Készült: 2024.04.19.20:51:28 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

116. ülésnap (2020.04.06.), 40. felszólalás
Felszólaló Dr. Rétvári Bence (KDNP)
Beosztás Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:08


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉTVÁRI BENCE, az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! A képviselő úr, azt hiszem, képviselőként és lelkészként is szólt itt nagyhéten mindnyájunkhoz és a teljes magyar közvéleményhez. (Dr. Varga-Damm Andrea közbeszól.)Ugyanakkor a mai napon föltehetjük azt a kérdést az ellenzéki képviselőtársainknak, hogy hogyhogy itt. Hogyhogy itt vannak? Két hete mást sem hallunk tőlünk, mint hogy nem lesz parlament már ezen a héten, sőt lehet, hogy egészen a választásokig nem lesz, sőt lehet, hogy választások sem lesznek Magyarországon, és teljes mértékben kiiktatásra került Magyarországon a parlamentarizmus.

Két hete mást sem mondanak itthon és külföldön, mintsem hogy ma már nem fogunk itt találkozni, és a nemzetközi sajtót is ezzel járták be, két hete folyamatosan ezt teszik. Ezzel magyarázták, hogy miért nem szavazták meg a járványintézkedések gyors meghozatalához szükséges koronavírus-törvényt, mert azt mondták, hogy ez nem szól másról, mint a parlament kiiktatásáról (Z. Kárpát Dániel: Ne hazudj!), azaz egyrészről a jogalkotás kiiktatásáról, másrészről a parlamenti kontroll kiiktatásáról.

Az elmúlt immár másfél órában más sem történik, mint a parlamenti kontroll az ellenzék részéről és a következő napokban, ma és holnap és a következő hetekben pedig jogalkotás fog történni; mindaz, amiről azt mondták az ellenzéki politikusok, hogy nem fog így történni a magyar parlamentben.

Azt is láthattuk, hogy azok, akikhez elért az ő szavuk, azok pedig különböző külügyminisztériumok képviselőiként nyilatkozatokat fogalmaznak meg. Úgy foglalnak állást magyar törvényekről, elfogadott jogszabályokról, hogy meg sem keresik Magyarországot, hogy mi annak a jogszabálynak a szövege. Mert ez kiderült, hogy azok az államok, amelyek tiltakoztak az ellen a törvény ellen, amely az ellenzék szerint a mai ülésnapot már eltörölte  bár itt vagyunk mi mindnyájan a parlamentben , ezeket a nyilatkozatokat anélkül fogalmazták meg, hogy Magyarországot, a Külügyminisztériumot a többi külügyminiszter megkereste volna  ezt Szijjártó miniszter úr hétvégi nyilatkozatából tudjuk , és megkérdezték volna, hogy mi van ebben a jogszabályban.

Hogy lehetséges, hogy magyarországi ellenzéki politikusok azzal foglalkoznak, hogy nem magyar jogszabályokról tájékoztatják adott esetben azokat, akikkel egy pártcsaládban vannak, hanem magyar jogszabályokról álhíreket terjesztenek? És ezzel mennek el, és ezekben a politikusokban, más, velünk szövetséges NATO- és uniós szövetséges országokban, egy külügyminisztériumban nincs annyi helyzetfelismerő képesség, hogy megkérdezné Magyarországot, hogy mi szerepel valójában ebben a jogszabályban, és csak utána alakítanák ki a véleményüket, hogyan lehetséges, hogy a pártösszetartozás és a nemzeti kormányokkal szembeni fenntartások vagy gyűlölet  kinél-kinél a saját vérmérséklete szerint  oly mértékű, hogy a valóságlátását ennyire elhomályosítja?

Tisztelt Képviselő Úr! Ön is közös tehervállalásról, teherviselésről beszélt, ami nyilvánvaló, hogy szükségszerű a következő időszakban, amikor a válsággal nézünk szembe. A legnagyobb összegű kötelezettségvállalást maga a központi költségvetés tette, a legnagyobb arányút  50 százalékosat  a pártoktól várjuk el, és az önkormányzatoknál nagyobbat várunk el mind a multinacionális cégektől, mind pedig a bankoktól. Az is jól látható, hogy amit az ellenzéki politikusok az önkormányzatok kifosztásának neveznek, az körülbelül az önkormányzatok költségvetésének átlagosan valahol 1-2 százaléka között lehet. Ebből is látszódik, hogy nem a valóság fontos számukra, csak az, hogy ismételgessék a saját valótlan vádjaikat.

Azt is hallhattuk a mai napon, hogy felháborodnak az ellenzéki képviselők, hogy a parlament folytatja a jogalkotó munkáját. Azok, akik két hete azt mondták, hogy azért nem szavazzák meg a gyorsított eljárásban való szavazást, és azért nem szavazzák meg magát a koronavírus-törvényt sem, mert ezzel ki akarja iktatni a parlamenti munkát a kormány, most azzal vádolnak minket, ugyanők, hogy hogy képzeljük, hogy a parlamenti munka folytatódik, és jogszabályok jönnek a parlament elé, amelyek akár a koronavírussal szorosabb összefüggésben vannak, akár egyébként az ország működtetéséhez szükségesek  ugyanazok a képviselők.

Ahogy elmondtam, azért volt szükség arra a törvényre, hogy gyorsan tudjunk lépni, hiszen Magyarország mind a veszélyhelyzet kihirdetésével, mind más lépésekkel más országok előtt volt, ezért láthatóan nem is emelkedik olyan mértékben Magyarországon a vírusgörbe, mint más országokban.

S eközben mivel foglalkoznak az ellenzéki képviselők? Vágó István azon viccelődik, hogy a nyugdíjasoknak mi lesz az esetleges megbetegedési vagy halálozási aránya? A DK-s László Imre február 8-án azt mondja, hogy a kézfertőtlenítő, a szájmaszk és minden más az önkormányzati kötelezettség kategóriájába tartozik, majd két héttel később azt mondja, hogy ez nem az önkormányzat kötelezettsége, hanem az államé? Hogy Donáth Anna azon sajnálkozik, hogy az első fertőzött nem magyar, hanem külföldi állampolgár volt? (Z. Kárpát Dániel közbeszól.) És az ellenzéknek ráadásul a volt pártelnökök kell hogy tükröt (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) tartsanak, amikor Vona Gábor és Schiffer András azt mondja, hogy az ellenzéki pártok rosszul döntöttek (Az elnök többször csenget.), és meg kellett volna szavazniuk a koronavírus-törvényt.

Ez a valóság Magyarországon, tisztelt képviselő hölgyek és urak. (Taps és közbeszólások a kormánypárti padsorokból, köztük: Úgy van!)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai