Készült: 2024.04.19.00:50:29 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

205. ülésnap (2005.03.08.), 298. felszólalás
Felszólaló Dr. Vidorné Dr.Szabó Györgyi (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. VIDORNÉ DR. SZABÓ GYÖRGYI (MSZP), a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Azt hiszem, mindannyian kerültünk már olyan helyzetbe, amikor a reggeli készülődés közben hallgatva a rádió reggeli híreit, döbbenten hallottuk azt is, hogy egy kukában csecsemőhullát találtak, vagy itt-ott becsomagolva dobozokban leltek pici gyermekek hullájára.

Voltak olyanok azonban, akik nemcsak szörnyülködve hallották ezeket a híreket, hanem végiggondolták, hogy mit tudnak tenni ezeknek az ártatlan csecsemőknek a megmentéséért, az életük megmentéséért. 1997-ben találtak egyfajta megoldást. Ez pedig egy inkubátor lehetősége, amely egy egészségügyi intézmény kapujába kitéve lehetőséget biztosított annak az anyának, aki valamilyen rettenetes - mert csak így tudjuk elképzelni, hogy rettenetes - krízishelyzetből fakadóan csecsemője életére tör, semmint inkább megtartsa, hogy legyen egy alternatívája, legyen egy lehetősége, hogy a csecsemő életben maradjon.

Hogy mennyire valós ez a probléma, engedjék meg, hogy egy tanulmányból egy nagyon rövid idézetet elmondjak önöknek. A tanulmány szerint a Legfőbb Ügyészség Büntetőbírósági Főosztálya egy felmérést végzett 1992 második félévének elejétől 2000 első félévének végéig terjedő időszakra, ezen belül jogerős bírói határozattal befejezett 96 olyan ügyet vizsgált meg, ahol az anyák újszülöttjeik sérelmére követtek el emberölést. A 96 ügyben 98 vádlott bűnössége nyert megállapítást.

Szeretném önöknek azt is elmondani, hogy 1997 óta csak ez az egyetlen inkubátor, ami azóta működött - bár már sokan, Budapesten is és az ország más területén is követik ezt a példát -, 30 újszülött életét mentette meg. Csakhogy - és itt jön az előterjesztett javaslat lényege -, amikor kitalálták és megtalálták ezt a megoldást a Schöpf-Merei Kórházzal együtt, hogy egy inkubátort helyezzenek ki a kórház elé, hogy oda betehesse az anya a nem kívánt csecsemőt, ezzel nem gondolták végig, hogy egy bűncselekményre... - tehát ugyan megmentjük a csecsemő életét, de kvázi egy bűncselekményt követ el ezzel az anya, vagy aki beteszi az inkubátorba a gyermeket, nevezetesen, a büntető törvénykönyvben szabályozott családi állás megváltoztatása bűntettét.

 

(19.00)

De hogy még színesebb legyen a kép: nemcsak az anya követel el bűncselekményt ezzel a tettével, hanem még az a kórház is bűnrészessé válik ebben a cselekményben, amelyik befogadja és tovább gondozza ezt a gyermeket. Ezért aztán szükségessé vált, és éppen nagyon itt az ideje, hogy megpróbáljuk a jogi szabályokat az élethez igazítani, nevezetesen, hogy a büntetőjogi fenyegetettségét megszüntessük ennek a cselekménynek, csak azért, hogy ezzel további életeket mentsünk meg, ha szükséges.

Nem győzöm hangsúlyozni, nem arra szolgál ez a törvényjavaslat, hogy felbujtsa, buzdítsa az anyákat, hogy a nem kívánt gyermekeiktől ily módon büntetlenül szabaduljanak meg. Hiszen azt azért büszkén elmondhatjuk mindannyian, hogy Magyarországon a csecsemővédelemnek, az anyavédelemnek, a gyermekvédelemnek egy olyan rendszere alakult ki, különös tekintettel a világon egyedülálló védőnői hálózatra, hogy nincs miért szégyenkeznünk e tekintetben, és lehetőséget tudunk adni azoknak az anyáknak, bármilyen nehéz helyzetbe kerültek is, hogy megfelelő körülmények között szülhessék meg a gyermeket, és családban nevelkedhessék tovább. De mégis, ha előfordulhatnak ilyen esetek, ezt a lehetőséget meg kell nem is annyira az anya számára, mint inkább a csecsemő számára adni, hogy ennek a büntethetőségétől eltekintsünk.

Három jogszabályt módosít ez a javaslat, ami önök előtt fekszik. Mindegyik arra szolgál, hogy ne a büntető törvénykönyvhöz nyúljunk hozzá - hiszen a családi jogállás megváltoztatása mint tényállás továbbra is büntethető legyen -, hanem úgy próbálja a szabályozást megreformálni, hogy ezt a cselekedetet jogszerűvé teszi, szabályozza, más törvényekben, a gyermekvédelmi törvényben többek között, a családjogi törvényben és a gyermekek védelméről szóló törvényben elfogadott, elismert és jogszerű cselekménnyé nyilvánítja.

Én ehhez kérem a tisztelt képviselőtársak segítségét, a szavazatát, hogy ezt a törvénymódosítást meg tudjuk tenni abban a reményben, hogy további csecsemők életét menthetjük így meg.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  298  Következő    Ülésnap adatai