Készült: 2024.03.29.12:46:07 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

218. ülésnap (2009.06.22.), 38. felszólalás
Felszólaló Veress József (MSZP)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka elhangzik az interpelláció/kérdés/azonnali kérdés
Videó/Felszólalás ideje 2:47


Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

VERESS JÓZSEF (MSZP): Köszönöm, elnök úr. (Zaj. - Az elnök csenget.) Tisztelt Államtitkár Úr! Képviselői körzetemben merült fel egy probléma. Azt hiszem, sok más helyen is felmerült, ezért kérném hathatós segítségüket a dolog megoldásában.

A vállalatok és cégek válságkezelésének egyik fontos eszköze a munkahelymegőrző támogatás. Az ilyen támogatás egyik következményeként a munkavállalók munkaszerződését módosítják, és további foglalkoztatásuk csökkentett munkaidőben történik. Azokat a dolgozókat azonban, akik jövedelemkiegészítésként egyéni vállalkozói tevékenységet is folytatnak, komoly hátrány érheti a csökkentett munkaidőben történő foglalkoztatás miatt.

Az adótörvények szerint amennyiben a munkaviszony nem éri el a heti 36 órát, az egyéni vállalkozói tevékenység válik főállássá, és a munkavállalónak havonta ki kell fizetnie a mindenkori minimálbér után fizetendő járulékokat, adókat is.

A csökkentett munkaidejű munkaszerződés módosítása napjától az egyéni vállalkozó főállásúvá válik, ezért minden hónapban meg kell fizetnie a mindenkori minimálbér után járó járulékokat, adókat. Ezek jelen esetben - 71 500 forintos járulék- és adóalap figyelembevételével - akár 49 498 forintot is elérhetnek egy hónapban. A munkavállalók így a valódi főállásban a támogatott időszak alatt megszerzett munkabérből származó nettó jövedelmük akár 70 százalékát kénytelenek lennének vállalkozóként befizetni az APEH-nek, függetlenül attól, hogy az esetek túlnyomó többségében ténylegesen havonta csak néhány ezer forint bevételt tudnak megszerezni vállalkozóként végzett forgalmazói, ügynöki vagy más, ilyen típusú tevékenységükből.

A jelenlegi szabályozás mellett e kiegészítő tevékenység szüneteltetésére nincs lehetőség. Azon munkavállalók, akik a kiegészítő vállalkozói tevékenységüket viszonylag kis befektetéssel indították el, amennyiben visszaadják vállalkozói igazolványukat, csak az ezzel járó befektetésüket veszítenék el. Sokan vannak azonban olyanok is, akik képzésére a partner fővállalkozó több százezer forintot fordított, és ezt joggal visszakérheti.

Amennyiben a készpénzzel felkészített vállalkozó a szerződésben vállalt időn belül megszünteti tevékenységét, így visszafizetési kötelezettség is terheli, amely adott esetben anyagilag teljesen ellehetetlenítheti őt és a családot is. Ők tehát nem engedhetik meg maguknak, hogy megszüntessék vállalkozásukat.

Szeretném megtudni, hogy a pénzügyminiszter úr, az államtitkár úr, illetve a kormányzat kész-e a szabályozók módosításával lehetővé tenni, hogy a munkaadónak nyújtott munkahelymegőrző támogatás miatt - idézőjelbe téve - főállásúvá váló vállalkozók a támogatás időtartamára mentesülhessenek az említett járulékok és adók megfizetése alól.

Várom államtitkár úr megtisztelő válaszát. Köszönöm. (Taps az MSZP padsoraiban.)

(13.20)




Felszólalások:  Előző  38  Következő    Ülésnap adatai