Készült: 2024.04.16.19:28:53 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

153. ülésnap (2000.09.04.), 38. felszólalás
Felszólaló Varga Mihály (Fidesz)
Beosztás pénzügyminisztériumi politikai államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 4:13


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VARGA MIHÁLY pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Kovács Frakcióvezető Úr! Ön azzal kezdte a hozzászólását, hogy ez a kormány nem hivatkozhat kedvezőtlen körülményekre. Szeretném arra emlékeztetni, hogy az elmúlt két esztendőben, hacsak valaki nem távol élt ettől az országtól, akkor bizony jó néhány olyan kedvezőtlen körülményt láthatott az itt élő, amellyel az ország lakosságának szembe kellett néznie.

Szeretnék arra emlékeztetni, hogy ebben az esztendőben volt egy olyan árvíz, amelyre több száz éve nem volt példa Magyarországon. Szeretnék arra emlékeztetni, hogy '98-ban megélhettük Oroszország összeomlását, fizetésképtelenségét, '99-ben megélhettük a koszovói háborút, súlyosbítva természeti csapásokkal. Azt gondolom tehát, hogy ennek az országnak az elmúlt két esztendőben éppen kijutott mindenből. Ennek ellenére az ország gazdasága nem omlott össze, és a kormány azokat a célokat, amelyeket '98-ban kitűzött, úgy érzem, teljesíteni tudta.

Szeretnék utalni néhány dologra, amelyre ön is kitért a beszédében. A kormány '98-ban a kormányprogram összeállításakor azt ígérte, hogy a gazdasági növekedés felét lehet hosszú távú beruházásokra, fejlesztésekre fordítani, a másik felét pedig az életszínvonal emelésére, az életminőség javítására. A kormány elmúlt kétéves tevékenysége ennek megfelelő volt, hiszen most úgy tudunk tervezni, hogy mögöttünk az elmúlt esztendőkben reálbér-növekedés áll, és ez igaz mind a munkavállalókra, mind pedig a nyugdíjasokra.

Szeretném megkérdezni, tisztelt frakcióvezető úr, hogy amikor önök kormányon voltak, akkor vajon ön hogyan szavazott, amikor a nyugdíjasoktól 12 százalékot vettek el, amikor a nyugdíjak reálértéke 12 százalékkal csökkent egy esztendőben. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Így van!)

 

(16.10)

 

Ma persze könnyű azt követelni, hogy legyen 13. havi nyugdíj is, de ez a kormány 1998-ban azt ígérte, hogy minden társadalmi csoportnak lépésről lépésre jobb lesz ebben az országban, és ez igaz a nyugdíjasokra is. A nyugdíjak minden esztendőben reálértékben növekedtek, és ebben az esztendőben is, amit a magasabb infláció elvitt, azt a kormány kamatostól kifizeti a nyugdíjasok számára. (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Így van!) Ugyanez igaz a Széchenyi-tervre is. Igen, a másik fontos célkitűzésünk, hogy hosszú távú és stabil növekedés legyen ebben az országban, mert ebből lehetnek olyan forrásaink, amelyekből az egészségügyet, az oktatást, a közbiztonság megerősítését és a honvédelmet támogatni tudjuk. Ennek egyik központi, sarkalatos eleme a Széchenyi-terv.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Azt állítani, hogy a Széchenyi-tervet önök találták ki, azt gondolom, mégiscsak erős túlzás. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Talán összekeveri egy másik tervvel, amelyet Bokros-csomagnak hívtak 1995-96-ban. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Igen, ez a Széchenyi-terv a lakásépítkezések támogatását, a turizmus fejlesztését, az autópálya-építések megindítását és fejlesztését, a gátépítéseket, azoknak a gátaknak a megerősítését, amelyeket az előző ciklusban elhanyagoltak és nem építettek, pontosan ezeknek a megerősítését szolgálja. (Közbeszólás a Fidesz soraiban: Úgy van!) És ezek mellett lesz pénz arra is, hogy regionális területfejlesztésekre kerüljön sor, azaz az ország leszakadó és hátrányos vidékei is pluszforrásokhoz, plusztámogatásokhoz tudjanak hozzájutni. Vitatkozom azzal az állításával, hogy az önkormányzataink nehéz helyzetben vannak. Az önkormányzataink sem sokkal jobb, sem sokkal rosszabb helyzetben nincsenek, mint amelyben az ország van. De arra még sincs példa, mint az előző ciklusban, hogy tömegesen kerüljön sor önkormányzati csődökre.

Tisztelt Frakcióvezető Úr! Ez a kormány garantálta az önkormányzati működést, és garantálta ennek a működésnek a biztonságát is. Szeretnék arra is utalni, hogy ez a kormány nem segélyekkel, hanem a munkával, a munkalehetőségek teremtésével próbálja az ország gazdaságát stabilizálni, a növekedés forrásait megteremteni. Csak egy számot hadd mondjak: a munkanélküliség az elmúlt években folyamatosan csökkent, 6,5 százalék a munkanélküliek aránya ebben az országban, az elmúlt tíz esztendőben erre a mértékre nem volt példa.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai