Készült: 2024.04.26.00:32:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

42. ülésnap (2018.11.19.), 28. felszólalás
Felszólaló Dömötör Csaba (Fidesz)
Beosztás Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:31


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DÖMÖTÖR CSABA, a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselő Úr! Ha megnézzük, hogyan állunk ebben az ügyben, a migráció kérdésében, akkor azt mondhatjuk, hogy versenyt futunk az idővel, és Brüsszelben egyelőre nincs jele az irányváltásnak. Ez utóbbit azért jelenthetjük ki így biztosan, mert egy rakás olyan javaslat van az asztalon, amelyek elfogadása esetén létrejönne egy migrációt ösztönző és azt támogató intézményrendszer. Ha valaki veszi a fáradságot és utánajár, hogy milyen előterjesztések vannak az asztalon, milyen előterjesztések vannak a csőben, akkor az alábbiakat fogja találni. Átalakítanák a határvédelem rendszerét a tagállami jogkörök rovására. Javaslom, ebben az ügyben mindenki nézze meg, hogy Németország kancellár asszonya hogyan nyilatkozott az Európai Parlament előtt immár másodjára. Egyértelműen a határvédelmi jogkörök átalakítása mellett foglalt állást.

Kékkártya-rendszert vezetnének be a bevándorló munkavállalók Európába vonzására, közös menekültügyi eljárásokat vezetnének be szintén a tagállami jogkörök rovására, vízumot adnának a bevándorlóknak, az egészet humanitárius szükségszerűséggel indokolva, és az Európába érkezőket változatlanul szétosztanák a tagállamok között. Tehát a kvóta egyáltalán nem tűnt el, és egyesek a magánszektort is bevonnák a szétosztási folyamatba, hogy az egész még súlyosabb legyen. Ezek az intézkedések azok, amelyek állandósítanák és bővítenék a bevándorlást Európában, akik ezeket szövegezték, egyáltalán nem akarják megállítani a migrációt, sőt bővítenék azt, bármilyen okból legyen is az, politikai, gazdasági vagy ideológiai okokból, teljesen mindegy a következményeket tekintve.

Tudjuk, hogy az Európai Parlament a múlt héten tárgyalta a migránsvízumok ügyét. Aki követte az eseményeket, az jól tudhatja, hogy a javaslat nem kapott most többséget. Erre mi történik? Újraszavazást rendelnek el. Alapos a gyanúnk arra, hogy addig fogják szavaztatni a képviselőket, amíg ez a javaslat nem kap többséget. A Sargentini-jelentés után tehát másodjára erőszakolják meg a jogot azok, akik egyébként minden létező utcasarkon a jogállamiságra hivatkoznak.

A migránskártyák ügyében még azt szeretném elmondani, hogy Magyarországon joggal verte ki a biztosítékot ez a program. Arról van szó, hogy a bevándorlók név nélküli kártyát kapnak pénzzel feltöltve. Több tízezren kaphattak már ilyen kártyát, a költségeket tekintve milliárdos nagyságrendben, és ez a támogatási rendszer önmagában is botrányos. Egyetlenegy magyar és egyetlenegy európai állampolgár sem tudna ilyen juttatásokat kapni, arra sem lenne egyébként esélye, hogy bemenjen a bankba és név nélküli kártyát igényeljen. Olyan juttatást adnak-adnának tehát a bevándorlóknak, amelyet egy magyar vagy európai állampolgár még csak nem is remélhet.

A migránskártyák körül rengeteg kérdőjel van. Választ szeretnénk kapni pár kérdésre. Mennyien kaptak ilyen kártyát, milyen jogalapon kapták, ki ellenőrzi a felhasználást, ki ellenőrzi, hogy nem jutnak-e ezek a kártyák illetéktelen kezekbe, vagy hogy nem kerülhetnek-e ezek a kártyák olyanok kezébe, akik biztonsági kockázatot jelentenek? És ami épp ennyire fontos: mennyi pénzbe került mindez az európai és a magyar adófizetőknek? Mindezek miatt támogatjuk azt, hogy az Európai Bizottság hozza nyilvánosságra a migránskártyákkal kapcsolatos valamennyi lényeges információt. Mindenesetre az már látszik, hogy mi az oka annak, hogy a következő uniós költségvetésben, a hétévesben duplájára emelnék a migrációval kapcsolatos kiadásokat.

Tisztelt Ház! Olyan folyamatok ezek, amelyeket még most kell megállítanunk, mert nem engedhetjük meg azt, hogy a bevándorlást ösztönző intézményrendszert még az európai választások előtt véglegesítsék. Nem engedhetjük, mert akik ezt erőltetik, azoknak erre egyáltalán nincs demokratikus felhatalmazásuk. 2014-ben az akkori európai választási kampányban egyáltalán nem volt szó ilyen tervekről. Ezért ha valóban számítanak a demokratikus értékek, akkor a brüsszeli intézménynek most leállnak a felelőtlen jogszabályalkotással, és megvárják az európaiak májusi döntését. Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai