Készült: 2024.03.29.07:19:56 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

145. ülésnap (2016.04.26.), 235. felszólalás
Felszólaló Horváth Imre (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka vezérszónoki felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:47


Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HORVÁTH IMRE, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Államtitkár Úr! A Bahreini Királyság egy stratégiailag fontos helyen, Szaúd-Arábia partjainál fekvő kis szigetország a Perzsa-öböl közepén. Az arab világ legkisebb országa. Nevének jelentése „két tenger”, a szárazföld édesvízi forrásait és az országot körülvevő tengert jelenti. Fejlett kultúrával rendelkezik, hiszen a kereskedelmi útvonalak fő állomása volt Mezopotámia, India és Perzsia között. Sokáig portugál gyarmatosítók, perzsa sahok és arab törzsek marakodtak a szigetért, végül a britek kezére került, 1971-ben nyerte el függetlenségét.

1932-ben itt találtak először olajat a térségben. A fekete arany mellett azonban az ország különös gondot fordított és fordít a gazdaság diverzifikálására, így a befektetéseknek köszönhetően Bahrein ma a régió pénzügyi központja. Az utóbbi években pedig fellendült az ötcsillagos kategóriájú idegenforgalom is.

A térség államai közül Bahrein rendelkezik a legliberalizáltabb berendezkedéssel, szabályozással és gazdasággal. Földrajzi elhelyezkedésének, átlátható szabályozási rendszerének és az alacsony működési költségeknek köszönhetően jelentős eredményeket ért el a tőke vonzásában. Kiemelt területek a pénzügyi, a telekommunikációs és az ingatlanszektorok. A The Heritage Foundation amerikai székhelyű kutató- és elemzőintézet az egyes országokat gazdaságuk szabadsága szerint sorrendbe állító 2009. évi listán Bahreint a világ 16. legszabadabb országának minősíti, amely egyébként a Világbank ugyancsak 2009‑es hasonló listáján is a 18. helyen áll.

2000-2010 között a bahreini GDP 70 százalékkal nőtt. A 2008-as gazdasági válságot követően érezhetővé vált a gazdaság fokozatos talpra állása. Európával és Észak-Amerikával ellentétben 2009-ben Bahreint elkerülte a recesszió, jóllehet a növekedés ott is lelassult.

Magyarország és Bahrein között a kétoldalú kereskedelem egyértelmű magyar aktívumot mutat. Exporttermékeink elsősorban az élelmiszerek, az elektromos izzók és alkatrészek voltak. Importunk elhanyagolható.

Bahrein alapvetően a tőke becsalogatására, technológiák átvételére, saját szakemberek képzésére, a magasabb szakértelmet igénylő ágazatokban történő munkahelyteremtésre koncentrál, hozzájárulva a diverzifikációhoz és az infrastruktúra fejlesztéséhez. A cégeknek elsősorban a környezetvédelem, a vízkezelés, a megújuló energiák és az oktatás terén lehetnek esélyei.

A kétoldalú kapcsolatok elősegítését szolgálja a 2014. évi XLIX. törvénnyel kihirdetett, a Magyarország Kormánya és a Bahreini Királyság Kormánya között a jövedelemadók területén a kettős adóztatás elkerüléséről és az adóztatás kijátszásának megakadályozásáról szóló egyezmény. Emellett nemrég jelent meg a 74/2016. számú kormányrendelet a Magyarország Kormánya és a Bahreini Királyság Kormánya közötti gazdasági és műszaki együttműködésről szóló megállapodás kihirdetéséről. Ez utóbbi keretében az aláíró felek úgy látják, hogy többek között a következő területeken adottak a hosszú távú együttműködés kedvező feltételei: gazdaság, pénzügyi szolgáltatások, szakértői szolgáltatások, egészségügy, építőipar, mezőgazdaság, műszaki fejlesztési projektek, közlekedés, telekommunikációs és informatikai szolgáltatások, szénhidrogén-hasznosítás és energiaipar.

A gazdasági és műszaki együttműködésről szóló megállapodás aláírásával egy időben a felek vegyes bizottságot is létrehoznak, amelynek feladatköre a következőkre terjed ki: a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlődésének megvitatása, a jövőbeni gazdasági együttműködés további fejlesztésére irányuló újabb lehetőségek kijelölése, a két ország vállalkozásai közötti gazdasági együttműködés feltételeinek javítására irányuló javaslatok kidolgozása.

Úgy ítéljük meg, hogy a Magyarország Kormánya és a Bahreini Királyság Kormánya közötti, előttünk fekvő légi közlekedési megállapodás kihirdetéséről szóló törvényjavaslat tovább mélyíti a két ország közötti együttműködések lehetőségét, ezért a Magyar Szocialista Párt országgyűlési képviselőcsoportja támogatja ennek elfogadását. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  235  Következő    Ülésnap adatai