Készült: 2024.03.29.12:12:16 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

136. ülésnap (2008.04.08.), 14. felszólalás
Felszólaló Lezsák Sándor (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:20


Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LEZSÁK SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Halálának évfordulóján ma Csengey Dénesre emlékezünk. A pilvaxos márciusi ifjak és a Corvin közi srácok egyik utódára, akinek adatott elegendő történelmi ismeret, hogy kézrátétellel a sajtó nem lesz szabad, és a benzines palackok is csak ideig-óráig képesek feltartóztatni a megszálló katonákat, tankokat és hazai zsoldosokat.

"Európába, de mindahányan!" - mondta Csengey, immár lassan két évtizede. És most, amikor Európában vagyunk, és mindahányan, akkor megborzad bennünk a valóság, mert tizennyolc esztendővel ezelőtt, az illúzióktól is megszabadulva, vajon gondolhattuk-e, hogy a baloldalinak és liberálisnak címkézett politika milyen fokú rombolásra lesz képes hitben, közösségben, erkölcsben, társadalomban, művelődésben, gazdaságban, szinte az élet minden területén. Amióta az SZDSZ az MSZP-vel kötött koalíciós alku keretében megkaparintotta az oktatás, a kulturális élet és az egészségügy állami irányító központjait, azóta liberális politika címén e területeken olyan mélyre süllyesztette a közállapotokat, amilyen mélyre eddig még soha nem süllyedt, még a Kádár-rendszerben sem.

Tegnap a napirend előtti ellenzéki felszólalásokban is érzékelhettük, hogy például az iskola világában milyen drámai tünetek, történések jelzik az MSZP-SZDSZ-koalíció teljes csődjét. Jelzik, hogy a politikai szélsőség rémuralma hogyan rombolja le az iskola, a pedagógus hitelét, hogyan züllesztették a parttalan pedagógiai kísérletezések színterévé az oktatási intézményeket. Gyökeresen szakítottak az évezredes értékelvű pedagógiai hagyományokkal, a közoktatási törvény módosításával pedig olyan neoliberális szemléletet erőltettek az iskola világára, amely akadályozza a pedagógusok szakmai tevékenységét, a munkájuk során megalázza, a konfliktusokban pedig magukra hagyja őket.

Az iskolák többségét bizonytalanság zaklatja, gyöngíti. A kisebb és nagyobb városokban az élet- és vagyonképes iskolák is sorvadoznak, mert mindenütt az átszervezés, az összevonás, a bezárás réme fenyeget. A neoliberális farkastörvényeknek kiszolgáltatott óvodák, iskolák sorsa a falvakban még nehezebb. Közismert, hogy az "Élőlánc a kisiskolákért" társadalmi mozgalom november óta megyei konzultációkat, állapotfelmérést, műhelymunkát, országos konferenciát, több száz kilométeren váltófutást szervezett, "Éljen a falusi iskola" címmel sikeres pályázatot hirdetett, és képes volt szakemberek és szülők ezreinek a gondolatait is mozgósítani.

(9.40)

A híradások szerint az iskolamentő országos akciósorozat szervezői, valamint az Oktatási Minisztérium között a napokban a koalíciós szakadással szinte egy időben érdemi párbeszéd is kezdődött. Úgy tűnik, hogy a szaktárca hajlandó a kiegészítő támogatások folyósításának átalakítására, és ez a jövőben tagintézmények százait mentheti meg.

Kedvező változást hozhat az is, hogy már nem erőltetik a tanulók utaztatását, és csökkent a szaktárca ellenállása az összevont tanulócsoportok kialakításával szemben. Az "Élőlánc a kisiskolákért" mozgalom szervezői, vezetői több száz iskola tapasztalatát, javaslatát és reményét viszik magukkal a szaktárcával történő további egyeztető megbeszélésekre.

Mondják sokan, már a hivatásos elemzők is, hogy a koalíciós szakadás nem más, mint új illúzió, új csapda, az SZDSZ erős marad, a parlamenti matematika miatt az MSZP pedig továbbra is kiszolgáltatott helyzetben van, ezért érdemi változásra a tanügy területén nincs esély.

Azt is mondják, kisebbségben hosszabb ideig kormányozni nem lehet, a minisztériumok, így az iskola világát irányító szaktárca is csak ideig-óráig fog működni, jelentős változtatásra már nem képes - meglehet. De a kiszolgáltatott, fenyegetett állapotban gyötrődő iskolák, önkormányzatok, a diákok és a szülők számára a legkisebb eredmény is eredmény, a túlélést jelentheti. Bátor emberekről beszélek, erőfeszítésük elismerést, támogatást érdemel. Igen, az "Élőlánc a kisiskolákért" mozgalom szervezői, több száz résztvevője bátor ember.

Illyés fogalmazta: "A legfőbb bátorság a remény." Ez a bátorság éltette Csengey Dénest is. Ez a bátorság éltet ma is milliókat. Mert úgy leszünk Európában mindahányan, ha tisztességes munkával boldogulunk, Magyarországon is mindahányan. Ehhez pedig iskola kell, nevelő iskola, szülő és diák, önkormányzat és egyház, valamint a szülői közösségek együttműködése. Ezenfelül pedig többségi parlamenti akarat, új oktatási törvény, olyan közmegegyezés, olyan biztonságos iskola, amely képes ellenállni a globális demagógiának, és képes jövőnket megvédeni a fel-feltámadó neoliberális politikától.

Köszönöm a türelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP padsoraiban.)

(Podolák György elfoglalja a helyét a
jegyzői székben.)




Felszólalások:  Előző  14  Következő    Ülésnap adatai