Készült: 2024.04.26.01:13:58 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

198. ülésnap (2001.03.29.), 38. felszólalás
Felszólaló Szászfalvi László (MDF)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 7:04


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

SZÁSZFALVI LÁSZLÓ (MDF): Köszönöm a szót, elnök asszony. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőcsoportja mindig örömmel támogatja azokat az előterjesztéseket, amelyek az önkormányzatokat támogatják, illetve segítik.

Így van ez az előttünk fekvő T/3848. számú törvényjavaslattal is a helyi önkormányzatok 2001. évi új címzett támogatásáról, egyes címzett támogatással folyamatban lévő beruházások eredeti döntéseinek módosításáról, valamint a helyi önkormányzatok címzett és céltámogatási rendszeréről szóló 1992. évi LXXXIX. törvény módosításáról.

A cél- és címzett támogatásokról szóló törvényt, illetve támogatási rendszert tíz esztendővel ezelőtt az MDF által vezetett kormány hozta létre, amely azóta is az önkormányzati fejlesztések, illetve beruházások egyik legfontosabb lába, alapja és motorja, amelyek a 200 millió forint feletti nagy volumenű egészségügyi, szociális, közoktatási, kulturális és vízgazdálkodási beruházásokat segítik, azok megvalósulását támogatják. E támogatási rendszer jelentős és meghatározó módon járult hozzá az elmúlt tíz esztendő önkormányzati fejlődéséhez, településeink fejlődéséhez, tehát nyugodtan mondhatjuk azt, hogy az egész ország fejlődéséhez.

Rövid, de rendkívüli jelentőségű törvényjavaslat van tehát előttünk, több mint 23 milliárd forint értékű beruházás megvalósulásáról szól 30 településen, amely majd 21 milliárd forint értékű címzett támogatást jelent. Ilyen alkalommal, amikor előttünk van egy ilyen típusú előterjesztés, újra és újra visszatérő módon feltesszük a kérdést, ahogy előttem szólt képviselőtársam is feltette, hogy vajon szükséges-e generálisan ezt a támogatási rendszert újragondolnunk, illetve módosítanunk.

A Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőcsoportja azt a választ adja e kérdésre, hogy nem, mert a magunk részéről elfogadjuk a kormányzat fő szempontrendszerét, illetve természetesen a törvényből fakadó szempontrendszer ez: először is, hogy a költségigény legyen reális, és legyen hatékony, egyre hatékonyabb a forrásfelhasználás, másodszor az a fő szempont, hogy területi szolgáltatások támogatása valósuljon meg e címzett támogatásokkal, illetve, hogy egyre inkább erősödjön a saját forrás felhasználása és bevonása is.

Örömmel konstatáljuk azt a helyzetet, hogy kiemelt szempontként jelenik meg az előterjesztésben a területi kiegyenlítés szempontja, illetve az, hogy minél több olyan település kapjon lehetőséget, amely eddig még nem jutott címzett támogatáshoz. Kiemelt szempontként konstatáljuk azt is, hogy a belterületi vízrendezés is kiemelt támogatáshoz juthat, amely jelen pillanatban sajnos nagyon aktuális szempont. A Magyar Demokrata Fórum részéről tehát e szempontokat, ezt a szempontrendszert el tudjuk fogadni, és támogatni tudjuk.

Ugyanakkor két észrevételt szeretnék még tenni e szempontrendszerhez. Az egyik ellenzéki észrevétel, megjegyzés az előterjesztéshez a kistelepülések támogatottságának felvetése volt. Megítélésünk szerint a címzett támogatási rendszer kifejezetten a nagy volumenű és területi szolgáltatásokat szolgáló beruházásokat kell támogassa. A kistelepülések számára sokkal elérhetőbb, és egyre bővülő lehetőségként a különböző decentralizált alapok állnak rendelkezésre, akár a regionális, akár a megyei területfejlesztési tanácsoknál.

Rendkívül fontos megítélésünk szerint ugyanakkor a folyamatosság kérdése e téma tekintetében; az, hogy évről évre folyamatosan a kiszámíthatóság és következetesség érvényesüljön, hiszen sokakat érintő, komoly szellemi és anyagi forrásokat megmozdító beruházásokról, fejlesztésekről van szó, amelyeknek rendkívüli kihatása és következménye van a településen, a térségben, illetve a megyékben élő állampolgárok számára.

A folyamatosság fontosságát, hisszük, alátámasztja az a tény, hogy az elmúlt tíz esztendő alatt egy jól működő rendszert hoztunk létre, illetve működtettünk. E folyamatosság fontosságát jelzi az is, hogy az Országgyűlés ebben az évben a költségvetésben több mint 60 milliárd forintos támogatási keretet fogadott el, amely természetesen tartalmazza a determinációkat és az új induló beruházások forráslehetőségét is. Az előttem megszólaló képviselőtársaim utaltak az esetleges forráskoordináció kérdésének a felvetésére a címzett támogatással, illetve a cél- és címzett támogatási rendszerrel kapcsolatosan.

 

 

(10.30)

 

 

Mi úgy érezzük, hogy a címzett támogatási rendszerrel kapcsolatosan ezt a kérdést talán nem kellene felvetni, illetve nem kellene feszegetni, ugyanakkor valóban szükségesnek érezzük a magunk részéről a céltámogatási rendszer, illetve az ahhoz kapcsolódó egyéb forráslehetőségek koordinációját, tehát a céltámogatási, a KAC-, a VICE-, illetve a különböző decentralizált és egyéb források koordinációját szükségesnek, fontosnak látjuk, de azt gondolom, hogy ez nem ehhez a mostani előterjesztéshez kapcsolódik, és bizonyára messze is vezetne.

Fontos szempontként értékeljük a javaslatban még azt is, hogy követi az életnek a változásait, hiszen egyre több EU-s projekt valósul meg hazánkban, ezért nyilvánvalóan szükséges az, hogy az ilyen jellegű társfinanszírozás keretében megvalósuló beruházások esetén a finanszírozási és elszámolási rendelkezések pontosítására, illetve rendezésére kerüljön sor.

A Magyar Demokrata Fórum országgyűlési képviselőcsoportja tehát jó szívvel támogatja a törvényjavaslatot, és ezt kéri az Országgyűlés egyéb frakcióitól is.

Köszönöm szépen figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai