Készült: 2024.03.29.12:21:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

334. ülésnap (2013.12.09.), 232. felszólalás
Felszólaló Dr. Répássy Róbert (Fidesz)
Beosztás közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 2:41


Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. RÉPÁSSY RÓBERT közigazgatási és igazságügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egyrészt önök is tudják, hogy az Alkotmánybírósághoz fordulás kérdését maga az alaptörvény rendezi. Tehát ebben a törvényjavaslatban nem lehet számon kérni olyan kérdéseket, amelyek egy magasabb szintű jogszabályban, az alaptörvényben rendezettek.

Az alaptörvényben az Alkotmánybírósághoz fordulás jogát az ombudsman mint önálló hatáskört, egy önálló mérlegelésen alapuló hatáskört kapta meg. Tehát amikor az alapvető jogok biztosa úgy dönt, hogy az Alkotmánybírósághoz fordul, vagy úgy dönt, hogy nem fordul az Alkotmánybírósághoz, akkor a saját meggyőződése szerint dönt, és nem feltétlenül a beadványozó meggyőződése szerint. Tehát nem postás az alapvető jogok biztosa, hanem saját jogon fordulhat az Alkotmánybírósághoz. Ez a magyarázata annak, hogy nincs szükség továbbcizellálni ezt a kérdést.

Ami azt illeti, hogy lehet-e az Alkotmánybírósághoz fordulni az alaptörvény hatálybalépése után is, önök is tudják, hogy az, akit konkrét jogsérelem ér, vagy aki csak valószínűsíti ezt a jogsérelmét, ezt megteheti. Hogy egy példát mondjak: a legutolsó alkotmánybírósági döntés olyan kérdésben született, amelyben elfogadta az Alkotmánybíróság az alkotmányjogi panaszt bizonyos titkosszolgálati lehallgatásokkal, megfigyelésekkel kapcsolatos jogszabály miatt, mivel azt mondta az Alkotmánybíróság, hogy potenciálisan ennek a jogszabálynak bárki az érintettje lehet. Ilyen értelemben nagyon is széles a lehetősége az Alkotmánybírósághoz fordulásnak, mert mindazok, akik az alkotmányellenes vagy annak vélt jogszabály alapján érintettek lehetnek, az Alkotmánybírósághoz tudnak fordulni, mint ahogy ez a precedens is mutatja, az Alkotmánybíróság elfogadta a beadványozókat.

Egyébként pedig arra biztatom az ellenzéki pártokat, hogy az országgyűlési képviselők egynegyede (Dr. Schiffer András: Persze!) az Alkotmánybírósághoz fordulhat (Dr. Schiffer András: Így van!), kérhet tőlük absztrakt normakontrollt. Amennyiben az ellenzék úgy gondolja, hogy egy jogszabály, egy törvény vagy akár egy rendelet sérti az alaptörvényt, akkor tudnak (Dr. Schiffer András közbeszólása.) fordulni az Alkotmánybírósághoz. Tehát nem veszett el az ellenzéknek az a joga (Dr. Schiffer András: Nem, nem!), hogy az Alkotmánybírósághoz tudjon fordulni. (Dr. Schiffer András: A cinizmus sem veszett el! - Dr. Gaudi-Nagy Tamás: A 39. § hiánya?)

Köszönöm szépen, elnök úr.




Felszólalások:  Előző  232  Következő    Ülésnap adatai