Készült: 2024.03.28.13:36:33 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

92. ülésnap (2019.11.11.), 28. felszólalás
Felszólaló Dr. Orbán Balázs
Beosztás Miniszterelnökség államtitkára
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előttihez hozzászólás
Videó/Felszólalás ideje 5:09


Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

DR. ORBÁN BALÁZS, a Miniszterelnökség államtitkára: Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! A politikában egyébként nem kifejezetten könnyű az összehasonlítás  mármint a különböző politikai oldalak teljesítményének az összehasonlítása  egy csomó tényező miatt, tehát ez nem egy egyszerű intellektuális műfaj, de azért Budapest esetében vannak fogódzóink. Ahogy ön is említette, képviselő úr, 1990-2010 között egy úgynevezett Demszky-korszakot élt meg a főváros, amelyet követett egy kilenc évig tartó, Tarlós István nevével fémjelzett korszak, mint az az ön felszólalásából is egyértelműen kiderült, én ezt, ha megengedik, akkor nem ismételném meg. Úgy látszik jelen pillanatban, és erre nagyon erős jelek vannak, nemcsak gyanú, hanem komoly jelek, sőt azt is mondhatjuk, hogy a tények egyértelműen ebbe az irányba mutatnak, hogy a Demszky Gáborral fémjelzett korszak visszatért, tehát azt mondhatjuk, hogy jelen pillanatban a 21. évét kezdi meg. Ha a két korszaknak, tehát a Demszky-korszak és az egyébként a jobboldali városvezetés általi korszaknak a teljesítményét összehasonlítjuk, akkor, ahogy arra ön is utalt, és e tekintetben is itt a Ház falai között több szám is elhangzott az elmúlt hetekben, amikor 2010-ben a polgári kormány érkezett, akkor több mint 200 milliárd forintos adósságtól kellett megszabadítani az adósságcsapdában vergődő fővárost, és azt a korszakot az elakadt fejlődések, a be nem fejezett beruházások és a mindenki számára egyértelműen látható és látványos korrupciós ügyek jellemezték.

Ezzel ellentétben a 2010-2019 közötti Tarlós-korszakból pár eredményt, ha megengedik, akkor fölsorolnék, mert ez mutatja azt is, hogy egy jobboldali kormánynak és a városvezetésnek milyen prioritásai vannak: egyrészt a főváros biztonsága jelentősen javult, 46 százalékkal csökkentek a regisztrált bűncselekmények. Sikerült minden idők legnagyobb korrupciós botrányát, a 4-es metró ügyét egy befejezett beruházássá átfordítani. Felújítottuk a 3-as metró szerelvényeit, 47 új villamost kapott Budapest, megvalósult a fonódó villamoshálózat, az 1-es villamos vonalát meghosszabbítottuk, létrejött a FUTÁR utastájékoztató. 35 közúti és gyalogos-felüljárót újítottunk fel 2700 P+R parkolóhellyel együtt, és a budapesti kerékpáros közlekedés is fejlődött.

Emellett számos fontos szimbolikus teret is felújítottunk: Széll Kálmán tér, Kossuth tér, Ferenciek tere, Nyugati tér, II. János Pál pápa tér. Tízezer fát ültettünk a városban, nagyszabású virágültetési akciók is zajlottak, rózsakertet hoztunk létre a Szent István parkban; reméljük, hogy a park legalább a nevét meg tudja tartani az új városvezetés alatt. És ahogy Dömötör államtitkár úr is említette, a Liget-projekt keretében pedig az évszázad legnagyobb kulturális városfejlesztése indult el, amit  jelen pillanatban úgy néz ki  a kórházstop és a kulturális beruházások, illetve a múzeumstop keretében az új budapesti városvezetés blokkolni kíván.

Számos egyetem és kutatási épület épült meg vagy újult meg: Moholy-Nagy Művészeti Egyetem, a Ludovikán a Nemzeti Közszolgálati Egyetem, a Humán Tudományok Háza, elkészült az MTA Természettudományi Kutatóközpontja is, Erkel Színház, Zeneakadémia, Operaház, beépült a Budapest Music Center, Erzsébet téri Kulturális Központ, és megnyílt a Nemzeti Táncszínháznak is az új épülete. Folyamatosan újultak meg műemléki épületeink a Várkert Bazártól, a Budai Vigadótól kezdve egészen a Mátyás-templomig vagy a Múzeumkertig.

Számos gyógyfürdő, strand, uszoda fejlesztése valósult meg. Új, modern vizes aréna épült, az ezt körbevevő utak és infrastrukturális beruházások is megújultak. Új betegellátót kaptak a budapestiek a Semmelweis Egyetemen, és jelen pillanatban a legnagyobb budapesti egészségügyi fejlesztés zajlik, amit, szintén úgy néz ki, hogy nem vagy csak részben támogat Budapest új városvezetése. S emellett, ha itt már a zöldkérdések szóba kerültek, akkor a zöldinfrastruktúra program is futott Budapesten, emellett Budapestnek van elfogadott klímastratégiája is, tehát az ezzel összefüggő híresztelések sem állják ki a valóság próbáját.

Én úgy gondolom, hogy ez a felsorolás teljesen egyértelműen mutatja, hogy a jobboldali városvezetés, amelyik eddig volt felelős a városért, és a jobboldali kormány, ami kilenc éve van szintén hatalmon, miket tekint Budapest fejlesztésével kapcsolatban prioritásoknak. Nem a saját politikai érdekünkből tekintjük ezeket prioritásoknak, hanem mert a budapestiek érdeke ezt szolgálja. Jelen pillanatban ezt az újonnan megválasztott ellenzéki városvezetés oldalán nem látjuk. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  28  Következő    Ülésnap adatai