Készült: 2024.03.29.13:47:31 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2010.10.25.), 40. felszólalás
Felszólaló Németh Zsolt (Fidesz)
Beosztás külügyminisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 3:37


Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

NÉMETH ZSOLT külügyminisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselő Úr! Tisztelt Ház! Válaszom röviden: igen. Nagyon szigorú feltételei vannak Szerbia európai uniós csatlakozásának. Ezek megfogalmazásában is, de teljesítésében is Magyarország szerepet kíván vállalni.

Ami a külügyminiszter úrra vonatkozó megjegyzését illeti, úgy gondolom, nem túl jóhiszemű belemagyarázás Martonyi János kijelentésébe, hogy korlátozza az Országgyűlés jogkörét. Azt jelezte csupán, hogy a kormány néhány héten belül beterjeszti a tagjelöltséghez szükséges, de nem elégséges okmányt. Tehát a hangsúly a "néhány hét"-en volt ebben a kijelentésben.

Aggódik a képviselő úr, hogy előhoztuk-e a két tárgyaláson a délvidéki magyarság problémáit. Meg szeretném nyugtatni: előhoztuk mind a Magyar Nemzeti Tanács, mind a vajdasági tartomány jogköreit, valamint a '44-45-ös vérengzéseket, és más nagyon fontos, a délvidéki magyarságot érintő kérdést is előhoztunk ezeken a tárgyalásokon.

(14.20)

Románia vonatkozásában alapvetően egyetértek önnel, képviselő úr, Magyarország valóban nem használta ki az erdélyi magyarság javára Románia európai uniós csatlakozási folyamatát. De határozottan vissza kell viszont utasítanom a Fidesz lenemzetárulózását. A Fidesznek nem lehetett vétójoga, hiszen egyszerű többséggel döntött az Országgyűlés. (Felzúdulás, közbeszólások a Jobbik soraiban.) Egyszerű többséggel döntött, hangsúlyozom. A felelősség tehát egyértelműen a lehetőség elszalasztását illetően a Magyar Szocialista Pártot terheli. A Jobbik pártérdeke lehet a Fidesz és az MSZP összemosása, de kérem, engedje meg, hogy néha a tények árnyalják az éleslátását.

Ami a délvidéki pártokkal való egyeztetés fontosságát illeti, szeretném jelezni, hogy ebben is egyetértünk önnel. Furcsállom ugyanakkor, hogy a három feltételt a Jobbik csak egyszerűen úgy kinyilatkoztatja. Hadd kérdezzem meg önt például, képviselő úr, hogy egyeztetett-e ön erről a három feltételről a délvidéki magyarság szervezeteivel. Mikor egyeztettek a délvidéki magyarokkal, és kivel egyeztettek? Tudhatunk-e erről valamit esetleg a viszontválaszban?

Ami pedig a temerini fiúk ügyét illeti, erről már az előbbiekben szóltam, én nem keverném össze - még egyszer megismétlem - a temerini fiúk ügyét Szerbia európai uniós integrációjával. Ebben az ügyben - ahogy kifejtettem már az álláspontomat - a lényeg, hogy sikerül-e elérni a temerini fiúk szabadon bocsátását. Hőbörgéssel semmire sem megyünk e tekintetben. (Felzúdulás, közbeszólások a Jobbik soraiban.)

Összegezve, tisztelt képviselő úr, feltételek nélkül tehát nem támogatjuk Szerbia európai uniós csatlakozását, a feltételek teljesülése esetén viszont támogatjuk Szerbia európai uniós csatlakozását. E feltételek világos megfogalmazása, valamint ezen feltételek sikeres teljesítése Magyarország alapvető érdeke, amely folyamatban szoros együttműködésre törekszünk mind a szerb kormánnyal, mind pedig a délvidéki magyarokkal.

Kérem a válaszom elfogadását. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  40  Következő    Ülésnap adatai