Készült: 2024.04.26.01:54:42 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

203. ülésnap (2017.03.06.), 282. felszólalás
Felszólaló Gúr Nándor (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:02


Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GÚR NÁNDOR (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Szeretném megerősíteni a múlt heti tárgyalási sorozatban elhangzott dolgokat, már nem szóban visszaismételni, hanem azt, hogy a Magyar Szocialista Párt ezt a törvényjavaslatot támogatni fogja a holnapi nap folyamán. Mindezek mellett viszont újabb alkalommal azt is szeretném megerősíteni, hogy valójában a létjogosultsága is megvan, nem exponálva most nagypéntek történéseit, hanem azt, hogy Magyarországon jelen pillanatban 10 munkaszüneti napot tartunk nyilván, tehát ez lesz a 11. munkaszüneti nap. Ezzel gyakorlatilag semmilyen extrém helyzetet nem állít elő az ország, hiszen Európában van néhány ország, ahol ettől kevesebb a munkaszüneti napok száma, van néhány ország, amelyik esetében ettől fogható módon több a munkaszüneti napok száma, tehát ilyen értelemben úgymond a középmezőnyben helyezkedünk el.

Amit valójában szeretnék megemlíteni, azért is, mert az első napirendi pont kapcsán is a kormány részéről vitatás tárgyává került az az állítás, ami arról szól, hogy a társadalmi partnerekkel való egyeztetés hogyan működik, vagy éppen nem működik. Jelen esetben is azt szeretném mondani, hogy itt kifogásokat nyilván alapvetően a munkaadói oldal részéről történő képviseletet gyakorlók irányából fogalmaztak meg, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége, az MGYOSZ, de tőlük függetlenül a Vállalkozók Országos Szövetsége, a VOSZ is megfogalmazott néhány olyan dolgot, ami gyakorlatilag megfontolás tárgyát kellett volna képezze.

AZ MGYOSZ, tehát a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetsége legkiváltképp azt a részét feszegette a történetnek, hogy milyen nyomás alatt vannak a munkaadók jelen pillanatban is, és hogy egy ilyen új munkaszüneti nap megállapítása milyenfajta terheket ró rájuk. Hiszen most is szembe kell nézniük, amivel én egyébként teljesen egyetértek, mármint hogy a legalacsonyabb bérek emelésre kerültek, szembe kell nézniük ezeknek a fedezeti oldalával, annak megteremtésének a mikéntjével.

Azt gondolom, ezzel semmi baj nincs. Azzal van baj, hogy a kormány hosszú időn keresztül, hét évből hat éven keresztül olyan helyzeteket teremtett, amelyek kapcsán az emberek zsebébe nem, az emberek messze döntő többségének a zsebébe nem többet érő pénz került, hanem kevesebbet érő, mert csak a bruttók emelkedtek intenzíven, példa erre a minimálbér esete, gyakorlatilag a kiszolgáltatott helyzetek életre hívásának sokaságával találtuk magunkat szembe.

(19.40)

Ilyen értelemben tehát az MGYOSZ felvetései részben érhetőek, akceptálhatóak, főleg akkor, ha a terhek vonatkozásában nekik helyt kellett állni, és közben az általuk képviselt cégek esetében a foglalkoztatottak, egyebek vonatkozásában pedig a megélhetés mikéntjét segítő források vásárlóerő-értékben nem növekedtek.

A VOSZ másik irányból közelítette meg ezt a kérdéskört. Igazából úgy fogalmazhatnánk, hogy ők azt mondják, hogy nem támogatják a kizárólag vallási alapból vagy megfontolásból született munkaszüneti napokat. Nem azért, mert ez ellenében vannak, hanem azért, mert lehet, hogy érdemes lenne, lett volna a társadalmi partnerekkel egy intenzívebb, mondjuk, egy nemzeti konzultációt lefolytatni e tekintetben, tudják, amit szoktak oly sokszor olyan kérdésekben, amelyek kapcsán a feleslegesség gyakorlatilag mindenképpen kinyilatkoztatható.

Ha ez elmaradt, akkor ezt lehetne korrigálni, akkor a Parlament falai között lehetne a Balog miniszter úrral múlt héten történt eszmecsere kapcsán bővíteni a gondolkodást, ami arról szólt a Magyar Szocialista Párt részéről, hogy ha már a társadalmi konzultációt, a nemzeti konzultációt elhagyták, akkor itt, a Parlament falai között a pártok viszonyrendszerében történő együtt gondolkodás alakuljon ki a tekintetben, hogy ne csak a nagypéntek, hanem nagypéntekkel karöltve december 24-e is munkaszüneti napként kerüljön bevezetésre, mert meggyőződésünk, hogy a társadalom megkérdezését követően az emberek messze döntő többsége a december 24-ét mindenképpen favorizálná, és a munkaszüneti nappá történő nyilvánítása gazdasági értelemben véve logikusan is kevesebb veszteségtartalommal bírna, mint egyébként egy más munkaszüneti nap bevezetése.

Én arra szeretném parlamenti képviselőtársaimat, legkiváltképp kormánypárti képviselőtársaimat figyelmeztetni, jó értelemben vetten, illetve a figyelmüket felhívni arra, hogy maga a miniszter is elfogadta és elismerte egy héttel ezelőtt ezeket a gondolatokat, és megerősítette, hogy igen, tényleg úgy van, hogy a december 24-ei nap munkaszüneti nappá történő nyilvánítása egy fontos lépés. Nem tett határozott ígéretet arra, hogy ezt most a nagypéntekkel együtt egy léptékben majd munkaszüneti nappá fogják nyilvánítani és be fognak adni ilyen módosító javaslatot ‑ mint ahogy látjuk, a kormány és a kormányzati képviselők, kormánypárti képviselők részéről ez nem is történt meg ‑, de arra határozott ígéretet tett, igen, hogy mindenképpen szem előtt tartva egy esetleges következő munkaszüneti nappá történő nyilvánítás tekintetében december 24-e is az asztalon lesz. Ha már most nem, bár mi ezt most is fontosnak tartjuk, hogy ezt meg kellett volna lépni, akkor szeretném, ha nem felejtenék el azt, amit e tekintetben az általános vita kapcsán megfogalmaztak és önök is megerősítettek.

Két gondolatot mondanék még a végére. Az egyik az, hogy mint mondtam, a Magyar Szocialista Párt tehát támogatni fogja ezt a törvényjavaslatot, de arra kéri a kormányt, hogy a későbbiekben ne csak ilyen típusú törvényjavaslatok kapcsán, hanem minden egyéb más vonatkozásában is azokat az előzetes egyeztetéseket, hatásvizsgálatokat és sok minden egyéb mást tegyen meg, hiszen itt is mérlegelni kell, hogy egy-egy ilyen munkaszüneti nap milyenfajta gazdasági eredménybeli kieséssel párosul; ezeket mérje fel, és úgy terjessze a Ház falai közé az előterjesztéseit, hogy ez tisztán és világosan látható legyen mindenki számára.

És az utolsó gondolat pedig, azért erősítem meg és ismétlem meg, hogy bevéssem a kormánypárti képviselőtársaink agyába, hogy ne feledkezzenek meg róla a későbbiekben, hogy a kimondott szavakért állni is kell, tehát a kimondott szavakért a felelősség önöket terheli. Ha már most nem, akkor a későbbiekben ne feledkezzenek meg arról, amíg idejük van rá, hogy a nagypéntek munkaszüneti nappá történő nyilvánítását követően a magyar társadalom számára nagy valószínűséggel december 24-e az a nap, amelynek a munkaszüneti nappá történő nyilvánítása úgymond elengedhetetlen fontossággal bírna és a gazdaság számára pedig minimális kieséssel párosulna. Azt kérem, hogy erre legyenek majd figyelemmel. Elnök úr, köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  282  Következő    Ülésnap adatai