Készült: 2024.03.28.21:02:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

190. ülésnap (2001.03.05.), 210. felszólalás
Felszólaló Dr. Boros Imre (FKGP)
Beosztás a PHARE program koordinációjáért felelős tárca nélküli miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 6:15


Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. BOROS IMRE tárca nélküli miniszter, megbízott földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim, e késői órán! A történet ismert: a kormányzat a természettel egy kicsit hadilábra került, különösen '98-99-ben - árvíz, belvíz, évszázad, évezred tiszai árvize, rendkívüli pénzügyi terhek, rendkívüli összefogások, és ha úgy tetszik, ez ügyben sikerek. Mégpedig nem is kismértékű sikerek, amelyek mellett eltörpült egy-két, a média által akkor fölfújt hír, mely szerint például valaki egy traktorkereket közben kiszúrt, miközben azért megállították az évezred árvizét, meg ellopott három zsák cementet - mint főtörténetek.

Tulajdonképp a területek egyik része még szinte vízben állt, a másik meg már kezdett kiszáradni. Ugye, emlékszünk erre a helyzetre?

 

(22.50)

 

Talán ez magyarázza azt, hogy azon túl, hogy voltak gazdálkodói bejelentések, és ezek valamilyen módon összegyűjtésre kerültek, valóságos, tényleges és visszaigazolható, hivatalos felmérés azonban nem. Az ok, hogy miért történt... - a bejelentés, képviselő úr, nem azonos a hivatalos felméréssel. Az ma már nehezen orvosolható utólag, de sok szempontból persze valószínűsíthető agrometeorológiai meg egyéb nyilvántartások alapján, efelől semmi kétség.

Azonban egy-két másik körülményt is elmondanék, és ez is a történethez tartozik, nem kisebbítve a kárt. A mezőgazdasági szereplő, a gazdálkodó évezredek óta ki van téve külső körülmények - mint az időjárás - által keltett szélsőséges kockázatoknak is. Ilyen az aszály. Ezért vannak ezek a fránya biztosítók, akik erre nemigen biztosítanak, mert ők is tudják, hogy erre jól rá lehet faragni, a biztosításra. Ugyanakkor persze azért van az állam adott esetben, hogy lehetőségeihez képest valamelyest segítsen. Na most, hogy tavaly a segítés végül is 1-1,5 milliárdra telt - de azért arra telt és azt meg is kapták -, az azzal is magyarázható, hogy tavaly egyik kárrendezésből a másikba botlottunk; higgyék el, minden harmadik kormányülésen ezzel foglalkoztunk. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nincs jegyzőkönyv!) Hát, sajnálhatja, képviselő úr. De azért ez megtörtént, ön is értesült a sajtóból, hogy ki, hogyan és mennyit kapott, és hogy megkapta mindenki a lakás-helyreállításokra, az önkormányzati tulajdonokra és a többi. Azért azt a közvélemény tudta.

Más: azért van a rosszban jó is. Azért az ágazat árai szépen följebb mentek ám! A jövedelmezőségi számok azt mutatják - és azért akkor is bólogasson, képviselő úr, amikor csak ez van az újságban, mert tényleg egy kicsit jobb lett a jövedelmezősége a mezőgazdaságnak. (Dr. Kis Zoltán közbeszólása.) Na persze nem vigasztalja ez azokat, akiknek teljesen tönkrement a termésük. Országos átlagban lett jobb a jövedelmezőség, mert kevesebb lett a termény meg egyéb okok is közrejátszottak, nem akarom itt részletezni.

Mit lehet itt tenni, miután már egy másik évben vagyunk? Valamit azért kell. Pénzügytechnikai ügyekkel lehet ezt a dolgot valamelyest lekezelni. Az évnek, amelyikben ez történt, a költségvetési zárszámadása még előttünk áll. Úgyis kapunk kritikát, hogy esetleg több a pénz, mint kellene - adott esetben, mert a gazdaság megy, ami persze nem baj, annak örülünk. Ugyanakkor azonban én azt kérném a képviselő úrtól is és a javaslatot támogatóktól, hogy a számok rendkívül megalapozott formában - nem azt mondom, hogy ez abszolút hiányában van a megalapozottságnak, azért tudnunk kell a mi mennyi kérdését -, annak függvényében, hogy a zárszámadás számai adott esetben hogy állnak, valamifajta megoldást a kormánynál lehet kezdeményezni.

A másik dolog, hogy azon is nagyon keményen kell dolgozni, hogy ha és amennyiben pénzügyi megoldás kínálkozik egy meghatározott mértékben, visszamenőleg hogyan lesz ez elrendezve, kik a kedvezményezettek. Mert ha magyar hangbemondás alapon dolgozunk, akkor valószínűleg mi húzzuk a rövidebbet, esetleg jelentős összegben pénzeszközök kerülnek felhasználásra, és hosszabb sora lesz az elégedetleneknek, mint az elégedetteknek. Ez a felelősség azért az előterjesztőn is rajta van, és ezt a felelősséget - ha úgy tetszik, keresztet - viselve várjuk akkor, adott esetben ilyen konstellációban a részletes javaslatokat. Köszönöm szépen.

 




Felszólalások:  Előző  210  Következő    Ülésnap adatai