Készült: 2024.03.28.20:43:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

16. ülésnap (2014.09.24.), 2. felszólalás
Felszólaló Dr. Schiffer András (LMP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:14


Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. SCHIFFER ANDRÁS (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Ezekben a percekben a Kossuth téren a Föld Barátai magyarországi szervezete, az MTVSZ szervez megmozdulást az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti szabadkereskedelmi megállapodással szemben, és ezzel párhuzamosan Európa számos városában kerül sor hasonló tiltakozásokra.

Egy olyan szabadkereskedelmi megállapodásról beszélünk, amely egyaránt felöleli az élelmiszer-biztonság, a vegyianyag-szabályozás, az egészségügyi és gyógyszerárak, az internetszabadság, a fogyasztóvédelem, az energia- és kulturális szolgáltatások, a szerzői jogok, a földhasználat, a természeti erőforrások védelme, a közbeszerzés, illetve a magánszféra védelmének kérdését. Egy olyan egyezményről beszélünk, amely meg kívánja védeni a befektetők kiváltságait a nemzeti élelmiszerek, az adatvédelem, a kultúra, a klímapolitika és a pénzügyi szabályozás területén, hogy azután az adófizetők dollármilliókat fizessenek kártérítésként a nagyvállalatoknak.

Tisztelt Országgyűlés! Ez az egyezmény támadás az élelmiszer-biztonság, a klímapolitika ellen, támadás a pénzszektor szabályozása ellen. Annak idején, a pénzügyi világválság mélypontján mindenféle fogadkozások hangoztak el a pénzügyi szektor újraszabályozásával kapcsolatban, most azt a keveset is vissza kívánják venni, és végérvényesen meg akarják akadályozni a Tobin-adó, a spekulatív tőkemozgások adójának bevezetését. Egy olyan egyezmény van tárgyalás alatt, amelyik szabályozási koherencia címén lefelé fogja vinni Európában is a környezetvédelmi, munkajogi, egészségügyi szabályokat. Olyan veszéllyel állunk szemben, amely alapvetően aláássa Magyarország GMO-mentességét, egy olyan egyezménnyel állunk szemben, amely egészségkárosító vegyszerekkel áraszthatja el Európát, amely veszélyezteti a Kárpát-medence környezetbiztonságát, például előírhatja azt, hogy Verespatakon igenis meg kell épülnie az aranybányának, alááshatja az éghajlatvédelmi törekvéseket, és gyakorlatilag kiirthatja a helyi élelmiszereket a magyar és egyáltalán az európai piacokról. Egy olyan egyezménnyel állunk szemben, amelyik ha megvalósul, tovább terheli a globális ökológiai rendszert, és újabb pénzügyi lufikat szabadíthat el.

Tisztelt Országgyűlés! Ennek az egyezménynek az egyik legveszélyesebb eleme az a vitarendezési mechanizmus, amelyik lehetővé teszi, hogy átláthatatlan és elszámoltathatatlan magánbíróságok elé lehessen a nemzeti kormányokat citálni, ha különböző környezetvédelmi, fogyasztóvédelmi vagy éppen egészségügyi szabályokat vezetnek be, amelyek adott esetben az óriásvállalatoknak a profitját veszélyeztetik.

Hogy világosan lássuk, mivel állunk szemben: a hasonló szabadkereskedelmi megállapodások alapján korábban az Európai Unió és az Egyesült Államok Egyiptom ellen egy minimálbér-emelés miatt nyert pert. Korábban például az amerikai Renco cég Peruval szemben érvényesítette a jogát a szennyezésre, ami önmagában egy perverzió. Annak idején az Eli Lilly gyógyszercég Kanadával szemben az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény alapján egy gyógyszerárcsökkentés miatt nyert súlyos dollármilliókat. Egy lassított puccs zajlik szerte a világon, tudniillik a különböző szabadkereskedelmi megállapodások annak ágyaznak meg, hogy óriásvállalatok gyakorlatilag az ellenőrizhetetlen magánbíróságok segítségével át fogják venni a nemzeti kormányok hatáskörét. Az a helyzet fog előállni, ha ebbe nem áll bele Magyarország, nem állnak bele a kelet- és dél-európai államok, amelyek a vesztesei lesznek ennek, hogy gyakorlatilag semmilyen mozgásterük nem lesz sem a nemzeti kormányoknak, sem az Európai Uniónak alapvető egészségügyi, környezetvédelmi kérdésekben.

Sokatmondó az, hogy az Egyesült Államok tárgyalódelegációja mellett 600 nagyvállalati lobbista dolgozik. Az Európai Unió jelenlegi kereskedelmi biztosa nyolc alkalommal találkozott civil szervezetekkel, és ehhez képest 119 alkalommal találkozott nagyvállalati lobbistákkal. Világos a cél: a nagyvállalatok ki akarják terjeszteni a befolyásukat olyan területekre, amelyek alapvetően a népképviseletek és a nemzeti kormányok fennhatósága alá tartoznak. Élhetünk a gyanúperrel, hogy az Egyesült Államok világméretű lehallgatási botránya is összefüggésben áll ezekkel a szabadkereskedelmi tárgyalásokkal. Annak idején az észak-amerikai szabadkereskedelmi egyezmény Mexikóban hosszú távon taccsra tette a kis- és középvállalkozói szektort. Egy olyan egyezménnyel állunk szemben, amely jó a nagyvállalatoknak, de nem jó a kis- és középvállalkozásoknak, nem jó a periféria, a félperiféria országainak, de jó az Európai Unió tagországainak.

Nem elegendő az, hogy Magyarország önmagában a GMO-mentesség mellett áll ki, nem elegendő az, hogy pusztán a vitarendezési mechanizmust tárgyalja; Magyarország szuverenitása az Orbán-Putyin-paktum mellett immáron az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) szabadkereskedelmi megállapodás miatt is veszélyben van, és ez az egyezmény veszélybe sodorja a bolygó jövőjét is. Köszönöm szépen. (Taps az LMP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  2  Következő    Ülésnap adatai