Készült: 2024.04.26.00:10:17 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 64. felszólalás
Felszólaló Gőgös Zoltán (MSZP)
Beosztás földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka interpelláció szóban megválaszolva
Videó/Felszólalás ideje 4:03


Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

GŐGÖS ZOLTÁN földművelésügyi és vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Úr! Szeretnék valamit tisztázni: az élelmiszeripart nem az elmúlt hét év kormányzása, hanem az önök hibás, a háború előtti nosztalgiára épülő agrárpolitikája tette tönkre (Zaj, taps az MSZP soraiban.), ami azzal járt, hogy a '90-es évek elején politikai alapon felszámolták a keleti piacainkat. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Így van! - Taps az MSZP soraiban.)

Annyit szeretnék tisztázni, hogy az élelmiszeripar kicsit más helyzetben van, nemcsak Magyarországon, hanem az egész világon, mint például a járműipar, hiszen sokkal kevésbé érinti piaci oldalon a válság; ami érinti, az a finanszírozási válság. Ez nyilván azt jelenti, hogy a normálisan működő cégek nem jutnak hozzá azokhoz a forgóeszköz-lehetőségekhez, amelyekhez a pénzügyi válság előtt minden további nélkül hozzáfértek.

Annyit szeretnék tisztázni, képviselő úr, hogy itt nem hitelről van szó. Itt egy állami garanciavállalásról döntöttünk azon cégeknek, amelyek egyébként a mai helyzetben normál körülmények között teljesen rendben lévő üzleti tervvel és működéssel rendelkeznek, de nem kapnak a forgóeszköz-finanszírozásukhoz banki segítséget. Ezek a cégek ezt igénybe fogják venni, hasonlóan ahhoz a kis- és középvállalkozói hitelhez, amelyről egy korábbi kormánydöntés született; ott hitelről van szó, itt pedig garanciavállalásról. Természetesen ez nem vonatkozik azokra a cégekre, amelyek a korábbi években hibás gazdaságpolitikai döntéseket hoztak, és a rossz tulajdonosi döntések következtében csődhelyzetbe kerültek.

Azt gondolom, az ilyen cégeknél adófizetői pénzekből nem szerencsés rosszul működő volt tulajdonosokat megsegíteni. Itt egyetlenegy megoldás van, amire számos példa volt az elmúlt időszakban - többek között olyan cégeknél is, amilyeneket ön felsorolt -, hogy ott a dolgozói, termelői kivásárláshoz segítettük hozzá a cégeket, megmentve ezzel több ezer munkahelyet. Ez nem azt jelenti, hogy ingyen adományt adtunk, hanem igenis, ott a felálló konzorcium saját maga is nagyon komoly anyagi kockázatot vállalt azért, hogy azok a cégek - többek között például a Pápai Húskombinát is - tovább tudjanak működni, és mondjuk, 1100 embernek továbbfoglalkoztatást tudjon biztosítani.

Arra, hogy ennek a forrása honnan van, képviselő úr: a 2008. évi CII. törvényben 400 milliárd forintos keret áll a kormányzat rendelkezésére garanciavállalás formájában. Ezt a keretet tehát nem kell keresni, ez benne van a CII. törvényben, és ebből 30 milliárdot szánunk most arra - emögé természetesen 90 százalékos állami készfizető kezesség is tartozik -, amellyel azon jól működő, jó piacokkal, hála istennek, a legtöbb esetben bővülő piacokkal rendelkező cégeknek tudunk átmeneti finanszírozást adni, amelyek egyébként a bankoktól erre nem kapnának lehetőséget.

Úgy gondolom, ezt nem lehet összevetni azokkal az intézkedésekkel, amelyek például az Amerikai Egyesült Államokban zajlanak, ugyanis egyet azért tisztázni kell, képviselő úr: nekünk be kell tartanunk az európai uniós szabályokat is, mert nem kockáztathatjuk, mondjuk, évi 500-600 milliárd forint uniós forrás elvesztését, ezért az ilyen típusú piaci beavatkozásoknál elég szűk mozgásterünk van. Természetesen soha senkinek nem engedtük el a kezét. A konkrét üzletiterv-javaslatok mellé bármikor be tudunk állni, sőt, segítjük annak az elkészítését, és hogyha egy életképes konzorcium áll össze azon vállalkozások esetében, amelyekről a képviselő úr beszélt, természetesen a Fejlesztési Bank, ahogyan eddig is tette, ezután is rendelkezésre fog állni, sőt, ha szükséges, ehhez további állami garanciavállalással is segíteni tudunk.

Azt szeretném azonban kérni, ne keverjék össze ezt a két rendszert: az egyik a működőképes vállalkozások folyamatos működtetésének a segítése, a másik pedig a felszámolásból történő állami közreműködéssel való kivásárlás, de továbbra sem kívánunk államosítani, továbbra sem kívánunk kisajátítani.

Kérem válaszom elfogadását. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)




Felszólalások:  Előző  64  Következő    Ülésnap adatai