Készült: 2024.04.19.21:22:02 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

107. ülésnap (1999.12.08.), 421. felszólalás
Felszólaló Vincze László (FKGP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:12


Felszólalások:  Előző  421  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VINCZE LÁSZLÓ (FKGP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Úr! Az előző kormány által megvalósított privatizáció alapján az energiaipar eladásra került, jelenleg a lakosság és a gazdálkodók terheit nagymértékben növeli ez a tény. A legtöbb országban az energiaszektor nulla haszonkulccsal, azaz nonprofit módon működik.

Suchman Tamás vezényletével az előző MSZP-SZDSZ-kormányzat súlyos örökséget és az energiaszolgáltatás komoly ellentmondásait hagyta a mostani polgári kormányra és a magyar lakosság széles rétegeire. Sajnos, a megkötött szerződések eleve busás hasznot garantálnak a szolgáltatónak.

Az energiaszektorban létszámot építettek le, ezáltal a lakosságnak háromhavonta kell a gáz- és villamos szolgáltatás díjait befizetni, a körzetközpontok számát csökkentették. Egy-egy hibabejelentés esetén drága pénzért kell telefonálni vagy messzire utazni, az áramkimaradást 24 óra alatt kötelesek helyreállítani. Ez az idő nagyon hosszú, hiszen ezalatt rengeteg kár keletkezhet berendezésekben, fóliás termesztésű növénykultúrában és így tovább.

Tulajdonképpen az állampolgár sok esetben előre fizeti a nyári időszakban is a fel nem használt gázmennyiséget, ami jogi aggályokat is felvethet. A gázszolgáltatás esetében bevezetésre került az úgynevezett alapdíj megfizetésének költsége. Ez az intézkedés költséget jelent a lakosságnak. A távhőszolgáltatást termálenergiával egészítik ki, a leghidegebb hónapokban gázzal fűtve egészítik ki, aminek következtében a készenléti díj megfizetése sokat drágít a szolgáltatás igénybevételén.

A növénytermesztés fóliáskertészei pedig az alapdíj bevezetése miatt egész évben hatalmas összegeket kénytelenek kifizetni, ami az ágazat jövőjét is veszélyeztetheti. Ez az a réteg, amely komoly számú munkaerőt is foglalkoztat. A 60 köbméter felett üzemelő termelőket érinti ez legjobban, de a 100 köbméter feletti teljesítménnyel rendelkezőket talán még jobban sújtja az alapdíj. Fogyasztásarányos alapdíjat kellett volna talán bevezetni, ugyanis a mezőgazdasági termelőkre van zömmel ráterhelve ez a pluszteher. Így körülbelül 50 százalékos mértékben drágulnak majd a fóliás termelvények, melyet a fogyasztó már nem tud megfizetni, a termelő pedig ebben megy tönkre. Az alapdíj az ő esetükben talán 15-20-szor magasabb, mint a lakosságé. Vajon a gazdákkal ki egyeztetett? A nem létező teljesítmény után is fizetni kell, mert nem valós az a gázmérő tulajdonképpen, amely egy-egy kertészetben létezik. Ez kényszerhelyzet, mert különben egy-két nap miatt tönkremehet a fólia és az üvegház alatt a palánta.

Gondok vannak a gázmérők körüli tulajdonlást illetően is. A felhasználó termelők megvették a gázmérőt, a jogot. Milyen alapon kérnek újra alapdíj-visszaszerelést, új bekötési díjat az újrafelszerelés esetében? A gázfogyasztás ellenőrzését végző szakemberek mindenhova bejelentés nélkül mennek be a kertészetekbe, ahol a gazda távollétében akár egy nyitva hagyott ajtóval is komoly kárt okozhatnak a hideg időben.

Mindenképpen szerencsés lenne, ha a településeken ügyfélszolgálati irodája lenne a gázszolgáltatóknak, de az áramszolgáltatóknak is, természetesen a kistérségi körzetközpontokra gondolok.

A lakosság joggal kifogásolja a fejlesztési pénzeik hollétét. Az újságban olvastam például arról, hogy a Dél-magyarországi Áramszolgáltató Vállalat adózott nyeresége 3,2 milliárd forint, a szolgáltatás színvonala pedig akadozik. Ha a piac úgymond, versenyszerűvé fog válni néhány év múlva, nem tudom, hogy akkor ez a szintű szolgáltatás elegendő lesz-e a pozícióban maradáshoz a Dégáznak és a Démásznak. A kisnyugdíjasokat és az alacsonykeresetűeket mindenképpen lehetőséghez kell juttatni, hogy havonta fizethessék a ténylegesen elfogyasztott áram- és gázdíjakat, mert csak így lehet kivédeni, hogy egy-egy nagyobb számla terhe ne nyomja agyon a családok költségvetését.

Sajnos, nem jött be az előző kormány privatizációval kapcsolatos prognózisa, mely szerint a szolgáltatás olcsóbb lesz és jobb színvonalú. Ennek ellenkezőjét tapasztaljuk nap mint nap. Jómagam a választási körzetem településeinek mindegyikén az emberek jogos panaszaival találkozunk. Az energiaszolgáltatással kapcsolatos kérdések kormányszintű újragondolására tárgyalásokat javasolok mind a lakosság képviseletének, mind az érintett termelői kör képviselőinek bevonásával. Kilószámra tudnám a konkrét panaszokat önök felé továbbítani, melyek megoldása nem tűr halasztást. Nem nagyon örülnék annak, ha az egyébként is nehéz helyzetű vidéki lakosság még jobban ellehetetlenülne, a munkanélküliség a fenti problémák miatt is növekedne. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.)

Tisztelt Államtitkár Úr! A probléma országos jellegű voltára tekintettel kérem közbenjárását, intézkedését, és egyben várom megtisztelő válaszát.

Köszönöm szépen.




Felszólalások:  Előző  421  Következő    Ülésnap adatai