Készült: 2024.03.29.07:45:12 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

230. ülésnap (2001.10.15.), 132. felszólalás
Felszólaló Göndör István (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:56


Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÖNDÖR ISTVÁN (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Sok minden elhangzott ebben a vitában, de én azt a szálat szeretném folytatni, amit Füle István képviselőtársam is feszegetett, hogy ez a rendszer, akárhogy működik, mindenképpen kritika éri, mert nem lehet mögé látni. Nem lehet mögé látni, hogy a döntés hogy születik meg, mert itt, a parlamentben mi csak föltesszük azt a bizonyos pontot az i-re, de azon, ami előtte van - a tapasztalatunk az -, túl sokat már nem lehet változtatni.

Azt is tudjuk tapasztalatból, hogy nagyon sok önkormányzat van, amelyiket egyszerűen bénít az a helyzet, hogy a saját forrásai rendkívül kicsik. Vannak, akik egyszerűen nem látják értelmét annak, hogy pályázzanak, és évek hosszú sora után azt mondják, hogy nekik egy pályázatuk sincs, amit elutasítottak, mert sosem pályáztak. Én a másik oldalról közelítem meg: azok, akik már vették a fáradságot maguknak, hogy felkészülnek, programokat, terveket készítenek, de adva van az a kilátástalan helyzet, hogy sok esetben a napi, folyamatos működésük finanszírozása is gondot jelent.

Ebben a helyzetben mit lehet tenni? Azt mondom, hogy fogadjuk el, hogy van ez a rendszer, működik, meg kellene próbálni minél jobban átláthatóvá tenni. Én a zárszámadási vitában tettem egy apró célzást. Látjuk - képviselőtársaim, akik itt vannak, ha részt vettek a vitában, tudják, az általános vita során megfogalmazódott, de nemcsak a vitában, hanem az ÁSZ-anyagokban is benne van, a kormány-előterjesztésben is szerepel -, hogy vannak többletek a bevételi oldalon. Azt kérem az államtitkár úrtól, hogy - mivel most a két törvényjavaslat, a 2001. évi költségvetés módosítása is benne van a 2000. évi zárszámadásban - meg kellene fontolni azt, hogy adva van több tucat, hitem szerint biztos sok jó pályázat - még akkor is, ha azt mondjuk, hogy fele valamilyen formai hibával elutasítható, tehát nem felel meg a követelményeknek -, amelyik érdemes arra, hogy támogatásban részesüljön. Meg kellene fontolnunk azt, hogy van-e lehetőség arra, hogy emeljük meg azt a keretet, amit a költségvetés biztosít a címzett támogatásokra. Ma még nyitva van mind a két lehetőség, tehát én erre szeretném önöket biztatni. Én akkor a vitában azt tapasztaltam - kormánypárti képviselők is érdekesnek tartották a gondolatot -, hogy kellene ezzel foglalkozni.

A másik, ami már a kritikám: miért van az, hogy azt gondoljuk vagy mögé gondoljuk, hogy itt valamilyen politikai szándék van? Én például szeretném kiemelni, hogy a Nyugat-Dunántúl - és ebben nem is teszek túl nagy különbséget, de ha dél felé haladunk, a helyzet egyre rosszabb - például oktatás, felsőoktatás szempontjából mennyire hátrányos helyzetben van, és mégsem jelenik meg ebben a rendszerben ez a támogatás.

A másik ilyen az egyházi ingatlanok kérdése. Az előző kormányzati ciklusban is küzdöttünk ezzel a problémával, most is. Az önkormányzatok önmaguktól, saját forrásaikból ezt a problémát nem tudják megoldani. Viszont akkor, amikor van egy jól működő oktatási intézmény, amelyik tovább kellene hogy működjön, nincs is más esélye egy adott önkormányzatnak, csak hogy ezt megoldja. Én azt hiszem, hogy itt tényleg - nagyon leegyszerűsítve - két legyet lehetne ütni egy csapásra, mert biztosítjuk a továbbműködést, a másik oldalon megfelelünk annak, hogy az egyház számára ingatlant tényleg vissza lehet juttatni úgy, ahogy azt egyébként már törvény rendeli.

Szeretnék még egy gondolatot elmondani, ami megint azt sugallja nekem, hogy nagyon furcsa; és ez ráillik arra, amit az elején mondtam, hogy az önkormányzatok kétségbeesve mindenféle alapnál pályáznak, de valójában az asztalon van a probléma, és nem oldódik meg. Az egyik ilyen a Balaton vízgyűjtő területén a szennyvíztisztítás. Az államtitkár is tudja, tudom, közösen is vettünk részt konferencián, de én szomorúan tapasztaltam azt, hogy a Balaton egész közvetlen közelében és a Zala folyó vízgyűjtő területén lévő települések valamiért innen kimaradtak. Nyilván azért pályáznak itt, mert valahol máshol is kimaradtak, vagy azért, mert ott összehoztak valamit, és itt ki kellene egészíteni.

 

(19.20)

 

Ezért az a befejező gondolatom, ahonnan indultam, hogy próbáljunk meg többletforrást keresni az itt lévő jó pályázatokhoz, mert szintén a zárszámadáshoz készített állami számvevőszéki vizsgálatokból látható, hogy milyen nagy mértékű volt a forrásmegmaradás.

Tehát létezik olyan, hogy valaki elindított egy projektet, de nem jött össze a forrás, és nem tudta megvalósítani. Tehát ott is van elég megmaradt forrás, tehát kellene keresnünk a módját, hogy ne úgy osszuk el, mint ahogy azt tettük egy évvel ezelőtt, hanem hogyan lehetne ezekre a reményeim szerint nagyon jó célokra ezt felhasználni.

Köszönöm szépen a figyelmüket.

 




Felszólalások:  Előző  132  Következő    Ülésnap adatai