Készült: 2024.04.25.08:00:51 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

157. ülésnap (2020.10.20.), 130. felszólalás
Felszólaló Pócs János (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 9:26


Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

PÓCS JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm az előttem szólók hozzászólásait. Tanulságos vélemények hangoztak el, baloldali képviselőtársaim olykor intrikus megnyilvánulásaival együtt is. Vadai képviselő asszony által összehasonlításra került az alma a birkapörkölttel, és tőle megtudtuk, hogy szexibbé kell tenni a mezőgazdaságot. Mindezekkel együtt tény, ahogy nálunk a jászok mondják, ajánlom a baloldali képviselőtársaim figyelmébe: a föld nem csak virágcserépben van, a szénát nem lapátolják, a trágyát a földre borítják és nem az aszfaltra, a krumplinak pedig a bográcsban van a helye, nem a parlamentben.

Kedves Képviselőtársaim! Megítélésem szerint egységben lehetünk az előttünk fekvő, családi gazdaságról szóló törvényjavaslat kapcsán abban, hogy az őstermelő mint jogi, illetve adózási kategória 1997-es létrejötte óta ekkora reform, ilyen mérvű átalakítási kísérlet nem volt. Abban is egyetérthetünk, hogy az átalakítás minden érintettet pozitívan érint. Különösebb teendője egyik érintett gazdának sem lesz. Mindannyian automatikusan bekerülnek egy olyan új kategóriába, ami 2021-től jelentős adókedvezményt biztosít a számukra.

Tisztelt Képviselőtársaim! A „miért nem korábban?” vagy a „miért nem többet?” kérdéseknek természetesen helye van ebben a vitában, mint olyan eszköznek, amiket az ellenzéknek szinte kötelező használnia. De mindenkit kérek tisztelettel, hogy nézze meg a korábbi évek más ágazatokat érintő adócsökkentési intézkedéseit, vegye figyelembe a magyar gazdaság teherbíró képességét, gondoljon bele a kormányzás és a gazdasági stabilitás megőrzésének felelősségébe, ne a múltban vagy az utópiában keressük a megoldásokat.

Tekintsünk a jelenbe, és nézzük meg, hogy milyen lehetőségek nyílnak meg most! Nézzük meg ezeket a számokat még egyszer, és kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy vegyék komolyan fontolóra: az őstermelők tevékenysége után 966 ezer forint éves bevételig szja-mentes. Közel 400 ezer forinttal emelkedik tehát az adómentesség határa, és ilyen esetben ugyebár adóbevallást sem kell készíteni. Sőt, ha netán az őstermelő éves bevétele néhány forinttal mégis meghaladja ezt az összeget, csak a többletbevétel után kell nyilatkoznia. És még nincs vége a pozitív változásoknak, ugyanis a normatív támogatást nem kell bevételként kezelni, annak összege nem növeli az adóalapot.

Azok az őstermelők, akik eddig maximum 4 millió forint bevétel után vagy 40 százalékos kistermelői költséghányadot alkalmazva, átalányadózóként maximum 8 millió forintig adómentesek voltak, ezentúl egységesen több mint 9,6 millió forint éves bevételig lesznek szja-mentes átalányadózók. Ezekben az esetekben tehát legalább másfél millió forint körüli összeggel tolódik ki az adómentesség határa.

Az átalányadózás bevételi korlátja eddig 8 millió forint volt. Amennyiben elfogadjuk ezt a javaslatot, akkor ez a korlát 2021-től 19,3 millió forint lesz. Adófizetési kötelezettség csak a korábban említett 9,6 millió forintot meghaladó bevétel után keletkezik, az átalányadózó bevételéből 90 százalék költséghányad levonásával állapíthatja meg a jövedelmét. Ezenkívül itt is érvényes a normatív támogatásokkal kapcsolatban korábban említett kedvezmény. Azt hiszem, ez önmagáért beszél.

De folytathatnánk még a sort, hiszen a méhészeti tevékenység önmagában, mindezzel párhuzamosan válik adómentessé évi 966 ezer forint bevételig. Ez a könnyítés is sok termelőnek fog kis segítséget adni.

És még nem beszéltünk az őstermelők családi gazdaságáról, vagyis az őcsg-ről, ezt a betűszót, hiszem, hogy sokan fogjuk hallani még a jövőben. Az őcsg-ben őstermelőként együttműködő családtagok az éves minimálbér 40-szeresét kitevő bevételig választhatják az átalányadózás lehetőségét. Ha ez a lehetőség már az idén, 2020-ban adott lenne, akkor ez 77,3 millió forint körüli korlátot jelentene.

A minimálbér jövő év januári állását figyelembe véve vevőkalkuláció és hasonlóság nagyságrendű összeghatárt fog kihozni. (Sic!) Az őcsg-nek csak ennél magasabb éves bevétel esetén kell tételes költségelszámolást alkalmaznia. Bízom benne, hogy ez az intézkedés, ennek az új működési kategóriának a megteremtése meg fogja emelni a kedvet arra, hogy a korábbinál több családtag vegyen részt mezőgazdasági tevékenységben, vagy növekedjen az együttműködési hajlandóság a korábban külön-külön boldogulni próbáló rokonok között. Ez a lehetőség szélesíti a generációváltás alapjait, illetve fehéríti az ágazatot is.

És még mindig nem értünk a számok végére. Azt hiszem, nem árt hangsúlyozni: a szövetkezetek és a gazdasági társaságok számára nyíló lehetőségről, a „családi mezőgazdasági társaság” minősítési kategóriáról szeretnék szót ejteni. Már hallhattuk, ezt a minősítést azon társaságok kaphatják meg, amelyek tagjai egymással hozzátartozói láncolatban állnak. Számukra ugyan nem került megállapításra új adózási kategória, de jelentős kedvezményben részesülnek.

Esetükben adómentes lesz a termőföld használatának átengedése címén, a társas vállalkozó által átengedett költségek fedezetére vagy fejlesztési célra adott, támogatásnak nem minősülő mezőgazdasági támogatás címén, a termőföldvásárlással kapcsolatos jelzáloghitel törlesztése címén, a termőföldvásárlás címén a csmt tagjának átengedett összeg, legföljebb évi 50 millió forint értékig. Adómentességi feltétel, hogy a tag a jelzáloghitel-törlesztésre kapott összeggel egyidejűleg arra a földterületre bérleti díjat nem kap, a földvásárlásra kapott összegből vásárolt termőföld használatát pedig 15 évig ingyenesen engedheti át a társaságnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mindez most van, ezt most kell megszavazni, hogy a gazdák jövőre élhessenek ezzel a lehetőséggel, megkaphassák ezeket a kedvezményeket, náluk maradhassanak azok az összegek, amiket eddig adóként befizettek az államkasszába. És azért is fontos megemlíteni, hogy hány magyar gazdát, hány magyar gazdálkodó családot is érint ez: több mint 290 ezer őstermelőt, 23 500 családi gazdaságot 83 ezer taggal, akik ezért is tesznek mindennap, hogy egészséges, hazai élelmiszer kerülhessen a magyar emberek asztalára.

Igen tisztelt képviselőtársunk, most rólunk van szó és arról a nem titkolt célról, hogy ebben az ágazatban is segíteni tudjuk a generációváltást, hogy a javarészt 55 év feletti gazdatársadalom átadja a stafétát a fiataloknak, valamint mindezeken túl közvetetten is egy kiváló lehetőség arra, miként is tudjuk segíteni a magyar lakosság minél szélesebb körű, hazai minőségű termékekkel való ellátását.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ekkora átalakítás, ekkora reform még nem volt az ágazatnak ebben a szegmensében. Egyszerűbb, áttekinthetőbb lesz a rendszer, de a legfontosabb: sokkal kedvezőbb feltételek lesznek. A törvényjavaslat szakmai legitimációját egyszerűen alátámasztja, hogy a Pénzügyminisztériumon, az Igazságügyi Minisztériumon kívül a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Magosz is aktívan közreműködött ezen koncepció kialakításában.

Ezen gondolatok jegyében kérem tisztelt képviselőtársaimat, hogy támogassák a javaslatot. Köszönöm a szót, elnök úr. (Taps a kormánypártok padsoraiból.)




Felszólalások:  Előző  130  Következő    Ülésnap adatai