Készült: 2024.03.29.02:15:41 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

130. ülésnap (2016.02.29.), 4. felszólalás
Felszólaló Rogán Antal (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:55


Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ROGÁN ANTAL, a Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Frakcióvezető Úr! Először is hadd fejezzem ki az örömömet (Sallai R. Benedek: Salgótarján.), hogy a kapitalizmus, a globális kapitalizmus jelentette problémák és a világ-összeesküvés helyett, amivel rendszerint foglalkozni szokott itt, a tisztelt Házban, most a polgári berendezkedés sokkal inkább kézzelfogható témájával foglalkozott, bár minden valószínűség szerint egészen mást értünk polgári berendezkedés alatt, mint amire ön gondolt. Engedje meg nekem, hadd mondjam el, hogy mi mire gondolunk akkor, amikor erről beszélünk, mert azt gondolom, hogy ez egy fontos dolog.

Polgári berendezkedés alatt mi azt értjük, hogy egy olyan országot hozzunk létre és teremtsünk meg, amelyik képes egyébként gazdaságilag megállni a saját lábán, amelyik képes arra, hogy nem az IMF mentőövén, lélegeztetőgépén legyen, mint ahogy az egyébként 2010-ben volt. Ezzel ment el kormányzásunknak legalább az első három éve, hogy sikerült azt elérnünk, hogy Magyarország vissza tudta fizetni az IMF-hiteleit, hogy sikerült azt elérnünk, hogy Magyarország az elmúlt öt esztendőben az adósságrátáját úgy mérsékelte, hogy Magyarország adósságrátája csökkent a legjobban az egész Európai Unióban, 8 százalékkal, hogy miközben, mikor átvettük a kormányzást, akkor az európai átlag felett volt a magyar adósságráta, azóta az európai átlag fölfelé ment, a magyar átlag lefelé ment, és ennek köszönhetően ma 11 százalékkal az európai átlag alatt van a magyar adósságráta, és csak Magyarországon sikerült elérni ezt az eredményt az Európai Unió összes országa, de legalábbis az euróövezeten kívüli országok közül.

Tisztelt Képviselőtársaim! Azt gondolom, hogy ez volt az első lépés egy gazdaságilag önálló, a saját akaratát érvényesíteni képes ország, amelyik utána rátérhet arra, hogy egyébként a polgárait is megerősítse. Ezért van az, hogy az önök véleményével szemben mi mindvégig azt az álláspontot képviseltük, és szerintünk ez is a polgári berendezkedés lényege, hogy ha gazdasági növekedés van, akkor vissza kell adni a források egy jelentős részét az embereknek, ezért a személyi jövedelemadó csökkentésére meg a gyerekek után járó adókedvezmény bevezetésére és növelésére van szükség.

Ezért tettük azt meg, hogy míg öt évvel ezelőtt még 36 százalék volt a legmagasabb személyi­jövedelemadó-kulcs Magyarországon, ma ez 15 százalékra csökkent; megjegyzem önöknek, hogy az EU-átlag 39 százalék. Ebből látszik, hogy Magyarország polgárai az elmúlt esztendőkben, amikor elindult a gazdasági növekedés, az adókulcsok csökkenésén keresztül annak a pénznek egy jó részét, amit maguk termeltek meg, azt meg is tarthatták. Ezt tettük az előző évi, illetve a mostani költségvetésben, és azt gondolom, hogy ezt kívánjuk tenni a jövőben is.

Ugyancsak a polgári berendezkedéshez tartozik a családok megerősítése és támogatása. Önök ezzel is vitatkoztak, amikor ezt megcsináltuk, mert önök azt mondták, hogy nem jó így a gyerekek után járó adókedvezmény. Szerintünk nemcsak hogy jó, hanem azóta beváltotta a hozzá fűzött reményeket, 1300 milliárd forint maradt öt esztendő alatt a magyar családoknál. Ma már ott tartunk, hogy a legalacsonyabb bérűek számára azt is lehetővé tettük 2014-ben, hogy egyébként felvehessék a gyerekek után járó adókedvezményt még nem is az adóból, hanem az általuk fizetett járulékokból is, és lehetővé tettük azt, hogy az idei évtől elindult a kétgyerekesek - ők vannak a legtöbben - adókedvezményének a növekedése, amit négy esztendő alatt meg fogunk duplázni, ami azt gondolom, szintén egy jelentős eredmény, és hozzá fog járulni ahhoz, hogy a magyar családok megerősödjenek, márpedig szerintünk ez a polgári berendezkedés lényege.

(13.20)

Ugyancsak a polgári berendezkedéshez tartozik az, hogy a munkavállalókkal és a munkaadókkal közösen, de elérjük azt, hogy Magyarországon a legalacsonyabb bér emelkedjen.

Tisztelettel szeretném jelenteni a Háznak, hogy egyébként öt év alatt másfélszeresére nőtt a legalacsonyabb bér Magyarországon, ami egész Európát tekintve az egyik legkomolyabb eredménynek számít, tisztelt képviselőtársaim. Ez is a polgári berendezkedés lényege, ahogy az is a polgári berendezkedés lényege, hogy amikor átvettük a kormányrudat, akkor 3 millió 600 ezer ember dolgozott az országban, ma pedig 4 millió 200 ezer ember dolgozik az országban. (Közbeszólások az LMP padsoraiból.) És az gondolom, az is a polgári berendezkedés lényege, hogy a 4 millió 200 ezer munkavállaló egyébként adófizetéssel hozzá is járul a közügyekhez, és ezáltal érvényesítheti az akaratát is, mert azt gondolom, hogy ez az egyik legfontosabb dolog, tisztelt képvi­selőtársaim.

És végül tegyük hozzá, hogy talán az sem mellékes dolog és szintén a polgári berendezkedéshez tartozik, hogy azt mondtuk, hogy még a multinacionális vállalatokkal szemben, akiket ön sem kedvel, azokkal szemben is érvényesítettük a magyar emberek érdekeit akkor, amikor letörtük a rezsiköltségeket és 25 százalékkal mérsékeltük a rezsit. Szerintünk ez a polgári berendezkedés, tisztelt frakcióvezető úr, és mi emellett fogunk kiállni ebben a Házban mindig, mert ezt tartjuk fontosnak.

Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)




Felszólalások:  Előző  4  Következő    Ülésnap adatai