Készült: 2024.04.18.03:32:08 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

228. ülésnap (2009.10.07.), 326. felszólalás
Felszólaló Csampa Zsolt (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 8:07


Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSAMPA ZSOLT (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Engedjék meg, hogy az időben kicsit régebbről induljak, méghozzá 1848-49-től, mert úgy gondolom, hogy a magyar történelem és a magyar honvédség akkor egymással összeforrt, és ha úgy nézzük, akkor - kicsit válaszolva Szabó képviselőtársam felvetésére is - igen, akkor volt nemzeti egység a honvédelem ügyében. De mondhatjuk azt is, hogy 1848-ban volt nemzeti összefogás, volt katonabecsület, erkölcsi fölény, szakmai fölény, és ez lett gyakorlatilag az a jelkép.

Ha belegondolunk abba, hogy épp a tegnapi nap folyamán, mondjuk, a honvédelmi miniszter úr a vértanúkra emlékezve kopjafákat avatott, március 15-én a 161 éves magyar haderőt és a Magyar Honvédséget éltettük, akkor elgondolkodtató mindaz, és mindaz a költségvetés, amit per pillanat önök benyújtottak ide a Ház elé, illetve gyakorlatilag a Magyar Köztársaság 2010. évi költségvetése.

Ha a pontos számokat nézzük, akkor azt gondolom, hogy elgondolkodtató az, hogy a haza védelme és a Magyar Köztársaság alkotmánya az önök részére kicsit olyan semmitmondó. Ugyanis a Magyar Honvédségnek van egy alkotmányos kötelezettsége, az pedig az, hogy a Magyar Köztársaság szuverenitását, a haza védelmét biztosítsa. Ha ezt pontokba szednénk, és ha ezt megnézzük a költségvetésre lebontva, akkor láthatjuk, hogy lényegében gyakorlatilag ezt nem tükrözi a mostani haderő költségvetése.

2004 óta mondhatjuk azt, hogy folyamatosan csökkenő tendenciát mutat a Magyar Honvédség és a Honvédelmi Minisztérium költségvetése. Tavaly még büszkélkedtek azzal, hogy 1,17-nél tartunk, a jövő évre benyújtott költségvetés már az 1,11-et épphogy eléri. Persze természetesen zárójelben hozzá kell tennem, hogy van egy zárolt összeg, ami 29,111 milliárd forint, amit abban az esetben fog megkapni majd a Magyar Honvédség haditechnikai és egyéb fejlesztésekre, ha az adó- és járulékbevételek 103 százalékosan teljesülnek. De azt gondolom, ez is egy olyan "pénzösszeg", amit csak úgy fel tudunk mutatni, merthogy az 1,11 a valós összeg, de ha odatesszük mellé a 29,111 milliárdot, akkor látható és felmutatható, hogy igen, kérem tisztelettel, elértük, és a NATO irányába ezt fel tudjuk mutatni.

(De miről van szó? Önök is ...)

SF/Lezsák-V. Németh/ (Csampa Zsolt)/bl

(19.00)

De miről van szó? Önök is nagy dérrel-dúrral és elismeréssel szóltak nem olyan régen egy éppenséggel erőszakos vízi átkelésről, a Magyar Honvédség éves gyakorlatáról. Azokkal a képviselőtársaimmal, akikkel kint találkoztam, és körbenéztünk, azt láttuk, hogy a haditechnikai eszközök között még található olyan, amit 1974-ben gyártottak - 1974 pedig harmincöt évvel ezelőtt volt -, és az az eszköz még működőképes. Ez az önök úgynevezett fejlesztése, hogy lezsírozzuk, olajozzuk, és akkor onnantól kezdve ez a fejlesztés. Ha ezeket a fejlesztéseket vesszük alapul; természetesen mondhatják, hogy Gripen-szerződés, amit önök 2004-ben újratárgyaltak, és megduplázták a Gripen-szerződésben a bérleti díjat. Beszélhetünk persze Rába-szerződésről, de azt gondolom, egy kezemen meg tudom számolni, hogy éves szinten hány gépjárművet rendelünk a Rábától.

S innentől kezdve költői a kérdés, de valós és tényszerű dolog az, hogy hol van a katona, hol az egyén. Hol a katonai felszerelés, hol van a katonák egyéni felszerelése? Hol mutatkozik ez meg a mostani költségvetésben? Hát, tisztelt képviselőtársaim, sehol. Beszélünk missziókról, de úgy küldjük ki a katonát, hogy éjjellátó készüléket nem rendelünk a misszió mellé. A mai napig közbeszerzés alatt áll az az eszköz, amire ha felelős politikai erő azt mondja, hogy márpedig Afganisztánba kiküldök misszióba katonát, akkor annak biztosítsam is mind az éjjellátó készülékét, mind az egyéb felszereléseit.

Ha költségvetésről beszélünk, akkor elgondolkodtató államtitkár úrnak az a mondata, illetve kijelentése egy kérdésre reagálva, hogy igen, kérem tisztelettel, már most, szeptember közepétől szerződéseket módosítunk azért, hogy a beszállítók tudjanak a Magyar Honvédségnek beszállítani, és ez a szerződésmódosítás nem takar mást, csak azt, hogy majd a jövő évi büdzsé terhére kifizetésre fog kerülni az adott tétel.

Mindenféleképpen azt gondolom, hogy egy kicsit arcátlan és kicsit elgondolkoztató, ha a mostani beszállítókat... - illetve az idei költségvetésben talán mondhatjuk, kifejezhetjük vagy megfogalmazhatjuk, bárhogyan lehet mondani, gyakorlatilag elfogyott a pénz, s lényegében már a jövő büdzsé terhére - ha lehet így fogalmazni - garázdálkodnak. Azt gondolom, mindenképpen jó lenne, ha ezeket a sarokszámokat picit átgondolnánk, jó lenne egy picit felelősebb politizálás a kormány részéről, felelősebb gondolkodás a haderő tekintetében, és jó lenne az - bár lehet, hogy egy picit mosolyogtató Göndör képviselőtársam részére -, ha a haza védelme mindenkinek az elsődleges lenne.

Reagálnék Göndör képviselő úr előző mondatára, aki azt mondta nekünk, hogy "hülyének nézték önök 2006-ban a társadalmat". Így fogalmazta meg. (Göndör István: Nem pont így!) Ne haragudjon képviselőtársam, majd visszanézheti a jegyzőkönyvből. Ha nekünk azt mondja, hogy hülyének néztük 2006-ban a társadalmat... (Göndör István: Most nézik annak, drága képviselő úr!) Bocsánat, de így fogalmazta meg, hogy hülyének nézték önök 2006-ban a társadalmat. Szóról szóra lejegyzeteltem, majd a jegyzőkönyv el fogja dönteni. Ha erről beszélünk, és ezeket a dolgokat is tisztázzuk, akkor azt gondolom, hogy lehet megmosolyogtatni, de önök voltak azok, akik Őszödön a hülyének nézett társadalom mellett Gyurcsány Ferencnek tapsoltak.

(Az elnöki széket Harrach Péter, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ez megint csak egy olyan gondolat, hogy lehet minket bármilyen szinten lehordani, lehet azt mondani, hogy a Fidesznek nincs programja, lehet megfogalmazni azt, hogy nekünk nincsenek javaslataink. De tisztelt Göndör képviselőtársam, ki lehet mutatni, hogy házbizottsági ülésen, de itt a Házban is hányszor volt az, hogy a napirend módosítására tett módosító javaslatainkat a kormányoldal - azaz önök - elutasította. (Göndör István: Mert azok üres indítványok.) Nem üres indítványok. Erről lehet majd szakmai vitát folytatni, de ezt a szakmai vitát akkor folytassuk le, ha elfogadják az indítványainkat, és napirendre kerülnek azok. Úgy gondolom, hogy csak akkor lehet szakmai vitát lefolytatni, ha önök az ellenzék javaslatait elfogadják, napirendre veszik, és onnantól kezdve akár éjszakába nyúlóan, akár hajnalig tudunk vitatkozni, értelmes vitákat tudunk folytatni. (Göndör István: Ezt a több száz milliárdot mind fogadjuk el?) Nem a több száz milliárdról beszélek, hanem azokról a javaslatokról, de ha megnyomja a gombot, akkor szót fog kapni.

Csak jelzésértékű az, hogy az önök kistestvére - úgy látom előre prejudikálva - biztosan az igen gombot fogja megnyomni a költségvetés szavazásakor. Lehet látni, hogy a pannon pumának, az SZDSZ-nek ebben a vitában lényegében nincs mondanivalója, ötven perce lényegében nem szólnak hozzá. Délelőtt valamit hozzászóltak, és attól kezdve nem. Azt gondolom, az is elgondolkodtató, hogy ki hogyan képzeli el a 2010-es büdzsét és a költségvetés alakulását.

Köszönöm szépen megtisztelő figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)




Felszólalások:  Előző  326  Következő    Ülésnap adatai