Készült: 2024.04.25.05:30:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

200. ülésnap (2017.02.21.), 114. felszólalás
Felszólaló Mesterházy Attila (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 4:04


Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

MESTERHÁZY ATTILA (MSZP): Azért gondoltam, hogy szólok, hogy a nevemet meg tudja jegyezni a jobbikos képviselőtársam, és talán ‑ ahogy elnök úr is mondta ‑ minél többet mondja, annál könnyebb lesz megjegyezni, szóval Mesterházy, ipszilonnal írom, és két „t”, egy „l” az Attila.

Én nem ezt vontam kétségbe, tisztelt képviselőtársam, egyszerűen arról beszéltem, hogy egyenlő mércével kell mérni. A geopolitikai rendszerben az teljesen helyes és normális, hogyha Magyarország úgy próbálja meghatározni a saját helyzetét, hogy figyelembe veszi, hogy mely országok veszik körül, milyen államok vannak hatással a tevékenységére. Oroszországot nem fogják elvontatni Magyarország közeléből, tehát egészen biztosan hatással lesz Magyarországra.

Én pusztán azt mondtam, hogy én azt veszem ki az önök szavaiból általában, hallgatva a parlamenti és egyéb más megszólalásaikat, hogy elnézőbben bánnak a szuverenitás, függés kérdésével akkor, amikor Oroszországról van szó. Ez az én benyomásom személyesen. Bana képviselő úr elmagyarázta, hogy szerinte ez nem így van, én ezt érdeklődéssel hallgattam.

Az viszont nem igaz, és alapvetően ezért szerettem volna szót kérni, amiről Bana képviselő úr beszélt, hogy ez az euroatlanti csatlakozásunk, az ehhez az értékrendhez való tartozás egyértelműen káros Magyarország számára. Hiszen ha önök ezt így ítélik meg, akkor azért kellene kampányolniuk, hogy lépjünk ki a NATO-ból is meg az Európai Unióból is, hiszen ha ez a függés rossz, akkor nincs más megoldás, mint hogy ezekből a rendszerekből ki kell lépni. Én pusztán azt az elköteleződést szerettem volna megerősíteni, amit a magyar emberek is kimondtak, népszavazáson ráadásul, jelentős többséggel, hogy bizony Magyarország mindig is az európai kultúrkörhöz tartozott, nemcsak most, hanem az elmúlt több száz évben, és tulajdonképpen az, hogy a NATO-nak és az Európai Uniónak lettünk a tagjai, ezek egy intézményes ‑ hogy mondjam ‑ kifeje­ző­dései ennek a kulturális kötődésnek.

Azt is látom, hogy a NATO-tagságunk szavatolja Magyarország szuverenitását, abban a formában, hogy ha ne adj’ isten, Magyarországot bármilyen támadás érné, akkor az 5. cikk alapján egy egész szövetségi rendszer mozdulna meg Magyarország védelme érdekében. Szerintem ez erősíti például nemcsak a biztonságot, hanem a magyar nemzeti szuverenitás megőrzését is.

De ugyanez igaz a gazdaságra, hiszen a Költségvetési bizottságban képviselő asszonnyal többször megvitattuk ezt a kérdést, amikor Varga Mihály minisztert hallgattuk meg, hogy az európai uniós források nélkül a magyar GDP nem tudna ilyen eredményeket elérni. Tehát magyarul: nem a magyar gazdaság teljesít ilyen jól, hanem bizony ehhez szükség van az európai forrásokra, és ez számokkal bizonyítható, hogy Magyarország nettó haszonélvezője az európai uniós forrásoknak, és valószínűleg az egyének szintjén is érezhető ez a pozitív hatás az életszínvonalban, a szabad mozgás lehetőségében, és a többi.

Tehát pusztán csak azt szerettem volna mondani, hogy ez az euroatlanti függés szerintem magyar nemzeti érdek, ugyanis a függést úgy kell értelmezni, hogy Magyarország a szuverenitásának esetleg bizonyos kisebb darabkáiról lemond, ezt beteszi a közösbe, és utána egy közös sáfárkodás történik ezzel. Tehát nem úgy zajlik ez a dolog, hogy Magyarországot utasíthatják erre vagy arra vagy amarra, hiszen Európa mi magunk vagyunk, a NATO mi magunk vagyunk, tehát a magyar miniszterek, a magyar kormány álláspontja ugyanúgy, ugyanolyan szavazattal esik latba, mint ahogy bármely más tagországé.

Tehát csak erre szerettem volna felhívni a figyelmet, hogy bizony szükség van arra, hogy ezeknek a szövetségi rendszereknek Magyarország tagja legyen, és a kormánynak ez a mostani szándéka pedig szerintem egy helyes irányba tett lépés. Bárcsak minden egyes más esetben is hasonló szerződéseket hoznának ide a parlament elé, akkor egészen biztosan Magyarország a nemzetközi színtéren is több eredményt tudna elérni. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  114  Következő    Ülésnap adatai