Készült: 2024.04.24.10:25:21 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

142. ülésnap (2011.11.28.), 183. felszólalás
Felszólaló Volner János (Jobbik)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka Önálló indítvány indokolása
Videó/Felszólalás ideje 4:52


Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Törvényjavaslatot nyújtottam be, amelyben indítványoztam, hogy akit szándékos bűncselekmény elkövetése miatt szabadságvesztésre vagy részben felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek, és méltatlan arra, hogy a társadalmi szolidaritás biztosította ellátásokból részesüljön, részére bármilyen jogcímen juttatott pénzbeli szociális ellátástól tiltsák el.

Részletes szabályait is benyújtottuk ennek a törvényjavaslatnak, ennek pedig az volt az oka, hogy úgy gondoljuk, hogy a Jobbik mindig is az igazságérzettel azonosuló, az emberek igazságérzetét képviselő párt volt. Úgy gondoljuk, hogy a jogrendszer is akkor működik megfelelően, ha az emberek igazságérzetét képviseli. Úgy gondoljuk, hogy ha valaki olyan súlyosan vét a társadalom normái ellen, hogy őt börtönbe zárják, és megvonják tőle a szabad mozgás lehetőségét, akkor tiltsák el ezt az embert minden olyan juttatástól, amit egyébként a társadalomtól kap.

(17.10)

Ne járjon arra az időre neki semmilyen szociális ellátásként semmilyen pénzösszeg, semmilyen pénzbeli támogatás.

Melyek is lehetnek ezek, amelyeket jelenleg még akár egy börtönben ülő vagy egy próbára bocsátott személy is élvezhet? A teljesség igénye nélkül: a társadalombiztosítás rendszerében nyújtott ellátások közül járhatnak pénzbeli ellátások, terhességi-gyermekágyi segély - ilyen esetekben nemegyszer a bűnözők a gyermeküket tolják pajzsként maguk előtt -, baleseti ellátások, baleseti egészségügyi szolgáltatás, rokkantsági nyugdíj, baleseti rokkantsági nyugdíj, hozzátartozói nyugdíjellátás, pénzbeli és természetbeni ellátások közül számos dolog, többek között az otthonteremtési támogatás is.

Mi úgy gondoljuk, hogy a társadalom igazságérzete azt követeli, hogy ha valaki oly módon vétett a társadalom normái ellen, annyira lábbal tiporta a magyar jogrendszert, hogy ezért börtönbüntetésre ítélik, akkor ne élvezhessen semmi ilyen szociális ellátást, és ezektől legyen eltiltható. Akkor, amikor leszavazta a fideszes többség az alkotmányügyi bizottságban, meg kell mondjam, nemcsak mi értesültünk erről megütközve, hanem azok a választópolgárok is, akikkel a lakossági fórumokon találkozunk, nemegyszer fideszes választópolgárok, és elmondtuk nekik, hogy itt van ez a javaslat, megtekinthető az Országgyűlés honlapján, megmutatjuk ezt természetesen fórumokon is, és elmondjuk, hogy jelenleg olyan kormánya van Magyarországnak, amely tovább kívánja segélyezni a bűnözőket, nem kívánja tőlük megvonni a szociális ellátást.

Megkérdezhetném most önöket - és meg is teszem -, hogy mi ennek az oka. Önök talán úgy gondolják, nem baj, ha valakit börtönbe zár a hatalom, attól függetlenül még segélyezzük tovább, mert olyan jól áll az ország, akkora a jólét? - kérdezem én. Már csak azért is indokolt a kérdés, mert nemrég még a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről Magyarországot Európa gazdasági gyorsnaszádjához hasonlították, lehet, hogy talán ennek az óriási jólétnek a következménye az, hogy a börtönben ülő bűnözőket segélyezni kívánja a kormány. Nem hiszem.

Ha megnézzük az eddigi kommunikációt a kormányzati oldalon, akkor is azt láthatjuk, hogy nemegyszer az emberek igazságérzetére alapozva indokoltak meg különböző jogszabályi változásokat, amelyeket a büntetőjog területén hoztak, többek között a három csapás törvényt is. Azt mondták, hogy az emberek ezt szeretnék, ezért a kormány az emberekkel társadalmi konzultációt folytatott, és meglépi. Én szeretném megkérdezni azt, hogy ha ezt az indítványt elutasítja a kormánytöbbség, akkor milyen kormányzati konzultáció, milyen nemzeti konzultáció folyhatott vajon az emberekkel. Megkérdezték tényleg a választókat, és ők azt mondták, hogy annyira megsajnáltuk szegény börtönben ülő bűnözőket, hogy tovább szeretnénk őket segélyezni? Nyilván a felvetés is abszurd.

Én arra kérem képviselőtársaimat, hogy ne az eddigi parlamenti logika alapján ítéljék meg ezt az indítványt, és csak azért, mert egy jobbikos képviselő nyújtotta be, ne utasítsák el, ugyanis ezt önöknek roppant nehéz lesz a társadalom számára megmagyarázni. Én pedig, higgyék el, gondoskodni fogok arról, hogy ha ezt az indítványt elutasítják, mivel az emberek igazságérzetét sértő gyakorlatról van szó, és mivel egyébként minden területén a magyar társadalomnak a kormány megszorításokat hajt végre, én gondoskodni fogok minden rendelkezésemre álló eszközzel arról, hogy ennek az indítványnak az elutasításáról a társadalom értesüljön.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  183  Következő    Ülésnap adatai