Készült: 2024.03.28.17:21:43 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

242. ülésnap (2001.11.27.), 169. felszólalás
Felszólaló Ivanics Ferenc (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 3:10


Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

IVANICS FERENC (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Miniszter Úr! A települések életében mindig is kulcskérdés volt, miképpen lehet megközelíteni őket. Volt idő, amikor az volt az előnyösebb, ha el voltak zárva a világtól. A XXI. század elején viszont ennek ellenkezője jelenti a jövőt egy-egy város, falu polgárai számára; akár az infosztrádára, akár a földes vagy aszfaltozott útra gondolunk.

Ebben az országban évtizedekig a lenini utat építették - az aszfaltos helyett. Az eszmei, mások által kijelölt zsákutcákat azonban 11 éve felváltotta a demokrácia szerteágazó, erős hálózatának kialakítása. A valóságos utak helyett viszont nincs jobb választásunk, azokat meg kell építenünk.

A településközi utak kiépített hálózata fontos eszköz arra, hogy a magyar falvak, kisvárosok polgárai ne váljanak másodrendű állampolgárokká. Az évezredek alatt felhalmozott értékek elérhetősége és bemutathatósága, a vidéken megtelepülő magyar és külföldi tőke többszörösen érvényesülő hatása, a korszerű mezőgazdaság versenyképessé tétele mind-mind azt indokolja, érdemes a településközi úthálózat fejlesztésével foglalkoznunk.

Ha a számokat vizsgáljuk, azt mondhatjuk, jelentősen elmaradunk az európai átlagtól. Az útkiépítettség az Unióban 96 százalék, Magyarországon 51-52 százalék. Az alsóbb rendű utaknál ugyanez az Unióban 85-90 százalék, míg Magyarországon 35 százalék körül van.

Győr-Moson-Sopron megyében az elmúlt hónapokban elkészült a településközi úthálózat fejlesztésének 50 éves programja. Ebben több lépcsőben javasoljuk a meglévő utak korszerűsítését, a nem létezők kiépítését, és így a hosszú kerülők lerövidítését, a zsáktelepülések bekapcsolását a vérkeringésbe. Útkijelölő elvként azt vettük figyelembe, hogy a szomszédos települések között a lehető legrövidebb természetes kapcsolatot biztosító nem állami utak jöjjenek létre.

A program amellett, hogy igen kedvező fogadtatásra talált minden fórumon, költségbecsléssel meghatározza a hozzárendelhető források nagyságát, és ez megyei szinten évi 2-2,5 milliárd forint ráfordítást igényel. Ugyanez országos léptékben 100 ezer kilométer kiépítendő utat figyelembe véve 2250 milliárd forint, azaz az 50 éves programot visszaszámolva évi 45 milliárd forint igényt jelent. Mindezekkel együtt a befejezéskor mindössze 85 százalékos állapotot tudunk elérni, tehát az Unióban meglévő 96 százalék alatt maradunk.

Tisztelt Miniszter Úr! Mindezen tények és érvek figyelembevételével kérdezem öntől, milyen lehetőséget lát a településközi úthálózat fejlesztésére, milyen forrásokat lehet erre a célra fordítani.

Átgondolandónak tartom, hogy ne csak központi forráselosztásban gondolkodjunk, hanem vizsgáljuk meg egy decentralizált eszköz létrehozásának lehetőségeit is ebben a kérdésben. Ez utóbbi mellett szólhat, hogy több tárcát érintő kérdésről van szó.

Várom válaszát. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 




Felszólalások:  Előző  169  Következő    Ülésnap adatai