Készült: 2024.04.19.22:31:10 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

214. ülésnap (2017.04.19.), 26. felszólalás
Felszólaló Dr. Hörcsik Richárd (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HÖRCSIK RICHÁRD (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A napokban kapják kézhez honfitársaim a nemzeti konzultáció kérdőívét, aminek az első kérdése arról szól: ragaszkodjunk-e ahhoz, hogy a magyar energiaárakat Magyarországon határozzuk meg, vagy ellenkezőleg: fogadjuk el Brüsszel tervét, és bízzuk a nagyvállalatokra a rezsidíjak megállapítását? (Közbeszólások az MSZP soraiban.) Tudom azt, hogy talán vannak még bizonytalanok a válaszadás fontosságában, és kérdezik, hogy van-e súlya ennek, különösen, ha Molnár Zsolt szocialista képviselőt hallgatják, aki szerint a konzultáció álkérdésekről szól. Ujhelyi István európai szocialista képviselő pedig egyenesen azt állítja, hogy ezeknek semmi köze sincs a valósághoz.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, hogy ezeket az állításokat a leghatározottabban megcáfolja, azt is mondhatnám, hogy még a kétkedőket is kijózanítja az Európai Bizottság azon irányelvtervezete, ami az árampiacra vonatkozó elképzeléseket tárja elénk, ugyanis az Országgyűlés Európai ügyek bizottsága tegnapi ülésén megvizsgálta Brüsszelnek ezt az intézkedéscsomagját, aminek egy igen hangzatos, tetszetős címe van: „Tiszta energia minden európainak!”. Első hallásra ki ne értene ezzel egyet? De amikor közelebbről megvizsgáljuk a javaslatokat, csakhamar kiderül, hogy ezek a szépen csengő címek sajnos rendkívül megtévesztőek. Kiderült ugyanis, tisztelt képviselőtársaim, hogy ezek a brüsszeli javaslatok éppen a hazai fogyasztókat, a családokat hoznák nehéz helyzetbe, amikor betiltanák a villamos energia terén az állami ármeghatározás lehetőségét. Tehát most egyelőre csak a villamos energia van napirenden.

Tehát nem másról van tehát szó, tisztelt képviselőtársaim, mint arról, hogy a villamos energia terén Brüsszel csak és kizárólagosan a piaci szempontokat érvényesítené. Hát nem mindegy ez? ‑ kér­dez­hetné bárki, hiszen piacgazdaságban élünk az Európai Unióban. Úgy hiszem, hogy nagyon nem mindegy. Mert ha valaki veszi a fáradságot és utánanéz, tisztelt képviselőtársaim, láthatja, hogy a piaci alapú ármeghatározás mindenkor az energiaár emelkedéséhez vezetett. Azon tagállamokban, ahol viszont állami ármeghatározás érvényesül ‑ mint például Magyarországon ‑, ott igenis csökkennek az energiaárak és a lakosság terhei. Tehát, tisztelt képviselőtársaim, ha Brüsszelnek engedünk, akkor bizony ez azt jelentené, hogy a rezsicsökkentést el kellene törölnünk legkésőbb öt év múlva.

Tisztelt Képviselőtársaim! Úgy vélem, hogy nem engedhetjük meg, hogy a brüsszeli Európai Bizottság jól csengő címek mögött megbújó tervezetekkel a magyar családok terheit növelje. A villamos energia árának meghatározása terén nincs szükség uniós szintű szabályozásra, mert a hazai fogyasztók érdekeit nem a nagy energiacégek és Brüsszel alkotta duó fogja megvédeni, hanem ez nekünk, a Magyar Országgyűlésnek és a kormánynak az elsőrendű feladata. Nem engedhetjük meg, hogy Brüsszel megfossza a tagállamokat azon meglévő joguktól, hogy a saját fogyasztóinak az érdekeit érvényre juttassák. Mindezt ráadásul lehetővé teszik az alapszerződések. Az Európai Bizottság újabb lopakodó jogalkotásait nem nézhetjük tétlenül sem az Országgyűlésben, sem pedig otthon. Brüsszel törekvései ugyanis igenis veszélyeztetik a magyar kormány által végrehajtott eddigi rezsicsökkentés eredményeit.

Tisztelt Képviselőtársaim! Bizottságunk tegnap megállapította, hogy ez az irányelvtervezet sérti a szubszidiaritást, magyarán, a nemzeti önrendelkezés elvét, ahogy tette ezt például a német parlament két háza is. Ezért mutassunk együtt velük mi is sárga lapot, tisztelt képviselőtársaim, az Európai Bizottságnak (Felmutat egy sárga színű papírlapot. ‑ Köz­beszólások az MSZP soraiban, köztük: Demonstráció! ‑ Szemléltetőeszköz! ‑ 50 ezer! ‑ Bejelentette?), mert kiderült, hogy az Európai Bizottság a tagállamok és a nemzeti hatáskörök kárára saját hatáskörébe szeretné utalni a döntés jogát. Mindez pedig egyértelműen azt eredményezné, hogy a magyar emberek ismét ki lennének szolgáltatva a külföldi energiaszolgáltatóknak, ahogy ez igenis 2010 előtt volt. A tegnapi bizottsági ülésünkön egyébként a baloldal ismét Brüsszel, a multik pártjára állt, hiszen csak ők nem szavazták meg a javaslatunkat, ami ma délután kerül a tisztelt Ház asztalára.

Tisztelt Képviselőtársaim! Hát ezért fontos a nemzeti konzultáció kitöltése, hogy együtt, közösen állítsuk meg Brüsszelt, és mutassunk sárga lapot a Bizottságnak. (Ismét felmutat egy sárga színű papírlapot. ‑ Dr. Staudt Gábor: 50 ezer!) Köszönöm, hogy meghallgattak.




Felszólalások:  Előző  26  Következő    Ülésnap adatai