Készült: 2024.04.26.00:42:34 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2020.06.08.), 239. felszólalás
Felszólaló Dr. Keresztes László Lóránt (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. KERESZTES LÁSZLÓ LÓRÁNT (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Valóban, napirend után szűkebb hazámról, Pécsről, illetve Baranya megyéről fogok beszélni. Pécs és Baranya, tudjuk jól, hogy a rendszerváltás óta gyakorlatilag folyamatosan leszakadó pályán van, és egy igen nehéz gazdasági helyzetű térségről van szó. Ma az egy főre jutó ipari teljesítmény tekintetében Baranya megye már országosan az utolsó, Pécs pedig a Dunántúl legnagyobb városaként is a nagy vidéki regionális központok közül messze a leggyengébb gazdasági erővel rendelkezik. Sajnos ezek az adatok, ezek a gazdasági problémák megmutatkoznak Pécs város és Baranya megye tragikus elvándorlási adataiban is. Csak az elmúlt 10-12 évben körülbelül 15 ezer ember hagyta el Pécs városát kényszerűségből, tehát jobb megélhetés vagy egyáltalán a megélhetés reményében. Az elmúlt időszakban hosszú ideig kormánypárti, fideszes városvezetők voltak, azt megelőzően szocialista-liberális koalíció, hát, egyik felállásnak sem köszönhetett sokat sem Pécs város, sem Baranya megye. És most ebben a kivéreztetett, rendkívül nehéz helyzetben érték Pécset és a megyét is, egyébként az ország más térségeihez hasonlóan nagyon-nagyon brutális kormányzati megszorító intézkedések.

Azt el tudjuk mondani, hogy ilyen helyzetben, egy kibontakozó gazdasági válság küszöbén egy ilyen nehéz helyzetű térség és város és megye nem fogja tudni jelentősebb problémák és megrázkódtatások nélkül kiheverni ezeket a megszorító intézkedéseket. Ezért az a szándékunk, hogy mindent megtegyünk annak érdekében, hogy ezeket a gyalázatos kormányzati intézkedéseket vonják vissza. Úgy gondoljuk, hogy ez nem pártpolitikai kérdés, ebben szerepet kell vállalni minden pécsi és Baranya megyei országgyűlési képviselőnek, független attól, hogy kormánypárti vagy ellenzéki padsorokban foglal helyet vagy ezeket a szavazóbázisokat képviseli. Úgy gondoljuk, hogy ez nem pártpolitikai kérdés, és senki nem különböző pártoktól kapta a mandátumát, mindenki magyar emberektől, és jelen esetben, ugye, pécsi, baranyai emberektől nyerte el a mandátumát.

Mik ezek a megszorító intézkedések, amiknek beláthatatlanul súlyos következményei lesznek a térségünkre? Sokat beszéltünk itt már az Országgyűlésben, hogy az önkormányzatokat, a városokat milyen megszorítások érték, de el kell mondanunk, hogy immár ezek a kormányzati megszorító intézkedések már az egyetemeket is fenyegetik.

A Pécsi Tudományegyetemtől  éppen ebben a teremben ismerte el a vita során Bódis államtitkár úr, tehát a pécsi egyetemtől  közel kétmilliárd forintot kíván a kormány elvonni gazdaságvédelmi célokra, miközben tudjuk, hogy ezt a hatalmas összeget pedig olyan projektekre költik, mint a Budapest-Belgrád vasútvonal fejlesztése, ami értelmezhetetlen.

Az legyen világos mindenkinek, hogy egy ilyen kétmilliárdos elvonásnak, kétmilliárdos megszorító intézkedésnek milyen hatása lesz a pécsi egyetemre. Néhány évvel ezelőtt néhány száz millió forintot vont el a kormány, az is nagyon komoly leépítésekhez vezetett; ennek a kétmilliárdos leépítésnek pedig egészen borzalmas következményei lesznek. Nyilván az egyetem ezt nem fogja tudni kigazdálkodni, és ebben a formában ilyen nagyságrendben egy nagyon-nagyon fontos vidéki egyetem biztos, hogy nem is fog tudni tovább működni.

Azt azért el kell mondani, hogy a pécsi egyetem messze nagyobb jelentőséggel bír nemcsak Pécsen, nemcsak a megyében, hanem az egész régióra nézve. Ez gyakorlatilag város a városban, nemcsak egy egyetem funkcióját tölti be, hanem messze a legnagyobb foglalkoztató, több mint hétezer alkalmazottja van az egyetemnek. Tehát jelentős gazdasági erőt képvisel, a régió egyik legnagyobb foglalkoztatója, arról nem is beszélve, hogy a város és az egész térség, megye, régió legfontosabb kulturális szereplője, és nyilván fontos szereplője a tudományos életnek is. Tehát ezt a csapást nemcsak az egyetem közvetlenül, hanem az egész város, Baranya megye és az egész régió is érezni fogja.

Hasonlóképpen komoly kihívást jelent majd a gépjárműadó-elvonás. Ezt tudjuk, hogy Pécs esetében csak ez közel félmilliárd forintot jelent, ezt a város a rendkívül nehéz helyzetben biztos, hogy nem fogja tudni kigazdálkodni, de a kistelepüléseknek, kisvárosoknak is és a falvaknak is ez kibírhatatlan megterhelés lesz. Ezt különböző érdekvédelmi szervezetek vezetői már lenyilatkozták, hogy gyakorlatilag a kistelepülések kétharmada végtelenül nehéz, gyakorlatilag kilátástalan helyzetbe fog kerülni.

Hasonlóan gyalázatos és elfogadhatatlan és semmiféle szakmaiságot nem támasztó vagy nem aláhúzó döntés az, hogy elvonja a kormány, kivonul a kormány a helyi közösségi közlekedés finanszírozásából. Tehát ezt gyakorlatilag rábízza az önkormányzatokra, rábízza a városokra, miközben pontosan tudjuk, hogy alig-alig van olyan önkormányzat és olyan város Magyarországon, amely ezt képes lenne megoldani a megfelelő színvonalon.

Hasonlóan súlyos döntés, hogy Baranya megyét érintően két vasúti mellékvonalat is gyakorlatilag halálra ítélnek, ugye, a Villány-Mohács és a Godisa-Komló vasútvonalat. Ezért én a mai napon levélben fordultam valamennyi pécsi és baranyai országgyűlési képviselőhöz, hogy közösen kezdeményezzük a kormány felé, a kormány irányába, hogy ezeket a gyalázatos megszorításokat vonják vissza. Ezért elvárjuk Hoppál Péter, Nagy Csaba, Bánki Erik, Hargitai János, Tóth Bertalan, Mellár Tamás, Szakács László képviselőtől, Hohn Krisztina képviselőtársammal egyetértésben, hogy álljanak oda a pécsi és álljanak oda a Baranya megyei emberek oldalára. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzék soraiból.)




Felszólalások:  Előző  239  Következő    Ülésnap adatai