Készült: 2024.04.24.21:27:13 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

283. ülésnap (2006.01.30.), 30. felszólalás
Felszólaló Csizmár Gábor (MSZP)
Beosztás foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:05


Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Ön hosszú ideig dolgozott az oktatásban, ezért elnézem önnek, hogy nem nagyon ismeri a foglalkoztatással kapcsolatos statisztikai adatokat. (Zaj az ellenzéki oldalon. - Közbekiáltások ugyanott: Szégyen! Ülj le!) Sajnálatos, hogy három oszlopból csak egyet lát meg, a másik kettőt pedig nem. Elmondom önnek - mert ezeket a számokat is illik ismerni, amikor valaki a foglalkoztatással foglalkozik -, hogy 2002 első negyedévében, amikor önök még kormányon voltak, 3 millió 840 ezer ember dolgozott a magyar gazdaságban. A Központi Statisztikai Hivatal múlt héten közzétett közleménye szerint 2005 negyedik negyedévé-ben 3 millió 916 ezer ember dolgozott Magyarországon. A kettő különbsége világos: 76 ezerrel többen dolgoznak ma Magyarországon, mint dolgoztak akkor, amikor önök kormányon voltak. Ez az egyik, amit illik tudni.

A másik: a munkanélküliség mellett van egy még rosszabb állapot, egy annál is rosszabb állapot, mint amit a munkanélküliekről feltételezünk, hiszen a munkanélküli aktívan keres állást, de több százezer, több millió gazdaságilag inaktív ember is van Magyarországon, akik sem nincsenek állásban, sem nem keresnek aktívan munkát. Amikor önök abbahagyták a kormányzást, az inaktívak száma az összes munkaképes korú lakosságon belül több mint 40 százalék volt. 140 ezer embert hoztunk ki ebből a körből három és fél év alatt. Ismét csak nézze meg a KSH-statisztika harmadik oszlopát, és ott azt fogja látni, hogy ebből 80 ezer a munkaerőpiacon növelte a foglalkoztatottak számát, és 60 ezer lett aktív álláskereső. Amikor önök kormányon voltak, akkor lerövidítették a munkanélküli-ellátás idejét és összegét, arra gondolván, hogy így lehet eltüntetni szem elől a munkanélküliséget, és áttolták az önkormányzatok szociális ellátórendszerébe, hogy bíbelődjenek ők ezzel, és legyenek ők csak szociális ellátottak. Ennél kegyetlenebb intézkedés, mint amit önök megtettek, nincs, ennyire sorsukra hagyni az embereket nem lehet.

Magyarországon ez a kormány az elmúlt évben huszonkét olyan intézkedést tett, amely a foglalkoztatás bővítését, a munkaerőpiac tisztítását célozza, és olyan, önök által nekünk meghagyott korrupt és hasznavehetetlen rendszereket, mint a megváltozott munkaképességűek támogatási rendszere, alakítottunk át. Önök beszélnek a járulékkedvezményről, mi meg megcsináltuk a járulékkedvezményt. Emlékeztetem, képviselő úr, nem nagyon tetszettek támogatni az év végén, de mi megcsináltuk azt, hogy január 1-jétől valamennyi hazai kis- és közepes vállalkozás, mikrovállalkozás, egyéni vállalkozó, civil szervezet egyéves teljes járulékmentességet élvez, ha munkahely-bővítési szándékkal három hónapnál hosszabb ideje regisztrált álláskeresőt vesz fel, és ha még egy évig fenntartja ezt a munkahelyet. Önök tehát csak beszélnek, mi meg cselekszünk.

Amikor önök büszkék arra a járulékcsökkentésre, amit a kormányzásuk idején megtettek, akkor elfelejtik tájékoztatni a közvéleményt, hogy ezzel párhuzamosan 4500 forintra emelték az egyösszegű egészségügyi hozzájárulás összegét, ami 22 500 forintos minimálbér mellett - akárhogy is számoljuk - 20 százalékos járuléknövekedés volt. Ha úgy akarnak csökkenteni, hogy az egyik mondattal csökkentenek, de nem mondják hozzá a másik mondatot, amely szerint meg növekszik a teher, akkor a korábbi cselekedetük hitelesíti azt, amit mondanak, vagyis nincs hitele ennek a kezdeményezésnek.

Hogy még egy számot mondjak: a 10 százalékos járulékkedvezmény azt jelentené, hogy holnaptól 961 ezer új munkavállalót kellene a munkaerőpiacon megjeleníteni. Ebből most 400 ezer keres állást, a másik félmilliót pedig valószínűleg külföldről kellene behozni, hiszen az a számítás, amely szerint önök gondolkodnak, ezt eredményezné.

Képviselő úr, a helyzet az, hogy növekedett az aktivitás Magyarországon, növekedett a foglalkoztatás, és nem volna baj, ha a miniszterelnök úr hozzászólását még egyszer elolvasná a jegyzőkönyvben, mert abban szó sem volt arról, hogy bankalapítással szeretnénk foglalkoz-tatásbővítést elérni.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypárti oldalon.)




Felszólalások:  Előző  30  Következő    Ülésnap adatai