Készült: 2024.04.26.00:19:45 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

79. ülésnap (2011.03.25.), 38. felszólalás
Felszólaló Hoffman Pál (KDNP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:39


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HOFFMAN PÁL (KDNP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Sokan voltunk, akik örömmel hittük 1989-90 fordulópontján, hogy Magyarország emelkedő pályára áll. Aztán olyan évek jöttek, amelyek megrendítették ezt a hitet. Most a választók bizalmából ismét arra vállalkoztunk, hogy az emberekkel összefogva leküzdjük az államadósságot, amit az előző kormány halmozott fel, és leküzdjük azt az erkölcsi, lelki hátrányt, ha úgy tetszik, adósságot, amit gátlástalan működésük okozott. Magyarország új irányba indult el, és ehhez biztos iránytűre van szükség. Az új alaptörvény végleg kimondja a kommunista diktatúrával való szakítást, és világossá teszi, hogy a mai szabadság alapjait az 1956-os forradalom hősei rakták le.

Az alkotmányozásnak az a feladata, hogy helyreállítsa az ország működőképességét és megerősítse történelmi önazonosság-tudatunkat. Az alaptörvény azonban nemcsak szabálygyűjtemény, hanem annak kerete, hogy milyen hagyományokra építkezünk, milyen értékek, célok tartanak össze, formálnak bennünket. Kereszténydemokrataként hiszem, hogy létezik erkölcsi alap, értékközösség, amely az eltérő világnézetű, vallású, akár eltérő nyelvet beszélő és különböző körülmények között élő embereket egymás iránt érzékennyé és összefogásra képessé teszi.

A sikerhez szemléletváltásra van szükség, olyan fordulatra, ami figyelmünket a családok és a mindennapi élet felé irányítja. Az értékközpontú alaptörvényben központi szerepet kap az egészség és így a sport is. Az eltelt időszakban megnövelt sporttámogatás, az iskolai, a verseny- és szabadidősport helyzetének javítására tett erőfeszítéseink bizonyítják, hogy számunkra a sport valóban stratégiai ágazat.

(11.40)

A Kereszténydemokrata Néppárt számára is fontos a magyar sport megjelenítése. Fontos, mert Magyarország az utolsó helyen áll Európában a rendszeres testmozgást végzők között, és elfogadhatatlan a fiatalok mozgásszegény életmódja, a káros szenvedélyek térhódítása. Az egészségmegőrzés legjobb módja a problémák megelőzése, a rendszeres testmozgás. A sport azonban nem csak játék, missziós szerepe lehet abban a szemléletformálásban, amire Magyarország felemelkedéséhez szükség van. Mert csak egészséges nemzet, egymással és a természettel harmóniában élő polgárok és közösségek képesek ezt megvalósítani.

A magyar sport különleges esélyt kap, mert sok területen kiemelt jelentősége van. Most is élen jár a nemzetegyesítésben. A legjobb határon túli magyar sportolók megjelenítése a magyar válogatottakban, a kézilabdázó Ilyés Ferenc és Mátéfi Eszter, a vízilabdázó Gergely István, a jégkorongozó Mihály Árpád, a labdarúgó Koman Vladimir és társaik felbecsülhetetlen értékes példaképei a magyar fiataloknak, életútjuk minta és biztatás a határon túli magyar gyermekek számára is.

Feladataink az új alaptörvény elfogadásával nem érnek véget, a sarkalatos törvényekben teljesednek ki. Az életellenes, a gátlástalan önzést és a mások semmibevételét képviselő erők részéről kemény ellenállásra számíthatunk. Bár az MSZP és az LMP kivonult az alkotmány parlamenti vitájából, televíziókban, rádiókban és másutt minden eszközt és alkalmat megragadnak a változás megakadályozására. Pozsgay Imre 1988-ban azt javasolta az MSZP vezetőinek: hagyjátok megváltozni az embereket. Akkor sem hagyták, és most is mindent megtesznek majd az ő világuk, a rendetlenség, a szegénység, a bizonytalanság, a korrupció fenntartásáért. Az alkotmányozási folyamatból való kivonulásukkal saját későbbi helyzetüket nehezítik, hiszen ha visszatérnek a sarkalatos törvények vitájára, megmagyarázhatatlan és utólag is értelmetlenné válik távol maradásuk.

Tisztelt Ház! Az új alaptörvény elfogadásával bizonyítjuk, hogy újra hiszünk önmagunkban, hogy felismertük a kétharmados többséggel járó felelősséget, és képesek vagyunk a változtatásra. Amennyit fordíthatunk saját sorsunkon, annyit kötelességünk fordítani rajta, hiszen Petőfivel szólva: "Oly sokáig tengődtünk mi úgy, hogy / Volt is, nem is, a miénk az ország;".

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiból.)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai