondtam, az ingyenes használat gyakorlatilag tulajdonjogot is jelent; ezzel az előterjesztéssel megteremtik ennek a feltételeit.

Az előterjesztő annak idején az indokolásban úgy fogalmazott, hogy magasabb színvonalú szolgáltatást kívánnak biztosítani. Hát, ezzel, kedves barátaim, akarva-akaratlanul a kormány elismerte, hogy ő nem tudott eddig magas színvonalú szolgáltatásokat biztosítani ezeknek az embereknek, azoknak az ellátottaknak, akik az intézményekben foglaltak helyet. Akkor tessék megmondani: csupáncsak azzal, hogy tulajdonosváltás van, és az ingatlan az ő tulajdonuk lesz, mitől lesz magasabb színvonalú ez a szolgáltatás? Én azt gondolom, hogy semmivel, hiszen az államnak eddig is megvolt minden lehetősége arra, hogy magas színvonalú szolgáltatást biztosítson az ellátottak részére.

A másik ilyen indokolási pont volt, hogy a politikától mentessé váljon a jövőben ez az intézmény. Tessék mondani, akkor eddig a politikától nem volt mentes? És azt gondolja bárki is, hogy egy tulajdonjog odaadásával majd éppen a politikától való mentességet lehet megoldani? Én kétséget támasztok ezzel szemben.

Képviselőtársaim! Remélem, nem az a szándék vezérli önöket, hogy előkészítenek egy későbbi privatizációs tranzakciót. Remélem, hogy nem erről van szó. Itt azért bizonyára tudják önök is, hogy nagyon nagy értékű ingatlanok vannak ebben a portfólióban. Például benne van egy Esterházy-kastély. Egy várkastély. Meg sem lehet becsülni, hogy mennyit ér ez az intézmény.

Azt is írja az előterjesztő a törvényjavaslat 3. §-ában és annak több bekezdésében, hogy sarkalatosnak minősül, ezért az elfogadáshoz a jelen lévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges. Nekem nincsenek kétségeim afelől, hogy a kormánytöbbség ezt meg fogja szavazni. Lelkük rajta! De egyben biztosak lehetnek. Az első alkalommal, amikor nem politikától mentes lesz az intézmény működése, az első alkalommal, amikor nem magas színvonalú ellátást fognak ott csinálni, és az első alkalommal, amikor csak a szikrája is felmerül annak, hogy ingatlanmutyi van, akkor ebből irdatlan paláver lesz.

Misztikum veszi körül ezt az egészet, sokszor említette képviselőtársam. Igen. De ez nem a hitből származó misztikum. Abból, hogy évekkel ezelőtt az Orbán-kormány teljesen más szabályokat fogalmazott meg, mint ami az ország minden más gazdasági társaságára, civil szervezetére vagy önkormányzati szervezetére vonatkozik.

(17.50)

Nem úgy kell nekik adózni, nem úgy kell könyvelni, nem úgy kell bevallani. Ne haragudjanak, a misztikumot ez is erősíti. Nem lehet követni, hogy hová lesz az a sok milliárd, sok tízmilliárd, sok százmilliárd forint, amit az egyházak kapnak, pontosabban bizonyos egyházak kapnak, mert nem mindenki kap, sőt van, aki semennyit se kap.

Vannak olyan egyházak, akik ugyanilyen szociális intézményeket tartanak fenn, és töredékét kapják támogatásként, mint például a Római Katolikus Egyház. Nem akarok egyet kiemelni természetesen belőle, de bizonyos egyházak kedvesek a kormányzatnak, bizonyos egyházak meg nem azok, sőt vannak olyanok, amelyeknek nemzetközi bíróság ítélt meg állami forrást, és a mai napig nem kapták meg az őket megillető állami támogatást. Nem arról ábrándoznak, hogy kapnake majd valahol tulajdont, nem arról ábrándoznak, hogy hány A6-os Audit vegyenek az egyházi elöljáróságoknak, nem arról ábrándoznak, hogy újítsanak fel érseki palotákat közpénzből, hanem arról, hogy éppen hoze be valaki tartós élelmiszert a hajléktalanellátásba a Magdolna utcában. Csak példákat hoztam arra, hogy vannak, akik ugyanolyan hasznos tevékenységet folytatnak, mégsem kedvesek valamilyen oknál fogva a jelenlegi kormánynak.

Ezt az előterjesztést a frakcióm nem fogja támogatni. Köszönöm a figyelmüket. Köszönöm a szót, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai