Készült: 2024.03.29.11:02:40 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

151. ülésnap (2004.05.17.), 168. felszólalás
Felszólaló Dr. Csepeli György
Beosztás informatikai és hírközlési minisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:25


Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. CSEPELI GYÖRGY informatikai és hírközlési minisztériumi államtitkár: Bár szeretném hallani az ő véleményét is... Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A képviselő úrral tökéletesen egyetértek, hogy a szoftverszabályozás tekintetében a jog képtelen felfogni a problémának a lényegét.

Ebben a szoftverszabadalmi vitában Magyarország alapvető társadalmi és gazdasági érdeke, hogy a szoftverekre ne terjedjen ki a szabadalmi jog hatálya. Amint a képviselő úr is említette, a szoftverszabadalmak jelentős költségigénye súlyos terhet jelent a hazai kis- és középvállalkozások számára, emellett minden egyes szoftveres kezdeményezés átfogó és költséges kutatásokat tenne szükségessé, hogy az alkalmazni kívánt ötletet védi-e valahol egy szabadalom. Ezért a szoftverszabadalmak ma a nagy, tőkeerős cégeknek kedveznek, melyek a fejlesztői gárda mellett külön jogi osztállyal és átfogó szabadalmi gyűjteményekkel rendelkeznek.

Gondolnunk kell arra is, hogy a szoftverszabadalom lehetőséget ad arra, hogy levédjenek olyan ötleteket, amelyeken más szoftverfejlesztések is alapulhatnak, és ezt követően csak a szabadalmas engedélyével, jelentős ellenérték fejében válik lehetővé bármilyen fejlesztés. Ezzel válik lehetővé a szabadalmakkal történő versenykorlátozás és válik lehetetlenné a verseny, szemben a jelenlegi szerzői jogi védelemmel, amely a számítógépes program forráskódját védi, melyre szabadon bárki ráfejleszthet.

A szabad szoftvert képviselők számára a szoftverszabadalom bevezetése magát a szabad szoftver létezését fenyegeti. Mivel ez a fajta szoftver és a szoftverszabadalmak ellentétes megközelítések, ahol az egyik oldalon még a teljes mű is szabadon elérhető, mint például a Linux esetében, a másik oldal még az ötleteket is szabadalmaztatná, ezért a szoftverek szabadalmaztatása a kevésbé tőkeerős vásárlók számára egy korábban kedvező piaci alternatíva megszűnését eredményezné. Az iskolai oktatásban a leendő programozókat bátortalanítaná el, hogy még a leendő ötletek is le vannak védve, és ezzel voltaképpen kivennénk őket abból a kreatív, kollektív folyamatból, amely a szoftverszerkesztésnek a lényege társadalmi szempontból.

A felsorolt érvek alapján az IHM álláspontja a következő (Az elnök jelzi az idő leteltét.): egyrészt átgondoltabb hatásokat és következményeket szem előtt tartó európai uniós szabályozást tartunk fontosnak, másrészt a magyar fejlesztők és az ipar számára az új megoldási módokhoz való hozzáférés jogát tartjuk a legfontosabbnak. (Az elnök jelzi az idő leteltét.) Ezért a szoftverek szabadalmaztatását elvi alapon nem tudjuk támogatni.




Felszólalások:  Előző  168  Következő    Ülésnap adatai