Készült: 2024.04.24.08:16:04 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2016.04.26.), 279. felszólalás
Felszólaló Vargha Tamás (Fidesz)
Beosztás Honvédelmi Minisztérium államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka előterjesztő nyitóbeszéde
Videó/Felszólalás ideje 7:39


Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGHA TAMÁS honvédelmi minisztériumi államtitkár, a napirendi pont előterjesztője: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormány célja, és a cél elérése érdekében mindent meg is tesz, hogy mind anyagilag, mind erkölcsileg elismerje a honvédek áldozatos munkáját, szolgálatát. Ennek érdekében folyamatosan figyelemmel követi a szolgálattal összefüggő életkörülményeket, és ezzel együtt vizsgálja és felül is vizsgálja a honvédelmi tárgyú szabályozókat annak érdekében, hogy a katonák munka- és életkörülményeire nézve a lehető legoptimálisabb jogi környezetet megteremthesse. Jelen csomag is e felülvizsgálat eredménye, és a címéből is látható, hogy a csomag több törvényt módosít annak érdekében, hogy a honvédéletpályán szolgálókat elismerje, és a honvédéletpályán még csak gondolkodóknak vonzóvá tegye ezt a hivatást.

A módosítani tervezett törvények közül az első a közalkalmazottak jogállásáról szóló törvény, és a módosítás célja, hogy a honvédségnél foglalkoztatott közalkalmazottra vonatkozóan a jogalkalmazási tapasztalatok alapján szükségessé vált rendeletalkotási felhatalmazások és kapcsolódó jogszabályok megteremtődjenek. A módosítást az indokolja, hogy a Kjt. jelenleg kizárja a munka törvénykönyvének azon alkalmazását a közalkalmazottak esetében, ami lehetővé teszi a munkavállalók esetében a pótlékátalány alkalmazásának a lehetőségét. E pótlékátalány bevezetése a migrációs válság kezelésével, valamint a honvédségi gyakorlatok megvalósításával összefüggő tapasztalatok alapján merült fel.

Az egyes gazdasági és pénzügyi tárgyú törvények megalkotásáról, illetve módosításáról szóló 2010. évi IX. számú törvény ‑ ismertebb nevén a különadó­tör­vény ‑ módosításának célja egyes, szolgálati viszony megszűnésével összefüggésben kifizetett bevételek esetén a különadó alóli mentesülés biztosítása, ezzel is erősítve és az állam részéről megköszönve a katonai szolgálat különleges közszolgálati jellegét. A különadótörvény módosítása egyértelművé teszi azt a rendelkezést, amely a csoportos létszámcsökkentés keretében kifizetett egyes összegeket kivesz a különadó alapjából.

A honvédek jogállásáról szóló 2012. évi CCV. számú törvény módosításának célja egyes jogintézmények pontosítása a gyakorlati jogalkalmazási tapasztalatok alapján, valamint az önkéntes tartalékos rendszerre vonatkozó előírások módosítása. E módosítások tehát csak a gyorsan változó napi életszerűséghez igazítják a normarendszert. A honvédek jogállásáról szóló törvény jelenleg nem tartalmazza a jognyilatkozat elektronikus formában történő közlésére vonatkozó szabályait, a benyújtott szöveg szerinti kiegészítés az elektronikus dokumentumra vonatkozó szabályozás törvényi alapjainak megteremtésére irányul. A javaslat közigazgatási egyeztetése során az Országos Bírósági Hivatal e rendelkezésekkel összefüggésben adott véleménye szerint a rendelkezések „példaértékűek”. Ugyancsak a jelenkor gyors technikai változásának és követésének jele a javaslat következő indoka, miszerint rendezi az állomány tagjainak közösségi médiában történő megjelenésének kérdéseit, szükséges annak megelőzése ugyanis, hogy internetes felületeken, különösen a közösségi oldalakon az állomány tagjai feltüntethessék szervezeti hovatartozásukat. Ezzel elejét lehet venni, hogy egyes témák kapcsán olyan nyilatkozatok lássanak napvilágot, amelyek összemossák az egyéni, azaz a magánvéleményeket a haza szolgálatára hivatott Magyar Honvédség működésével.

A kormány célja, hogy honvédjeinknek a lehető legbiztosabb hátteret nyújtsa mind szolgálatban, mind a magánéletben. A módosítás alapján a pihenéshez való alapjog biztosítása érdekében külföldi szolgálat esetén az állomány tagja nemcsak a munkaszüneti napon teljesített legalább 8 órás szolgálata, hanem a heti pihenőnapi 8 órás szolgálatteljesítés után is szabadnapra válik jogosulttá.

A nemek közötti esélyegyenlőség jegyében további pontosításokat tartott szükségesnek az előterjesztő. A hatályos szabályozás szerint ugyanis a szolgálati viszony alóli felmentési védelem az anyát illeti meg, amennyiben a gyermekgondozás céljából kapott illetmény nélküli szabadságot mindkét szülő igénybe veszi. Ezen rendelkezés hatályon kívül helyezése a férfiak és nők közötti esélyegyenlőség és egyenlő bánásmód elvének a foglalkoztatás és munkavégzés területén történő megvalósításáról szóló európai parlamenti és tanácsi irányelv 14. cikkelyének (1) bekezdés c) pontjának való megfelelést szolgálja.

Végezetül a sorban utolsó módosítandó törvény a honvédségi adatkezelésről, az egyes honvédelmi kötelezettségek teljesítésével kapcsolatos katonai igazgatási feladatokról szóló 2013. évi XCVII. törvény, amely módosításának célja a hatályos adatkezelési rendelkezések pontosítása a jogalkalmazási tapasztalatok figyelembevételével.

(22.50)

A törvény módosítására irányuló javaslat igazodik azon kormányzati törekvésekhez, amelyek szorgalmazzák az elektronikus ügyintézés lehetőségének egyre szélesebb körben való alkalmazását. Ennek megfelelően lehetővé teszi, hogy az érintett az adataiban bekövetkezett változást az elektronikus ügyfélszolgálati rendszeren keresztül is bejelenthesse. Ezzel jelentősen rövidül az ügyintézési idő, csökken a bürokrácia, és az erőforrások racionalizálhatóvá válnak.

Az idén felállított új katonai rendészet kialakításával igény merült fel egy új típusú, egységes kato­nai­rendész-igazolvány rendszeresítésére. A katonai­rendész-igazolvány rendszerítése személyes adatok keze­lését és nyilvántartását teszi szükségessé, amely­nek ez a javaslat megteremti a jogi alapjait.

Végül a javaslat a honvédelmi bírságra vonatkozó kapcsolatban is pontosítja a hatásköri szabályokat.

Tisztelt Országgyűlés! A kormány eltökélt célja, hogy biztosítsa a hont védők munkafeltételeit, és másrészről meghálálja nekik ezt az életkörülményeik javításával. A jelen módosítás nem érinti a 2015 júliusától megkezdett és 2019-ig az illetményalap megemelésével megvalósuló illetményfejlesztés rendszerét. A következő években a honvédelmi életpálya bevezetését megelőző 2015-ös szinthez képest 2019. január 1-jére átlagosan 50 százalékkal növekszik a honvédek illetményére fordítható költségkeret.

A Magyar Honvédség békeidőben az önkéntességen alapul. A Honvédelmi Minisztérium feladata a hon­védéletpálya népszerűsítése, ezt az életpályát meg­alapozó törvény megalkotása az Országgyűlés fe­lelőssége. Az előttünk lévő szövegtervezet elfogadá­sá­val nemcsak a rohamos tempóban változó világhoz igazíthatja a törvényhozó a szabályozást, de vonzóbbá is teheti vele azt az áldozatos hivatást és szolgálatot, melynek vonzóvá tétele a mai nemzetközi és biz­ton­sági helyzetre és körülményekre tekintettel a rend­szerváltás óta sosem volt olyan aktuális, mint ma.

Tisztelt Képviselőtársaim! Kérem, hogy szavazataikkal támogassák a törvényjavaslat elfogadását. Köszönöm a figyelmet.




Felszólalások:  Előző  279  Következő    Ülésnap adatai