Készült: 2024.03.29.16:12:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

188. ülésnap (2004.11.22.), 96. felszólalás
Felszólaló Dr. Rácz Jenő
Beosztás egészségügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka kérdés megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 2:07


Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÁCZ JENŐ egészségügyi miniszter: Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Amikor Hiller miniszter úr erről a kérdésről nyilatkozott, az a népszavazással kapcsolatban föltett első kérdéssel kapcsolatos volt. A népszavazásban valóban nemcsak kórház-privatizációról van szó, hanem egészségügyi intézmények privatizációjáról is, amelyek adott esetben nemcsak fekvőbeteg-intézményekre vonatkoznak. A magánosítással kapcsolatban valóban célszerű tisztázni bizonyos konkrét kérdéseket.

Az egyik kérdés az, hogy a “privatizációö szó adott esetben nemcsak tulajdoni privatizációt jelent, hanem működtetési privatizációt is. Valóban, Debrecen városa esetében egy olyan jellegű privatizáció történik, amely működtetési privatizációt jelent a járóbeteg-szakellátás területén. Egyébként ezt az eljárást a magam részéről rendkívül átgondoltnak tartom és egy helyes útnak. Ha Debrecen városa valóban úgy döntött, hogy a városban működtetett járóbeteg-szakellátást az eddigi működtetési forma helyett egy vállalkozási működtetési formába viszi, ami adott esetben mind a tulajdon vonatkozásában, mind a működtetési forma vonatkozásában egy önkormányzati tulajdonú kht.-t, illetve kft.-t jelent, a magam részéről ebben semmi kivetnivalót nem találok, sőt véleményem szerint ez egy hatékonyabb, jobb működést tesz lehetővé. Privatizáció ez a szónak abban az értelmében, hogy valóban nem tulajdonprivatizációról van szó, hanem működtetési privatizációról. (Zaj. - Kósa Lajos: Az sem!) Ha az egészségügyi intézmény átalakul közhasznú társasági vállalkozási formába, attól kezdve vállalkozási formában működik. Egyébként ezt az utat járta az egészségügyi tárca is akkor, amikor egy héttel ezelőtt a saját működtetésében levő és állami tulajdonban levő hévízi állami kórházat átalakította egy közhasznú társasági működtetési formába.

Tehát a magam részéről azt mondom, hogy ha ez egy ilyen jellegű működtetési privatizációt jelent Debrecen város esetében, függetlenül attól, hogy egyébként valóban csak járóbeteg-szakellátásra vonatkozhat - hiszen Debrecen városában fekvőbeteg-szakellátási intézmény nem működik -, akkor ebben semmi kivetnivalót nem találok.




Felszólalások:  Előző  96  Következő    Ülésnap adatai