Készült: 2024.04.16.08:24:57 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

69. ülésnap (2011.02.22.), 138. felszólalás
Felszólaló Dr. Hende Csaba (Fidesz)
Beosztás honvédelmi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Expozé
Videó/Felszólalás ideje 7:15


Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. HENDE CSABA honvédelmi miniszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! A kormányt ez ügyben képviselő honvédelmi miniszter rendszeresnek tekinthető alkotmányos kötelezettsége, hogy - figyelembe véve a kormány és az Országgyűlés közötti alkotmányos feladatmegosztást - számot adjon a csapatmozgásokkal, békemissziókkal kapcsolatban hozott döntésekről, új feladatok vállalásáról avagy a meglévők módosításáról. E sorba illeszkedik a most előttünk fekvő J/1734. számú beszámoló jelentés is, amely a kormánynak az afganisztáni nemzetközi biztonsági közreműködő erők műveleteiben történő magyar katonai szerepvállalásról szóló egyes kormányhatározatok módosításáról szóló 1242/2010. számú kormányhatározatban foglalt döntéseihez kapcsolódik.

Maga a kormányhatározat tartalmi része két még korábbi döntés módosítására irányul, a 2186/2008. kormányhatározatban engedélyezett műveleti tanácsadó és összekötő csoport mandátumának meghosszabbítására és létszámának felemelésére, illetve az afganisztáni tevékenység költségvetési hátterét biztosító 1014/2010. számú kormányhatározat prioritásainak a felülvizsgálatára. A jelentést még az elmúlt év novemberében megtárgyalta az Országgyűlés honvédelmi és rendészeti bizottsága, és H/1788. számon benyújtott határozati javaslatában annak elfogadását indítványozza a tisztelt Országgyűlésnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezek tehát a száraz tények. Mindaz, ami a kormányt e döntések meghozatalára sarkallta, az a biztonsági körülmények megváltozása volt. Közismert tény, hogy a NATO jelenlegi legfontosabb és legnagyobb kihívást jelentő művelete az afganisztáni, amelyhez a 28 NATO-tagállam mellett 21 más ország is katonai erejével hozzájárul az Egyesült Nemzetek Szervezetének felhatalmazása és egyetértése alapján.

Tisztelt Országgyűlés! A Magyar Köztársaság nem lehet pusztán a NATO nyújtotta biztonság haszonélvezője, hanem tevőlegesen is hozzá kell járulnia szövetségeseink biztonságához. Alapvető nemzeti érdekünk, hogy a NATO mint biztonságunk sarokköve hitelességének fenntartásával kerüljön ki az afganisztáni misszióból. A mai globalizálódottnak is nevezett világban ráadásul a Magyar Köztársaságnak közvetlen nemzeti érdeke is az, hogy Afganisztán ne válhasson újra a nemzetközi terrorizmus menedékévé, megszűnjön a kábítószer-termelésben és -forgalmazásban betöltött szerepe, és megoldódjon az afgán menekültek helyzete. A kábítószer- és menekültproblémán keresztül ugyanis hazánk biztonsága egy földrajzilag viszonylag távol lévő régióval mégis közvetlenül függ össze.

Tisztelt Országgyűlés! Az elmondott érvek alapján és ennek megfelelően támogatjuk s jelenleg mintegy ötszáz katonával járulunk hozzá az afganisztáni stabilitás megteremtésére irányuló nemzetközi erőfeszítésekhez. 2010-ben több, főleg az afgán biztonsági erők kiképzésének és mentorálásának támogatásához kapcsolódó új felajánlást is tettünk, mindezt a NATO afganisztáni kiképző missziója keretében. Ez az afganisztáni misszió kiemelt téma volt a NATO múlt ősszel megrendezett lisszaboni csúcstalálkozóján. Az állam- és kormányfők, mint a nyugati világ vezetői - akik igen nagy számban, mondhatjuk azt is, hogy hiánytalanul részt vettek ezen a találkozón - közös nyilatkozatban jelentették be, hogy az angolul transitionnek nevezett átadási folyamat 2011-ben megkezdődik.

(11.50)

Vagyis bejelentették a biztonsági feladatok átadását az afgán hadseregnek és rendőrségnek, ami nem a kivonulással egyenlő, legfeljebb a nemzetközi erők összetétele és feladatrendszere változik meg. Az afgán nemzeti haderő alakulatainak megfelelő kiképzése első számú feladata eme átadási folyamat beindításának.

A NATO új afganisztáni stratégiájának egyik legfontosabb területe az afgán nemzeti hadsereg és rendőrség kiképzésének támogatása. Magyarország az Egyesült Államok hadseregének ohiói nemzeti gárdája részvételével 2009 januárja óta egy 60 fős Műveleti Tanácsadó és Összekötő Csoportot, angol rövidítéssel OMLT-t vezet, amely az afganisztáni északi régió parancsnokság felelősségi körzetébe tartozó Baglán tartományba telepített 209. számú afgán nemzeti hadsereg hadtest második dandár, harmadik lövész zászlóalj tanácsadói feladatait látja el. Mivel ezen kiképző és támogató misszió beindításakor a Magyar Honvédség efféle kiképzést mentoráló tapasztalattal nem rendelkezett, ekkor tehát, a munka kezdetén a csoportban az amerikai fél részvételi aránya 50 százalékos volt. Miután azonban a végrehajtott feladatok során igen értékes és önálló tevékenységre is alkalmassá tevő tapasztalatokat szereztünk, ezen nemzeti tapasztalatok révén a Magyar Honvédség immár képessé vált az OMLT önálló működtetésére, ezért az amerikai feladatban való részvétel folyamatosan csökken.

Tisztelt Országgyűlés! Az afganisztáni feladatok ellátásából eredő tapasztalatok, a hadműveleti területen szerzett katonai tapasztalatok meghatározó jelentőségűek a Magyar Honvédség fejlesztése során. A tapasztalatok átadásának ugyanakkor elemi feltétele az erők megóvása, a biztonsági környezet romlásához igazodó haditechnika beszerzése. A költségvetési előirányzatok átcsoportosításait tartalmazó határozati pont ennek megfelelően a felhasználás irányait szabályozta újra, és mindennek kulcsszava az erők megóvása, katonáink biztonságának erősítése ugyanis meg nem kerülhető, alapvető feladatunk.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előadottakra tekintettel kérem a J/1734. számú beszámoló jelentés, valamint a kapcsolódó országgyűlési határozati javaslat támogatását.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  138  Következő    Ülésnap adatai