Készült: 2024.03.29.14:29:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

138. ülésnap (2000.05.03.), 14. felszólalás
Felszólaló Dr. Turi-Kovács Béla (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:49


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. TURI-KOVÁCS BÉLA (FKGP): Köszönöm a szót, elnök úr. Akinek kétségei és aggályai lettek volna a közelmúlt eseményei alapján, hogy Magyarország Közép-Európában és a világban felértékelődött, az örömmel tapasztalhatta, hogy azok az események, amelyek most bekövetkeztek, igazolják ezeket a várakozásokat.

Történelmi előzmény az, hogy itt, Közép-Európában a kis létszámú országok hosszú időn keresztül egymással vagy nem voltak beszélő viszonyban, vagy ha igen, annak rendszerint kellemetlen következménye volt. Az eltelt időszak azt igazolja, hogy ezek a kis létszámú, de nagy történelmi múltú országok képesek végre felismerni a saját érdekeiket, eszerint cselekedni, és a cselekvésük összhangban jelenik meg a világ előtt.

Fontosnak gondolom, és a magyarság szempontjából különösen fontosnak, hogy azok az államfők, akik Magyarországon megjelentek, éppen azokban a városokban tették tiszteletüket, amelyek ezeréves történelmi múltunkhoz - annál hosszabb történelmi múltunkhoz, de ezeréves keresztény múltunkhoz - szorosan kapcsolódnak.

Székesfehérvár és Veszprém, én azt hiszem, méltó helye volt ezeknek a találkozóknak, és külön örömömre szolgált - talán azt mondhatom, valamennyiünk örömére -, hogy ezek a találkozók megfelelő keretet adtak annak is, hogy Göncz Árpád most, amikor majd elköszön a nemzetközi politikától, olyan esemény közben tegye ezt, amely méltó annak a megünneplésére vagy az arra való megemlékezésre, amely az ő két ciklusban betöltött köztársasági elnöki szerepét jellemezheti.

Volt azonban egy olyan külpolitikai esemény is, amely itt, nálunk zajlott le, és amely várható volt - semmiképpen nem ilyen módon, de várható volt -, hogy belpolitikai viharokat is kavar. Magyarország és Ausztria történelmi kapcsolata különleges. A két ország kapcsolata az eltelt évszázadok alatt azt igazolta, hogy a fejlődés és haladás mindkét országban akkor tekinthető biztonságosnak és megfelelőnek, ha ezek az egymásra utalt országok egymással törődve, egymást segítve teszik azt, ami elvárható mindkét ország népe részéről.

Nos, amikor kiderült, hogy Schüssel kancellárt Magyarország fiatal, dinamikus miniszterelnöke, Orbán Viktor itt fogadja Magyarországon, voltak, akik tüntetést akartak szervezni, mások csak károgtak. A károgás várható volt, hiszen az aggódó és mindig aggódó - személy szerint megnevezni nem kívánom - pártelnök, bármi történjen, ami valamelyest is előremozdítja ennek az országnak a külpolitikai helyzetét, aggodalmát szokta kifejezni. Odáig ment nyilatkozatában, hogy a következőt bátorkodta mondani: "Magyarországon nem azonosítják Ausztriát, az osztrák népet a szélsőjobboldallal." Ez már-már olyan mélyenszántó gondolat, amely egykori szabómnak azt a nagy felismerését idézi az emlékezetembe, hogy ami jó, az nem rossz. (Közbeszólások az MSZP soraiban.)

Tisztelt Ház! Én azt gondolom, hogy ennél azért ez többet érdemel, amikor Magyarország miniszterelnöke és az osztrák kancellár nem könnyű körülmények között, de a két ország érdekében találkozik. Ez a találkozó meggyőződésem szerint sokakat meg kellett győzzön Európában arról, hogy Ausztria nemcsak nincs elszigetelve, Ausztriának itt vannak a gyökerei Közép-Európában.

És ha egyáltalán van valami haszna ezeknek az intézkedéseknek, amelyeket európai országok tettek Ausztriával kapcsolatban, akkor az az, hogy Ausztria, amely a jólétben már-már kezdte elfelejteni, hogy hova tartozik, hol vannak a gyökerei, honnan van az az erő, amely egy ilyen kis országban gazdaságilag és egyébként létezik (Keller László: A Kisgazdapártból!), most felismerte. És meggyőződésem, hogy nemcsak hogy felismerte, de eszerint is fog cselekedni.

Lehet itt pártpolitikát keverni ebbe az ügybe, meg lehet itt kisgazdát emlegetni! Igen, a Független Kisgazdapártnak szilárd meggyőződése, hogy az ország érdeke az, hogy ezt a külpolitikát, amelyet ez a kormány folytat, következetesen kell végigvinni.

Tisztelt Ház! Én úgy vélem és úgy gondolom, hogy az a kapcsolatrendszer, amely Magyarországot és Ausztriát összefűzi, tartós lesz, szilárd lesz, és segíti ezt az országot abban, hogy az uniós csatlakozásunk minél előbb és minél inkább zökkenőmentesen megtörténjen. Én nem gondolnám, hogy bárkinek ezzel ellentétes érdekei lennének, hacsak nem szűk, nagyon szűk pártpolitikaiak.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai