Készült: 2024.03.29.15:42:38 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

240. ülésnap (2001.11.12.), 218. felszólalás
Felszólaló Bauer Tamás (SZDSZ)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:03


Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

BAUER TAMÁS (SZDSZ): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Miniszterelnök Úr! Tisztelt Miniszter Urak! Tisztelt Képviselőtársaim! A miniszterelnök úr a Fidesz országos választmányának egyik ülésén nemrégiben azt mondta, hogy mindenkit óvni szeretne attól, hogy visszaforgassa az idő kerekét. Jókat szokott mondani a Fidesz országos választmányi ülésein (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Tényleg?), ezúttal is jót mondott.

Mi ezzel a módosító javaslattal attól szeretnénk óvni a kormánytöbbséget, hogy visszaforgassa az idő kerekét, mégpedig két értelemben is; először is abban az értelemben, tisztelt Országgyűlés, hogy a nyugdíjrendszer fejlődése Európa-szerte a fejlett országokban abban az irányban halad, hogy az egységes felosztó-kirovó nyugdíjrendszer mellett, amely még az olyan gazdag országokban is, mint Németország, finanszírozhatatlanná válik, behozza az öngondoskodáson alapuló tőkefedezeti nyugdíjpénztárak elvét. (Általános zaj.)

Tisztelt Képviselőtársaim! Az 1997-es nyugdíjreform erre jelentett egy olyan kísérletet, amely nagy nemzetközi elismerést váltott ki Magyarországnak, ami kevésbé fontos, és amivel több, mint 2 millió magyar állampolgár fejezte ki egyetértését. A Fidesz akkor elutasította ezt a reformot, amióta pedig kormányra került, úgy döntött, hogy megbünteti azt a több mint 2 millió magyar állampolgárt, aki a nyugdíjreform mellett döntött. (Folyamatos zaj.) Megbüntette először azzal, hogy befagyasztotta a nyugdíjpénztári tagdíjat, és ezzel tízmilliárdokat vett ki a nyugdíjpénztárak tagjainak zsebéből. Másodszor, most megbünteti őket azzal, hogy elveszi tőlük azt az állami garanciát, amely egy kötelező tagdíj után méltányosan jár.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi ez, ha nem az idő kerekének visszaforgatása egy olyan irányba, amit Magyarországon többek között a szocializmus jelentett?

De egy másik értelemben is visszaforgatja az Orbán Viktor vezette kormánytöbbség az idő kerekét ezzel az újabb módosítással. Nevezetesen, a polgári társadalmakra jellemző alkotmányos rendet fel akarja váltani a mindenkori kormány önkényével. Kötött az állam egy megállapodást több mint kétmillió magyar polgárral (Az elnök csenget.), és aztán immár harmadik alkalommal, egy önkényes állami beavatkozással ezt a megállapodást az érintettek hátrányára kívánja módosítani. Azt gondolom, hogy ez egy nagy lépés a jogállamtól a nem jogállami, önkényuralmi berendezkedés irányába.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ez az, amitől mi óvjuk önöket. Hadd tegyem hozzá: ennek a nyugdíjreformnak a kérdésében önök több ponton is módosítottak. Vannak ebben olyan módosítások, amelyekre csak azt mondjuk, hogy károsak, haszontalanok, visszafelé mutatnak. De vannak olyan módosítások is, mint a tagdíjnak a 6 százalékon való befagyasztása vagy most a garanciának, a normajáradéknak a megszüntetése, amelyek nemcsak károsak, hanem alkotmányellenesek is. Ezért mondjuk mi azt, szabad demokraták, hogy ne tessék visszaforgatni az idő kerekét. (Általános zaj.)

Végül egyetlenegy kérdésben szeretném korrigálni azt, amit Kökény Mihály képviselő úr az imént mondott. Ő ugyanis azt mondta, hogy ez az utolsó kísérletük a szabad demokratáknak arra, hogy a magán-nyugdíjpénztári rendszert és ezzel a '97-es nyugdíjreformot megvédjék.

Nem, tisztelt képviselőtársaim, ez nem az utolsó kísérletünk. (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Nem! Nem!) Ugyanis egyfelől az Alkotmánybírósághoz fogunk immár harmadszor fordulni ebben a kérdésben, és az Alkotmánybíróság válasza számunkra nem lehet kétséges - ez lesz a következő kísérletünk -, és ezt követően a magyar választópolgárokhoz fogunk fordulni a jövő év tavaszán, kétmillió magyar (Általános zaj. - Az elnök csenget.) magán-nyugdíjpénztári taghoz fogunk fordulni: ha azt akarják, hogy megmaradjon a megtakarításuk, hogy ne vesszen el a megtakarításuk, a nyugdíjuk, akkor szavazzanak ennek a kormánynak a leváltására.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  218  Következő    Ülésnap adatai