Készült: 2024.04.19.04:59:55 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

124. ülésnap (2004.02.19.),  1-145. felszólalás
Felszólalás oka politikai vita lefolytatása
Felszólalás ideje 5:09:34


Felszólalások:   1   1-145   145      Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Köszöntöm a jelen lévő képviselőket és mindenkit, aki figyelemmel kíséri munkánkat.

Az Országgyűlés tavaszi ülésszakának 3. ülésnapját megnyitom. Bejelentem, hogy az ülés vezetésében Béki Gabriella és Németh Zsolt jegyzők lesznek segítségemre. Kérem a jelenlévőket, hogy ne feledkezzenek meg csipkártyájuk használatáról.

A Házszabályban előírt szükséges számú aláírás csatolásával Göndör István és más képviselők politikai vita megtartását kezdeményezték: “Felelősen a gazdaságrólö címmel. A politikai vita kezdeményezésére irányuló indítványt V/8504. számon kapták kézhez. Az ülésteremben kiosztásra került a Pénzügyminisztérium által a vitanaphoz készített V/8504/1. számú tájékoztató is.

Engedjék meg, hogy ismertessem a kialakított megállapodást a vita menetéről. Először a kormány képviselőjének nyilatkozatára kerül sor 40 perces időkeretben. Ezt követi az egyes képviselőcsoportok vezérszónokainak felszólalása 20-20 perces időkeretben, majd a további képviselői felszólalások következnek a frakciók részére biztosított időkeretben. A vita végén a kormány képviselőjének válaszára kerül sor 15 perces időtartamban. Mindezt a napirendi ajánlás időrendje is tartalmazza.

Tisztelt Országgyűlés! Felhívom figyelmüket a házszabályi időkeretre vonatkozó egyes rendelkezések betartására. Eszerint a vita közben felszólaló kormánytag beszédideje a kormánypárti képviselők idejébe számít bele. Vita közben a kétperces felszólalásokat - személyes érintettségre történő reagálás kivételével - bele kell számítani az időkeretbe, ugyanakkor az ügyrendi felszólalásokat nem kell az időkeretbe számítani.

Tájékoztatom a képviselőket, hogy az időkeret felhasználását a már bevezetett időmérő szoftveren rögzítjük. Kérem a jegyzőket, hogy folyamatosan kísérjék figyelemmel a felhasznált időtartam gépi rögzítését.

Tisztelt Országgyűlés! Most a kormány vitaindító nyilatkozatára kerül sor. Az erre elfogadott 40 perces időkeretet négy felszólaló kívánja megosztani.

Elsőként megadom a szót Draskovics Tibor pénzügyminiszter úrnak.

DR. DRASKOVICS TIBOR pénzügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Felelősen a gazdaságról - lehet-e fontosabb dolga az Országgyűlésnek, mint felelősséggel szólni a magyar családok jólétének alapjáról, a modern gazdaság legerősebb pilléréről. És lehet-e megtisztelőbb egy friss pénzügyminiszter számára, mint elmondani a magyar gazdaságról felelősen a véleményét a tisztelt Házban?

Mit jelent számomra felelősen szólni a gazdaságról? Mindenekelőtt elsősorban a tények tiszteletét. Lehet bármi is a politikai alapállás, mozgathatnak bármilyen eszmék és célok, nem lehet más kiindulópontunk, ha a gazdaságról beszélünk, mint a szikár tények.

Jelenti ez a felelősség számomra az emberek tiszteletét; azoknak a tiszteletét, akik munkájukkal, erőfeszítésükkel előteremtik számba vehető értékeinket. És jelenti ez a felelősség természetesen azt, hogy pártállástól függetlenül nem mondhatunk és nem tehetünk olyat, ami árt az országnak, árt a gazdaságnak, még akkor sem, ha rövid távú politikai érdekeink ezt látszanak indokolni. Biztos vagyok abban, hogy a mai napon a Házban ebben a szellemben folyik majd a vita felelősen a magyar gazdaságról. Ennek a felelősségnek a tudatában jelenthetem ki, hogy a magyar gazdaság erős és fejlődőképes. Munkavállalók és vállalkozók, fiatalok és idősebbek joggal bízhatnak abban, hogy kiszámítható és következetes gazdaságpolitika segíti ezeknek a fejlődési lehetőségeknek a kihasználását.

Ha tiszteljük a tényeket, akkor vajon milyen gazdaság képe bontakozik ki előttünk? Egy olyan gazdaságé, amely az elmúlt 15 esztendőben tulajdonviszonyaiban, termelési szerkezetében, értékesítési szerkezetében, technológiájában teljesen átalakult. Egy olyan gazdaságé, ami - joggal mondhatjuk - megjárta a poklot, hiszen négy év alatt 20 százalékkal csökkent a teljesítménye, munkahelyek egyharmadát vesztette el. Egy olyan gazdaságét, ami megismerte a radikális átalakulás, a fordulat kínját, és immár kilenc éve 4 százalékot közelítő átlagos növekedési ütemmel fejlődik. Idén a gazdaság teljesítménye közel 20 százalékkal lesz nagyobb, mint a nagy átalakulások előtt, 1989-ben volt. Egy olyan gazdaság képe, amely megismerte a kiegyensúlyozott gazdasági növekedés örömét, de elszenvedte a külső körülmények kedvezőtlen változását és bizony, az irányítási hibák súlyos következményeit is.

Ez a gazdaság négy év töretlen és kiegyensúlyozott fejlődése után a 2000. esztendőtől szembesült a nemzetközi dekonjunktúra kellemetlen következményeivel, a folyamatosan és évről évre, negyedévről negyedévre csökkenő növekedési ütemmel. Majd szembesült úgy 2001 tájékán - sajnos egy időben - a gyors béremelkedés és a túlértékelt forint versenyképességet rontó hatásával. És mindez tovább csökkentette a növekedési ütemet.

Aztán szintén 2001-től ennek a gazdaságnak szembesülnie kellett a politikai ciklus által generált - és ez persze nem jó, de sajnos legalábbis a múltban adottságként kellett kezelnünk - laza költségvetési politika és a szigorú monetáris politika ellentmondásos következményeivel. Ennek nem lehetett más következménye, mint alacsony növekedési ütem és romló egyensúly. Ezt minden tankönyvből könnyedén ki lehet olvasni.

Ha ilyen volt az elmúlt 15 esztendő, hol tartunk ma? A cáfolhatatlan tények - és hogy ennek megítélését elősegíthessük, ezért osztottuk ki azt a kis tájékoztatót, nos, a cáfolhatatlan tények - és a szubjektív tényezők egyaránt arra utalnak, hogy egy felfelé ívelő pálya kezdetén vagyunk. Az ábrák abban a kis anyagban jól mutatják, hogy a tavalyi év közepe óta fellendülőben a gazdaság, és ennek húzóerejét már azok a tényezők - a beruházások és az export gyors növekedése - adják, amelyekre Magyarországon egyedül lehet fenntartható növekedést alapozni. Minden más, amire fenntartható növekedést akarnak a gazdaságpolitikusok alapozni, csak illúzió lehet.

A gazdaságpolitika és az a szubjektív tényező pedig megértette, hogy hangsúlyt kell váltania. Egyrészt új összhangot kell teremteni a gazdasági teljesítmény és a fogyasztás alakulása között, másrészt szigorú költségvetési politikát kell folytatni. Mindkét hangsúlyváltás azt a célt szolgálja, hogy erőforrásainkat a növekedési lehetőségek kihasználására lehessen fordítani.

Persze fontos, hogy mit mutatnak a növekedési, beruházási, export- és egyensúlyi adatok; de a gazdaság persze nem erről szól, hanem arról szól, hogy mit nyújt az embereknek, milyen életet tesz számukra lehetővé. Ha ebből a szempontból végigtekintünk a 15 éven, akkor is meglehetősen fordulatos képet látunk. Ez a gazdaság eleinte leginkább a munkanélküliség drámáját, a kikényszerített alkalmazkodást mutatta; a több lépcsőben, drámai módon csökkenő fogyasztást és a sok-sok, szinte megmagyarázhatatlan változást; a versenyszférában a teljesítménykövetelmények szinte hihetetlen mértékű emelkedését; 2001-ig azt az érzést, hogy a '95-ös fordulatot követően a gazdaság szépen fejlődik, de ennek hatásait még csak nagyon kevesen érezhetik.

(9.10)

A különbségek inkább csak nőttek, semmint csökkentek a társadalom különböző csoportjai között. 2002-ben és 2003-ban pedig a reálkeresetek és a fogyasztás hirtelen és hihetetlen, átlagosan közel 25 százalékos növekedését, a sokáig elhalasztott kereslet szinte robbanásszerű kitörését - ez bizony fordulat volt, kedvező fordulat a jólét emelkedésében.

Merre tartunk és merre tartsunk most? Úgy gondolom, és ez a kormány elhatározott szándéka, hogy olyan gazdaságpolitikát kell folytatni, amely a növekedést és az egyensúlyt egyaránt és egyforma súllyal állítja a középpontba. Ki kell használnunk - és minden erőfeszítést erre kell összpontosítanunk - a kedvező külső feltételek változását. Kedvezőek a külső feltételek, mert láthatóan fő piacainkon ugyan enyhe, de érzékelhető a konjunktúra javulása, és ami ennél talán hosszú távon fontosabb, május 1-jétől immár tagjai vagyunk az Európai Uniónak. Hogy kihasználjuk ezeket a kedvező változásokat, javítani kell a versenyképességet, kibővíteni az egyensúlytalanságok teremtette, ma meglehetősen szűkös mozgásteret. Másképp fogalmazva: több levegő kell a gazdaságnak és több munkahely azoknak, akik dolgozni szeretnének.

Mit teszünk ezért? Rövid távon, és ez épp a napokban folyik, csökkentjük a költségvetés hiányát, ha szükséges - beismerve azt, hogy néhány lépés nem úgy sikerült, ahogy elterveztük -, akár év közben is. Szembenézni a realitásokkal, korrigálni, úgy gondolom, ez inkább érdem, mint hiba. Szigorú jövedelempolitikával összhangba hozzuk a fogyasztást és a gazdasági teljesítményt. Lépéseket tettünk, határozott és fájdalmas lépéseket a háztartási megtakarítások növelése érdekében. Ezek együttesen - és ennek jelei már 2003-ban is látszanak, és biztos vagyok benne, hogy ebben az évben még inkább kibontakoznak -, ezek a lépések együttesen fokozatosan mérséklik a külső fizetési mérleg hiányát.

Minden eszközzel, a gazdaságpolitika minden tényleges és verbális eszközével a stabilitást és a kiszámíthatóságot erősítjük. Hazai és néhány hónap múlva immár európai uniós forrásokból is az Európa-terv keretében gyorsan fejlesztjük az infrastruktúrát, építünk. Ösztönözzük és támogatjuk a befektetéseket, természetesen más-más eszközökkel a hazai kis- és középvállalatokat, és más-más eszközökkel a nálunk megtelepedni szándékozó multinacionális cégeket. Egyszerűsítjük és fokozatosan igazságosabbá tesszük az adórendszert. Nekilátunk, és ez hosszú távú, kemény feladat lesz, az államháztartás átalakításának. Csökkentjük a hiányt, évről évre fokozatosan és kiszámíthatóan csökkentjük a hiányt; de ez kevés, csökkentenünk kell az államháztartás méretét, másképp fogalmazva: a költségvetési újraelosztást.

Kemény - még egyszer elmondom, kemény - teljesítménykövetelményeket érvényesítünk mindenhol a közszférában, és ehhez igazodóan átalakítjuk a költségvetési intézmények működését. Nekilátunk nem széles fronton, hanem jól kiszámított pontokon az egészségügy és a közszolgáltatások, elsősorban a kistérségi közszolgáltatások reformjának; nem azért, hogy pénzt vegyünk ki innen, hanem azért, hogy jobb szolgáltatásokat és nagyobb hatékonyságot lehessen biztosítani. Ha a gazdaságpolitika elindul ezen az úton, megteszi ezeket a lépéseket, ha úgy tetszik, teszi a dolgát, akkor a jegybank is teheti a dolgát, és hozzáigazítja monetáris politikáját ezekhez a kedvezőbbé vált körülményekhez. Akkor csökkenhetnek a kamatok, és ez újabb lökést adhat az egészséges gazdasági növekedésnek.

A 2004-es esztendő a gyorsabb és immár egészségesebb szerkezeti növekedésről fog szólni úgy, hogy a gyorsabb növekedés közben mind a külső, mind pedig a belső egyensúly javulni fog. A következő évekre pedig, ha következetesen folytatjuk ezt a gazdaságpolitikát, erőteljesebb - nem hallatlan léptékkel növekvő, de erőteljesebb - gazdasági növekedés és tovább javuló egyensúly várhat ránk. Idén - ezt elmondtuk és meg kell erősíteni most is - átmenetileg megemelkedik az infláció, később azonban, ahogy az egyszeri hatósági árintézkedések és adólépések hatása elmúlik, ismét csökkenő lesz az infláció, és visszatérünk a folyamatos, kiszámítható dezinfláció pályájára, miközben a reálbérek a gazdaság teljesítményével összhangban és csak azzal összhangban, de fokozatosan emelkednek, és közben sajnos nem abban az ütemben, ahogy mindenki szeretné, de kismértékben nőhet a foglalkoztatás is.

Ez, tisztelt Ház, a felzárkózás pályája. A felzárkózásé teljesítményben, életkörülményekben, és ez az euró bevezetéséhez vezető, ha úgy tetszik, magyar út. Kemény munka és szép feladat. Szép feladat a kormány számára, de úgy gondolom, ha az alapkérdésekben kormány és ellenzék, munkaadók és munkavállalók az eddiginél jobb együttműködésben tudnak együtt dolgozni, akkor nemcsak hogy szép, de eredményes munka és évek várnak ránk. Így és meggyőződésem szerint csak így lehet Magyarországból modern európai köztársaság.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Most megadom a szót Gaál Gyula gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár úrnak.

GAÁL GYULA gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Elnök Úr! Hölgyeim és Uraim! Folytatva pénzügyminiszter úr expozéját, arra szeretném helyezni a hangsúlyt, hogy milyen területeken és milyen módon kívánja a gazdasági kormányzat erősíteni a hazai vállalkozásokat, milyen módon kívánja azt a versenyképességet megteremteni és növelni, amely hozzájárul ahhoz, hogy a magyar vállalkozások sikeresen, eredményesen tudjanak csatlakozni az európai gazdasági térséghez, és ott hosszú távon megállják a helyüket.

A versenyképesség növelésének feladatát elsősorban a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium vállalja. Ennek megfelelően a tárca költségvetésének 80 százaléka is arról szól, hogy milyen módon lehet a hazai vállalkozások versenyképességét javítani. Ennek keretében a kormány nem sokkal azután, hogy kialakította gazdasági stratégiáját, még az elmúlt év elején meghirdette az Európa-tervet, magyarul, egy olyan átfogó gazdaságfejlesztési stratégiát hirdetett meg, aminek keretében a sokaknak sokfélét nyújtó támogatási rendszert építette ki, hogy minél többen, minél semlegesebb piaci versenykörülmények között hozzájuthassanak azokhoz a támogatásokhoz, amelyek ahhoz szükségesek, hogy előbbre tudjanak lépni.

A tavalyi évben, erről tudok összefoglaló adatokat mondani, már több mint 12 ezer vállalkozás jutott hozzá valamilyen formában államilag támogatott forrásokhoz, amelyek összege meghaladta a 60 milliárd forintot.

(9.20)

Ezek a következő konstrukciók formájában zajlottak; hiszen tudni kell, hogy minden kifizetett állami forint, amit az adófizetők pénzéből a vállalkozásoknak a versenyképességük növelésére adunk, az Európai Unió szabályainak megfelelően előzetesen meghirdetett, nyilvános, mindenki által ellenőrizhető pályázati keretek között zajlik, az uniós normáknak megfelelően. Kialakítottuk azt a monitoringrendszert is, ami lehetővé teszi a pályázati célok keretében megvalósult fejlesztések utókövetését, illetve annak az elemzését, hogy ténylegesen hozzájárultak-e ahhoz a gazdaságfejlesztési célhoz, amihez az adófizetők támogatását elnyerték.

Az első ilyen programcsomag a vissza nem térítendő támogatások kategóriája. Tulajdonképpen ez az a keret, amit örökölt ez a kormányzat az elődjétől, hiszen az elődje ebben az egy kategóriában próbált igazán megjelenni, és a vállalkozásokat támogatni. Ugyanakkor szeretném azt is egyértelműen mindenki tudomására hozni, hogy a tavalyi évben a Széchenyi vállalkozásfejlesztési program keretén belül több vállalkozás jutott támogatáshoz, mind az előző két évben összesen - azt is mondhatom, hogy mint bármikor, bármelyik költségvetési évben, bármelyik kormányzat idején. Ez összesen 4509 vállalkozást érintett, ezekhez jutott el az állami segítség valamilyen formája, vissza nem térítendő támogatás keretében, annak érdekében, hogy a versenyképességüket növelni tudják, korszerű technológiákat tudjanak beállítani a termelésbe, többletfoglalkoztatást valósíthassanak meg.

Új eleme a vissza nem térítendő támogatásoknak a Smart Hungary-program, ahol már inkább a közepes méretű vállalkozások számára kínál az állam támogatást a beruházásösztönző, technológiai fejlesztő tevékenységükhöz. Ennek keretében 525 vállalkozás nyert el 8,8 milliárd forint értékben állami támogatást, hogy jelentős többletberuházásokat és többletfoglalkoztatást valósítsanak meg. Azonban itt nem zárult le az állami vállalkozásélénkítés, versenyképesség-javítás programja, hanem további programokat hirdetett meg. Európa-szerte, de mondhatom azt is, hogy mindenhol a világon talán a legfontosabb problémája a kis- és közepes vállalkozásoknak, hogy nehezen tudnak hozzájutni hitelágon fejlesztési forrásokhoz. Hiszen az ebben a kategóriában jelentkező pénzügyi kockázat nagysága miatt a bankok csak magasabb kamatlábakkal, nagyobb garanciafedezet-követelmények teljesítése esetén nyújtanak hiteleket. Ezeket a feltételeket nehezen teljesítik a kis- és közepes vállalkozások.

Ahhoz, hogy ténylegesen hitelképessé váljanak és megteremtsék a hitelági finanszírozás lehetőségét, kialakítottuk a négylépcsős hitelprogramot. Ennek keretében a Széchenyi-kártya minden korábbi elképzelést meghaladó mértékű sikere volt tapasztalható, de ide sorolhatom a mikrovállalkozásoktól, a mikrohiteltől a midihitelen át, az 50-500 millió forint között adható Európa technológiai beruházási hitelprogramot.

Harmadik elemként ehhez garanciarendszereket alakítottunk ki, hogy a vállalkozások hitelfedezeti lehetőségét is megteremtsük.

A versenyképesség-javítás negyedik eleme: a fejlesztési tőkeágon való hozzájárulás-segítés, hiszen az a cél, hogy hosszabb távra működőképes vállalkozások erősödjenek meg, úgy, hogy adott esetben ne terhelje őket a hitelezéssel, annak a törlesztésével együtt járó teher. Ebben mind a Magyar Fejlesztési Bank - amely egészen új, és valóban fejlesztési típusú tevékenységeket alakított ki -, mind pedig a tárca egyéb intézményei jelentős szerepet játszanak, úgymint a Kisvállalkozás-fejlesztő Pénzügyi Rt., vagy a határon túli tőkebefektetéseket segítő Corvinus Rt. is.

Ötödik elemként szeretném megemlíteni a Lánchíd-faktoringprogram ősszel beindított lehetőségét, ami abban segíti a kis- és közepes vállalkozásokat, hogy ha már sikerült piacot szerezniük, sikerült eladniuk a terméküket, akkor minél hamarabb, késlekedés nélkül hozzájuthassanak - és kedvező feltételekkel - a kintlévőségeikhez, ne legyenek kiszolgáltatva a nagyvállalkozások esetleg hosszú időszakot kihagyó fizetési hajlandóságának.

Ezek azok a lehetőségek, amelyek a gazdasági növekedést, a kis- és közepes vállalkozások erősítését segítik, hiszen tudjuk azt, hogy a megtermelt nemzeti jövedelem nagyobbik hányadát ezek a mikro-, kis- és közepes vállalkozások adják, ők adják az egész vállalkozási szektor gerincét és a gazdaság hosszú távú fejlődésének motorját. Az ő tevékenységük alapozhatja csak meg azt is, hogy valódi nagyméretűnek nevezhető vállalatok telepedjenek le, hogy komoly mértékű tőkebefektetések jöjjenek az országba, hiszen ez az a vállalkozói háttér, ami az ő tevékenységüket is segíti, megalapozza, beszállítóként megjelenik, és erősíti őket. Ezzel a közvetett hatása lényegesen nagyobb.

Egy mondatot hadd mondjak még arról, hogy nemcsak a vállalkozások közvetlen segítése, hanem a közvetett segítés, a képzés, az oktatás is nagy hangsúlyt kapott az elmúlt időszakban. Az európai uniós szabályokra, szabványokra, pályázati lehetőségekre vonatkozó ismeretterjesztésre igen sokat áldoztunk, és meggyőződésem, hogy ezek mind nagy hasznára válnak a vállalkozásoknak.

Köszönöm szépen a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: A kormány következő felszólalója Burány Sándor foglalkoztatási és munkaügyi miniszter.

BURÁNY SÁNDOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! Ha egy mondatban kellene megfogalmaznom, hogy a foglalkoztatáspolitikának mi a célja Magyarországon, akkor a kérdésre azt válaszolnám: a célunk az, hogy több és jobb munkahelye legyen az embereknek. Nézzük ennek az állításnak a valóságtartalmát az elmúlt időszakban. Nézzük először a mennyiséget, mennyi munkahely van Magyarországon, mennyivel több munkahely van Magyarországon a kormányváltás óta, mint azt megelőzően.

Ha önök felelős politikusként megnézik a Központi Statisztikai Hivatal adatait, akkor pontosan láthatják ezekből a számokból, hogy míg 2001-től a kormányváltásig a munkaerőpiacot a stagnálás jellemezte, addig a kormányváltás óta markánsan nőtt a foglalkoztatottak száma. A kormányváltás óta eltelt időszakban 84 ezer emberrel több dolgozik az országban. Ez azt jelenti, hölgyeim és uraim, hogy 84 ezer családdal többnek van munkajövedelme, sőt, ha a számokat kicsit lefordítjuk a hétköznapokra, akkor hadd mondjak önöknek egy hasonlatot. Amikor itt az Országházban, ebben a gyönyörű épületben dolgozunk, és jártunkban-keltünkben hallgatjuk az idegenvezetők elmondásait, akkor gyakran hallhatjuk azt az összehasonlítást, hogy az az összeg, amibe az Országház építése került, az építése idején elegendő lett volna egy Kecskemét nagyságú város teljes felépítésére. Nos, ha a foglalkoztatáspolitikai számokat nézzük, hölgyeim és uraim, akkor azt mondhatom, hogy a kormányváltás óta egy nagyobb magyarországi várossal több ember dolgozik az országban, és ez nem kis teljesítmény.

Ha ennek az ellentétét nézzük, hogy a munkanélküliekkel kapcsolatban a számok mit mutatnak, akkor szintén a Központi Statisztikai Hivatal számaiból önök pontosan kiolvashatják: a legfrissebb felmérések szerint a munkanélküliek aránya 5,5 százalékos az országban, és ez 1992 óta, mióta a KSH egyáltalán méri a munkanélküliség alakulását, a legalacsonyabb érték.

Hol tartunk, hölgyeim és uraim? E tendenciák, bármennyire kedvezőek is, az eltelt rövid idő alatt, szűk két esztendő alatt csodákra mi se voltunk képesek. Mindeme fejlődés dacára azt kell mondanom a csatlakozás küszöbén, hogy ha a foglalkoztatottak arányát nézzük az országban, akkor a csatlakozásunk idején mi Görögországgal, illetve Olaszországgal leszünk egy szinten a foglalkoztatottak számát tekintve. Nézőpont kérdése, hogy ez sok vagy kevés; én azt mondom, hogy a lehetőségeinkhez képest erre a számra nyugodtan lehetünk büszkék; ha a helyzetet nézzük, akkor viszont teljesen világos, hogy a jövőben is sokat kell azért tennünk, hogy több embernek legyen munkahelye Magyarországon.

Nézzük az érem másik oldalát, a minőségi oldalát, hiszen azt mondtam, hogy nemcsak több munkahely kell az embereknek, hanem jobb munkahely is kell az embereknek.

(9.30)

A jobb munkahely sok minden dolgot takar, munkakörülményeket, de talán mindenekelőtt Magyarországon a fizetést. Nos, a kormányváltás idején mi azt vállaltuk, hogy 2006-ig a reálbéreket 25 százalékkal növeljük. A számok azt mutatják, hölgyeim és uraim, hogy e vállalás teljesítéséhez máris igen közel állunk, minden további nélkül teljesíthető ez az ígéretünk, hiszen az elmúlt két évben már 25 százalékkal nőtt a fizetések vásárlóereje.

Nem hallgathatom el, hölgyeim és uraim, hiszen ma felelősen gondolkodunk a gazdaságról - legalábbis a vitanap címe ezt sugallja -, hogy a kedvező tendenciák mellett számos problémával is szembe kell néznünk. A problémák közül az egyik, hogy miközben az országos átlag azt mutatja, hogy jó irányba haladunk, ezek mögött az átlagok mögött nagyon komoly regionális feszültségek is meghúzódnak. Ennek döntő oka az, hogy Magyarországon a munkaerőpiac nem eléggé mobil, és ennek döntő oka a lakáshelyzet. Ma Magyarországon egy átlagos keresetű ember nem tud fenntartani egy bérlakást, hiszen ez túl drága ma még Magyarországon, túl kevés a bérlakás. Ezért egy ózdi munkanélküli, még akkor is, ha szakmájával könnyen el tudna helyezkedni Győrben, nem tud könnyedén lakóhelyet változtatni még akkor sem, ha egyébként vállalná a költözéssel járó különböző problémákat. Emiatt nem vigasztalhatunk senkit egy kisvárosban, ha egy kétszáz vagy háromszáz fős gyárat bezárnak, hogy egyébként az ő szakmájában egy másik magyarországi városban pedig új munkahelyeket teremtettünk. Ezért regionális válságkezelési programokra is szükség van, hiszen nem lehetünk elégedettek csak az országos átlaggal e tekintetben. Éppen ezért ebben az esztendőben ilyen regionális szerkezetváltást elősegítő programokra egymilliárd forintnyi pályázatot írunk ki.

A másik, amiről külön szólni szeretnék, ha jobb munkahelyekről és ezek megteremtésének lehetőségéről beszélünk, az pedig a felnőttképzés. Közhely, hogy jó pap is holtig tanul, és ez így van a modern gazdaságban a munkavállalókkal is. Az örökség nem kellemes, a rendszerváltás idején jóval több mint egymillió embernek nem volt semmilyen szakképzettsége, és legfeljebb nyolc általános iskolai végzettséggel rendelkezett. Világos, hogy ahhoz, hogy őket munkához tudjuk juttatni, elsősorban a felnőttképzésre kell koncentrálnunk. Erőfeszítéseink itt is eredményt hoztak. Csak az ez évi számokat hadd mondjam önöknek: míg 2003-ban a felnőttképzésben állami támogatással 5340 fő vehetett részt, addig 2004-ben ez a szám már el fogja érni a 30 ezer főt. Erre az állami támogatásra szükség is van.

Egyedül a felnőttképzés képes rövid távon orvosolni a képzés szerkezete és a munkaerő-piaci igények közötti ellentmondást, ezért ezt a tevékenységet ösztönöznünk, támogatnunk kell a jövőben. Tudásalapú társadalmat építünk, ezt mindnyájan tudjuk. Én azt mondom, hogy még ehhez képest is egy lépéssel tovább kell mennünk. Nem egyszerűen tudásra van szükség, hanem hasznosítható tudásra, és ennek megszerzéséhez segít hozzá a felnőttképzés.

Hölgyeim és Uraim! Visszatérve kezdő gondolataimra: felelősen gondolkodva kérem az ellenzéki képviselőket, kormánypárti képviselőket is, tegyünk együtt azért, hogy Magyarországon az embereknek több munkahelye és jobb munkahelye legyen.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban. - Szórványos taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Csepeli György államtitkár úrnak.

DR. CSEPELI GYÖRGY informatikai és hírközlési minisztériumi államtitkár: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A miniszterelnök úr hétfőn elhangzott országértékelő beszédében külön hangsúlyozta, hogy a kormány minden segítséget megad ahhoz, hogy akik képesek és akarják, azok közül mindenki élhessen az Unió és a magyar költségvetés közös forrásaira épülő pályázatok adta lehetőségekkel. Magyarország de facto az Unió tagjává vált akkor, amikor lehetővé tette, hogy ezek a források 2004. január 1-jétől hozzáférhetővé váljanak az országnak. Hatalmas az összeg, hatalmas a lehetőség.

Az Európai Unióhoz való csatlakozás előfeltételeként elkészített nemzeti fejlesztési terv keretében 2006 végéig 1350 milliárd forint áll rendelkezésre. Ennek túlnyomó része európai forrás, egy része hazai. Az Informatikai és Hírközlési Minisztérium az első volt, amely a nemzeti fejlesztési terv gazdasági versenyképességet ösztönző programja keretében meghirdette az információs társadalom kialakulását elősegítő pályázatokat, és e pályázatok keretében 2006 végéig összesen 34,5 milliárd forint áll a sikeresen pályázó vállalkozók, a gazdasági szervezetek, önkormányzatok és intézmények rendelkezésére.

Négy stratégiai fontosságú területet ölelnek fel a pályázatok nyomán megnyíló lehetőségek. 12,5 milliárd forint értékben lehet majd pályázni, illetve lehet most már pályázni az elektronikus kommunikációra épülő gazdasági és kereskedelmi tevékenység előmozdítására. Ez azt jelenti, hogy két év múlva interneten keresztül adhatunk-vehetünk, és éljenek a vevők a világ bármely pontján, igénybe vehetik a magyar gazdaság szolgáltatásait.

Másodszor: 4,7 milliárd forint áll rendelkezésre, hogy a pályázók az elektronikus kommunikáció terébe jutva, a világhálóra kapcsolódó partnereik számára hozzáférhetővé tegyenek üzleti szempontból kiaknázható, gazdasági hasznot eredményező információkat, tartalmakat. Fantasztikus lehetőség!

Harmadszor: 7,31 milliárd forintnyi összeg fordítható a települési önkormányzatok átfogó, integrált információs rendszerének fejlesztésére, az elektronikus ügyintézés bevezetésére és elterjesztésére, az önkormányzatok adatainak és információinak másodlagos hasznosítását lehetővé tevő megoldásokra. Ha ezek a pályázatok teljesülnek, a világhálóra kapcsolódott polgároknak nem kell többé sorban állniuk, nem kell rengeteg időt és energiát pazarolniuk arra, hogy a bürokrácia kafkai útvesztőiben bolyongjanak.

Negyedszer: majdnem 10,5 milliárd forintra pályázhatnak azok a kis- és középvállalkozások, amelyek arra vállalkoznak, hogy gyors és teljes körű adatforgalomra alkalmas elektronikus kommunikációs hálózatokat építsenek ki kistelepüléseken, piaci szempontból elhanyagolt, nem rentábilis körzetekben.

Ebben az évben több mint 7 milliárd forint kerülhet ki az informatikai iparba. A pályázatok nem álmok, inkább szigorúan megkövetelt, egy-két éves menetrendek, melyek végcélja előre látható és kiszámítható. Ezeket a menetrendeket nem lehet megsérteni súlyos következmények nélkül. Meg kell tanulnunk az európai uniós pályázatok szellemiségével együtt élni, mely önismeretet, racionalitást, fegyelmezettséget, kooperációs készséget igényel.

Ilyen értelemben véve azt mondhatjuk, hogy hazánk küszöbön álló, teljes jogú európai csatlakozása nem egyszerűen politikai fordulat, hanem az élet teljességét átható lelki fordulat. Aki nem képes erre a lelki átalakulásra, nem akarja magáévá tenni ezt az európai és egyben polgári szellemiséget, az joggal szoronghat. Az informatikai pályázatokra vállalkozók ismeretében állíthatom, hogy e körben nem a szorongás, nem a kétségbeesés, hanem a vállalkozó szellem, a magabiztosság és a világosan meghatározott célok elérésére irányuló akarat jellemző.

E hónap végén Budapesten találkoznak az újraegyesülő Európa informatikai miniszterei. Itt lesz az Európai Bizottság informatikáért felelős biztosa, Erkki Liikanen úr. Először kerül sor Magyarországon ilyen magas szintű európai találkozóra, melyet nyilván sok hasonló fog még követni más közpolitikai területeken. Történelmileg egybeesik hazánk európai uniós tagsága és az információs korszak magyarországi beköszöntése. Jelképesnek érzem, hogy hazánk európai csatlakozásának nyitánya egybeesik az európai informatikai miniszterek találkozójával, mely hitem szerint azt fejezi ki, hogy Magyarország a digitális úton ér el Európába. (Taps a kormánypártok soraiban. - Szórványos taps az MDF soraiban.)

ELNÖK: Azt a jelzést kaptam, hogy az írásban jelentkezett kormánytagokon kívül Németh Imre miniszter úr kíván még a hátralévő idővel élni, és a magyar mezőgazdaság állapotáról szólni. Öné a szó. (Dr. Németh Imre mikrofonja nem működik.) A kártyát tegye be, miniszter úr.

DR. NÉMETH IMRE földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Az agrárium az átmenet évét éli, hisz a nemzetgazdaságon belül nincs még egy olyan ágazat, amelyet olyan mélyen érintene az európai uniós csatlakozás, mint a mezőgazdaságból élő embereket.

 

(9.40)

Ez az átállás felér egy gazdasági rendszerváltással, hiszen a termelés feltételrendszere gyökeresen átalakul azáltal, hogy megváltozik a támogatási rendszer, hiszen az Európai Unió közös agrárpolitikát folytat, és ennek érdekében közös szabályozó rendszert alkalmaz, amely a mezőgazdasági termelők jövedelemtámogatása, a piac szabályozása vonatkozásában egyaránt egységes szabályrendszert mutat be, és a tagállamok részére ezt kötelezően kell alkalmazni. Ez természetesen azt jelenti, hogy a magyar mezőgazdasági termelők is a szerint a feltételrendszer szerint fogják végezni a tevékenységüket, amelyet a koppenhágai megállapodás, illetve a közös agrárpolitika keretei megszabnak a számukra.

Az átmenet esztendeje azért tűnik nehéznek természetesen, mert el kell számolni a múltunkkal, ki kell fizetni azokat a számlákat, amelyek a régi támogatási rendszerből eredően ránk maradtak. Ez az idei esztendőben mintegy 80 milliárd forint kötelezettséget jelent. Ezt ugyan néhányan bírálják, de még senki nem mondta, hogy a rá jutó támogatásról lemondana, így hát a kormánynak kötelessége ezt megtenni.

Rendkívül fontos az európai uniós csatlakozásra való felkészülés több tekintetben. Én ebből most egy kérdést szeretnék kiemelni, ez pedig az ágazat versenyképessége, hiszen minden hiedelemmel szemben az Európai Unió mezőgazdasága annak ellenére, hogy a második pillért, a vidékfejlesztést erősíti, folyamatosan ebben az irányban csoportosítja át a forrásokat, mégis egy piacosabb mezőgazdaság irányába halad, tehát hosszú távon azoknak a gazdálkodóknak lesz megélhetése, akik megfelelő hatékonysággal, minőségi terméket tudnak előállítani.

E tekintetben a nemzeti közép kormánya az elmúlt másfél esztendőben óriási lépést tett előre, hiszen a tavalyi esztendőben soha nem látott mértékű megújulás történt az ágazatban, a rendszerváltás óta a legmagasabb szintű beruházás történt. Csaknem 200 milliárd forint értékben ruháztak be a mezőgazdasági termelők, ezen belül is a gépi és a technológiai megújítás 60 százalékos mértéket képvisel. A számszerű mértékét tekintve ez közel 120 milliárd forintot jelent. Ennek az államitámogatás-vonzata megközelíti a 30 milliárd forintot. Ha összehasonlítjuk ezt a megelőző kormány négy esztendejének átlagával, akkor azt tudom mondani, hogy pontosan a duplájára nőtt a mezőgazdasági termelők lehetősége, a mezőgazdaság megújulása, és végre nem egy halódó ágazat képét mutatja, hanem a GDP-részarányt jóval meghaladó megújulás, korszerűsítés és modernizáció folyamata indult meg.

A tavalyi esztendőben összesen 152 ezer darab új gépet vásároltak a mezőgazdasági termelők, egy olyan esztendőben, amikor az elmúlt évtizedek legnagyobb mértékű elemi kára érte a gazdálkodókat. Ennek ellenére látható, hogy előre akarnak menekülni, meg akarnak felelni annak a kihívásnak, amelyet az Európai Unió jelent.

Május 1-jétől meg fognak nyílni a határok. Ennek természetesen feltétele, hogy Magyarország teljesítse azokat a szabványokat, sztenderd előírásokat, amelyeket az élelmiszer-egészség, az élelmiszer-biztonság, az állategészségügy vonatkozásában feltétlen szükséges, hogy teljesítsünk. Ennek az lesz a következménye, hogy a magyar áruk is szabadon elhelyezhetők lesznek Európa piacain, és természetesen az európai országokból is szabadon behozhatók mezőgazdasági termékek Magyarországra. Ez egy hihetetlenül új helyzetet fog teremteni, ez ellen csak egyféleképpen lehet védekezni: az összefogással, a szervezettség növekedésével.

A tavalyi esztendőben stratégiai célunk volt, hogy a termelők közös értékesítő szervezeteit fejlesszük. Nagyobb lépést tettünk, mint az elmúlt négy évben összesen, hiszen a tészek számát meg tudtuk háromszorozni, az azonos terméket előállító termelői csoportok száma kétszázra növekedett, és van olyan szervezet, ahol több ezer termelő tudja integrálni a tevékenységét, és a piacra jutás hatékonyságát javítani. Úgy érezzük, hogy ezt az utat kell folytatnunk, a költségvetés forintjait olyan célokra kell elsősorban elköltenünk, ami lehetővé teszi, hogy a jövőben is minél több vidéki ember meg tudjon élni ebből az ágazatból, természetesen úgy (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.), hogy az európai uniós kihívásra is megfelelő szintű választ tudjon adni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most a képviselőcsoportok vezérszónokainak felszólalására kerül sor, 20-20 perces időkeretben.

Először megadom a szót Göndör Istvánnak, az MSZP-képviselőcsoport vezérszónokának.

GÖNDÖR ISTVÁN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A szocialista frakció politikai vitanapot kezdeményezett, hogy beszéljünk őszintén a jelenről és a jövőről. A politikai vitákban jelenleg nem válnak el a valódi, az eltúlzott és a művi problémák. A folyamatok bemutatásában politikai ellenfeleinknél kevés a tényekkel alátámasztott, őszinte értékelés. A magyar gazdaság valós helyzete 2004 elején lényegesen jobb, mint a róla kialakult nemzetközi befektetői és hazai megítélés.

A pénzügypolitika mindkét ága, a fiskális és a monetáris, tartalmi és kommunikációs hibákat követett el, valós összhang közöttük nem volt. A kialakult bizalomhiány azzal is összefügg, hogy a kiélezett belpolitikai környezetben minden gazdasági kérdés túlpolitizálódott. Meggyőződésem, hogy a felelőtlen, egyoldalú, egy-két mutató kiemelése és vég nélküli harsogása árt az országnak és benne minden embernek. A rosszul reagáló jegybank intézkedésének hatására kialakult példátlanul magas kamatterheket a vállalkozások, a költségvetés és rajta keresztül az adófizetők, a bérből és fizetésből élők, a nyugdíjasok fizetik meg. Kérdezem képviselőtársaimat, csak gondolatilag játszottak-e azzal, hogy milyen esélyt jelentene számunkra, mondjuk, egy 6-7 százalékos jegybanki alapkamat. (Varga Mihály közbeszólása.) Csak halkan jegyzem meg, ez a magas kamat fékezően hat a növekedésre.

Egy szóval sem állítom, hogy az előző kormány tudatosan helyezett el aknákat, de azt állítom, hogy felelőtlenül és megalapozatlanul olyan gazdaságpolitikát kezdett el, amely a beruházás mellett a belső fogyasztás gerjesztésével próbálta az egyre csökkenő gazdasági növekedést megállítani.

Az export és beruházás vezérelte gazdasági növekedés helyett a belső fogyasztást élénkítették termelési fedezet nélkül. Tudniuk kellett, hogy a magyar gazdaság kicsi ahhoz, hogy a növekvő keresletet belföldi termelésből tudnánk kielégíteni.

Ebből egyenesen következett az import minden elképzelést felülmúló növekedése. 2000 közepétől tudták, tapasztalták a lassuló növekedést. Nem tettek semmit, kivéve, hogy növelték a belső fogyasztást, amelytől növekedést reméltek, és ezt kiegészítették a Széchenyi-tervvel, a jó kampánnyal bevezetett klientúraépítő programmal, mert a több mint 900 ezer vállalkozásból alig több mint 10 ezer jutott forráshoz 2003-ban. (Varga Mihály: Gaál Gyula mást mondott az előbb!)

A minap Varga Mihály képviselő úr a beruházás- és exportvezérelt szükségszerű növekedésről beszélt. Örülök, hogy beismerte a képviselő úr: a fogyasztás vezérelte növekedési modell kipukkadt. Sajnos, túl drága árat fizettünk a kisiklásért, mi együtt, mindannyian.

Ezzel szemben mi a valóság? 2003 nyarától a kormány új költségvetési terhekkel járó, jövedelembővítő lépést nem hajtott végre. Sajnos, az éves adatok elfedik a 2003 ősze óta a reálgazdaság csaknem minden fontos pontján tapasztalható pozitív tendenciákat. 2003 júliusa óta folyamatosan nő az ipari termelés, 6,4 százalékkal nagyobb, mint 2000-ben. Fontos megemlíteni a szerkezetváltást, amelyhez a minimálbér magas terhekkel való növelése hozzájárult.

A beruházások. Képviselőtársaim, az üzleti beruházások 2002-ben visszaestek. Most negyedévről negyedévre a növekedésük gyorsul. Újra a feldolgozóipar a húzóerő.

 

(9.50)

Az első félévben 3,5 százalék, a harmadik negyedévben 6,7 és a negyedikben 8 százalék körüli a növekedés. A Széchenyi-terv megmaradt elemei mellett új, minden vállalkozó számára korrupciómentesen elérhető, piackonform eszközök, adó-, kamat- és amortizációs támogatások kerültek előtérbe. Az export 10,9 százalékkal nagyobb, mint 2002-ben, egyre növekvő, a második félévben már 13 százalék, a negyedik negyedévben elértük azt, hogy az export nagyobb, mint az import, ezzel a negyedik negyedévben 270 millió euróval javult a fizetési mérleg. A külkereskedelmi mérleg hiánya a negyedik negyedévben 25 százalékkal kisebb, mint 2002 hasonló időszakában. Ezek után azt hiszem, bátran mondhatjuk, hogy a külső egyensúly romlása megállt.

A foglalkoztatás lassan, de egyre növekszik - úgy, ahogy Burány miniszter úr elmondta -, és nem olyan gyorsan, mint a termelés, ennek a következménye, hogy a termelékenység majdnem 9 százalékkal növekedett.

Az infláció 4,6-4,7 százalékos mértéke olyan alacsony, mint a rendszerváltás óta még soha. Most arról nem nyitnék külön vitát, én nem kezdeményezném, hogy a 9 százalékos inflációt hogyan tetszettek elérni: hogy közben elmulasztottak felelős döntéseket.

És még néhány gondolat a növekedésről. Képviselőtársaim! Az eurózónában a negyedik negyedévben mindössze 0,3-0,4 százalékos a növekedés, míg Magyarországon 3,5. Ez tízszerese annak, amit az eurózónában tapasztalunk. (Varga Mihály: És a környező országokban mennyi?) És kedvező a változás a növekedés szerkezetében is: a magyar gazdaság mindinkább export- és beruházásvezérelt pályán élénkül.

Az államadósságról és az államháztartási hiányról. Az államadósságunk mértéke igaz, hogy növekedett - úgy, ahogy a pénzügyminiszter úr elmondta -, de még így is 4 százalékkal jobb, mint a maastrichti követelményekben rögzített. Az államháztartás hiánya egy év alatt több mint 3 százalékkal csökkent.

Mi történt, képviselőtársaim? A Medgyessy-kormány megkezdte a választási kampányban ígértek teljesítését. Az ígéretek jelentős része a rendszerváltás kárvallottjainak szólt, ezért a teljesítés nem volt halogatható. A közszférában dolgozók, egészségügyiek, pedagógusok fizetése szégyenteljesen elmaradt más munkavállalókéhoz képest, ezért az 50 százalékos emelés jelentős lépés.

A családok helyzete is romlott az Orbán-Torgyán-kormány idején. Szeretném emlékeztetni önöket, hogy a családi pótlék vásárlóereje a felére csökkent, az adókedvezményt sem tudta minden család igénybe venni, tehát ezek után a családi pótlék növelése, a 13. havi bevezetése és egyéb kedvezmények nagyon fontosak voltak a gyereket nevelő családok számára.

A nyugdíjasok helyzetének javítása szintén nem volt tovább halogatható: a saját jogú nyugdíj, az özvegyi nyugdíj, a 13. havi nyugdíj fokozatos bevezetése mind-mind indokolt.

Tisztelt Képviselőtársaim! A felelősség a polgárokkal, az ide befektetni szándékozókkal szemben is indokolt, azokat ne vezesse senki félre. Gazdaságilag stabil országban szeretne mindenki befektetni.

A működési kiadások terén komoly megtakarításokat és szűkítéseket tartalmazó, az infrastrukturális fejlesztéseket viszont jelentősen élénkítő költségvetést fogadtunk el 2004-re. A 4,6 százalékos államháztartási hiány és a 3,5 százalékos gazdasági növekedés reális. Az infláció 6-6,5 százalékos átmeneti felugrása a többévi halogatás, összetorlódás nyomán nem volt megkerülhető, de a második félévben ez már lassult.

Tudom, hogy a kiadáscsökkentés békétlenséghez és feszültségekhez vezet. De, képviselőtársaim, azt gondolom, hogy nevetséges ma a magyar parlamentben úgy tenni, mintha rosszabbul élnénk, mint két éve. Szükséges az a minimális egyetértés a patkó mindkét oldalán néhány fontos kérdésben, az egészségügy, az oktatás, az önkormányzatok, a közigazgatás és honvédelem terén, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az adócsökkentést belátható időn belül végrehajthassuk. Ez szolgálná mindannyiunk érdekét.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a szót Varga Mihály képviselő úrnak, a Fidesz vezérszónokának.

VARGA MIHÁLY, a Fidesz képviselőcsoportja részéről: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenekelőtt szeretném hangsúlyozni, hogy örülünk ennek a mai vitanapnak, örülünk, hiszen a bizonytalan helyzetben az emberek választ várnak arra, mi fog történni velük, hogyan tudjuk az áremelkedéseket megfékezni, hogyan lehet biztosítani a munkahelyüket; várnak arra, hogy egy reális helyzetképet kapjanak a gazdaság állapotáról, felmérhessék azt, mire számíthatnak a kormány részéről, milyen irányban és milyen célokért kér áldozatot tőlük ez a kormány.

Reménykedtünk abban, hogy a mai vitanapon a miniszterelnök úr él azzal a lehetőséggel, amit számára egy negyvenperces kormányzati hozzászólás kínálhatott volna. Hétfőn a miniszterelnök úr arról beszélt: “Szaporodnak már a kedvező jelek. Ha hosszabb lehetőségem lenne szólni, akkor erről beszélhetnék - azt gondolom, hogy mód lesz rá.ö

Tisztelt Képviselőtársaim! Íme, itt van a mód, a miniszterelnök úrnak lett volna alkalma arra, hogy a kedvező jelekről beszéljen. Sajnáljuk, hogy a költségvetési vita után ezt a parlamenti vitanapot sem tisztelte meg a jelenlétével.

A remény azonban továbbra is él: reménykedünk abban, hogy lesz értelme ennek a vitanapnak, reméljük, hogy nemcsak felelősen, hanem őszintén is beszélnek a kormány tagjai arról, milyen helyzetben van a magyar gazdaság; megválaszolják azokat a kérdéseket, amelyek az embereket foglalkoztatják: miért ér kevesebbet a pénzük, a jövedelmük, a nyugdíjuk; miért indult rég nem látott áremeléssel az év; miért nőtt az adóteher; miért vannak a vállalkozások számára új adók? Őszinte helyzetkép kell ahhoz, hogy aztán felelősen szülessenek döntések, és tartalmas vita folyjék a parlament falai között is.

El is jutottunk az első problémához, tisztelt képviselőtársaim: önök hallhattak az előbb is egy hozzászólást, amely mintha ostobának és butának nézné az embereket. Az őszinteség teljes hiányáról tanúskodik, tisztelt Göndör István képviselő úr, hogyha arról kíván beszélni, hogy két évvel ezelőtt mi volt ebben az országban, ráadásul ezt egy hamis objektíven keresztül teszi meg.

A kormányváltás után önök elköltöttek 300 milliárd forintot, és mi azt furcsálljuk, hogy ma már nem emlékeznek arra 2004-ben, hogy miket mondtak 2002-ben. Néhány idézetet hoztam magammal, hogy felfrissítsem ezt az emlékezetet.

Veres János úr az MSZP-frakció részéről 2002. június 19-én arról beszélt, hogy a beterjesztett költségvetési törvénymódosítás megteremti a fedezetét a száznapos programnak. Aztán hat nappal később, 2002. június 25-én - idézem pontosan a szavait - a következőket mondja: “Annak a költségvetés-módosításnak, amelyik az úgynevezett száznapos program megvalósítását szolgálja, a költségvetési hátterét biztosítja, annak a fedezete biztosított a magyar költségvetésben, az a 160 milliárd forint rendelkezésre áll. Ehhez nincs szükség sem a jövedéki adómérték, sem más adónak a megváltoztatására Magyarországon.ö Magyarul: a gazdaság és az államháztartás olyan helyzetben volt, hogy minden gond nélkül ki tudták ezt a pénzt fizetni.

De nézzünk egy másik hozzászólót, Kuncze Gábort, aki 2002. július 9-én a következőket mondja - idézem szó szerint -: “Valójában mi Magyarországon a valódi helyzet?ö - 2002 nyarán vagyunk, a kormányváltás után. “Valójában mi Magyarországon a valódi helyzet? Egyrészt az, hogy olyan állapotban van az ország gazdasága, hogy végre különböző jelentős társadalmi csoportok életszínvonalát lehet javítani.ö Még egyszer elmondom, lassan: “...olyan állapotban van az ország gazdasága, hogy végre különböző jelentős társadalmi csoportok életszínvonalát lehet javítani.ö

(10.00)

Sajnos, azóta eltelt két év, tisztelt képviselőtársaim, ma már nincs olyan állapotban a magyar gazdaság - kétségkívül azonban 2002-ben ilyen helyzetben volt. Akkor miért is beszél a miniszterelnök úr és a kormány a múltról? Azért beszél, tisztelt képviselőtársaim, hogy ne kelljen beszélni a jelenlegi helyzetről, a kínos jelenről és a bizonytalan jövőről. Azért kell mindig a múltról beszélni, hogy a jelen problémáit valamilyen módon elfedje az ember.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzük meg a magyar gazdaság legfontosabb mutatóit, a legfontosabb keretszámait! Gazdasági növekedés: a gazdasági növekedés kétségkívül - az utolsó negyedévi adat szerint - elmozdult a korábbi holtpontról, de még mindig a hatéves mélyponton volt (Göndör István: Két negyed, képviselő úr!), hat éve nem volt ilyen rossz a gazdasági növekedés mértéke.

Infláció, pénzromlás: Göndör István mélyen hallgat arról, hogy miközben a nyugdíjakat január 1-jével 6,3 százalékkal emelték, a januári infláció mértéke 6,6 százalék volt. Tisztelt Göndör Képviselő Úr! Tisztelt szocialista Képviselők! Önök elvesznek a nyugdíjasok jövedelméből (Göndör István: Képviselő úr, ez egyhavi! Az évet nézzük meg!), önök elvesznek a nyugdíjasoktól, magasabb az infláció mértéke. És ha megnézzük, hogy mennyi volt 2002 májusában, akkor azt látjuk, hogy 4,6 százalék volt. Jóval magasabb ma a pénzromlás, mint két évvel korábban.

Államadósság mértéke: itt különböző számok látnak napvilágot, 2400-2500 milliárd forinttal növelte az államadósságot az elmúlt másfél évben a Medgyessy-kormány. Mit is jelent ez, tisztelt képviselőtársaim? Hogy minden magyar állampolgárnak - a csecsemőktől az aggastyánokig - fejenként 250 ezer forinttal nőtt az a teher, amit az államadósságban cipelnie kell, amit vissza kell neki fizetnie, sőt a gyerekeinek és az unokáinak is.

Államháztartási hiány: 2002-re talán még azt lehet mondani, hogy ez egy választási év volt, és választások esztendejében az államháztartási hiány Magyarországon mindig megnövekedik. Jó, de mi van 2003-mal, tisztelt képviselőtársaim? A hiány mértéke 4,5 százalékról indult, hogy aztán év végére - egy pénzügyminiszter-váltással is - 5,6 százalék legyen; 5,6 százalék legyen úgy, hogy a Postabankból befolyt százmilliárd forintot már a hiány lefaragására költötték el és nem az M5-ös autópálya kivásárlására.

Munkanélküliség: nagyon sajnálom, hogy Burány miniszter úr már elhagyta a parlamenti patkót, ugyanis ugyanott vagyunk, ha a számokat megnézzük, mint 2002-ben a kormányváltáskor: 365 ezer fő a regisztrált munkanélküliek aránya. De ezen belül sajnos kedvezőtlen folyamatok indultak el, mert minden negyedik munkanélküli most már fiatal az országban, és a számuk sajnos egyre inkább nő, ráadásul soha nem volt ennyi diplomás munkanélküli, mint éppen most. Talán a miniszter úrnak erről illett volna beszélni. Arról már nem is beszélek, ha kényszervállalkozókból kényszer-munkavállalót csinálnak, akkor nyilván lehet csökkenteni a munkanélküliségi adatokat, vagy ha a közmunkaprogramba minél több embert vonnak be időlegesen, akkor ezzel a statisztikai trükkel lehet megint élni, csak az emberek érzete teljesen más. Kérdezzenek meg egy mezőtúri, egy kunszentmártoni vagy bármelyik más polgárt, mit gondol a munkanélküliségről, homlokegyenest mást fog mondani, mint amit Burány miniszter úr itt az előbb elmondott.

Folyó fizetési mérleg hiánya, külkereskedelmi mérleg hiánya; azt kell mondanom, hogy a kettős, ikerdeficit kialakulásának klasszikus esete forog fenn: magas államháztartási hiány, ugyanakkor magas külső hiány, magas folyó fizetésimérleg-hiány. 4,5 milliárd euró volt 2003-ban, és egyelőre nyoma sem látszik annak, hogy ezen a területen bármilyen elmozdulás történt volna.

A sort hosszan folytathatnám, összességében, tisztelt képviselőtársaim, kétéves kormányzás után - ma már kimondhatjuk - rosszabb helyzetben van a gazdaság, mint a kormányváltáskor, 2002-ben. Sajnos, a tények ezt mutatják, Göndör képviselő úrnak inkább erről kellett volna szólni.

De ha önök azt mondják, hogy ne a makrogazdasági keretekkel foglalkozzunk, hanem nézzük meg a mikroszférát, rendben van, nézzük meg ezt, nézzük meg, hogy egy magyar vállalkozó hogyan éli meg ezeket a változásokat. Miközben arról beszéltek a tavalyi esztendőben is, hogy a vállalkozások terhei nem nőnek, azonközben mit tapasztalnak a vállalkozók? Január 1-jével új adók jelentek meg: környezetterhelési díj, energiaadó, innovációs járulék. Persze hozzá kell tenni, és ez így korrekt, hogy önök csökkentették 2 százalékponttal a társasági adót. Igen ám, tisztelt hölgyeim és uraim, de ha egy vállalkozónál megnézik, csak az innovációs járulék bevezetése már visszavette ezt a kedvezményt. A vállalkozók terhei - minden korábbi ígérettel szemben - 2004-ben sajnos nőnek és nem csökkennek.

De nézzük meg a “régiö adókat, hogyan is változnak a vállalkozások számára. A cégautók adója a duplájára nőtt. Az Érdekegyeztető Tanácsban még arról beszél a volt pénzügyminiszter, hogy maximum 50 ezer autót érint ez a változtatás. Időközben egy januári adatból már azt tudjuk meg, hogy 750 ezer autót érint a cégautók adójának duplájára emelése.

Súlyadó mértéke: 40 százalékkal növekszik ebben az esztendőben - ez is hozzátartozik egy vállalkozás működési költségéhez. Cégbejegyzési illeték: az elmúlt öt esztendőben nem növekedett olyan mértékkel, mint éppen 2004. január 1-jével; rehabilitációs hozzájárulás összege: 37 ezer forintról 132 ezer forintra. Ezt nevezik önök tehercsökkenésnek? Ezt?

A sort hosszan lehetne folytatni. Egyet hadd emeljék még ki, hiszen Németh Imre miniszter úr is itt volt az ülés megkezdésekor, sajnos már ő is elhagyta az üléstermet: bortermelők. A bor jövedéki adója 60 százalékkal nőtt január 1-jével. (Göndör István: Nyolc forint!) Ha önök valóban így akarják segíteni a bortermelőket, akkor, azt gondolom, rossz úton járnak.

Ez van az adók frontján. Most nézzük meg, mert Gaál Gyula erről beszélt az ülés megkezdésekor, hogy nőtt-e vajon az állami segítség. Azt kell mondanom, hogy 2003-hoz képest biztos, hogy nőni fog, mert olyan csúfos kurdarcot, mint 2003-ban a vállalkozások támogatásánál, még egyszer nyilván nem fog átélni a kormány. Itt voltak harsány bejelentések, nagy tervek - a vállalkozók ma már mit mondanak? Hogy bizony a korábbi Széchenyi-terv helyett csészényi tervet kapnak a Medgyessy-kormánytól. De miért is mondják ezt? A Magyar Fejlesztési Bank bejelenti 2003 júniusában, hogy év végéig 200 milliárd forint fejlesztési hitelt és tőkét pumpál a magyar gazdaságba. Mi történik azonban? Ennek év végéig a negyede sem válik valóra, a jóváhagyott kölcsönök - kölcsönökről van szó, nem támogatásokról - összértéke 25 milliárd forint volt. De még így is ez a program teljesített a legjobban, mert ha megnézzük a többi ilyen jellegű programot, agrárhiteleknél a tervezett 30 milliárd helyett 10,5 milliárd volt az arány év végéig, az Európa-tervnél pedig, amely elsősorban nagyvállalatoknak kínált lehetőséget, a 90 milliárd forintnyi kölcsöntőkéből 4 milliárd forint került év végéig felhasználásra.

Most nagy reményekkel vártuk ezt a mai vitanapot, sajnáljuk, hogy eddig nem hallottunk arról, ezen hogyan kíván változtatni a kormány. Az új pénzügyminiszter már találkozott a vállalkozók képviselőivel. Többet vártunk ettől a találkozótól. Egy angol mondás szerint, ha nincs semmilyen elképzelésed, akkor állíts fel egy bizottságot. A találkozó után négy új bizottság került felállításra. Azt gondoljuk, hogy két év után, hiszen ebből a kormányzásból lassan már két év eltelik, ennél azért többre volna szükség.

Ha már a mezőgazdaságot említettem, egy rövid kitérőt hadd tegyek, tisztelt képviselőtársaim. Hétfőn a miniszterelnök úr, Medgyessy Péter arról beszélt, hogy a gazdáknak előre kell menekülni a bajból, és megemlített egy olyan újlengyeli gazdát, akit a nyáron meglátogatott. Ez az újlengyeli gazda jelenleg Cegléd mellett tüntet a kormány agrárpolitikája ellen. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó!) Ez az újlengyeli gazda ma azt mondja: “Az Isten és én már mindent megtettünk, de segítséget sehonnan sem kaptunk.ö (Dr. Szekeres Imre: A tavalyi gépkölcsönből vásárolt traktorjával!) Ennyit arról, hogy csínján kellene bánni ezekkel a találkozókkal és idézetekkel.

De térjünk vissza a jelenlegi helyzethez! Draskovics miniszter úr az első sajtótájékoztatók egyikén nyílt beszédet és tájékoztatást ígért. Örülünk ennek, valóban erre van szükség. Mint ahogy a miniszterelnök úr is arról beszélt hétfőn, hogy szükség van az őszinte szóra. Egyetértünk. Őszinteség helyett azonban mintha az önámítás kezdene eluralkodni az elmúlt hetekben. Nézzük meg a január-februári nyilatkozatokat gazdaságpolitikai területről, mit mondanak, miről beszélnek, és mi ezzel szemben a valóság; itt is elhangzott ma is, szeretnék ezekre kitérni.

(10.10)

Elhangzott, hogy az első félévi áruexport alig 2 százalékos növekedés után a július-novemberi időszakban már több mint 14 százalékkal emelkedett. Igaz a hír, tisztelt képviselőtársaim, de ha megnézzük, hogy 2003-ban az export az első 11 hónap adatai alapján mindössze egy százalékkal magasabb, mint amilyen volt 2002-ben (Göndör István: De magasabb!), akkor már mindjárt más ennek a bejelentésnek a valóságtartalma. 2003-ban 34,6 milliárd euró volt, 2002-ben 34,2 milliárd euró. Mit jelent ez? Lényegében alig változott. Minden kedvező jelnek örülni kell, de ne kezdjünk el önámítást, tisztelt kormánypárti képviselők! Arról már nem is beszélek, hogy az Orbán-kormány időszakában folyamatosan két számjegyű volt az export növekedése.

Mit mondanak? A feldolgozóipari beruházások a 2002. évi 10 százalékos mérséklődés és a tavalyi első félévi 4 százalékos növekedés után a harmadik negyedévben rendkívül erőteljesen, közel 27 százalékkal bővültek. Így van, egyetértünk. De mi a valóság ténylegesen? A feldolgozóipari beruházások értéke 2000-ben 811, 2001-ben 800, 2002-ben már csupán 722 milliárd forint volt, és 2003-ban még nincs meg a végleges adat, tisztelt Göndör képviselő úr, az első háromnegyed évben 507 milliárd volt, amiből arra lehet következtetni, hogy nagyjából akkora lesz év végére a feldolgozóipari beruházások növekedése, mint amilyen egyébként 2002-ben volt (Göndör István: Nem csökkent, hanem nőtt!), messze nem éri még el a 2002. és 2001. évi nagyságrendet.

Infláció. A tavalyi évben az elmúlt 15 év legalacsonyabb mértékű inflációját regisztrálhattuk - mondják a szocialista képviselők. Így van. De mi a valóság ezzel szemben? Hogy a 2003. évi májusi 3,6 után most januárban 6,6 százalék az infláció növekedése, és a gazdasági elemzők 2004-re 6,5-7 százalékos átlagos inflációt prognosztizálnak.

És folytathatnám a sort hosszan, növekedési adattal. Igaza van Göndör képviselő úrnak - csak ha megnézzük a szomszédos országok növekedését, Magyarország messze az átlag alatt van. (Göndör István közbeszólása.) Folytathatnám a foglalkoztatási helyzettel a feldolgozóiparban: 2002 májusa és 2003 novembere között 20 600 fővel csökkent a feldolgozóiparban levő munkavállalók létszáma, miközben a közszférában 30 ezerrel emelkedett. Hogyan fog így az ország versenyképesebbé válni? Hogyan fogjuk a magyar gazdaság lehetőségeit javítani?

Azt gondoljuk tehát, hogy ezekről kellett volna beszélni ebben a rövid parlamenti expozéban, és ezeket sajnos nem kaptuk meg. Beszélni kellett volna a megszorítócsomagról, a miniszter úr ezt sem tette meg. Hogyan beszélhetünk versenyképesség-javításról, miközben a Gazdasági Minisztériumtól 36 milliárd forintot vonnak el a megszorítócsomagban, elsősorban beruházásoktól és vállalkozások támogatásától? Lesz még szó a mai nap arról, hogy az önkormányzatoktól újabb 10 milliárd forintos elvonásra kerül sor. Hogyan lehet az építés évének nevezni 2004-et, miközben a Belügyminisztériumtól több mint 6 milliárd forintot vonnak el? És mai friss hír, ma reggeli hír, hogy a Belügyminisztérium elsősorban a lakástámogatásoktól kívánja ezt az összeget elvonni. Miután lecsökkentették az adókedvezményt a lakásépítéseknél (Dr. Szekeres Imre: És megemelték a szocpolt.), miután a telekáfát megemelték 25 százalékkal, miután megvonták az állami támogatás döntő többségét, ezek után most még elveszik azt is, amit egyébként a tárcákon keresztül lakásépítésre lehetne fordítani. Nem gondoljuk, hogy ez lenne a helyes irány.

Beszélni kellett volna arról, hogyan fog az ország az európai uniós csatlakozásra felkészülni. Én most csak egy pici elemét hadd emeljem ki ennek a dolognak. Az utóbbi napok híre, hogy az Unióból érkező pályázati pénzek, támogatások is áfakötelesek lesznek Magyarországon. Egyetlen egyedüliként a csatlakozásra váró országok és az Európai Unió már tagországai közül áfakötelesek leszünk. Nem gondoljuk, hogy erre szükség volna; mint ahogy azt is szerettük volna megemlíteni, hogy hamis volt a kormányzat azon érve, hogy az uniós csatlakozás miatt kellett az áfa mértékét megemelni. A kisjövedelműeknek, a gyermekes családoknak, a nyugdíjasoknak bizony óriási teher az élelmiszer-, a gyógyszerárak növekedése. Ha megnézzük, hogy az Európai Unióban hol van most nulla kulcs, kedvezményes kulcs: Belgium, Dánia, Finnország, Nagy-Britannia, Svédország, ahol a személyszállítás, az újságok, az élelmiszerek, a gyógyszerek kerülnek nulla kulcsos áfával (Gőgös Zoltán: Kértetek rá derogációt?) a fogyasztókhoz. Erről is kellett volna beszélni, tisztelt kormánypárti képviselők.

És beszélni kellett volna a középtávú stratégiáról, tisztelt miniszter úr. Magyarország középtávú gazdaságpolitikai programja, amelyet 2003-ban adtak ki, még olyan számokat tartalmaz, amelyek az idén 5 százalékos inflációról és 3,8-as államháztartási hiányról szólnak. Hogyan akarjuk így a külföldi befektetők és beruházók bizalmát visszaszerezni?

Beszélni kellett volna arról, hogyan kívánjuk az államadósság mértékét, az államadósság mértékének növekedését megfékezni, hiszen a magasabb kamat azt jelenti, hogy drágábban jutnak a vállalkozók hitelhez, drágábban jutnak az emberek kölcsönhöz egy lakásépítésnél.

És beszélni kellett volna arról, hogy a bizonytalanság megszüntetésére milyen lépései vannak a kormánynak. Ez a lehetőség még mindig fennáll, hiszen a vitanap nem ért véget. Sajnáljuk, hogy az eddigi felszólalásokban ennek semmilyen tartalmi elemét nem láttuk. Ebből a szempontból a reményeink egy kicsit már kevesebbek, fogytak, de reméljük, hogy a következő hozzászólók ezekre a területekre is kitérnek.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Megadom a szót Kuncze Gábornak, az SZDSZ-képviselőcsoport nevében felszólaló képviselőnek.

KUNCZE GÁBOR, az SZDSZ képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Egy biztos: Varga Mihály képviselőtársunkat nem lehet azzal vádolni vagy támadni, hogy bármilyen hibát elkövetett volna az általa benyújtott költségvetésben, ugyanis ő az egyetlen magyar pénzügyminiszter néhány évtizedre visszatekintve, aki nem nyújtott be költségvetést. (Derültség a kormánypárti padsorokban. - Közbeszólások az ellenzéki padsorokból.)

Talán ez is az oka annak, hogy amikor adatokat hasonlít össze, akkor kiragad időpontokat, és statikus módon hasonlítja össze a különböző adatokat, elfelejtvén, hogy azért inkább a tendenciákat érdemes figyelni. Például azt a tendenciát, hogy amikor 1998-ban a Fidesz-kormány átvette a kormányzást, akkor a magyar gazdaság egyensúlyi állapotban volt (Domokos László: 2004-et írunk!), és nagyon erősen felfelé ívelő növekedési tendenciát mutatott, '98 második negyedévében a gazdaság növekedése 5,8 százalékos volt. Aztán ez a tendencia megfordult, elkezdett lefelé menni, és amikor elérkezett a mélypontra, akkor történt meg a kormányváltás, vagyis a Medgyessy-kormány egy leszálló ágban levő gazdaságot vett át.

Ezt a trendet kellett megfordítani, és ezt a trendet a Medgyessy-kormány az eddig rendelkezésünkre álló adatok alapján meg tudta fordítani. Erre persze idő kellett, és ki fogok térni arra, hogy természetesen voltak különböző problémák is. (Lasztovicza Jenő egy anyagot felmutatva: Amit kiosztottatok, ezen nem ez látszik!) De képviselőtársam mutogatja ezt a Pénzügyminisztérium által kiosztott anyagot; helyes, akkor hadd idézzek egy dakota közmondást: a tények makacs dolgok, bár a Fidesz még makacsabb, kétségkívül (Derültség a kormánypárti padsorokban.), de akkor tekintsünk erre az ön által is hivatkozott anyagra. Ennek 4. oldalán talán ön is látja azt a táblát, ami az ipari termelés alakulását mutatja, vessen rá képviselőtársam egy pillantást, a Fidesz-kormány utolsó időszakára, 2001. harmadik negyedév: mínusz 1,6 százalék, negyedik negyedév 0,8 százalék, az első negyedév 0 százalék, a második negyedév 1,4 százalék. Itt történt meg a kormányváltás, ezt követően ennél már csak magasabb adatok találhatóak.

De ha a lap aljára pillant, akkor találkozik azzal is, hogy nem felel meg feltétlenül a valóságnak Varga Mihály állítása, ami az export alakulását illeti, 2001. negyedik negyedévétől kezdődően ugyanis az export az előző időszakhoz képest folyamatosan zuhan lefelé, végül 2001. negyedik negyedévében mínusz 2,9 százalékot ér el.

De ugyanez a helyzet, tisztelt képviselőtársaim, a feldolgozóipari beruházások alakulásával, amelyek a 2001. harmadik negyedévétől kezdődően folyamatosan negatív számot mutatnak, vagyis folyamatosan csökkent a feldolgozóipari beruházások aránya a Fidesz-kormány utolsó háromnegyed évében, évében, ami azért fontos, mert ennek a következménye aztán a későbbi időszakban a gazdasági növekedés visszaesése.

 

(10.20)

Már itt látszott, hogy a vállalkozások nem bíztak a jövőben, ilyennek ítélték a helyzetet, ezért nem ruháztak be, és ezért esett vissza a későbbiek során a gazdaság növekedése. De mehetünk tovább a táblában: a foglalkoztatottak létszámának alakulását a 6. oldalon találják a képviselőtársaim.

Az hangzott el, hogy mennyire nőtt a foglalkoztatottság. 2002 első félévében 12 500 fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, hasonlítsuk hozzá 2003 első félévét, itt 76 ezer fővel nőtt a foglalkoztatottak száma. Egyszerűen nem igazak azok az állítások, amelyeket az imént hallottunk, és ez azért probléma, képviselőtársaim, mert az is látszik, hogy Varga Mihály ugyan felállított magával szemben egy követelményt, hogy beszéljünk őszintén, de aztán ennek a követelménynek nem tudott megfelelni, pedig mi úgy ítéljük meg, hogy valóban eljött az őszinte beszéd ideje. Mert természetesen nem minden jó, ami jelenleg a gazdaságban van, mint ahogy az is igaz, hogy nem minden rossz, ami ma a gazdaságban van. A kettőt együtt érdemes nézni, már csak azért is, mert természetesen való igaz, a jövőre kell vetni a tekintetünket, érdemes a múltbeli tendenciákra figyelemmel lenni, nem azért, hogy egymást szidjuk, hanem azért, mert azokból tanulságok vonhatóak le, amelyeket a jövőben hasznosítani tudunk.

Szólnék, ha már itt szó volt róla, az első száz nap intézkedéseiről magam is, és természetesen én emlékszem még arra, hogy mit mondtam 2002 júliusában, mint ahogy arra is emlékszem, hogy előttem a Fidesz vezérszónoka mit mondott, hogy milyen fantasztikus állapotban van a gazdaság. Válaszolhatnám azt is, hogy hibáztam, hittem a Fidesznek, soha többet nem fogok természetesen, de a dolog persze nem ilyen egyszerű. A választási ígéretek teljesítése bizonyos tekintetben fontos dolog, mert a politika iránti bizalmat képes erősíteni.

Van azonban a 2002-es kampánynak szerintem egy másik tanulsága is: nem szabad olyan módon kampányolni, hogy a teljesíthetetlen ígéretek uralják el a terepet, mert ha nem teljesítik őket, akkor vész a bizalom, ha meg teljesítik őket, akkor különböző problémák következnek belőle. A kormány teljesítette az ígéreteit, ezt visszacsinálni nem kell, nem is lehet természetesen, és nem lehet azt sem vitatni, hogy a pedagógusok, egészségügyiek esetében valóban egy több mint tízéves lemaradás pótlása szükséges volt vagy nem - szükséges volt, kellett; ha már így történt, helyes, hogy megtörtént. A helyzet azonban az, hogy ennek bizony következményei vannak, és ezekkel a következményekkel kellene őszintén szembenézni azért, hogy a megfelelő megoldásokat megtaláljuk.

Hadd tegyem hozzá, hogy amikor a mai problémákról beszélünk, még mielőtt a különböző területekre rátérnék, persze a bizalomvesztésről érdemes szólni, mert a tendenciák kétségkívül jók, ezekről Göndör István képviselőtársam részletesen beszélt, és a Pénzügyminisztérium által kiosztott anyag is bemutatja ezeket különböző grafikonokon keresztül. A magyar gazdaságnak azonban ma a legnagyobb problémája, hogy elveszett a gazdaság iránti bizalom. A gazdaság iránt pedig azért nincs bizalom jelenleg, mert túl magas a költségvetés hiánya, mert túlzott a költségvetés szerepvállalása, mert való igaz, túl nagyok az elvonások, illetve túl nagy a költségvetés újraelosztó szerepe; és ilyen körülmények között a befektetők ezerszer meggondolják, hogy az egyébként jó befektetési terepet jelentő Magyarországra beruházzanak-e, illetve azok, akik állampapírokat birtokolnak, esetleg megfontolhatják, hogy szükséges-e nekik ez a mennyiség, mert bizonytalanságok vannak a magyar gazdaságban. Ez az, ami miatt érdemes beszélni őszintén a dolgokról, mert erre kell nekünk választ találnunk.

A válasz tulajdonképpen egyszerű, csak természetesen a megoldások megtalálása a bonyolult. A helyzet ugyanis az, hogy csökkenteni kell valóban a költségvetés hiányát, és mindent el kell követni annak érdekében, hogy az egyensúlyi állapot helyreálljon. Ez a gazdaság érdeke, ez vonzza majd a későbbiek során a befektetőket, és ez az, ami lélegzetvételhez juttathatja a gazdaságot, és megteremti annak a feltételeit, hogy egy növekvő gazdaság termelje meg azokat a többleteket, amelyek kiegyensúlyozott felhasználásával lehet a különböző területeken jobb helyzetet teremteni.

A képlet jelenleg úgy áll, hogy az egyik oldalon kimentek a kiadások, a másik oldalon pedig, immár 10-14 éve, nem történik semmi. Vagyis nem történt semmi azokon a területeken, ahol igazán át kellett volna alakítanunk a nagy elosztórendszereket, vagy azért, hogy ezek kevesebb pénzből hatékonyabb szolgáltatást nyújtsanak, vagy azért, hogy lehetőség legyen - nem a költségvetésen keresztül - a finanszírozásukhoz többletforrásokat bevonni, vagy egyszerűen csak azért, hogy a hatékonyabb rendszeren keresztül versenyképesebb országot legyünk képesek létrehozni. Mert a másik probléma, ami az elmúlt három év gazdaságpolitikája következményeként előállt, az, hogy az ország jelentősen veszített a versenyképességéből.

Az egyik oldalon lehetünk arra büszkék, hogy a bérek reálértéke az elmúlt két évben 25 százalékkal nőtt, megjegyzem, ezt kísérte a nyugdíjak reálértékének több mint 10 százalékos növekedése, és ha két év átlagában hasonlítjuk össze, akkor nem is értem, hogy miről beszélnek azok, akik azt mondják, hogy zsugorodunk, vagy azt mondják, hogy a pénz kevesebbet ér. Ugyanakkor azonban azt is látni kell, hogy - többek között ennek is a következményeként - veszítettünk a versenyképességünkből, és ezt kell nekünk most a következő időszakban fokozatosan visszafordítani. Ez, tisztelt képviselőtársaim, hosszabb távon biztosan nem megy azon reformok nélkül, amelyeket többek között a pénzügyminiszter úr is sürget, és amelyekről én majd a későbbiek során néhány szót szándékozom szólni.

Azok az intézkedések, amelyeket tett a kormányzat az elmúlt évben is a költségvetés kiadási oldalának visszafogása érdekében, és amelyeket szándékozik most is tenni, szükségesek, elengedhetetlenek, de azt látni kell, hogy változatlan rendszerek mellett minden költségvetési visszafogás természetesen nagyon erős konfliktusokat gerjeszt, ezért kell a későbbiek során ezek elkerülése érdekében átalakítanunk a rendszereket, a mi meglátásunk és javaslatunk szerint átalakítani a szociálpolitikánkat. Ha szűkösen állnak a források rendelkezésre, akkor a pénzeknek egyre inkább azokhoz kell eljutniuk, akik nehezen élnek, akik számára ezek az összegek valódi segítséget jelentenek. A miniszterelnök úr hétfői beszéde, illetve a pénzügyminiszter úr iménti beszéde erre vonatkozóan tartalmazott elemeket; biztosak vagyunk benne, hogy a rászorultak irányába kell a pénzeket a szociálpolitikában átcsoportosítani, nem kell azokat finanszírozni, akik erre a maguk erejéből is képesek.

Ami az egészségügyet illeti: a rendszer jelenlegi formájában nehezen finanszírozható, több pénz kell bele. Tud-e a költségvetés több pénzt beletenni? Nem. Terhelhetőek-e tovább a vállalkozások több pénzzel, nagyobb mértékű egészségügyi járulékkal? Nem. Akkor viszont nincs más, hiába kerülgetjük, hiába lökdössük el magunktól immáron több mint tíz éve, nincs más lehetőség, mint az egymással versengő biztosítók rendszerén keresztül bevonni azokat a pénzeket, amelyek ma is bemennek természetesen paraszolvencia formájában, egyes becslések szerint ezek mértéke meghaladja a százmilliárd forintot, csak nem az egészségügyben hasznosulnak. Ez a rendszer az egyedül, ami hosszabb távon a jelenlegi helyzetből kilábalást jelenthet, mert megjelenik egy olyan szereplő, amelyik érdekelt abban, hogy egyre magasabb színvonalú szolgáltatást nyújtson a betegek számára, hiszen akkor kötnek vele biztosítást, és ezért abban is érdekelt, hogy az egészségügyi intézmények olyan állapotban legyenek, hogy képesek erre a magasabb színvonalú szolgáltatásra, ezért megfelelő színvonalon finanszírozza meg őket.

Ilyen irányú elmozdulások történtek az elmúlt időszakban, mi az irányított betegellátási rendszer kiterjesztését ilyennek tekintjük. Ez már magában hordozza az átalakítás lehetőségét, ezen az úton kell majd továbbhaladni, mert megítélésünk szerint egyszerűen nincs más lehetőség. Ugyanez a helyzet a közigazgatás reformjával. Tud a költségvetés több pénzt beletenni ebbe a rendszerbe? Nem tud. Elégséges színvonalú szolgáltatásokat nyújtanak a közigazgatásban, akár az önkormányzatokban a polgárok számára? Nem.

(10.30)

Kellene magasabb színvonalú hatékonyabb szolgáltatás? Igen. Ehhez azonban át kell alakítani a rendszert, és érdemben kell hozzányúlni; valóban mozdulni a kistérségek és a régiók irányába, és fel kell adni a jelenlegi rendszer bizonyos elemeit. Ha ezt nem tesszük meg, akkor maradnak évente ugyanazok a viták, amelyekkel ma is szembenézünk, miközben a rendszer egészének finanszírozása fokozatosan egyre rosszabbá válik.

Ennek a keretében vagy akár külön is kell majd az oktatás reformjáról beszélni, ugyanilyen módon egyébként. Vajon a kisiskolákban, az alsó tagozatokban megfelelő színvonalú szolgáltatást, oktatást nyújtunk-e a gyerekeknek, növeli-e ez az esélyeiket vagy inkább rontja. És vajon például a felsőoktatás jelenlegi keretei között valóban megkapják-e azt a versenyképes tudást a hallgatók, amire szükségük van ahhoz, hogy az átalakuló országban és Európában és a nagyon kemény versenyfeltételek között érvényesüljenek avagy nem, mert ha nem, akkor bizony ott is át kell alakítani a rendszert annak érdekében, hogy az elvárt eredményeket hozni legyen képes.

Ezt lehet elmondani minden területről - hogy reagáljak Csepeli György államtitkár úr felszólalására -, különösen kiemelten az informatika területéről. Azért kell vele törődni és egyre többet törődni, mert ez az az eszköz valójában, ami nagyban segíthet hozzá minket az esélyegyenlőség erősítéséhez, a későbbiek során pedig a versenyképes tudás birtoklásához.

Én is szeretnék valamennyit szólni az agráriumról; egyrészt azért, mert az agrárium önmagában is mutatja, hogy mi történt az elmúlt 14 évben, és hogy működött a politika akkor, amikor a pillanatnyi napi érdekeinek vetett alá egy fontos területet, és ezen keresztül hogy hozta olyan helyzetbe, hogy most, amikor Magyarország az Európai Unióhoz csatlakozik, a mezőgazdasága versenyképességével vannak a legnagyobb gondok. És itt megint, ha őszintén akarunk beszélni, azt kell mondanunk, hogy a '98-2002 közötti időszak rosszabb helyzetbe hozta a mezőgazdaságot, mint amilyenben lehetne. (A Fidesz padsorai felé fordulva:) Ez így van, képviselőtársam, minden mutatót meg lehet nézni, és ez következik belőle. Mert ha olyan jó helyzetben voltak, akkor viszont azok a többletpénzek, amelyek azóta bementek a mezőgazdaságba, még jobb helyzetbe hozták volna őket, de ez nem következett be.

Függetlenül attól, hogy nyilván politikai motívumok is szerepet játszanak a mostani demonstrációban, nyilván sokkal nagyobb beleérző képességgel kell a parasztság problémáihoz nyúlni, mert azok tényleg léteznek, ráadásul tudatosítani kell, hogy a termelés alapú támogatások megszűnnek 2007-től kezdődően vagy jelentős mértékben csökkennek különböző területeken, és előtérbe kerül a tájgazdálkodás, az agrár-környezetvédelem, illetve a vidékfejlesztés. Ebbe az irányba kell eltolni a rendszert, mert ezen tevékenységek költségeinek 80 százalékát támogatja majd az Európai Unió. Itt van az a terep, ahol több százezren, olyanok, akik ma a magyar mezőgazdaságból nehezen képesek megélni, megélhetési lehetőséget találhatnak maguknak. Ezért kell az agrárstratégiát ilyen értelemben a későbbiek során majd átalakítani.

A Szabad Demokraták Szövetsége fontosnak tartja, hogy bátran nyúljunk hozzá a különböző területekhez, és hajtsuk végre azokat az elengedhetetlen lépéseket, amelyek hosszú távon segítik az áhított cél elérését: kisebb állam, hatékonyabban működő rendszerek, amelyek a polgárok részére magasabb színvonalú szolgáltatásokat nyújtanak. Azt azonban látni kell, hogy ezek mind-mind olyan ügyek, amelyek nem egy kormányzati cikluson belül záródnak le, hanem hosszabb távon építkező rendszerekről van itt szó, ezért szükséges a politikai erők egyetértése.

Ha ez nem hozható létre, akkor előáll az a helyzet, amit az elmúlt 14 évben számos alkalommal figyelhettünk meg, hogy az új kormány visszacsinál mindent, ami még el sem indult igazán, kezdi elölről, aztán kormányváltást követően megint kezdődik minden elölről, és a végén több mint tíz éven keresztül minden változatlan marad, és fokozatosan veszítjük el azokat az esélyeket, amelyeket pedig a jövőnk érdekében megragadni kötelességünk lenne azért, hogy a gyermekeink lehetőleg már egy minden tekintetben európai országban élhessenek. Ezért kell ezeken a vitanapokon érdemben vitatkozni, és nem pedig hagymázos álmokat kergetni, nem pedig összevissza hazudozni arról, hogy ide is több pénz kell, oda is több pénz kell (Göndör István: Ez nem 500 milliárd!), meg ott is emelni kell a béreket, meg ott is növelni kell a támogatásokat, mert ebből nem jön ki semmi. (Dr. Fónagy János: Valóban nem lehet összevissza! Ezzel egyetértünk!) Legfeljebb félre lehet vezetni milliókat, lehet a körükben népszerűséget szerezni, aztán a végén lehet majd számukra lényegesen nagyobb csalódásokat okozni folyamatosan, akkor, amikor kiderül, hogy nem teljesíthetőek azok az ígéretek, amelyeket egyébként valótlan állításként vagy hazugságként érdemes nevesíteni leginkább.

Ha ez a vita ezzel szemben hozza azt az eredményt, hogy őszintén vagyunk képesek beszélni, és hozza azt az eredményt, hogy alapkérdésekben képesek vagyunk leülni egymással, és közösen megkeresni az előremutató megoldásokat, akkor érdemes volt. Ha nem, akkor megint elfecséreltünk egy napot.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Ékes József képviselő úrnak, az MDF vezérszónokának.

ÉKES JÓZSEF, az MDF képviselőcsoportja részéről: Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Köszönöm a szót, és talán ahhoz szólnék, amit Kuncze Gábor úr az utolsó előtti mondatában mondott az unokáink és gyermekeink közös jövőjével kapcsolatosan. Érdekes volt Göndör István képviselőtársam hozzászólása, aki úgy fogalmazott, hogy az ellenzék részéről kevés értékelhető javaslat fogalmazódott meg az elmúlt időszakban. (Göndör István: Bocsánat, nem ezt mondtam!)

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Göndör Képviselőtársam! A Magyar Demokrata Fórum másfél éve következetesen fogalmazza meg: a nemzeti alapértékek közös megfogalmazását kellene a magyar parlamenti pártoknak együttesen alkalmazni. Ideértem az agrárkérdéseket, a környezetvédelmi kérdéseket, a természetvédelmet, a magyar gazdaság kérdését, a kutatás-fejlesztést, az oktatást, a kis- és középvállalkozások támogatását és lehetne fokozni, hogy miben kellene tulajdonképpen a közös értékeket megfogalmazni.

Tisztelt Képviselőtársaim! A 24 európai parlamenti megfigyelő körülbelül több száz milliárd forint megtakarítást vagy eredményt tudott produkálni az elmúlt időszakban a magyar költségvetés számára. Lehet bizonyítani, lehet másképp fogalmazni, de ha ezen költségkeretek a magyar költségvetés számára nem megtakarításként jelentkeznek, ha az agrárágazat jelenlegi helyzetét nézzük - hisz Szanyi Tibor államtitkár út többször megfogalmazta, hogy több száz vágóhidat, sertésüzemet kell bezárni -, ha a jelenlegi befizetési arányunkat nézzük, amely 155 milliárd, és ezzel szemben ebben az évben körülbelül 270 milliárd forinttal többet kapunk az Európai Uniótól, és ha hozzászámítjuk ahhoz, hogy a magyar gazdaság területén milyen sérülések fognak bekövetkezni, és ha azt forintosítjuk, akkor lehet, hogy nettó befizetői vagyunk az Európai Parlamentnek.

Tisztelt Képviselőtársaim! Érdekes számomra visszaidézni, Medgyessy Péter miniszterelnök úr annak idején kétszer járt Ajkán a kampány során, ahol érdekes módon fogalmazott: “Rendezzük a bányászok sorsát, nem fog bányabezárás bekövetkezni, csökkentjük a vállalkozások terheit, növeljük az önkormányzatok mozgásterét.ö Szeretném itt elmondani, hogy ezekből tulajdonképpen egy-egy településre vonatkoztatva nemigen valósultak meg a dolgok.

Állami szintén - és ezt talán a pénzügyminiszter úrnak szeretném mondani, hisz ő úgy fogalmazott, hogy kemény munka, szép feladat -, ha önnek lehetősége lett volna 2002-ben, amikor a kormányzati ciklus indult, akkor azt mondanám, hogy igen optimistán lehet elé nézni annak a mondatnak, amit ön megfogalmazott, de félidőben ez már nagyon nehezen követhető és nagyon nehezen végrehajtható, hisz a kormány a maga részéről a tavalyi év költségvetése összeállításánál megközelítőleg 500 milliárd forintot takarított meg, vagyis tűzött ki célul megtakarításként, és ön most további 180 milliárd forinttal kívánja a költségvetés visszalépését eredményezni.

Szeretném visszaemlékeztetni önöket arra, amikor tavaly a parlamenti ülésen a költségvetés vitája volt, az áfával, a különböző adómértékekkel kapcsolatosan a Magyar Demokrata Fórum is megfogalmazta az álláspontját. Én Veres János államtitkár úrra emlékezem vissza, aki úgy fogalmazott, hogy sem az energiaadó, sem a környezetterhelési díj az állampolgárokat nem fogja terhelni. Minden szolgáltatói díj emelkedett, akár Budapesten, akár vidéken, akár bármelyik településen, ahol a csatornázással kapcsolatosan, a távfűtéssel kapcsolatosan mindenhol annak mértékével is plusz megterhelték a helyi díjakat, amilyen mértékben ezen adók megjelentek a magyar törvényben.

 

(10.40)

Szeretném azt is hangsúlyozni, például hogyan viselkednek az önkormányzatok, hisz a kis-, középvállalkozások esetében nemcsak a kedvezmények kisöprése következett be, nemcsak az áfa növekedése következett be, nemcsak újabb adók bevezetése történt meg, hanem ezzel párhuzamosan sajnos az önkormányzatok is azon lépéseket megtették, amelyekkel tovább csökkentették a kis-, középvállalkozások kedvezményeinek a formáját, tovább növelték a helyi kis-, középvállalkozások terheinek a mértékét, hiszen újabb adókat vezettek be, kénytelenek voltak újabb adókat bevezetni, így például építményadó, és egyéb más területi megszorítások történtek a kis-, középvállalkozások irányába. Nézzük egy önkormányzat helyzetét! Ma ott tartanak az önkormányzatok, hogy például Ajka esetében 130 millió forintos működési hiány van, de ez nemcsak Ajkára jellemző, jellemző minden más kisebb és nagyobb településre is. Közel 500 millió forint hitelt kellett felvennie a városnak, vagyonfelélés történik. Ugyanez állami szinten is és önkormányzati szinten is teljes egészében megjelenik.

Szociális feszültségek alakultak ki - és itt utalok a Lendvai Ildikó által elmondottakra -, hiszen tovább nőtt a szociális rászorultak száma, hiszen elvontunk ott is kedvezményeket, a fiatal házasok esetében is vontunk el kedvezményeket, tehát tulajdonképpen egy rétegnek a lecsúszása is be fog következni.

Ugyanígy, ha nézzük Magyarország demográfiai helyzetét és a munkahelyteremtéssel kapcsolatosan fogalmazunk, sajnos ott is katasztrofális állapotok vannak, hiszen fogy a magyar nemzet, évi 40 ezer fővel. Ezekre sajnos a mai kormány semmiféle hosszú távú elgondolást nem próbált meg tulajdonképpen a magyar állampolgárok irányában felsorakoztatni.

Nézzük az agrárkérdéseket! Bekövetkezett az Európai Unión belül is a KAP-reform. Évente 5 százalékkal fog csökkenni az Unió részéről adható agrártámogatások mértéke. Hangsúlyozottabban kerül elő a vidékfejlesztés, regionális fejlesztés és a decentralizálás kérdése az uniós tagországokon belül. Megfogalmazta-e Magyarország egyáltalán saját termék- és piacvédelmét? Hiszen azt nagyon jól tudjuk és halljuk, hogy hány vágóhidat, hány húsüzemet kell bezárni. Figyelembe veszi-e azokat a törvényeket, amelyeket az Európai Unió a maga részéről megalkot és ajánl a tagországok számára, génmanipulált termékek kérdése, élőállat-szállítása kérdése? Hiszen azt preferálja, hogy elsődlegesen a saját üzemi méretek között kell ezekkel foglalkozni, és inkább export formájában kell a piacra juttatni.

Ugyanez a vidékfejlesztés területe, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy a kistelepülések megtartó képességének a fokozása az elsődleges cél. Mi történik a kistelepüléseken? Egyrészt csökken a lélekszáma a kistelepüléseknek, elöregszenek, minden téren tulajdonképpen, akár agrárágazat területén, akár vállalkozás területén a kistelepülések irányában egyfajta sérülés történik. Nem azok a folyamatok indultak meg Magyarországon, amelyeket az Európai Unió a maga részéről megfogalmazott a vidékfejlesztés területén; itt van a kisposták kérdése, iskolabezárások, óvodabezárások, és lehetne fokozni tovább, hiszen az önkormányzatok, a kistelepülési önkormányzatok helyzete is tovább romlott, hiszen költségvetési szempontból is messze elmaradnak attól a költségvetési forrástól, amelyet a kormány a maga részéről megígért.

Az Európai Unión belül, és nemcsak az Európai Unión belül, hanem az EBESZ-nél, az Európa Tanácson belül is óriási nagy téma a kis-, középvállalkozások támogatási rendszerének a tovább fokozása és annak erősítése.

Itt van a kutatás-fejlesztés kérdése is. Nálunk, Magyarországon sajnos ellentétes lépések történnek, hiszen a 900 ezer kis-, középvállalkozás irányába további szigorításokat fogalmazott meg a kormány, adókat vezetett be. Ezzel szemben az Európai Unión belül megfogalmazzák a kis-, középvállalkozások támogatási rendszerének a szükségességét, hiszen nagyon jól tudjuk, hogy a multinacionális cégek évente 0,4 százalékkal csökkentik a foglalkoztatás arányát, ezzel szemben a kis-, középvállalkozások 0,3 százalékkal képesek növelni, és ha megnézzük az uniós országokat és Magyarország helyzetét is, azért a foglalkoztatás területén a kis-, középvállalkozások adják a kétharmad részét, vagyis több mint a kétharmad részét a foglalkoztatásnak. Tehát ezen a területen igenis Magyarországnak meg kell fogalmaznia a közös nemzeti alapértékeket, ezt a Magyar Demokrata Fórum többször hangsúlyozta. Ma már ott tartunk, hogy a kormányzati oldal részéről is többen ugyanezt próbálják hangoztatni, csak amikor az ellenzék részéről javaslatok történnek a megfogalmazásra, nagyon sajnálom azt, hogy kormányzati képviselők szája egyfajta széles mosolyra, sok esetben gúnyos mosolyra húzódik, és ezzel tulajdonképpen az egység olyan értelemben, hogy határon túl azt megfelelőképpen közösen tudjuk képviselni, nem biztos, hogy ebben a formában megállja a helyét.

Tegnap az Európai Parlament külügyi bizottságában a széken kicsikét lejjebb süllyedtem, és itt talán Kuncze Gábor szavait kellene visszaidézni, aki a miniszterelnök úr beszédére a hétfői napon a reakciójában kifejtette, hogy félnetek nem kell a négypárti közös lista állításával kapcsolatban; én ehhez még szeretném hozzátenni: csak pirulni. Sajnos tegnap az Európai Parlament külügyi bizottságában olyan megfogalmazás történt, hogy Magyarország miniszterelnöke közös négypárti parlamenti képviselői listát ajánlott meg, és ez sajnos az Európai Unión belül tulajdonképpen a demokrácia megsértését vonja maga után, és annak a talán közel 400 embernek a részéről, aki ott ült a külügyi bizottságban, egyfajta mosoly övezte ezt a bejelentést. Ezzel a kérdéssel, úgy érzem, nem ilyen szinten kellene foglalkozni, ez a pártok belső ügye, és valóban az ország gazdasági kis-, középvállalkozói, kutatás-fejlesztési és a hosszú távú programjainak a megfogalmazásában kellene közös lépéseket megtenni, és nem vádolni visszamenőlegesen minden egyes kormányt, hiszen önök annak idején - és ezt a miniszter úrnak is szeretném mondani - szakértői kormányt ígértek 2002-ben. Tudták azt, hogy milyen állapotban van a magyar gazdaság, ennek ellenére szakértői kormányt ígértek, és másfél év vagy közel két év után a szakértői kormánynak a jelenlegi állapota azt vonja maga után, és nem a hazai közvélemény-kutatók, hanem a külföldi neves pénzügyi-gazdasági kutatóintézetek által Magyarország irányába megfogalmazott negatív hatásokat kellene elsődlegesen figyelembe venni, és azt is figyelembe kellene venni, tisztelt képviselőtársaim - lehet a fejet csóválni, lehet mosolyogni -, hogy a csatlakozó tíz ország közül ezelőtt két évvel Magyarország az elsők közé tartozott, az elsők közé. Ma ott tartunk, hogy a csatlakozó tíz ország közül sajnos a hatodik, hetedik vagy talán a nyolcadik helyet foglaljuk el.

Tisztelt Képviselőtársaim! Nézzük meg Szlovákia, Csehország, Lengyelország lépéseit! Mi bugyuta módon, elnézést, hogy így fejezem ki magam, hivatkozva az Unióra, áfát emelünk. Mit csinál Lengyelország, mit csinál Szlovákia, mit csinál Csehország? Csökkenti az áfát. (Közbeszólás az MSZP soraiból: 19-re emelte!) Miért csökkenti az áfát? Fel kellene tenni ezt a kérdést, és nem gúnyosan mosolyogni és gúnyosan fogalmazni dolgokat, tisztelt képviselőtársaim, hanem… (Közbeszólások az MSZP soraiból: Emelte! - Emelte, nem csökkentette!) Magyarország emelte, ők csökkentették az áfát. (Podolák György: Szlovákia emelte!) És ma már ott tartunk, hogy félő, hogy Szlovákia lesz hozzánk képest talán egy kis Luxemburg, ebbe kellene belegondolni.

Abban a helyzetben, amiben ma jelenleg a magyar gazdaság tart, ahol jelenleg a magyar gazdaság él, ahol az állampolgárok érzései nemhogy javuló tendenciát mutatnának, hanem sajnos romló tendenciát mutatnak, szeretném önöknek idézni azt, hogy két ajkai idős nyugdíjassal beszélgettem a múlt héten, és ők elmondták, hogy egyikőjük kénytelen eladni a lakását, kénytelenek összeköltözni annak érdekében, hogy mindketten a saját nyugdíjukból ki tudjanak jönni, és ez szomorú állapot, tisztelt képviselőtársaim.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: A vezérszónoki kör után kétperces felszólalók jelentkezésére - látom a monitoron - kell lehetőséget adni. Elsőként Révész Máriusz képviselő úr kért szót.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Irigylem Kuncze Gábort, hogy szelektív emlékezete miatt könnyen és rezzenéstelen arccal mást állít, mint amit néhány hónappal ezelőtt mondott. Annak idején a kormányváltáskor Kuncze Gábor még azt mondta, hogy olyan állapotban van az ország gazdasága, hogy végre különböző jelentős társadalmi csoportok életszínvonalán lehet javítani. (Kuncze Gábor közbeszólása.) Eltelik másfél év, nem véletlen egyébként, a Medgyessy-kormányzat idejéből, és hirtelen rádöbbennek, hogy hihetetlen rossz állapotban, Kuncze Gábor szavai szerint mélyponton vették át a magyar gazdaságot.

Kuncze Gábor bírálta a szocialisták és a Fidesz kampányígéreteit - de arról elfeledkezett, hogy ki ragasztotta az egész országot tele olyan plakátokkal, amelyek arról szóltak, hogy 18 százalék személyi jövedelemadót mindenkinek!

(10.50)

Ez lett volna a teljesíthető kampányígéret? Jó lett volna, ha Kuncze Gábor ezt is minősíti valamilyen úton-módon.

Kuncze Gábor azt mondta, hogy nézzük a folyamatokat. Valóban érdemes ezt megnézni, azt hiszem, hogy nem tanulság nélkül való. Amikor az Orbán-kormány működött, akkor a csatlakozó országok között az élen jártunk, majdnem a legnagyobb volt itt a GDP növekedése. Most, ha megnézzük, hogy a tíz csatlakozó ország közül hol tartunk, a GDP-növekedés a csatlakozó országok közül majdnem a legalacsonyabb.

Nézzük meg, hogy mi történt az államadósság mértékével, Göndör képviselő úr! Az Orbán-kormány alatt az államadósság mértéke folyamatosan csökkent - folyamatosan -, olyannyira, hogy 2001-ben rekord alacsony hiányt mutattak ki az adatok - rekord alacsony hiányt mutattak ki! -, ezt nevezik önök az osztogatás évének. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Ha máshol számolják el!) Ezzel szemben az önök kormányzásának másfél éve alatt az eladósodottság egy főre vetítve 230 ezer forinttal növekedett. Az az igazság, hogy ha megnézzük a hiányokat, akkor ennek a kormánynak a teljesítménye nagyon gyászos, kísértetiesen emlékeztet egyébként a Horn-kormány teljesítményére - ott is kilenc hónapig kormányoztak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) utána jött a megszorító csomag. Ugyanezt látjuk most is - déjÓ vu-érzésünk van. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kósáné Kovács Magdáé a szó.

KÓSÁNÉ DR. KOVÁCS MAGDA (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Révész képviselő úr végszavára egyébként csak annyit, hogy a múltkor egy televíziós közvélemény-kutatásban a Horn-kormány teljesítményét értékelték a legnagyobbra a válaszolók. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: A nép szava volt.)

Azt hiszem, hogy gazdaságról beszélni nem egymás fejéhez vagdalt, különböző alapon kiválogatott számokkal kellene, hanem tendenciákról kellene szólni, értékekről, célokról, amelyek az állampolgárok jövő éveit, a gyermekeink és az unokáink életét meg fogják határozni. Ezért örültem annak, hogy a kormány képviselőinek bevezetőjében, a kormánypárti felszólalók felszólalásában a foglalkoztatás nyomatékos szerepet kapott, viszont nem értem Varga Mihály képviselő urat, akinek korábbi funkciójából adódóan is ismernie kellene a foglalkoztatást és a munkanélküliséget tükröző adatok számításának a módját. Ezek nem abszolút számok, hanem viszonyszámok, és mivel viszonyszámok, ezért azonos abszolút számok is különböző tendenciákat tükrözhetnek.

Az elmúlt két esztendőben, ha lassan is, de az aktívak száma növekedni kezdett, és a foglalkoztatottak aránya 2003-ban lépte át először azt az 50 százalékot, ami alatt azt kellett mondanunk, hogy minden magyar aktív állampolgár önmagán kívül még egy inaktívat kell hogy eltartson. Ha ez a tendencia folytatódik, akkor lassan elérjük az uniós átlag alsó határát, bár az Unió rendkívül ambíciózus célja a 70 százalékos aktivitás.

És hogy a munkanélküliek között sok a diplomás: igen, mert többen vesznek részt a felsőoktatásban, és sajnos a felsőoktatás szerkezetét önök nem igazították hozzá a munkaerőpiac igényeihez. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Viszont a fiatalok nem tanulnak hiába, mert diplomával a kezükben könnyebben tanulnak majd valami mást, amire a munkaerőpiacon szükség van. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Bizony-bizony!)

Viszont a rehabilitációs támogatást támadni, képviselő úr (Az elnök a csengő újbóli megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) ízléstelenség, mert csökkent munkaképességű embereket leír a munkaerőpiac, és nem hiszem, hogy a sokgyermekesek adóforintjaiból kellene őket visszasegíteni a munkahelyükre.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kérem képviselőtársaimat, hogy a vita hevében ne feledkezzenek el az időről! Sisák Imre következik.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Göndör István képviselőtársunk a vezérszónoklatában azt mondta, hogy nem szabad úgy tennünk, mintha az elmúlt két év után rosszabbul élnénk, mint azelőtt, és az egészségügyre, valamint az önkormányzatokra tért ki.

Tisztelt Képviselőtársam! Úgy tűnik, hogy nem igazán ismeri az egészségügy helyzetét, és elfeledkezik arról, hogy a kormányzat az elmúlt évhez képest az idei évre közel 80 milliárd forinttal csökkentette a kórházak és az egészségügy finanszírozására rendelkezésre álló forrásokat. Ez azt jelenti, hogy a fekvőbeteg-ellátásnál 10 százalékkal csökkent a kórházak finanszírozása. És ha a mai sajtóhíradásokat megnézzük, a kormány tegnapi döntését követően az Egészségbiztosítási Alaptól további 9 milliárd forintot vonnak el - hová vezet ez, képviselőtársaim?

A tegnapi nap pedig megismertünk egy olyan vitaanyagot, amely az egészségügy, az egészségügyi dolgozók helyzetéről beszél. Megállapítja - nagyon helyesen - ez az anyag, hogy a bérek és egyáltalán az egészségügy anyagi helyzetét javítani kell, át kell alakítani az egészségügy finanszírozását. Úgy gondolják önök ezt, hogy 80 milliárd forintos nagyságrendű elvonásokkal kell ezt megtenni?

Az anyag írója azt írja, hogy még attól sem szabad visszariadni, hogy kórházak bezárására kerüljön sor. Arra tegnap sajnos nem kaphattam semmiféle információt, hogy mely kórházakat, milyen nagyságrendű kórházakat és milyen szinten kívánnak bezárni. Az anyag készítői azt mondták, politikai döntésekben ők nem nyilváníthatnak véleményt. Úgy gondolom, nem szabad, hogy egy anyag készítője ilyeneket leírjon.

Én úgy gondolom, ha ezt társadalmi vitára kívánják bocsátani, akkor az lenne a legtisztább, ha a társadalmi vita során őszintén beszélnének. Remélem, nem felejtették el még teljes egészében azt, amit 1996-ban akartak végrehajtani: több mint harminc kis kórházat zátonyra futtattak (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) - ez rossz út, kérem tisztelettel!

Köszönöm hogy meghallgattak.

ELNÖK: Vojnik Mária államtitkár asszony kért szót.

DR. VOJNIK MÁRIA egészségügyi, szociális és családügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Sisák Képviselő Úr! A tények pontos ismerete, azt gondolom, elengedhetetlen. Az egészségügy konszolidációjáért ez a kormány tette eddig a legtöbbet. Emlékeztetem önt az 50 százalékos béremelésre, emlékeztetem önt arra a 100 milliárd forintra, amivel a gyógyszerkassza alultervezését, az egészségügyi intézmények talpon maradását segítettük elő. Emlékeztetem önt közel 30 mentőállomás korszerűsítésére, a mentőgépkocsik cseréjére, a műszerprogramokra, a népegészségügyi programra. Ezért azt gondolom, hogy ennek a ténynek az ismerete elengedhetetlen ebben a vitában is.

Szeretném elmondani, hogy igen, az egészségügyi dolgozók, akik biztosítják a betegellátást, ma nincsenek elegendő számban, és nem abban a képzettségben (Sisák Imre széttárja a karját.), amire nekünk szükségünk lenne. Ezt a problémát felismerhették volna önök is! Ez a kormány pedig először megpróbál nemcsak szembenézni, hanem megoldásokat is találni rá, mert szükségünk van jól képzett orvosokra, jól képzett egészségügyi dolgozókra, akik ezen a pályán megtalálják a számításukat.

A szakmai anyagot pedig kérjük szakmai anyagként kezelni, amely természetesen csak a társadalmi vita után ölti majd kormány-előterjesztés formáját.

Köszönöm. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban. - Közbeszólás ugyanonnan: Éljen!)

ELNÖK: Megadom a szót Kuncze Gábor képviselő úrnak.

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Révész Máriusz említette a 18 százalékos adókulcsot - kár, hogy nem vezettük be, ha már itt eddig Szlovákiára hivatkoztunk. (Révész Máriusz: Ki van kormányon?)

Azt mondta, hogy a csatlakozó országok között már nem vagyunk elsők. A gazdaság teljesítménye, képviselő úr, mint ahogy arra már egyszer rámutattam a felszólalásomban, az önök időszaka alatt folyamatosan csökkent, amíg aztán alájuk nem ment. Ez az oka annak, hogy ott most magasabb mutatókkal dolgoznak, de hadd tegyem azt is hozzá, hogy a magyar gazdaságban az átalakulás sokkal korábban lezajlott. Az ő adataikkal, mondjuk, össze lehetne hasonlítani a '94-98 közötti időszakot, mert ha ennyire irigyeljük őket, akkor irigyeljük talán Szlovákia 15 százalékos munkanélküliségét is, vagy a magyar béreknél a mintegy 30-40 százalékkal alacsonyabb béreket.

Az állami adósság: azt is elmondtam a felszólalásomban, hogy a fizetési mérleg hiánya folyamatosan romlott az önök idején; 2000-ben 3,2 milliárd volt - euróban -, 2001-ben 2 a hiány, 2002-ben 2,8 milliárd, miközben folyamatosan nőtt a költségvetés hiánya is, és ennek a következtében természetesen megindult az államadósság növekedése. Ez is egy tendencia, amit önök hoztak létre, és ami aztán folytatódott tovább.

Végül pedig, ha már megemlítette, képviselő úr, a Horn-kormányt: a Horn-kormány megcsinálta azokat az elengedhetetlenül szükséges lépéseket, vállalva a népszerűtlenséget is, amelyek szükségesek voltak a gazdaság más pályára állításához. Ennek az eredményeivel találták önök magukat szembe '98-ban, azokkal a többletekkel, amelyek akkor valóban léteztek. Ezek egy részét valóban életszínvonal-növelésre fordították, mert hazavitték (Derültség a kormányzó pártok padsoraiból. - Közbeszólások a Fidesz padsoraiból: Majd a bíróságon... - Ki vitte haza? - Csak az igazat!), a többit pedig elpazarolták (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), és ennek a következménye, hogy utána a gazdaság újra leszálló ágba került. Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

(11.00)

ELNÖK: Sisák Imréé a szó.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Rendkívül szerencsételen dolognak tartom azt, ha itt a parlamentben elbeszélünk egymás mellett. Én értettem, hogy miket mondott itt államtitkár asszony, csak nem azokra reagált, amit én elmondtam.

Kedves Államtitkár Asszony! Nem azokkal a dolgokkal kell foglalkozni, amit ön elmondott, hanem azzal, hogy mi lesz a kórházakkal a 80 milliárd forintos elvonás következtében, mi lesz a 9 milliárd forintos elvonás következtében. Erről kellene talán beszélnünk, na meg arról, hogy a 2002-es 50 százalékos közalkalmazotti bérfejlesztés után 2003-ban és 2004-ben egyetlen forint nem jutott bérfejlesztésre az egészségügyben és egyáltalán a közszférában. (Közbeszólás az MSZP soraiból.)

Kuncze Gábor képviselő úrnak pedig csak egyetlen dolgot szeretnék mondani. Azok a népszerűtlen intézkedések több tízezer családot döntöttek a nyomorba, és ami a legszerencsétlenebb, hogy az SZDSZ ugyanezeket a dolgokat kezdi szajkózni a sajtóban, magyarán: a rászorultsági elvet a szociálpolitikában. A baj ott van, hogy a frakcióvezető úr összekeveri a szociálpolitikát, na meg a családok támogatásáról szóló rendszert és a kötelező egészségbiztosítási ellátásokról szóló rendszert. Isten mentsen meg bennünket még egyszer azoktól a rászorultsági dolgoktól, mert az a bizonyos népességfogyás, amely rendkívül szerencsétlen hatással van az ország lakosságára, azt gondolom, még rosszabb helyzetbe kerülne.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Megadom a szót Varga Mihály képviselő úrnak.

VARGA MIHÁLY (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Kósáné Kovács Magda képviselő asszonynak szeretném mondani, nyilván mint egykori munkaügyi miniszter tudja, hogy a számítás módjának milyen jelentősége van a munkanélküliségi adatoknál, és bizonyára azt is tudja, hogy 2002 végén a Medgyessy-kormány módosította a számítás rendjét.

 

(Az elnöki széket Mandur László, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Ezért ma már nagyon nehéz összehasonlítani az adatainkat a korábbi adatokkal. Én magam annyit tudtam megtenni, hogy a választókerületemben, Karcagon, Tiszafüreden és 13 településnél lekértem az adatokat. Érdekes módon ezekből az jött ki, hogy négy év óta a legmagasabb a munkanélküliek aránya. Nem tudom, hogy az ország más területén vajon ezek az arányok hogyan változnak. Az kétségtelen tény, hogy az ott élő embereket nem nyugtatja meg az ön által elmondott, nagyon biztató tendencia.

Ami pedig Kuncze Gábor hozzászólását illeti, én a személyeskedő részével nem kívánok foglalkozni. Azt tisztelem mindig Kuncze Gáborban, hogy a realitások embere, és engedjen meg két idézetet saját magától az elmúlt időszakból. Kuncze Gábor 2003. október 28-án azt mondta a parlamentben a 2004-es költségvetésről: “A költségvetés most valóban reális makroökonómiai helyzetelemzésre épül.ö (Közbeszólás a Fidesz soraiból.) Majd idén január 13-án az MTI-közlemény szerint ezt mondja: “A reális helyzetfelismerést tükrözi, hogy a pénzügyi tárca kijelölt vezetője a költségvetés további szigorítására tesz javaslatot, miközben a hiány mértékét a realitásokhoz igazította.ö (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Kínos.)

Úgy tűnik, a realitások túl gyorsan változnak. Nekem az a klasszikus vicc jut az eszembe, amikor a csiga vérző fejjel bemegy az erdei orvoshoz, és az orvos megkérdezi, hogy mi történt, mire a csiga mondja, hogy éppen száguldottam keresztül az erdőn, mikor hirtelen egy gomba nőtt előttem. Hát, ezek a gombák túl gyorsan nőnek, tisztelt frakcióvezető úr. (Derültség az ellenzéki pártok soraiban.) Jó lenne, ha időnként valóban a realitásokhoz igazítanánk azt, amiről beszélünk.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Kuncze Gábornak, a Szabad Demokraták Szövetsége képviselőjének.

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A 2004-es költségvetés mindenesetre reális számokból és folyamatokból indult ki, és ezért volt szigorú. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Tökéletes!) Ez az, amit egyébként a Fidesz - amelyik nem reális és nem képes normálisan fölmérni a folyamatokat - erőteljesen kifogásolt, és olyan módosító javaslatokat nyújtott be, amelyek totálisan szétverték volna a magyar gazdaságot úgy, ahogy van, csigástul, gombástul, mindenestül. (Közbeszólás a Fidesz soraiból.)

A helyzet azonban az, hogy amikor a költségvetési vita lezajlott, akkor még nem volt ismert, hogy a Magyar Nemzeti Bank mindenféle szempontok és körülmények figyelembevételével 3 százalékkal emelni fogja a kamatszintet. Ez önmagában, képviselő úr, 100 milliárd forinttal növeli az idei költségvetési hiányt abban az esetben, ha ez így változatlan marad. Ezt nem tudtuk figyelembe venni. Én meg hadd emlékeztessem képviselőtársamat arra: milyen javaslatot is nyújtott be a Fidesz? Hogy a Fidesz javaslatai olyan fantasztikus helyzetbe hozzák a magyar gazdaságot, hogy a Magyar Nemzeti Bank ijedtében lényegesen lecsökkenti a kamatokat, és ennek következtében fantasztikus összegek maradnak meg, amelyeket szét lehet osztani. (Varga Mihály: Miről beszélsz?) Látom a képviselő úr tekintetén, hogy hülyeségnek tartja ezt a javaslatot. (Derültség a kormánypártok soraiban. - Domokos László: Ne személyeskedj!) Ez volt a Fidesz módosító javaslata az idei költségvetéshez, és ez nem személyeskedés, képviselőtársaim, hanem egyszerű helyzetelemzés. (Közbeszólások.)

Képviselőtársaim, az önök módosító javaslatai minden realitást nélkülöztek, minden folyamatot szétvertek volna, felélték volna teljes egészében a jövőt, és összeomlott volna a magyar gazdaság. Erre én az önök helyében annyira talán nem lennék büszke. És ez ugyanaz az időszak, mint amikor én azt a felszólalásomat elmondtam.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Arnóth Sándor, a Fidesz képviselője. Parancsoljon, öné a szó.

ARNÓTH SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a lehetőséget, elnök úr. Kuncze úrnak szeretném mondani, hogy én egyetértek, tényleg hülyeség volt. Ugyanis mi beadtuk azokat a módosító javaslatokat, amiket egyébként a megyében, például Hajdú-Bihar megyében megfogalmaztak. Kik fogalmazták meg? A hatalmon lévő polgármesterek, az önök polgármesterei. Tehát önök azt mondják, hülyeség volt ezt beadni, hülyeség volt megfogalmazni, tehát, hölgyeim és uraim, talán egyszer szóba kéne állni egymással. Ilyen egyszerű az élet!

Azokat a javaslatokat adtuk be hajszálpontosan, mindegyiket egy az egyben, amiket önök megfogalmaztattak a saját kiskutyáikkal ott lenn. Ha ez nem jön össze, én sajnálom. Egyébként gratulálok hozzá, mert elutasították a javaslataikat, tehát van egy javaslatom, amivel nem értek egyet, és így élt hat napot a költségvetésük. Hát, ez derék dolog! Ez aztán a szakmaiság! Gratulálok! Ilyen se volt még! Ez tényleg nagyon sokat rontott az ország megítélésén.

Köszönöm szépen a lehetőséget. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Kuncze Gábor, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről.

KUNCZE GÁBOR (SZDSZ): Hadd hívjam fel, tisztelt képviselőtársaim, Arnóth képviselőtársam figyelmét, ő arról beszél, hogy mire akarták fordítani a pénzeket, én meg arról beszéltem, hogy miből akarták ezt megfinanszírozni. A miből kérdésére a válasz az, hogy értékelhetetlen, elfogadhatatlan, nem létező javaslatokat nyújtottak be, ezért aztán nem volt semmi pénz arra, amit a másik oldalon csinálni akartak. A másik oldalon lévő javaslataik - én végignéztem ezeket -: valóban, minden egyes választókörzetben összegyűjtötték, ki akar iskolát építeni, ki akar kultúrotthont építeni, ki akar ezt felújítani, azt felújítani. Ez mind teljesen rendben van, csak nem reális.

Az állam háztartása nem különbözik a saját háztartásainktól. Meg lehet kérdezni a gyerekeket, hogy ki mit akar magának, és utána nem lehet azt mondani, hogy jó, akkor minden rendben van, ezt mind megvesszük. Mert, ha a család költségvetése nem teszi lehetővé, akkor nem lehet megtenni. Akkor, amikor önök elmentek a választókörzeteikbe, és azt mondták az embereknek, hogy ezt is meg ezt is, meg ezt is beadtuk, akkor önök valójában tudatosan félrevezették őket, hazudtak nekik. Ez jellemző az önök politikájára, és jellemző a 2004-es költségvetésben tanúsított magatartásukra. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.)

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Révész Máriusznak, a Fidesz képviselőjének.

RÉVÉSZ MÁRIUSZ (Fidesz): Kuncze Gábor elfeledkezik arról, tisztelt képviselőtársaim, hogy a mindenkori költségvetés összeállítása elsősorban a kormánypárti képviselők felelőssége. Önök egyébként pontosan ugyanezt csinálták az azt megelőző években. (Göndör István: Rosszul emlékszik a képviselő úr!) Fel lehet sorolni a szocialista és szabad demokrata indítványokat, az iskolafelújítást és az összes többit. (Kuncze Gábor: Kérem rögzíteni, hogy már megint hazudik a fiatalember.) Ezzel együtt Kuncze Gábor képviselőtársam figyelmét felhívom, hogy a kormánypárti képviselők felelőssége a költségvetés elfogadása, és önöknek gratulálni szeretnék, mert olyan azért még a rendszerváltás óta nem volt, hogy december 21-én elfogadtunk egy költségvetést, se árvíz, se más természeti csapás nem volt - a Medgyessy-kormány nem természeti csapás -, és január 7-én bejelentették, hogy a költségvetés összeomlott.

A költségvetés, amelyet önök, kormánypárti képviselők elfogadtak, egyetlen hónapot sem élt. Erre Európában se gyakran lehetett példa, de hogy Magyarországon a rendszerváltás óta nem volt példa, az biztos. Úgyhogy ezt figyelembe véve én azt hiszem, egy kicsit több szerénységgel szólhatnának hozzá a mai vitához a kormánypárti képviselők.

(11.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra megadom a szót Szabó Lajosnak, a Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

SZABÓ LAJOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Képviselőtársaim! Egyetértek Varga Mihály képviselőtársammal abban, hogy ez a vitanap valóban jó alkalom arra, hogy megálljunk kicsit, nézzünk szembe a történésekkel, vonjuk le a tanulságokat, és határozzuk meg a teendőket. Ha ebbe az irányba mennek a dolgok, akkor itt ma minden rendben lesz, mint ahogy, úgy néz ki, a magyar gazdaságban is kezd abba az irányba menni a dolog, hogy nagyjából rendben legyen.

Nézzük meg, hogy mik azok a tények, amelyekkel szembe kell nézni! A költségvetési hiány a 2002. évi kiugróan magas értékhez képest a 2003. év végére jelentősen csökkent, de nem a tervezett mértékben, és önmagához képest még mindig magas. Ezért tesszük meg azokat az intézkedéseket, amelyekre a mai napokban, hetekben készül a kormány. Ezen túlmenően azonban el kell mondani, hogy teljesültek a költségvetés-politika fő célkitűzései, így a jogszabályban előírt ütemben növekedtek a nyugdíjak, a szociális ellátások, növekedett az oktatás, a szakképzés támogatása, és több pénz jutott a vidékfejlesztésre és az agrártámogatásokra is.

A második dolog a fizetési mérleg hiánya, ami itt már elhangzott. A fizetési mérleg hiánya jelentősen meghaladta a 2002. évit, fontos jelzés azonban, hogy a hiánynövekedés az év utolsó szakaszában lassult, és hogy ebben az időszakban már az év egészében az importnak az exportét jóval meghaladó növekedése mögött nemcsak a fogyasztás, hanem az export, a beruházás emelkedésének előkészítése is szerepet játszott. Nagyon egyetértek Kuncze Gáborral abban, hogy ezeknél az abszolút számoknál a tendenciák jóval többet mutatnak.

Nézzük akkor a gazdaságot, amiről a mai vitanap szól! Elmondhatjuk, hogy a magyar gazdaság visszatért a hosszú távú fenntartható növekedést biztosító export- és beruházásvezérelt fejlődési pályára. A növekedés 2003-ban a 2002. évi 3,5 százalékról 3 százalék körülire lassult, de az ütem mérséklődése elsősorban az első félévben volt jellemző, július óta számos jel mutat arra, hogy a gazdaság túljutott a mélyponton. Többek között erre utal az, amiről a legnagyobb ellenzéki párt vezérszónoka is beszélt, hogy az áruexport az első félévi alig 2 százalékos növekedés után a július-novemberi időszakban már több mint 14 százalékkal emelkedett. A beruházások az első félévi stagnálás után már 4,5 százalékkal emelkedtek a harmadik negyedévben. A gazdasági növekedés gyorsulásához elengedhetetlenül szükséges feldolgozóipari beruházások a 2002. évi 10 százalékos csökkenés után, a tavaly első félévi 4 százalékos növekedés után a harmadik negyedévben már rendkívül erőteljesen, 27 százalékkal bővültek. E változások mögött a vállalkozási beruházások jelentős élénkülése húzódik meg. A pozitív jeleket erősíti az ipari termelés alakulásában látható kedvező fordulat. A 2002. évi 2,8 százalékos növekedés után a fejlődés üteme az egész év során emelkedő volt, és éves átlagban várhatóan eléri az 5,5 százalékot.

A foglalkoztatás, amiről beszéltünk: a javuló termelés egyre kedvezőbb foglalkoztatási helyzetet is eredményezett, a vállalati szektorban a foglalkoztatottak száma az év második felében már közel 1 százalékkal bővült.

Az ellenzéki képviselők a kétpercesek során megemlítették, hogy a költségvetés összeállítása a mindenkori kormány felelőssége és feladata. Ez így van. Nézzük akkor meg, hogy mit tettünk az adó- és költségvetési törvények összeállításakor és elfogadásakor a gazdaság érdekében az elmúlt évben, amikor a 2004-es költségvetést fogadtuk el; mit tettünk a beruházások ösztönzése terén, a foglalkoztatás támogatása terén, az adminisztráció mérséklése terén, a vállalkozói adóterhek csökkentése terén.

Beruházások fejlesztése. A teljesség igénye nélkül, felsorolásként. Kedvezőbb szabályok kerültek bevezetésre a fejlesztési adókedvezményeknél. Az igénybevétel értékhatára 10 milliárdról 3 milliárd forintra csökkent, hátrányos helyzetű térségeknél 3 milliárdról 1 milliárd forintra. A létszámnövelési feltétel 500 főről 200 főre csökkent, míg a hátrányos helyzetű térségekben ez 100 fő. Önöknek is lehetőségük lett volna egy kedvezőbb gazdasági helyzetben mindezeket meglépni, nem tették - mi megtettük.

2004-ben adómentes fejlesztési tartalékként már az adózás előtti nyereség 25 százaléka tartalékolható. Aki gazdaságban dolgozik, nagyon jól tudja, hogy ez mit jelent fejlesztés terén. 2004-től a középvállalkozások is igénybe vehetik az új beruházásokhoz korábban csak a mikro- és kisvállalkozásoknak biztosított adóalap-kedvezményt.

A kisvállalkozásoknak, a legkisebbeknek adott kedvezmények. A kisvállalkozások beruházási hiteleihez kapcsolódó, a kamat 40 százalékát érintő adókedvezmény felső határa 5 millióról 6 millióra emelkedik.

A foglalkoztatás támogatása. A csökkent munkaképességűek foglalkoztatásának támogatását kiemelten kezelte a kormány a rehabilitációs hozzájárulás mértékében is. Támogattuk a szakképző iskolai tanulók utáni kedvezmény adásával az ő foglalkoztatásukat. A gyesen, gyeten lévők, az 50 éven felüli munkanélküliek esetén, akik a legrászorultabbak, a legjobban kitettek a piaci hatásoknak, nem kell megfizetni a tételes egészségügyi hozzájárulást.

És még az adminisztráció mérséklése, az egyablakos ügyintézés, az eva kiterjesztése vagy éppen a vállalkozói adóterhek csökkentése; a társasági adó 16-ról 18-ra változása, a keletkező veszteség korlátlan ideig történő elhatárolása, vagy a megfizetett iparűzési adó 25 százaléka a társasági adó alapjából levonható.

A teljesség igénye nélkül ennyit tettünk. Tudjuk, hogy minden költségvetésnél, minden adótörvénynél lehet jobbat tenni. A kormánypárti képviselők szavazataikkal így kívánták támogatni, hogy 2004-ben a gazdaságban 2003-ban elindult jó folyamatok folytatódni tudjanak.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra következik Ékes József, a Magyar Demokrata Fórum képviselője. Öné a szó, képviselő úr.

ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Az előbbi hozzászólással kapcsolatosan szeretném azért azt hangsúlyozni, hogy elsődleges célunk az kell legyen, hogy egyrészt a jelenlegi állapotot tudjuk mindannyian közösen értékelni, a másik pedig az, hogy mit nyújt az Európai Unió számunkra, hogyan tudunk erre felkészülni.

Itt megemlítették a vidékfejlesztés kérdését. Az európai parlamenti megfigyelők hatására az elkövetkező időszakban több pénz jut a vidékfejlesztés területére. A tegnapi nap a bizottság ülésén, a regionális politika áttekintésén - több pénz fog jutni a regionális politikára. Csak itt fölmerülnek a kérdések. Megfogalmaztuk-e az áruvédelmet, a piacvédelmet az agrárágazat területén? Tudjuk-e, hogy mit kívánunk hosszú távon a kis- és középvállalkozásoknak a kutatás-fejlesztés területén adott esetben tovább nyújtani? Milyen serkentő hatásokat kívánunk beépíteni? Mi van a természetvédelemmel, mi van a környezetvédelemmel, mi van a vízgazdálkodással, az agrár-vízgazdálkodással, az erdők kirablásával?

Lehetne sorolni tovább ezeket a kérdéseket, és azért is mondtam én a magam részéről, és azért is említem mindig vissza a Magyar Demokrata Fórum javaslatát, amit másfél éve folyamatosan mondunk, hogy a közös alapértékeket kellene megfogalmazni, nem egymást visszamenőlegesen hibáztatni. A közös értékeinket kellene hosszú távon megfogalmazni, és a négy pártnak igenis kölcsönösen egymás véleményére kíváncsinak kell lenni, és úgy kialakítani, hogy az valóban az ország érdekeit tudja szolgálni. Hiszen a 24 európai parlamenti megfigyelő, amikor a határt átlépi, maximálisan ennek próbál eleget tenni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Fónagy János, a Fidesz képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

DR. FÓNAGY JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Varga Mihály képviselőtársam azzal kezdte a beszédét, hogy örül a mai vitanapnak, lehetőséget lát benne, Kuncze Gábor pedig arról szólt, hogy elfecsérelt időnek tartja a mai napot (Közbeszólás az MSZP soraiból: Ha!), ha nem tudunk őszintén beszélni egymással. Az eddigieket hallva én Kuncze Gáborral értek egyet, és attól tartok, hogy ez elfecsérelt idő lesz.

Felelősen akkor lehet szólni, akkor lehet egymással vitát vagy párbeszédet folytatni, ha a résztvevők képesek vagy egyáltalában akarnak, legalább a formális logika követelményein belül őszintén beszélni, ha kell, kicsit önkritikusnak lenni, véleményt formálni.

(11.20)

Az eddig hallottak alapján miről van szó? A kormánypártok azon erőfeszítéséről, hogy a “magamnál csak én vagyok jobbö kommunikációs leckét megoldják. A velem egykorúak talán még emlékeznek “a hibák azért vannak, elvtársak, hogy kijavítsuk őketö című szlogenre. Én ma itt arról hallottam a kormánypárti képviselőktől, hogy ugyan nagyon sok hibát követtek el az elmúlt két évben, történt, ami történt, de hát milyen kiválóak ezek vélt vagy valós feloldásában. Őszinteségről, igazságról papolnak, miközben a kormányképviselők cinikus véleménynyilvánítása közben nem vesznek tudomást a valós helyzetről, nem emlékeznek ígéreteikre, nem veszik tudomásul, hogy két év eltelt, nem hallják meg a fokozódó szegénység jobboldalisággal aligha vádolható szociológusok által közvetített jajszavát. (Dr. Szekeres Imre közbeszólása.)

Két éve nem jártak - és a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára sem járt - azokon a környékeken, amelyeknek oly sokat ígértek 2002 tavaszán. Nem találkoztam a kormány képviselőivel (Dr. Szekeres Imre: Ott voltam! Két héttel ezelőtt! Ott voltam!) sem Ózdon (Dr. Szekeres Imre: Nyilvános fórumon!), sem Diósgyőrben (Dr. Szekeres Imre: Ott is voltam! - Az elnök megkocogtatja a csengőt.), sem Belső-Baranyában, sem Zalában. (Dr. Szekeres Imre: Ott is voltam! - Az elnök ismét csenget.) Sok látszatja, sok nyoma nem volt az államtitkár úr látogatásának. (Derültség a Fidesz soraiban. - Lasztovicza Jenő: Te vagy a világutazó?) Maradandó nyomokat nem hagyott államtitkár úr látogatása ezeken a vidékeken (Dr. Szekeres Imre: Önben nem, az kétségtelen!), hiszen ezen térségek, ezen városok elnyomorodása, kilátástalansága nagyobb, mint bármikor volt.

Csak emlékeztetőül: örömmel hallottam volna arról, hogy mi van azzal a 800 kilométer autópályával, amit a miniszterelnök-jelölt úr a választások során ígért. Sajnálom, hogy Kuncze képviselő úr nincs itt, mert ennek kapcsán fel lehetne vetni az általa ominózusan feltett kérdést, hogy ki és mikor hazudott és miben.

Szívesen hallottam volna arról, hogy mi van a 2004 végéig befejezendő tiszai árvízvédelmi töltések helyzetével - legjobb tudomásom szerint egy méter nem épült meg az elmúlt két évben.

Örömmel hallottam volna arról, hogy az általunk is támogatott MÁV-átalakítás dolgában az egyébként a saját maguk által kinevezett vezetőség által elkészített, műszakilag, tartalmilag, gazdaságilag igen jó átalakítási tervekhez a költségvetés miért nem tartalmazza a szükséges összegeket.

Szívesen hallottam volna arról, hogy a bevezető kormánynyilatkozatokban említett oly fontos infrastruktúra-fejlesztés keretében miért nincs törődés a 130 ezer kilométer magyar közúttal, miért fordul az elő, hogy a 2004. évi költségvetésben a 30 ezer kilométer állami útra megajánlott 8,5 milliárd forintból nem egészen 10 százalék áll rendelkezésre, és az ezt meghaladó részt már a 2005. évi költségvetésből kell előre elkölteni.

Összeomlik a nagyvárosi közlekedés. Nem új történet, tudom, nem is az önök ebbéli felelősségét szeretném én megkérdezni, tudom, hogy ez sok évtizedes mulasztás. De kérdezem én, hogy az elmúlt két évben hangzatos nyilatkozatokon kívül mi történt ezen a területen. (Kovács Tibor: És az azt megelőző négy évben?)

Kérdezem én, hogy a vízügyi tevékenység anyagi támogatása helyett miért a vízügyi szervezet szétverését választották megfelelő szakmai megoldásnak. Miért van az, hogy az Európa-, sőt világhírű magyar vízügyi szakma legjelesebb képviselői hagyják ott több évtizedes munkahelyüket, mert nem vállalják a szakmai kockázatot az önök szándékainak végrehajtásáért?

Végezetül, de nem utolsósorban: az általam igen becsült Szabó képviselő úr által elmondott egyik mondatra, a kis- és középvállalkozásokra. Képviselő Úr! A kisvállalkozási célelőirányzatra 2003-ban még 20 milliárd forint volt, ez az idei költségvetésben 12,9. Ennyit a kisvállalkozások fokozott támogatásáról, amit ugyancsak azzal akarnak eliminálni, hogy szétverik a több mint évtizede működő Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványt és a valamikor a kormányváltás után még a gazdasági miniszter úr által igen szépen kidicsért Vállalkozásfejlesztési Kht.-t.

Csak segítségként és praktikus okokból mondom: a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványt nem mi hoztuk létre, az a nyolcvanas évek óta működik, azt még a régebbi Medgyessy-kormány hozta létre, egyébként nagyon helyesen és nagyon sikeresen építette ki. Kár szétverni csak azért, hogy ne legyen, aki ezekre a számokra figyelmeztet.

Köszönöm figyelmüket. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra következik Gaál Gyula államtitkár úr. Parancsoljon, öné a szó.

GAÁL GYULA gazdasági és közlekedési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Fónagy képviselő úr hozzászólására szeretnék reagálni: a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány szétverését rója fel. Nem tudom, hogy kinek címezte mondanivalóját a képviselő úr, hiszen ez a kormány és a gazdasági miniszter arra tett kísérletet, hogy a törvénynek megfelelően a Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítványt közalapítvánnyá alakítsa, hiszen a törvény azt írja elő, hogy állami pénzeket, támogatásokat közalapítványi formában lehet továbbjuttatni. A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány több tulajdonosa nem járult hozzá a közalapítvánnyá alakításhoz a miniszter úr kezdeményezése ellenére, ezért nem marad más lehetőség, mint hogy a kisvállalkozások fejlesztésére szolgáló, egyébként gyakorlatilag egyetlen funkcióját, a mikrohitel közvetítését az ön által szintén védelembe vett Vállalkozásfejlesztési Kht.-n keresztül oldjuk meg. És eszünk ágában sincs bármiféle rosszat akarni a kht.-nak, hiszen pont ezen keresztül próbáljuk megoldani a kisvállalkozások finanszírozását.

A másik, amit a képviselő úr mondott: a 800 kilométer autópálya. Igen érdekes ez a felvetés. Éppen attól függően, hogy milyen szónoki fordulatban mit tekint politikai érdekének, hol azt veti föl, hogy miért nem építünk 800 kilométer autópályát, pedig már a tavaly márciusban hozott kormányhatározat világosan megmondja a kormány vállalását, ezt megerősítette tavaly decemberben az autópálya-törvény, ami bő 400 kilométer autópálya végleges megépítését, befejezését és további bő 400 kilométer autópálya építésének a megkezdését vállalja erre a ciklusra. Ezt a képviselő úr időnként kevésnek találja, máskor, akár nyilvános vitában, akár bizottsági vitában azt veti a szemünkre, hogy miért vállaljuk túl magunkat, miért akarunk ilyen sok autópályát építeni, kevesebbel is be kellett volna érni. Döntse el képviselő úr, hogy mi a kritika igazi tárgya. (Dr. Fónagy János: Döntse el az, aki ígérte!)

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Gógl Árpádnak, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon!

DR. GÓGL ÁRPÁD (Fidesz): Igen tisztelt Elnök Úr! Képviselőtársaim! Én a magam részéről inkább kérdezni szeretnék a gazdasági miniszter jelen lévő államtitkárától.

Kaptunk egy anyagot, amely részben a termelésnövekedésről, részben a beruházásnövekedésről szól. Szeretném, ha elemeznék azt, hogy milyen szerepet játszott ebben a növekedésben a befejezett Széchenyi-tervhez kapcsolódó rendszerek és a feldolgozóipar területén a Széchenyi-terv programjainak a megvalósulása. Kérném, ezt elemezzék, mert így lehet értékelni, hogy milyen eredménye volt egy jó programnak.

A másik gond a mai Népszabadságban a Draskovics-terv kérdésköre. Három terület az, ami ijesztő a számomra. Ijesztő az, hogy az egészségügyi-szociális szféra 5,5 milliárdot kénytelen leadni, de ennek egy részterülete, az Egészségbiztosítási Alap 9 milliárd forinttal fog csökkenni, ami, ha visszaemlékeznek a vitában, egy feszített költségvetése volt mind a tárcának, mint az E-alapnak. Egyszerűen úgy érzem, hogy teljesíthetetlen lesz, ha ehhez még azt is hozzávesszük, hogy a helyi önkormányzatoktól 10 milliárdot von el ez a csomag. Az külön döbbenet, hiszen a jövő felé épülnénk, hogy az Oktatási Minisztérium 8,6 milliárdot és a Magyar Tudományos Akadémia az egyébként is szűk, alig fejlesztett rendszeréből 2 milliárdot kénytelen leadni.

Kérem, erre kellene magyarázatot adni, hogy hogyan lesz a holnapunk, holnaputánunk, hiszen a tegnapunkból azért a feldolgozóipar növekedése az elmúlt év utolsó negyedévében a Széchenyi-tervhez csatlakozóan nőtt, és a beálló rendszerekből a termelésnövekedés is megvolt. Miből fog nőni 2006-ban a világunk? (Taps az ellenzéki padsorokban.)

(11.30)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Szabó Zoltánnak, a Szocialista Párt képviselőjének.

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Fónagy képviselő úr figyelme valószínűleg egy picit elkalandozott. Az eddigi kormánypárti hozzászólók nem arról beszéltek, hogy milyen sikeresen javítottuk ki a saját magunk által okozott hibákat, jórészt arról volt szó, hogy az elmúlt húsz hónap alatt az előző kormány által elkövetett hibákat voltunk kénytelenek kijavítani. (Tóth István: Bravó!) Ebben a reálgazdasági adatok szerint ugyan sikeresek voltunk, de korántsem voltunk olyan sikeresek, mint amilyenek szerettünk volna lenni.

Köszönöm szépen. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bravó! - Taps az MSZP padsoraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Domokos László, a Fidesz képviselője. Parancsoljon!

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): A vitához hasonlóan, az eddigieknek megfelelően Szabó úr méltatlanul szólt megint hozzá, kommunikációs két mondatát elmondta, amivel legyalázta az ellenfelet, utána szépen, boldogan mosolyogva leült.

Gaál Gyulának inkább, azt gondolom, kicsit érdemibb hozzászólása volt. A kis- és középvállalkozásokról szóló adatok, amelyeket ön idézett, egyértelműen azt mutatják, hogy visszalépett a kormány, hiszen erre lényegesen kevesebb pénzt szán ebben az évben. Sőt, ha Draskovics urat megkérdezi, valószínűleg abból a tizenkettő egész néhány tized milliárdból is kevesebbet fog tudni adni ebben az évben, abban az évben, ami a csatlakozás előtt az utolsó év.

Most ugyanazt a szerepet szánják azon munkahelyteremtő kis- és középvállalkozásoknak, amit az agrárium kis- és középvállalkozásainak is már megajánlottak a múlt év óta, magyarul: a lehetetlenülést. Ez nem jó válasz, ezt nem fogadjuk el.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra Szekeres Imrének, a Szocialista Párt… (Dr. Szekeres Imre: Köszönöm szépen, elállok tőle.) Eláll tőle. Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Szalay Gábor, a Szabad Demokraták Szövetségének képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Egy kis frakció tagjának lenni azzal a hátránnyal is jár, hogy az ilyen jellegű politikai vitákon kevesebb idő állhat rendelkezésére, mint amennyit esetleg gondol magának, hogy kifejtse az elképzeléseit, nézeteit. Így jártam most én is, ezért azután inkább csak arról szeretnék önöknek röviden szólni, hogy véleményem szerint mennyire reménytelen és elvi célját bizonyára el nem érő egy ilyen jellegű politikai vita a gazdaság helyzetéről és állapotáról. Hiszen elvileg mindenki tényeket akar hallani, elvileg mindenki tényeket kér számon a szemben ülőtől, miközben a tények, a tényszámok és a viszonyítások szabadon, de lehet mondani, önkényesen is megválaszthatók - ez történik általában mindig -, és így ugyanabból az esetleges tényszámból egymással szögesen ellentétben lévő következtetéseket lehet levonni.

Ennek vagyunk tanúi a mai vitanap során is: a gazdaság hatalmas területéről, annak több ezer, esetleg tízezres nagyságrendű mutatóval jellemezhető területéről és korlátlan számú viszonyítási variánsairól mindenki találhat olyan adatot, mindenki találhat olyan tendenciát, amelyekkel éppen saját előítéleteit vagy éppen saját elfogultságát támaszthatja alá.

Itt ma bőven idézésre kerültek számok. Azt hiszem, hogy globálisan azt megállapíthatjuk a gazdaságunkról, a gazdasági helyzetünkről, hogy a gazdasági élénkülés jelei tapasztalhatók az elmúlt, mondjuk, fél év során, és ezért lehetünk bizakodóak, legalábbis több reménységgel teliek, mint az elmúlt évben vagy ez év elején. Ugyanakkor az is nyilvánvaló, hogy a pénzügyi egyensúlyromlás és a magas államháztartási hiány miatt viszont kénytelen a kormány szigorú intézkedéseket bevezetni.

Elhangzott itt a mai felszólalások során, és azt hiszem, általánosságban véve igaz lehet, hogy a GDP-t illetően, a beruházásokat illetően, az ipari termelést illetően, a külkereskedelmi forgalom alakulását illetően, a munkanélküliség számait illetően, tehát a reálgazdaság területét illetően van okunk a reménykedésre. Ugyanakkor kétségtelen, hogy az államháztartás hiánya, a költségvetés hiánya, a folyó fizetési mérleg hiánya, a külföldi bruttó vagy nettó adósság helyzete, a kamat magas volta azt mutatják, van mit tenni annak érdekében, hogy rendbe tegyük országunkat, országunk gazdaságát.

De mindeközben ezen általam említett pozitív, illetve negatív mutatókról sem mondhatók el, hogy az előzőek egyértelműen és csak pozitív kontextusban idézhetők, miközben az utóbbiak meg csak negatív kontextusban. Kettőt hadd ragadjak ki példaként! Itt van a GDP: ez év második negyedévében 2,4 százalék volt, a harmadik negyedévben 2,9 százalék. Ez tehát egy kedvező tendencia. Kedvező az is, hogy miközben az EU országaiban a 2000. évhez viszonyítva egyhatodára esett vissza az átlag GDP, nálunk több mint 50 százalékánál vagyunk most. Ugyancsak kedvező az is, hogy jelen pillanatban ebből következően az EU-országok átlagához képest négyszerese a GDP-nk. Ugyanakkor az is igaz valóban, hogy a csatlakozó tíz ország közül Magyarország GDP-teljesítménye csak a hetedik helyen áll, ez kedvezőtlen. Ugyanakkor, ha hozzátesszük azt, hogy a csatlakozó tíz ország közül a három legfejlettebben még nálunk is alacsonyabb a GDP, akkor azt mondhatjuk, hogy mégiscsak jól állunk a GDP-vel. Tehát a dolgok rendkívül viszonylagosak, és teljesen attól függ, hogy milyen viszonyítást milyen kontextusban emelünk ki.

De ugyanez vonatkozik például az államháztartási hiányra. Közismert, hogy 5,6 százalék lett az elmúlt évben, 1054 milliárd forint. Ez 28 százalékkal több a tervezettnél. És mivel 28 százalékkal több a tervezettnél, ez nagyon kellemetlen és nagyon kedvezőtlen, és bőven lehet idézni mint negatív példát. Ugyanakkor, ha azt mondjuk, hogy ez egyharmaddal, azaz 526 milliárddal kevesebb, mint a 2002. évi, akkor látszik a dolog viszonylagossága. Vagy ugyanez vonatkoztatható a költségvetés hiányára is: 728 milliárd kevés vagy sok? Persze hogy sok, ugyanakkor fele az előző évinek.

Csak azt akartam ez alatt a rövid és rendelkezésemre álló idő alatt - félretéve az elképzelt beszédem elmondását - kidomborítani, hogy nem lényegtelen egy ilyen politikai vitanap, és nyilván érdekes a televíziónézőknek az itt összevissza csapkodó érvelés és ellenérvelés, ugyanakkor reménytelen az az elképzelés, hogy itt abszolút igazságokat fogalmazzunk meg. A dolgok viszonylagosak, és minden mutató, még a gazdaság mutatói is számtalan összevetésben, viszonyításban hozhatók fel, akár pozitív, akár negatív példaként.

Úgyhogy, azt gondolom, elég, ha ezen a gazdasági vitanapon azt az alapvető tendenciát megfogalmazzuk, és abban talán egyet lehet érteni, hogy a gazdaságunk az elmúlt fél évben az élénkülés jeleit mutatja, és ez jó, ez bizakodásra ad okot, ugyanakkor a pénzügyi mutatók, a különféle hiányok miatt meg be kell látnunk, hogy szigorú intézkedések megtételének helye van, oka van, és azok indokoltak.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Püski András, a Demokrata Fórum képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

 

(11.40)

PÜSKI ANDRÁS (MDF): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Ha felelősen és őszintén akarunk beszélni a gazdaságról, akkor meg kell állapítanunk, hogy két súlyos problémával kell napjainkban szembenéznie a magyar társadalomnak és a gazdasági élet szereplőinek. Az egyik a Medgyessy-kormány sodródó társadalom- és gazdaságpolitikájából következő nehéz gazdasági helyzet, a másik pedig az, hogy ezt a helyzetet a kormány még mindig képtelen igazán felismerni, és így ennek kezelésére sem képes. Mi sem mutatja ezt jobban, mint a tegnapi kormányülésen elhangzottak, miszerint a gazdasági tárcától mintegy 36 milliárdot vagy valamivel többet fognak elvonni.

A Magyar Demokrata Fórum értékelése szerint a magyar gazdaság még nincs csődben, de a Medgyessy-kormány már igen. (Közbeszólások a kormánypárti padsorokból.) Ez a helyzet rosszabbodó kilátásokat jelent a nemzet számára. A kormány képtelen felismerni és feldolgozni azt a válságot, amit másfél éves koncepciótlan kormányzásával okozott a kisebb kiigazítást igénylő, de alapvetően megnyugtató, növekedési pályán haladó, gazdagodó Magyarországnak.

Nézzük, mi jellemző ma a magyar gazdaságra! A költségvetés sarokszámai, a növekedés, a hiány, a fizetési mérleg, az eladósodottság mértéke, hogy csak néhányat említsek, mind lényegesen romlottak 2001-hez, az utolsó békeévhez képest. A szándékosan elengedett infláció elsősorban az áfaemelések, energiaárak, jövedéki adók, a forint árfolyamának romlása következtében 2004-ben szintén rossz irányt vett fel. A rossz gazdasági politika és a nehezen finanszírozható, ismétlődően jelentkező hatalmas hiány következtében a forint stabilitása is meggyengült. Az adóterhek és a közszektor költségei jelentősen növekednek. A hazai és külföldi bizalom a magyar gazdaság- és pénzpolitikában a forinttal szemben megrendült, ami az Európában példátlan hazai kamatszinthez vezetett.

A 2002. évi úgynevezett jóléti programcsomagnak nem volt meg a fedezete, a szavazatszerzés érdekében a kormány felelőtlenül túlköltekezte magát, és ezzel minimálisra szorította gazdaságpolitikai mozgásterét a ciklus hátralevő éveire.

Az országban bekövetkező negatív változások sajnos nagyon hátrányosan érintették a hazai kis- és középvállalkozásokat is. Mindez történt annak ellenére, hogy véleményünk szerint a vállalkozók versenyképességének javítására, modernizálására és megerősítésére irányuló gazdaságpolitikát kiemelten fontosnak kell tartani az ország gazdaságpolitikáján belül. Azért szükséges ezt így tenni, mert ez teremti meg az alapját a GDP emelkedésének, a foglalkoztatás bővülésének, végső soron Magyarország jólétének, a fejlettebb európai országok életszínvonala elérésének és az Európai Unióban való sikeres részvételnek.

A kis- és középvállalkozások Magyarországon meghatározó gazdasági és társadalmi szereppel bírnak. Hazánkban a működő vállalkozásoknak mintegy 99 százaléka kis- és középvállalkozás. A foglalkoztatásban betöltött szerepük jelentős, a foglalkoztatottak majdnem kétharmadát ők alkalmazzák, rengeteg magyar család megélhetését biztosítva ezzel. Ezen vállalkozások állítják elő a nemzeti össztermék felét, és az exportértékesítés több mint egynegyedét realizálják. Fontos szerepet töltenek be a vidékfejlesztésben és a vidék megtartó erejének növelésében is, amit mi, a keleti, elmaradottabb országrészben élők különösen erősen érzékelünk.

A kisvállalkozások támogatása a fejlett ipari országokban, így az EU országaiban is kiemelkedő jelentőségű. A támogatás szükségességét a cégek nemzetgazdasági jelentősége és az indokolja, hogy a kisvállalkozás kisebb tőkeereje és mérete minden tekintetben versenyhátrányt jelent a nagyvállalatokkal szemben. A kis- és középvállalkozások számára kialakult nehéz helyzethez több tényező is hozzájárult. A kormány - előzetes választási ígéreteivel ellentétben - megszüntette a Széchenyi-tervet, ami csak akkor lenne elfogadható, ha lenne helyette hasonlóan hatékony gazdaságélénkítő program. Ilyen azonban a vállalkozások legnagyobb sajnálatára nem működik, a kisvállalkozások támogatásában hatalmas űr keletkezett.

Az Európa-terv csak a szlogenek szintjén van jelen Magyarországon. A kabinetnek nincs valós gazdaságpolitikája sem a csatlakozási, sem az azt követő évekre, és ebben a helyzetben a vállalkozások számára kiszámíthatatlan, hogy mire számíthatnak. Meg vagyok győződve róla, hogy a Széchenyi-terv megszüntetése közvetlenül az Európai Unióba történő belépésünk előtt több volt, mint hiba, hiszen látható volt, amint a kis- és középvállalkozói szektor támogatása növekedett, a különböző kedvezmények igénybevételénél százalékos arányuk is nőtt.

A kis- és középvállalkozások másik jelentős problémája, hogy rendkívül nagy tőkehiány jellemzi őket. A Széchenyi-terv erre is megoldást jelentett, mivel a korábbi rendszertől eltérően nemcsak hitel- és kamattámogatásokat nyújtott, hanem beruházási tőkét is, megvalósítva ezzel egy kiszámítható, tervezhető, a tőke hiányát mérséklő pályázati rendszert. Azért is volt fontos ez, mivel alapvetően nem hitellel, hanem tőkejuttatásokkal lehet segíteni a nehéz helyzetben levő kisvállalkozókat.

Az európai uniós csatlakozás küszöbén különösen fontos lenne ennek a programnak a folytatása, hiszen a hazai vállalkozóknak nem kis kihívás lesz szembenézni az uniós vállalatok versenyével. Most lenne csak igazán fontos a kis- és középvállalkozások közvetlen tőkejuttatás-elérési lehetőségeinek biztosítása. Még az a szerencse, hogy ezek a vállalkozások nincsenek igazán tisztában azzal, hogy milyen helyzet elé is állítja őket az Európai Unió. Ugyanis a kormány elfelejtette őket hatékonyan és érdemben felkészíteni a várható helyzetre. A vállalkozók a mulasztás miatt valójában nincsenek tisztában az uniós követelményrendszerekkel, jogszabályokkal, minőségi és környezetvédelmi feltételekkel.

A kisvállalkozók számára az uniós pályázatok elkészítése igen nagy nehézséget jelent, ezért a kormánynak meg kellene teremtenie a szakszerű pályázatok elkészítésének szakmai és pénzügyi feltételeit. Szükséges lenne egyfajta egységes és átlátható megjelenés a kormányzat részéről, különösen vidéken, a kisebb településeken, hiszen elméletileg nagyon magas azon kormányzati emberek száma, akik valamilyen településen dolgoznak, és igyekeznek annak fejlődését elősegíteni, azonban ez a munka nem összehangolt, nem egységes és szervezett keretek között folyik. Ezt muszáj transzparens mederbe terelni, mert a helyi kisvállalkozók nem tudnak kitől segítséget kérni, és nincsenek igazán tisztában létező lehetőségeikkel.

Fontos továbbá, hogy a vállalkozások csoportjaira készüljenek el a hatástanulmányok a pozitív hatásokra való felkészülés és a negatív hatások kivédése érdekében. Képesnek kell lennünk igénybe venni minden olyan eszközt, amellyel a kevéssé versenyképes magyar vállalkozásokat és piacainkat eurokonform módon védeni tudjuk.

Tisztelt Képviselőtársaim! A kialakult problémában a legnagyobb baj az, hogy a magyar társadalom, és ezen belül a magyar kis- és középvállalkozók nem értik, hogy mi történt az elmúlt másfél év alatt, hogyan kerülhetett ilyen helyzetbe az ország. Ehhez a zavarhoz hozzájárult a nagyvonalú kezdeti osztogatás, az ehhez csatlakozó még nagyvonalúbb ígéretek, a másfél évig tartó jóléti demagógia, majd a hirtelen kiderülő válságos nemzetgazdasági helyzet. Ma a társadalom minden rétege, az emberek zöme, és velük együtt a kisvállalkozók is bizonytalannak érzik a jövőt, azt várják, hogy biztonságot kapjanak, valami ígéretes jövőképet, ami felé határozottan halad az ország. Ennek a jövőképnek reálisnak is kell lennie, hogy hinni lehessen benne. Ez valós, gyötrő gondja napjaink magyarságának, fiatalnak és középkorúnak, valamint öregnek egyaránt.

Ma már világos, hogy a kormányprogram elvesztette minden realitását, elsősorban azért, mert a sok szempontból vitatható meggondolásokat tartalmazó program megvalósítását rosszul ütemezték, másrészt azért, mert átgondolt és finanszírozható társadalom- és gazdaságpolitika nélkül még reális célokat kitűző országépítést sem lehet folytatni.

(11.50)

El kell tehát ismerni a kormánynak, hogy ez a program megbukott, és indokolt lenne egy új, megvalósítható kormányprogramhoz hozzálátni a még hátralévő időre. Az eredeti kormányprogram további erőltetése, a jóléti, a szociális és modernizációs rendszerváltás sikereinek populista emlegetése ugyanis csak további károkat okoz az országnak, feléli a jövőt, és tovább rontja a magyar politika megrendült hitelét.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Szekeres Imre, a Magyar Szocialista Párt képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

DR. SZEKERES IMRE (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Széchenyi István azt mondta, hogy Magyarország pillanatai drágák. Elrontott és elvesztegetett pillanatai még drágábbak, teszem hozzá, és a mai vitanap tanulságaként eddig azt lehet megállapítani, hogy sajnos megértés és közeledés az álláspontokban eddig még nem történt.

Kár pedig, mert ezekért az elvesztegetett pillanatokért fizetünk, szeretném hangsúlyozni: szó szerint fizetünk. Hiszen 2004 elején olyan magas kamatfelárat kell adnunk a hitelezőinknek, amely meghaladja például az évek óta mély válsággal küzdő Brazíliáét is, mert csak ekkora kockázati prémium felajánlása mellett hajlandók kölcsönt nyújtani. Legalábbis a jegybank 12,5 százalékra felvitt, a termelés és a beruházások szempontjából elviselhetetlenül magas, ezért a növekedést visszafogó alapkamatlába ezt üzeni a világnak. Akkor pedig az a kérdés, tisztelt képviselőtársaim, hogy hogyan jutottunk el idáig. Akkor pedig az a kérdés, hogy a hozzánk hasonló paraméterű országokhoz képest, ahol jóval alacsonyabb kamatszinten finanszírozható a gazdaság, vajon miért tér el Magyarország. Ebből a szempontból szembe kell nézni azzal, ami a Fidesz kormányzása alatt is történt. Azért kell szembenézni vele, mert a magyar gazdaságban egy-három év telik el addig, amíg valamilyen intézkedésnek, döntésnek a hatása érezhetővé válik.

Tehát amit most, 2004 elején fizetünk meg, annak az oka nagyrészt 2000-ben, 2001-ben vagy 2002-ben eredezik. Mindenekelőtt egyébként az a politika, amely felelőtlen volt, és rövid távú hatalmi szempontokat követett, felelőtlen volt többek között azzal, hogy 2001 második felével akkor vált mindent felülmúló gazdaságpolitikai céllá az erős forint, amikor rontotta az exportra termelők versenyképességét; rontotta, mert az exportárak emelkedtek, aminek következtében az exportkereslet visszaesett. Így ment tönkre szinte az egész magyar ruházati ipar, és, kérem, ez tett be a magyar mezőgazdaságnak; ez a magas, erősen tartott forint, mert bizony, azoknak a hazai kis- és középvállalkozásoknak tette lehetetlenné a helyzetét, amelyekért egyébként önök szavakban - de szeretném hozzátenni, csak szavakban - annyit aggódnak; azoknak, akik hazai anyagból magas és növekvő munkaerő-ráfordítással állították elő termékeiket, és kénytelenek voltak egyre kevesebb forintellenértékkel beérni mindaddig, amíg csak be nem zárták az üzemeiket. Továbbá, a politikailag inspirált, túldimenzionált és rendkívül rosszul időzített döntésükkel, amellyel a lakáshitelezési rendszer feltételeit példátlanul fellazították, ami a korábbinál jóval nagyobb mértékben terhelte meg az egyébként is túlfeszített államháztartást.

A lakossági hiteligények akkor zúdultak rá a magyar gazdaságra, amikor a belső pénzpiacról szerezhető források elapadtak. Kétségkívül igaz, hogy 2002-ben ebből még semmit nem lehetett látni. És tudják, hogy miért nem lehetett látni 2002-ben? Azért, mert a magyar gazdaság oly mértékben lelassult, hogy nem volt a vállalatoknak hiteligénye. És 2003-ban, amikor elkezdődött a gazdasági növekedés, elkezdődtek a beruházások, és megjelent a hiteligény, akkor vált világossá az egész gazdaságban, hogy nincs az a lakossági megtakarítás, amely motorja lehetne a fejlődésnek.

Kérem, annak a kormányzati politikának a következményét viseljük most, 2004-ben, amely 2002-ben, a választásokra készülve egyszerűen kiengedte a kezéből a gyeplőt. Orbán Viktor miniszterelnök úr tudta, mit tesz. Orbán Viktor miniszterelnök úr arra számított, hogy a választások után, hiszen akkor miniszterelnök volt, mindent a rossz külgazdasági körülményekre ken, és valami csomaggal majd szépen helyreállítja az egyensúlyt. Tudta, mert felkészült politikusként nyilván információja volt a magyar gazdaság helyzetéről, azonban nem így történt. Orbán Viktor a választások első fordulójának elvesztése után olyan politizálásba kezdett, amit egyetlen elv vezérelt: ha ő vesztett, akkor vesszen mindenki. Tudta, hogy üres a kassza, mégis több száz milliárd forinttal terhelte meg azt a büdzsét, amelynek állapotát ismerte.

Ezek azok az okok, tisztelt képviselőtársaim, amelyek a mai helyzethez vezettek, mert a rossz külső feltételekre adott rossz válaszok egyre inkább egy visszafejlődési spirálba lökték a magyar gazdaságot. Nézzük ennek a számait, nézzük, hogy 2001 és 2003 között - amiért még önök voltak felelősek, hiszen a 2002-es, 2003-as folyamatokat egy-két évvel korábbi döntések határozták meg - mennyivel nőtt a bruttó hazai termék, ami egy ország teljesítményét mutatja. Kérem, 10 százalékkal nőtt a bruttó hazai termék. És mennyivel nőtt az ország nettó devizaadóssága? 40 százalékkal. Ez az eladósodás, ez a jobboldali kormány hagyatéka, ezt hagyta örökül a szociáldemokrata-liberális kormányra.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ilyen körülmények között is betartottuk az ígéretünket. Betartottuk az ígéretünket: több mint 20 százalékkal nőttek a reálkeresetek, komolyabb segítséget kapnak a szülők a gyermekneveléshez, mint bármikor korábban, és kérem, képviselőtársaim, másfél év alatt sokkal több minden történt, jó, a családokkal és az emberekkel, mint az önök négyéves uralkodása alatt. Szembe kellett néznünk persze azzal, hogy annak az elhibázott gazdaságpolitikának, amelyet önök műveltek, a hatását hogyan lehet kiigazítani. Mi egy fokozatos kiigazítás mellett döntöttünk, és már 2003-ban elkezdtük a visszatérést a fenntartható fejlődés gazdaságpolitikájához, a kiszámítható és kiegyensúlyozott fejlődés megteremtéséhez, miközben a 12,5 százalékra feltornászott jegybanki kamat előnytelen mind a költségvetésnek, mind a reálszférának. Előnytelen, mert megterheli az államháztartást, amely éppen a hiány leszorítását vette célba, és előnytelen, mert a 2003 második felében lassan javulást jelző gazdasági növekedést is gyengíti.

Ezért a Magyar Szocialista Párt kezdeményezi, hogy a kormány jusson megegyezésre a jegybankkal a mielőbbi kamatcsökkentésről, ami kezdődhet jelzés értékű mértékkel is. Ez alapulhat a szigorú jövedelempolitika felmutatásán és a 25 százalékos felső áfakulcs csökkentését tartalmazó, tehát dezinflációt segítő adóreform kidolgozásán.

Tisztelt Ház! Én azt tartom döntőnek, hogy a kormányzás felelősségét viselő Magyar Szocialista Párt gazdaságpolitikájának iránya az exportvezérelt gazdasági növekedés. Ez biztosíthatja a fejlődést, ez biztosíthatja a versenyképességet, ez biztosíthatja a magyar társadalom jólétét - persze, más eszközökkel, mint '95-ben, más eszközökkel, mert most az innováció, az infrastruktúra kiépítése és a foglalkoztatás bővítésének ösztönzése a kitörési pont. Ha ugyanis többen végeznek értékteremtő munkát, akkor nő a nemzet jóléte és a gazdagság. Ha többen fizetnek adót és járulékot, és az így képzett szociális alapokat kevesebb ember között kell szétosztani, akkor stabilizálódik az államháztartás. Ha több ember képes munkája jövedelméből megteremteni saját maga és eltartott családtagjai jólétét, akkor csökken a szegénység. Igen, a munkaösztönzési elv azt jelenti, hogy egyrészt érje meg foglalkoztatni a nehezen foglalkoztathatókat is, másrészt érje meg személyes erőfeszítéseket tenni a munkához jutás érdekében.

(12.00)

Ahhoz, hogy többeknek, a nehezen foglalkoztathatóknak is munkájuk legyen, olcsóbbá kell tenni az ő foglalkoztatásukat, munkába állításukat a munkaadók számára, ezzel mintegy átvállalva az éppen az ő foglalkoztatásukból eredő kockázatok egy részét, legalábbis a munkába állás első időszakára.

Ahhoz, hogy többen vállaljanak munkát, az átmeneti időszakban jelentkező többletköltségek, a ruházkodás, az utazás vagy az élelmezés többletköltségeinek részleges átvállalása adhat ösztönzést.

Az MSZP ezért kezdeményezi, hogy már az elkövetkező hónapokban a kormány indítsa el a változásokat egy igazságosabb, méltányosabb és hatékonyabb társadalompolitikai gyakorlat irányába. Mert szerintünk a szociális jövedelmeket elvszerűen és célszerűen kell elosztani. Igazságos, méltányos és hatékony elosztásra van ugyanis szükség. A szociális jövedelmi programok kapcsán ugyanis a legfontosabb kérdések azok, amelyek azt akarják tisztázni, hogy kinek, miért, hogyan és mennyit. A lehetséges válaszoknak racionálisan értelmezhetőknek, megvitathatóknak és következményeikben áttekinthetőknek kell lenniük.

A Magyar Szocialista Párt a gyermeknevelés támogatásában ezért a méltányosság elvét képviseli. A méltányosság elve egyfelől azt jelenti, hogy a társadalom elismeri a gyermekneveléssel járó többletköltségeket valamennyi szülő esetében. Vagyis két azonos jövedelmű szülő esetében jusson több támogatás annak, akinek több gyermeke van. Ugyanakkor nagyobb mértékben támogassa azokat a szülőket, akiknek alacsonyabb a jövedelmük, akiknek nagyobb erőfeszítést jelent a gyermekeikről való gondoskodás.

A Magyar Szocialista Párt álláspontja az, hogy a magyar gazdaság mai teljesítménye alapján is érvényesíthető a szociális minimum elve. A bizonyos megélhetési szinthez szükséges minimális jövedelmet mindenki számára biztosítani kell: ez társadalmi közfelelősség. A szociális minimum megállapításához nagy önuralom és becsületesség kell, hiszen csak olyan összeghatárt szabad megállapítani, amit mindenki számára valóban biztosítani, finanszírozni lehet. A támogatásoknak itt egyértelműen az a céljuk, hogy a szegények élete kicsit könnyebb legyen, hogy csökkenjen a szegénység mélysége. Más esetekben bizonyos szociális támogatásoknak az az elsődleges céljuk, hogy általuk jelentősebb közkiadással járó problémákat lehessen megelőzni. Igen, ez az a kormány, amely ennek a prevenciós elvnek megfelelően a lakásban maradást támogatja, mert ha ez nem sikerül, akkor a hajléktalanság, az intézménybe kerülés jóval többe kerülne a magyar társadalomnak.

Tisztelt Képviselőtársaim! A Magyar Szocialista Pártnak világos a célja: mi azt szeretnénk, hogy mindenki jól éljen, hogy mindenki jobban éljen. Ehhez értelmes párbeszédre van szükség a gazdaságról: őszinteségre és bizalomra. Ezért kezdeményeztük ezt a mai vitát. Remélem, ez a vita végül mindnyájunk számára hasznos lesz. Mert tényleg igaza van Széchenyi Istvánnak: “Magyarország pillanatai drágákö - drágábbak, mint valaha.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra jelentkezett Domokos László, a Fidesz képviselője. Parancsoljon, öné a szó.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Szociáldemokrata-liberális kormány lett a nemzeti közép kormányából, mint hallhattuk. Körülbelül a szavak értelme is így változik. Ugyanarról a kormányról beszélünk, ugyanazokkal az emberekkel, akikkel '90 előtt, '94-98 között, Szekeres úr, majd pedig 2002 után is megismerkedhetett az ország. Hallottak ők már ilyet is, olyat is.

Az biztos, hogy önöknél nagyon nagy baj lehet, hiszen tudják: hat nap után megbukott a költségvetés, ennek ellenére vádaskodásokkal és különleges, üres ígéretekkel, egy új szociálliberális program meghirdetésével most egy nagy ívű beszédet mondott, ötödikként körülbelül az önök oldaláról. Ennyiféle dolgot is mondanak körülbelül. Sajnálom, hogy ennyire megosztottak, sajnálom, hogy ennyire nem tudnak megbékélni.

Egy közös pont van, úgy látom: mindent az Orbán-kormányra fognak. Ez a közös platform, de hogy mit kellene csinálni és hogyan, arról elképzelésük sincs. Csak kérdezze meg Draskovics miniszter urat: zöld számot hirdetett meg, megkérdezte az Állami Számvevőszéket, mindenkit megkérdezett, mert fogalmuk nem volt arról, hogy a három hónapig itt gyömöszkölt költségvetést hogyan kellene végrehajtani. (Göndör István: Ez a demokrácia!) Ma sincs elképzelésük egyébként róla, vagy ha van, akkor a minisztereiket most megkérdezhetjük, hogy hogyan fogják végrehajtani ezt a költségvetést. Elképzelésük sincs: azt mondják, hogy türelem, várjuk ki, majd a bölcsek eldöntik.

És ezután még azt mondja a legelején, hogy együttműködésre tesz javaslatot. Önöknek ez az együttműködésre tett javaslat? Kérem szépen! Ezt nem gondolhatják komolyan! Egy szép beszéd volt, semmi több. Sajnálom. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Sisák Imre Jánosnak, a Magyar Demokrata Fórum képviselőjének. Parancsoljon!

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. A mai vitanapnak az a címe: “Felelősen a gazdaságrólö. Ehhez képest Szekeres Imre képviselő úr a beszéde körülbelül 70 százalékában az Orbán-kormány dolgaival foglalkozott, magyarán visszamutogatott. Arról persze nem beszélt, hogy jelenleg mi a helyzet.

Kuncze Gábor január 16-án azt nyilatkozta a sajtóban, hogy a szocialista szociálpolitika megbukott. Kérem tisztelettel, Szekeres Imre képviselő úr a mai beszédében elég hosszasan foglalkozott a rászorultsági elvvel, a méltányossággal és minden egyéb mással.

Tisztelt Képviselőtársaim! Színt kellene végre vallaniuk! Önök szociálpolitikáról beszélnek, amely a szociális törvény és a gyermekek védelméről szóló törvény alapján segíti a rászorulókat, vagy a családtámogatási rendszert és a kötelező egészségbiztosítási ellátásokról szóló rendszert kívánják átalakítani? Magyarán a családi pótlék alanyi jogosultságát, a gyermeknevelési segély alanyi jogosultságát, a gyermekgondozási segély megvonását vagy éppen a családi adókedvezmény rendkívül negatív átalakítását kívánják végrehajtani.

A szociálpolitika valóban a rászorult rétegeket kell hogy szolgálja. Kérem tisztelettel, ennek borzasztó egyszerű a megoldása: több pénzt kell ezen rétegek számára biztosítani. Nem 6 százalékkal kell növelni a családi pótlékot, hanem 12-vel (Felzúdulás, derültség a kormánypárti padsorokban.), és egyértelműen jobb lesz ezeknek a családoknak a helyzete.

Tisztelt Képviselő Urak! Egy dolgot mindenképpen el kell dönteni: miről beszélnek? Szociálpolitikáról, családtámogatási rendszerről, egészségbiztosítási rendszerről. Tegyük tisztába ezeket a dolgokat! Nem szeretnénk - és a Magyar Demokrata Fórum kifejezetten tiltakozik ez ellen -, ha az 1995-ös módszerekkel, Bokros-csomag helyett Medgyessy-Kuncze-csomaggal örvendeztetnék meg a magyar társadalmat.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Szabó Zoltánnak, a Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon!

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Sisák képviselő úrnak teljesen igaza van: többel kéne emelni a családi pótlékot. 2002-ben megemeltük 20 százalékkal, most éppen valóban kevesebbre futotta. Kérdezem: a magát polgárinak dicsőítő kormány négy év alatt mennyivel emelte a családi pótlékot, tisztelt képviselő úr? (Közbeszólások az MSZP soraiból: Egy fillérrel sem! Nulla!)

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra következik Domokos László, a Fidesz képviselője. Parancsoljon!

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm szépen. Elnök Úr! Szekeres úr áfacsökkentésre tett javaslatot. Csak egy kérdésem lenne, de már eltűnt Draskovics miniszter úr, már csak az államtitkára van itt: milyen áfacsökkentésről beszélnek? Milyen törvénymódosítást szeretnének most előhozni? Most is tárgyalunk egyet. Egy hónappal ezelőtt vagy két hónappal ezelőtt is jóváhagytunk egyet. Önök letették a voksot: Európa egyik legmagasabb áfakulcsával dolgozik ma a magyar gazdaság.

Másik oldalról: a bérhez akarnak hozzányúlni? Kérem szépen, ma az a helyzet, hogy a bérek nem emelkedtek gyakorlatilag sem a közszférában, a magánszférában is minimálisan. Ehhez képest a KSH-tól hét eleje óta tudjuk, hogy 6,6 százalékos volt csak a januári áremelés, februárban 7 százalék fölötti áremelésre számítanak. Mennyivel fog csökkenni ezeknek a keresőknek a bére? Szekeres Úr! Szociális érzékenység? Miről beszél?! Ne segélyt osszanak! Normális gazdaságpolitikát folytassanak, amelynek eredményeképpen nincs ilyen mértékű adóemelés, és normálisan a közalkalmazottaknak legalább az infláció mértékének megfelelő béremelése benne van a költségvetésben. Hol van ez beépítve, kérem szépen? Erre válaszoljanak!

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Csizmár Gábor államtitkár úrnak. Parancsoljon!

CSIZMÁR GÁBOR foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi minisztériumi államtitkár: Elnök Úr! Köszönöm a szót. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Domokos Képviselő Úr! Azt tanácsolnám, hogy a KSH adatait szíveskedjék olvasgatni. A KSH adatai szerint 2002-ben 13,6 százalékkal nőtt a reálbér Magyarországon, 2003-ban 9,2 százalékkal. Tegnap adta közre a KSH ezeket az adatokat egyébként. Ez azt jelenti, hogy a költségvetési szférában 2003-ban 38 százalékkal nőttek a bérek, a versenyszférában pedig 19 százalékkal.

Úgy gondolom, kéne olvasgatni az adatokat, és nem összevissza dobálózni a megfogalmazásokkal. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

 

(12.10)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kettőperces fölszólalásra megadom a szót Domokos Lászlónak, a Fidesz képviselőjének.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Tisztelt Államtitkár Úr! Vegye elő a saját köztisztviselőinek a fizetését! Hacsak önök nem emeltek soron kívül, engedély nélkül béreket. Ezek szerint december és január között nincsen bérnövekedés, legalábbis a költségvetési törvény erre nem adott lehetőséget. Ha önök megtették, egyetlenegy módja volt egyébként csak, ha átsorolásokat hajtottak végre, ez az egyetlenegy módja volt, de ez nem egy általános béremelés. Miről vitatkoztak a szakszervezetek, kérdezem én önöket, mire kértek garanciát akkor, amikor azt mondták, hogy nincsenek meg a feltételei a közszférában a béremeléseknek? Nagyon jól tudja, hogy nem így van, nincsenek meg ezek a feltételek, másrészről pedig ezek a bérek már most a nyugdíjasoknál és a többieknél is - 5,5 százalékot ígértek - már januárban 6,6 százalék.

Az első hónapban nem tudják tartani az inflációs számokat, és ennél csak magasabb lesz a következőkben. Hogy majd mi lesz júliusban meg augusztusban, amiről önök beszéltek, azt még önök sem tudják. Reményeket kár kelteni. Miért kellett elküldeni László Csabát a miniszterelnöknek? - kérdezem én. Azért, mert ilyen jól alakultak az adatok vagy talán a KSH-adatokat nézegette, és ennek eredményeképpen azt mondták, hogy hát ezek a számok mégsem jók talán?

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Nógrádi Zoltán, a Fidesz képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

NÓGRÁDI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Felelősen a gazdaságról - szól a mai jelmondat, és azt hiszem, minden felelősen gondolkodó közszereplőnek ezzel a stílusirányzattal egyet kell értenie. Felelősen a gazdaságról, de ezzel együtt felelősen a kormányzat politikájáról is, gazdaságélénkítésre vonatkozó politikájáról; s ezzel együtt felelősen az önkormányzatokról is, az önkormányzatokat érintő politikáról is, hiszen meggyőződésem szerint a kormányzat egyik legfontosabb gazdaságfejlesztési partnere maguk az önkormányzatok, akik rengeteget tehetnek helyi eszközeik bevonásával és segítségével annak érdekében, hogy a gazdaság mikroklimatikus viszonyai javuljanak. Természetesen ehhez az kell, hogy az önkormányzati rendszer önmaga is működőképes legyen, az önkormányzati rendszer önmaga is képes legyen eszközöket mozgósítani.

Nos, az Állami Számvevőszék véleménye szerint a mai 47,6 százalékos önkormányzati forráshiány mellett ez nem lesz könnyű, és ez a komoly önkormányzati forráshiány ugyanúgy nehezíti és súlyosbítja a költségvetési rendszer hiányát, mint a központi költségvetés hiánya. A helyi kezdeményezések jelentősége a gazdaságfejlesztésben különösen akkor nagyon fontos, ha azt tapasztaljuk, hogy a kormányzati gazdaságfejlesztés ötlettelen, eszköztelen és akarat nélküli. Ebben az esetben nem marad más, mint a helyi kezdeményezések, a helyi gazdaságfejlesztési programok, amelyekben az önkormányzati eszközök oly nagy jelentőséggel bírnak.

Hadd mondjak egy példát: Szegeden a gazdaság évente két gyárral megy tönkre. Az elmúlt évben 1200 munkahely szűnt meg csak Szegeden, a gazdaság stagnál, sőt visszafejlődik, lassan azt lehet mondani, hogy nincs termelő, gazdasági infrastruktúra Szeged városában. Alig néhány tíz kilométerrel odébb, Temesvárott 12 százalékos gazdasági növekedés, tartósan 3 százalék alatti munkanélküliség, és ott sincs autópálya-fejlesztés, pusztán helyi kezdeményezések vannak, tisztelt Szekeres államtitkár úr, és a helyi kezdeményezéseknek van némi kormányzati támogatása is. Ennyit tehát arról, hogy az önkormányzati politika és az önkormányzati eszközök mennyit tudnak segíteni a gazdaság élénkítésében.

Nem segíti az önkormányzati helyzetet az sem, hogy az önkormányzati vagyon, amelynek célszerű és okszerű használata oly sokat tehet a kis- és középvállalkozások érdekében, ma már szinte teljesen eltűnt. A 40 százalékos gázáremelés, a villamosáram-emelés, az áfaemelések olyan mértékben sújtják az önkormányzatokat, hogy képtelenek ma már eszközeik megtartására, képtelenek eszközeik karbantartására, de leginkább képtelenek arra, hogy ezeket az eszközöket, vagyontárgyaikat, amelyeknek, még egyszer mondom, óriási jelentősége van, gazdaságfejlesztési célokra tudják használni. De a legsúlyosabb érv, amely sújtja a gazdaságot az önkormányzatok szempontjából, az a gazdasági, gazdálkodási önállóság elvesztése. A Medgyessy-kormány idején fordult az elő először, hogy a központi költségvetés, rátelepedve a helyi bevételekre, szinte eszköztelenné tette a helyi hatóságokat. Az iparűzési adóprés és a többi adóprés tovább nem préselhető.

Csak szeretném önöket emlékeztetni, hogy az önkormányzati forráshiány miatt a bevezetett ökoadók, a megemelt építményadók, a vállalkozók kommunális adója, az iparűzési adó teljes mértékű kiterjesztése, a megemelt, drasztikusan megemelt idegenforgalmi adó és az emögött lévő szabályozások éppúgy rontják a gazdálkodás versenyképességét, a kis- és középvállalkozások versenyképességét, mint az önök által megemelt egyéb központi közterhek. Ez nem gazdaságfejlesztés, és nem gazdaságélénkítést szolgáló eszközrendszer.

A második legnagyobb probléma a gazdálkodási önállóság elvesztésével abból adódik, hogy nem teremtődnek meg azok az önerők az önkormányzatoknál, amivel európai uniós, akár hazai pályázatokban olyan fejlesztéseket valósíthatunk meg, melyekkel segíthetjük a kisvállalkozásokat. Nagyon sok polgármester volt kénytelen tétlenül és tehetetlenül nézni, hogyan mennek tönkre egyébként prosperáló kis- és közepes vállalkozások, üzemek és üzletek zárnak be, mert nem tudtuk azokat az infrastrukturális fejlesztéseket biztosítani akár környezetvédelmi, akár egyéb szempontból, amivel megfelelhettek volna a megszigorodott telephely-engedélyezési eljárásoknak. Ez a gazdaságfejlesztés csődje, és ez a gazdaságélénkítés csődje helyi szinten.

Nem tudjuk a 150-170 milliárd forintos európai uniós forrásokat megszerezni akkor, ha a minimális 10 százalékos, 15-17 milliárd forintos önerő nem áll rendelkezésre, és ebből nem tudunk az Európai Unió elvárásainak megfelelően olyan infrastruktúrát fejleszteni, amely lehetőséget teremt helyi vállalkozások megerősödésének. De ami a legkatasztrofálisabb: elérkeztünk abba a helyzetbe, és elértük azt a státust, hogy a csatlakozni kívánó országok közül Magyarország az egyedüli, amely adóztatja az európai uniós forrásokat. Önök megtiltották az európai uniós források után az áfa visszaigényelhetőségének a lehetőségét, ezzel nagymértékben rontották egyrészt azoknak a versenyképességét, akik ezekben a forrásokban indulni kívánnak, nagymértékben rontották az ország esélyeit, hogy vállalkozások, kis- és középvállalkozások vagy nagyobb vállalkozások megszerezzék ezeket a forrásokat.

Ma már tömegével vonulnak ki az országból olyan befektetők, akik ezen európai források segítségével szerettek volna telephelyet teremteni és munkahelyet teremteni az országban, de a megnövekedett áfaterhelés miatt ezt már nem tartják kivitelezhetőnek. Veres János államtitkár úr még ma is adós az elmúlt évben jogtalanul kivetett SAPARD-áfákkal, ígérete ellenére és László Csaba miniszter úr ígérete ellenére továbbra sem kaptuk vissza azokat az áfatartalmakat, amelyeket pályázati kiírással szemben vetettek ki gazdálkodókra és önkormányzatokra, és tették és teszik lehetetlenné ma is a SAPARD-források igénybevételét. Azok a programok, amelyekben a szektorok együttműködése, a közszektor és a magánszektor együttműködése érvényesülhet, pont a Draskovics-csomag működése kapcsán válhat kétségessé, hiszen a Belügyminisztériumtól 8 milliárd forint, az önkormányzati támogatásból 10 milliárd forint kerül elvonásra. Ezek így nem fognak működni.

A nagymértékben megkurtított lakásépítési, lakástámogatási programok egy teljes építőipart tettek tönkre, egy teljes mélyépítőipar zuhant a teljesítőképességének a határára. Egyetlenegy szektor volt képes extraprofitra, a bankszektor, az a banki szféra, aki többek között az önkormányzati hiteleken is és az önkormányzati fejlesztési hiteleken is extraprofitot tudott képezni, hiszen a kormányzati költségvetési politika következtében működőképességük fenntartásához nagymértékben szükség volt a különböző banki hitelekre. A lecsökkentett Munkaerő-piaci Alap, a reálértékben csökkenő területfejlesztési pénzeszközök, a 60 százalékkal csökkentett turisztikai pénzeszközök és a beruházások nagymértékű visszaesése mind-mind helyi szinten is, a helyi gazdaság szintjén is óriási problémát jelentettek.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Az önkormányzatok megrendelők, fogyasztók és gazdaságfejlesztő intézmények is egyben, nélkülük nem lehet felelősen beszélni gazdaságfejlesztésről és gazdaságpolitikáról, csak egy alapjaiban megroppantott önkormányzati rendszerrel nem lehet komolyan gazdaságfejlesztési eszközöket mozgósítani.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kettőperces fölszólalásra jelentkezett Veres János, a Pénzügyminisztérium államtitkára.

Parancsoljon, öné a szó.

DR. VERES JÁNOS pénzügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Csak szeretném Nógrádi képviselő úr számára is egyértelművé tenni, hogy decemberben a kormány a döntését meghozta, a forrás rendelkezésre áll mindazokra a SAPARD-os áfaelszámolásos tételekre, amelyekre most hivatkozott. Ettől kezdve az a kérésem, hogy ott rendezzék a továbbiakban a dolgokat, ahol kell; amit megígértünk ebben a kérdésben, biztosítottuk decemberben, a költségvetés zárását megelőzően.

A másik megjegyzésem pedig arra vonatkozik, hogy örülök az iménti vitának, ami itt kialakult a bérrel kapcsolatban, mert láthatóan Domokos képviselő úr azért legalább a KSH számait nem vitatta.

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Sisák Imre, a Magyar Demokrata Fórum képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

(12.20)

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Az előzőekben Németh Imre miniszter úr azt mondta itt az ülésteremben, hogy a mezőgazdaság végre nem egy halódó ágazat képét mutatja. A Magyar Demokrata Fórum szerint pedig az agrárgazdaság kormányzat sújtotta terület. Én most a mezőgazdaság egyetlen szegmenséről, a sertéságazatról szeretnék beszélni.

Hazai viszonyaink között a sertés az állattenyésztés mintegy 40 százalékát, az élelmezési húskereslet majdnem felét adta. A hazai sertésvolumen gyakorlati esélyeit az 1984-es esztendő szolgáltatta, mintegy 10 milliós létszámmal. A legnyereségesebb éve pedig a 2001-es esztendő volt, amely 32 forint/kilogramm jövedelmet biztosított. Mindkét időszak esélyeit a nyugat-európai versenytársakat sújtó járványos állatbetegségek kihatása, nem pedig a hazai valós adottságok határozták meg. Gabonatermelésünk lehetővé tenné, hogy - bőrben történő eladás révén - a 10 milliós sertésállomány eltartása megfelelő módon lehetségessé váljon.

A sertésszám 5 milliósra csökkenése és stagnálása az elmúlt évben azt mutatja, hogy a sertéságazat mély válságban van. Eközben az ágazat zömmel felélte eszközeit a létért való küzdelemben, és jelentősen hozzájárult az agráreladósodottsághoz. A jövedelem- és pénzhiány, szervezetlenséggel tetézve, lerontotta az ágazat termelési paramétereit, egyre növekvő leszakadást eredményezve a fejlett versenytársakhoz képest.

A sertéspiac óriási válságban van: a felkészületlenség, a szervezetlenség, a piaci zavarok, a 2003. év egyre csökkenő, majd befagyott támogatásai, a központi források hiánya, az EU közvetett támogatásokat tiltó szabályozása, a költségek rohamos emelkedése a sertéságazatot végveszélybe sodorták. Már 2002-ben is kritikus ponton állt a sertéshúságazat, azonban az olcsó takarmányok kompenzálták és elfedték a problémát.

A múlt évi aszályt követő gabonaár-robbanás gyengítetlenül sújtott le az sertéságazatra, amelyet tetézett a fehérjehordozók árának emelkedése, illetve az energia- és más áremelkedés. A költségrobbanással szemben szétzilálódott sertéspiacon drasztikus árcsökkenés következett be, ahol a felvásárlás és a húsipar a termelőre hárítja a válság terheit, mert a nagykereskedelemmel szemben sikertelen az értékarányos árak érvényesítése, a népjóléti kihatásokat nem is említve. Miután a sertés önköltsége mintegy 15 százalékkal tovább nőtt a múlt évi tarthatatlan arányokat tetézve, megkezdődött az ágazat újabb spontán létszámleépülése. Ez átmenetileg tovább rontja a piaci sertésárakat az átmeneti túlkínálatával, csőd előtti pánikreakcióival. Így alakult ki napjainkra a 220 forint körüli élősertésár, ami kilogrammonként 100 forint veszteséget okoz.

Mi a teendő? Menteni, ami még menthető, nemzeti hatáskörben. Újra tűzoltó akció szükségeltetik. Rövid távon teljesen reménytelen és halva született felemlegetni a műszaki és termelési adottságban rejlő lehetőségeket. Annyi pénz sincs rá, mint eddig. Még annyi remény sincs belátható időn belül a befektetések megtérülésére, mint az elmúlt években lett volna. A tavalyi esztendő pedig a szakadék szélére sodorta a sertéságazatot. Hiábavaló akár a 7, akár az 5 milliós sertéshatárok védelme, ha az a szándékon kívül nem bír egy év realitással. Közvetlen támogatások nélkül a sokkal versenyképesebbé tett konkurenseinkkel szemben nem lehetnek illúzióink.

A balliberális kormány pedig semmit nem tesz. A kilencvenes évek állatlétszám-csökkenése alapján tudomásul kell vennünk a támogathatóság, eltartóképesség összefüggésében a létszám-optimalizálást. Bár a felére csökkent a kistermelők száma, azonban az elmúlt időszakban nem következett be az életképes sertéslétszám-koncentráció, csupán 100 ezer darabbal lett kevesebb a kistermelői sertéslétszám. Megfelelő pénzügyi és szociális háttér melletti támogatással kezdeményezni lehetne a kivonásukat a piacról. Enélkül azonban olcsóbb a sertéslétszám csökkentése a fogyasztásexportálás által kijelölt szintje, eszközei: a malaceladás, a kocakivágás - rossz emlékű technikák. Le kellene vezetni legalább a pillanatnyi sertésfelesleget, exporttárolás módszerével. Ez a veszteség tarthatatlan.

Az ágazat túlélése érdekében minden még és majdan lehetséges tartható eszközzel és módon támogatni kell a válságba került ágazatot és szereplőit. A támogatásnak a termelési piramis alján lévő, legkiszolgáltatottabb szereplőhöz, a termelőhöz kell célzottan és közvetlenül eljutnia.

Kedves Képviselőtársaim! Megállapíthatjuk, hogy mindezek nélkül disznó helyzet alakulhat ki.

Köszönöm hogy meghallgattak. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra megadom a szót Nógrádi Zoltánnak, a Fidesz képviselőjének. Parancsoljon!

NÓGRÁDI ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Röviden csak annyit, hogy az áfakérdésben nemcsak az elmúlt év SAPARD-ügyeinek a rendezése vár a sorára, hanem a következő időszak bonyolult áfalevonási és áfa-visszaigénylési kérdése is, hiszen önkormányzatok és vállalkozások ezrei várják, hogy - a mostani szabályozással ellentétben - nyíljon meg a lehetőség arra, hogy visszaigényelhessék a visszaigényelhető fejlesztési áfát a nemzeti fejlesztési terv által biztosított források után.

Ez az, ami igazán lényegi kérdés, és ez az, ami nagymértékben foglalkoztatja a vállalkozásokat, a vállalkozásokon keresztül pedig az ország közvéleményét is; ami kapcsolódik a nemzeti fejlesztési terv által biztosított források lehívhatósági és ezáltal az egész ország EU-integrációs sikerességéhez.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Magda Sándornak, a Szocialista Párt képviselőjének.

Parancsoljon!

DR. MAGDA SÁNDOR (MSZP): Elnök Úr! A sertéstémában, azt hiszem, a különböző hírek és híresztelések miatt az emberek az egész országban másként-másként vélekednek.

Én a következőt szeretném elmondani. 2000-től az alábbi támogatásokat kapta az ágazat: 2000-ben 13 milliárd 975 milliót... (Sisák Imre jelzésére:) Mindjárt mondom, és ha meghallgatja, akkor talán kicsivel több ismerethez jut. 2001-ben 7 milliárddal támogattuk a sertéságazatot; 2002-ben 10 milliárd 500 millióval; 2003-ban 16 milliárd... (Tóth István: Menj ki, és magyarázd meg az út szélén! - Dr. Józsa István: Azt neked kellene! - Tóth István: Én még kimehetek, te már nem! - Derültség a Fidesz padsoraiból. - Az elnök megkocogtatja a csengőt.)

ELNÖK: Képviselő úr!

DR. MAGDA SÁNDOR (MSZP): 2003-ban 16 milliárd 457 millióval. Vagyis azt kell mondani, hogy az elmúlt időszakban az ágazatba igen jelentős támogatás került be.

Ami fő problémaként megjegyzendő, és mindenképpen foglalkozni kell vele: ez az ágazat Európán belül gyakorlatilag azok közé tartozik, amelyek a túltámogatott ágazatok közé sorolandóak (Derültség a Fidesz padsoraiból. - Tóth István tapsol.), és a fő problémája... - örülök, hogy a képviselő úrnak tudok újat mondani, de folytatom tovább. (Közbeszólás a Fidesz padsoraiból: Majdnem a négyszeresét kapják a gazdák!)

Gyakorlatilag ennek az egész kérdéskörnek a problémája abból adódik, hogy míg a világon ez az ágazat intenzív irányba mozdult el, és a 20 ezer hektáros gazdaságok központjában alakulnak ki a telepek, addig Magyarországon mind méretében, mind hatékonyságában igen jelentősen visszaesett az ágazat, és ezért képtelen megküzdeni azzal, ami az európai piacon kihívás, akár az egy sertésre jutó önköltség kapcsán. Azért nagyobb az önköltség, hisz sokkal alacsonyabb szintű technológiát alkalmaznak a gazdálkodók, és ön mondta, hogy mintegy száz forinttal több az önköltségük. Ki fogja ezt az igen rosszul működő ágazatot tovább finanszírozni? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) Honnan kell elvenni...

Köszönöm szépen, majd még kérek 2 percet. (Birkás Tivadar: 2002-ben nem ezt ígértétek!)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kérem, hogy majd gombnyomással jelezze, képviselő úr! Domokos Lászlónak, a Fidesz képviselőjének megadom a szót kétperces felszólalásra.

DOMOKOS LÁSZLÓ (Fidesz): Köszönöm, elnök úr. Magda képviselő úr, főiskolai főigazgató úr a teljes empátia hiányát mutatja a sertéstartók ügyében, bár 2001 végén, 2002 tavaszán nagy hanggal mondták azt, hogy a 270 forint/kilogramm az semmi, majd 350 forint is lesz.

Tisztelt Magda Úr! Azt kérdezik az emberek, hogy hol van ez a 350 forint. A Holdban - soha nem is gondolták komolyan, mint kiderül most a szavaiból, és ezért cinikus a helyzet, ezért borzasztó a helyzet. Végigkampányolták az országot, bebolondították az embereket azzal, hogy sertést tartsanak - hittek önöknek nagyon sokan, ne mosolyogjon! Sajnos, hittek Békésben is. És utána azzal kellett szembesülniük, hogy ezzel szemben ezen óriási pénzek, támogatások, amelyekről ön beszél, nem jutottak el a termelőkhöz. Ezzel szemben 270 forintról bizony leesett 200-210 forintra, és most pedig, télen, 190-210 forint közötti sertésfelvásárlási árak vannak, ha fizetnek egyáltalán.

Nem érti, hogy miért vannak az emberek az utcán? Nem érti, hogy probléma van? Ne jöjjön itt azzal az európai uniós szöveggel, amit nem értenek meg az emberek, mert egészen más a helyzet ott, mint itt.

Köszönöm. (Gőgös Zoltán: Azért, mert elbutítjátok őket!)

(12.30)

ELNÖK: Köszönjük szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Karakas Jánosnak, a Szocialista Párt képviselőjének.

KARAKAS JÁNOS (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Sisák képviselő úr felszólalásához szeretnék hozzáfűzni valamit; azon túl, hogy ha levesszük az ő felszólalásából azt az egy-két politikai jellegű és kötelező hozzászólását, azt mondom, hogy korrekt volt jó néhány megállapítása. Sisák úr azt mondta, hogy nem következett be az életképes létszám-koncentráció; sajnos, nem következett be még a mai napig sem sertéstenyésztők esetében. Azt is megállapította, hogy 2002-ben az olcsó takarmányár kompenzálta a húsárakat. Ugyanezt 2003-ban nem lehetett megtenni már, vagy most nem lehet megtenni az aszálykár miatt. S az is igaz egyébként, hogy a gabonatermelésünk elviekben lehetővé tenné tízmillió sertés tartását.

Azt kell mondjam, hogy '90 óta egyetlen kormányzat sem tette meg azt, hogy valami távlatot próbáljon mutatni az agráriumnak, meghatározza a jövőjét, és valami konszenzust alakítson ki. (Közbeszólás a Fidesz soraiból: És ti?) Mert mindannyian tudjuk, hogy ez a termelési szerkezet tarthatatlan, és ebben viszont sosincs konszenzus, mert mindig a politika szól bele ahelyett, hogy vidékfejlesztéssel próbáltuk volna átirányítani egyéb kis- és középvállalkozásokba - nem mezőgazdasági vállalkozásokba - a kimaradókat, és segítettük volna.

Az agrárkerekasztalnak megítélésem szerint erről is kellene szólni. Akkor lesz a vidéken béke, ha mi is megpróbálunk egy kicsit ilyen formában is gondolkodva jövőt építeni, nem napi témákba beleszólni, mert egyébként az lesz, amit most Sisák úr mondott, hogy megint tűzoltás. De a tűzoltásból még igazából nem biztos, hogy érték is születhet. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Kétperces felszólalásra megadom a szót Sisák Imre Jánosnak, a Demokrata Fórum képviselőjének - nem, hét másodpercben.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Elvette elnök úr az időmet. A következőt szeretném kérdezni: a SAPARD-támogatások után lehetővé teszik-e az áfa visszaigénylését? (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Van még egy percem a független képviselőtől.

ELNÖK: Majd akkor, amikor el fogjuk osztani, akkor természetesen meg fogják önök is kapni. (Tóth István: Tegye rá most!)

Megadom a szót Józsa Istvánnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének. (Tóth István: Már elfogyott…) Majd mindjárt eldöntjük itt a jegyzőkkel, képviselő úr. Köszönjük szépen a javaslatokat. Most kérem, figyelmesen hallgassák Józsa István képviselő urat.

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hozzászólásom címe “Tények és trendek a vállalkozásfejlesztésbenö lehetne, ha kellene címet adni, de remélem, ki fog derülni az elmondandókból.

A Medgyessy-kormány megalakulásakor az értékek megőrzését és az európai normáknak, a piacgazdaság követelményeinek megfelelő továbbfejlesztését vállalta a vállalkozásfejlesztésnek. A Széchenyi vállalkozásfejlesztési program meghirdetésekor szemléletváltást ígértünk. A Széchenyi-terv során érvényesülő, a vállalkozók szűk körét érintő rendszerhez képest a kis- és középvállalkozások széles köre számára elérhető, ugyanakkor a magánforrásokat is hatékonyabban mobilizáló rendszert hirdettünk meg. Mindez a kormányprogram esélyegyenlőségre, egyenlő hozzáférésre, átláthatóságra vonatkozó pontjainak filozófiájára épült.

E célok jegyében 2003 folyamán olyan finanszírozási, támogatási konstrukciók kerültek kialakításra, amelyek széles vállalkozói kör számára kínálnak lehetőséget. A 2003-ban teljessé vált négylépcsős hitelprogram, a faktoring díjtámogatási program és a kisvállalkozói tőkebefektető cégek tevékenységének beindulása révén 2003-ban mintegy 12 ezer vállalkozás jutott az állami támogatás valamely formája mellett kiegészítő fejlesztési pénzekhez. Ennek keretében a felhasznált források összege meghaladja a 60 milliárd forintot egyetlen évben, tisztelt képviselőtársaim. A Széchenyi-terv szinte egyetlen támogatási eszközének, a vissza nem térítendő támogatásoknak folytatását jelentette - tehát nem szüntettük meg - a Széchenyi vállalkozásfejlesztési program által működtetett pályázati rendszer, de ennél a folytonosságot jelentő területnél is érzékelhető az új szemlélet érvényesülése.

A Széchenyi-terv során pályázati támogatáshoz jutott vállalkozók száma megtöbbszöröződött, a pályázatok célrendszere, elemei, értékelése a nemzeti fejlesztési tervvel és az európai uniós támogatáspolitikai elvekkel összhangba kerültek. Míg a Széchenyi-terv két évében összesen 3200 kis- és középvállalkozás - tehát a 10 ezer a mikrovállalkozásokkal együtt értendő - jutott mintegy 40 milliárd forint támogatáshoz, addig 2003-ban, ahogy államtitkár úr is említette, több mint 4500 nyertes pályázó tevékenységéhez jutott 12 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás formájában. Ha ehhez hozzávesszük a már említett 12 ezer kamattámogatás keretében biztosított 60 milliárd forintot, akkor úgy érzem, hogy a trend is érzékelhető.

A pályázati kiírások már 2003-ban is összhangban álltak az Európai Unió támogatáspolitikai elveivel, tartalmazták az Unió által előírt indikátorokat, bírálati szempontokat és eljárási szabályokat. Az eredeti Széchenyi-tervnél ezeket hiába keresnénk. Nem véletlen, hogy az Unió azt nem fogadta el az Orbán-kormánytól nemzeti fejlesztési tervnek. 2003-ban elkészült a pályázatok utóértékelési rendszere, amelynek segítségével követhetővé és elemezhetővé válnak a támogatott fejlesztések, valamint a támogatások makrogazdasági hatásai. A 2003. évi pályázatok a vállalkozások versenyképesebbé válásához szükséges beruházásokhoz, a különféle üzleti szolgáltatások igénybevételéhez, a számítógépes hálózatok fejlesztéséhez, a korszerű minőségbiztosítási és vállalatirányítási rendszerek bevezetéséhez, saját honlap kialakításhoz adnak támogatást.

A társadalmi és gazdasági esélyegyenlőséget, valamint a roma népesség integrálását szolgálta a roma kisvállalkozók piaci esélyeit javító fejlesztések és beruházások támogatására kiírt pályázat, ami már túlmutat a szorosan vett vállalkozásfejlesztésen a felzárkózás esélyének érdekében. 2004-től az Európai Unióhoz történő csatlakozás révén az Unió forrásai is bevonásra kerülnek a hazai vállalkozásfejlesztésbe. 2004 és 2006 között összesen 43 milliárd forint áll rendelkezésre uniós forrás és hazai társfinanszírozás keretében a hazai kis- és középvállalkozások részére.

Az uniós források minél hatékonyabb kihasználása érdekében 2004 februárjában elindult a multiplikátorképzési program, amelynek keretében pályázatírók - tehát akik értenek a pályázatok elkészítéséhez - európai uniós pályázati követelményekre irányuló képzését valósítjuk meg közel 500 résztvevővel, záróvizsgával, bizonyítvánnyal. Az “Európa házhoz jönö címmel 2003 februárjában indított országos képzési program 14 megyébe jutott el eddig, 118 kistérségbe, több mint 14 ezer vállalkozás vett ebben részt, összesen 453 szakmai előadás keretében. Ezeket a számokat azért mondom, hogy azért az az érzet, hogy nem készült az ország, illetve a kis- és középvállalkozások az uniós tagságra, valahogy helyre kerüljön.

Amit a kormány ígért a Széchenyi vállalkozásfejlesztési program meghirdetésekor, azt teljesítette. Elindultak és folytatódnak jövőre is a vállalkozások finanszírozási forráshoz jutását segítő hitelkonstrukciók, működnek és jövőre uniós társfinanszírozás mellett bővülnek a pályázati úton elnyerhető, vissza nem térítendő támogatások. Folytatjuk a kis- és középvállalkozások célirányos uniós felkészítését.

Összefoglalva: a Széchenyi vállalkozásfejlesztési program 2003. évi pályázatai és pénzügyi konstrukciói 14-15 ezer vállalkozóhoz jutottak el, több mint 80 milliárd forint értékben, ezzel többször ennyi fejlesztési forrást mozgatva meg. A tények a program sikerét igazolják.

Végezetül egy kérdés: kinek az érdekét szolgálja egyes képviselők hisztériakeltése, amivel véleményem szerint felelőtlenül rombolják a magyar vállalkozók önbizalmát, és akarják elbizonytalanítani a gazdaság szereplőit úgy belföldön, mint határainkon túl? Ez csak önző politikai érdek lehet. Túl kellene már ezen lépni. Nem lenne jobb most, az Unió küszöbén az értékek elismerése mellett és a célok, a közös célok elfogadásán túlmenően a nemzeti összefogás kiterjesztése a vállalkozás területére is? Köszönöm figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra következik Tóth István, a Fidesz képviselője.

TÓTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Én nagyon sajnálom, hogy önök valóban messze vannak a tényektől, hisz az előttünk beszélő Józsa képviselőtársunk is már más adatot mondott, mint államtitkár úr, a Gazdasági Minisztérium államtitkára.

(12.40)

Tehát teljes zavar van az önök sorai között, nem tudják, hogy most négyezer pályázót támogattak vagy több tízezret. Azért nagyságrendileg tisztában kellene lenni a képpel!

Egyébként pedig a véleményt a választópolgárok adták meg és adják meg (Közbeszólások az MSZP soraiból: Így volt!), mint ahogy nekem tegnap és tegnapelőtt is azt mondták, hogy ezt a bizonytalanságot, ezt a kiszámíthatatlanságot soha nem élték meg az elmúlt 14 évben. Kérdezik, hogy mi lesz jövőre, mi lesz május 1-je után. Mondom, egy nagyon éles versenyhelyzet, amelyre nem készítették fel önök a vállalkozásokat (Gőgös Zoltán: Jaj, ne mondjál már ilyet!), és nem készítették fel az agrárszektort. Bármennyire is mosolyognak, lehet, hogy a katedrán elmegy ez a felszólalás, Magda képviselő úr, de talán tessen kimenni ahhoz a 10-15 ezer gazdához, akiknek más a véleménye! (Gőgös Zoltán: Azt mondtuk, nem politikai!) Nekem itt beszélhet, mert én sem hiszem el (Dr. Magda Sándor közbeszólása.), de ne nekem mondja, hanem kint azoknak (Az elnök csenget.), akik a piacon elszenvedik az önök munkáját, elszenvedik az önök tehetetlenségét, és azt a bizonytalanságot, ami az agráriumban félévente bekövetkezik (Dr. Magda Sándor: Demagógia!), holott az agrárszektor az, ahol évekre előre kellene látni. Mosolyoghat rajta, ön ezzel csak azt bizonyítja be, hogy még a katedrára sem alkalmas!

Köszönöm szépen. (Derültség, felzúdulás az MSZP soraiban. - Arató Gergely: Szégyelld magad! - Közbeszólás az MSZP soraiból: Elmehetnél tanulni! - Gőgös Zoltán: Rád férne! - Birkás Tivadar közbeszólása.)

ELNÖK: Tisztelt Képviselő Hölgyek és Urak! Kérem, hogy a politikai vita hevében azért bizonyos fokig őrizzék meg a hidegvérüket és a méltóságukat.

Megadom a szót Józsa Istvánnak, a Szocialista Párt képviselőjének. Parancsoljon!

DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Gondoltam, nem kell megismételni a számokat, mert eléggé tagoltan és sorban mondom, de a képviselőtársam, úgy látszik, nem bírta megjegyezni.

Tehát a Széchenyi-terv két évében a kis- és középvállalkozások közül 3200 volt nyertes. Ezenkívül volt közel 7 ezer mikrovállalkozás, amelynek a fele kevesebb mint 500 ezer forintot kapott, a másik fele kevesebb mint 1 millió forintot. Ez a tények egyik része.

A számok másik része. Az államtitkár úr említette a 4509 kis- és középvállalkozást, amely 2003-ban vissza nem térítendő támogatásban részesült. Ezen túlmenően én említettem hozzászólásomban azt a 12 ezer vállalkozást, amely támogatott hitelhez jutott 60 milliárd forint értékben.

Ilyen egyszerű, kérem! Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Kétperces felszólalásra következik Lengyel Zoltán, a Fidesz képviselője. Parancsoljon!

LENGYEL ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Az Unió küszöbén és a támogatások tükrében örömmel hallottam az optimizmust, de a gyakorlat mást mutat, mind a romaszervezetek, mind pedig a fogyatékkal élők foglalkoztatásával foglalkozó szervezetek körében.

Tisztelt Képviselőtársaim! A decemberi rettentő sikeres áfatörvény-módosítás értelmében ők sem jogosultak az áfa visszaigénylésére, így forráshiány miatt több szervezet nem is tud érdemben pályázni.

Az egyik kezével az állam ad, a másikkal elvesz. Retorikailag a lehetőség rettentő jól hangzik, de a gyakorlatban nagyon sokan nem fognak tudni hozzájutni a pénzhez.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen. Felszólalásra következik Lengyel Zoltán, a Fidesz képviselője. (Jelzésre:) Elállt a felszólalásától. Köszönöm szépen. (Lengyel Zoltán: Az előre leadottól?) Igen, az előre leadott, írásban jelzettől. Azt hittem, hogy attól állt el. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) Ez azért van így, mert Domokos László, fideszes képviselő visszalépett a felszólalási igényétől, és így Lengyel Zoltán előrébb lépett a sorban.

Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

LENGYEL ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Örülök neki, hogy most kerülhettem sorra, mert itt az elmúlt percekben a mezőgazdaság is szóba került, és úgy gondolom, hogy a kormányváltás után másfél évvel nem visszafelé kellene mutogatni, ezért a mai napon ebből a klasszikusból készültem.

A magyar mezőgazdaság soha nem látott mélyponton van. Most már nemcsak a polgári kormány célkitűzéseinek semmibevételéről és az eredmények lerombolásáról beszélhetünk, hanem az átgondolatlan és felelőtlen döntések, a fontos döntések halogatása, a pótcselekvések, valamint az egyre csökkenő költségvetési támogatás miatt az ágazat lassú és módszeres tönkretételéről. A szocialista kormány eddigi kormányzati tevékenységének köszönhetően a magyar gazdák ma sokkal rosszabb helyzetben vannak, mint 1989 óta bármikor. 2003-ban az aszály és a kormányzati munka közös, együttes eredményeként olyan termelők is jelentős veszteséggel zárták az évet, akik az elmúlt évtizedben mindig nyereségesek voltak.

Nézzünk egy idézetet! “A lengyelek a mienknél sokkal jobb helyzetet értek el. Miért kellene, hogy hagyjam azt, hogy a magyar parasztnak a versenyhelyzete négyszer olyan rossz legyen, mint mondjuk, a hollandé vagy a németé?ö Nos, tisztelt képviselőtársaim, ezt Medgyessy Péter mondta 2002. április 3-án az Aktuális című műsorban.

A jelentősen csökkenő, valamint a kieső nemzeti támogatásokat rövid távon nem pótolják az uniós dotációk, mivel a szocialista kormány a koppenhágai tárgyalásokon meglehetősen kedvezőtlen helyzetről állapodott meg, amikor megelégedett az első évben mindössze 25 százalékos támogatással. Ráadásul a finanszírozás rendszere miatt a gazdák ezt az összeget is várhatóan csak 2004 decemberétől kapják meg.

A szocialista kormány már a koppenhágai tárgyalások alatt feladta a polgári kormány pozícióit, és komoly hátrányba kerültek a magyar gazdák azáltal, hogy a kedvezőtlen egyeztetések eredményeképpen nem kapják a közvetlen kifizetések 100 százalékát, az első évben az előbb említett 25 százalékra számíthatnak csak. Hol van a nagy ívű ígéret teljesítése? Hol van a miniszter úr által reggel állított, soha nem látott fejlődés?

A költségvetés terén komoly a kormányzat felelőssége, hiszen majdnem minden ágazat hónapok óta elhúzódó válsága támogatást igényelne, de a kormány csak a kommunikációs szinten próbálja kezelni a helyzetet. A jelenlegi igen mély válsághelyzetben nincs megfelelő pénzügyi alap a gazdák megsegítésére. A költségvetésben nemzeti támogatásra mindössze 50 milliárd forint marad, ezt kurtítja tovább a Draskovics-csomag. A nemzeti támogatások kérdése és az erről való mielőbbi döntés azért is rendkívül fontos, mert a csatlakozási szerződés szerint a csatlakozás után is fenntartani kívánt támogatásokat a csatlakozást követő négy hónapon belül be kell jelenteni, és ha a Bizottság jóváhagyja ezeket, akkor a következő, harmadik év végéig ezek engedélyezett támogatásoknak minősülnek. Márpedig ezekre a hazai sertés- és baromfitenyésztőknek, tejtermelőknek égető szüksége lenne.

Nos, hogyan is hangzott a másik ígéret 2002. április 19-én? “Olyan agrárárakat és támogatásokat biztosítunk, ami lehetővé teszi a tisztes megélhetést. Kormányra kerülésünk után az alábbi garantált felvásárlási árakat tervezzük. Sertés: 350 forint/kilogramm, amit fokozatosan közelítünk az uniós 400 forint/kilogrammos árhoz.ö (Gőgös Zoltán közbeszólása.) Ma már mindegy, hogy kis- vagy nagytermelőről beszélünk, minden piacra kiadott kiló, illetve minden piacra kiadott liter tej ráfizetéses. A baromfiágazatra tavaly 11 milliárdot szánt még az agrártárca, ez az idén 4 milliárdra csökkent. A tejágazat 13 milliárddal számolhatott az állam részéről tavaly, az összeg az idén várhatóan nem haladja meg a 3 milliárd forintot. A terméktanácsok véleménye szerint ez semmire sem elég. A sertéságazattal kapcsolatban Németh Imre miniszter úr kijelentette: “A sertéspiacon kialakult helyzetet is megpróbáltuk rendezni, tavaly 18 milliárd forintot adtunk annak a feleslegnek a levezetésére, amelyet részben a termelők generáltak, hiszen nem mérték fel jól a piacot. Az idén már nem fogunk pénzt előteremteni erre.ö

Végül is ez is egyfajta piacszabályozás. Miniszter Úr! Hol vannak a garantált árak?

Még mindig nem jelent meg a 2004-es, illetve azon belül a május 1-jéig alkalmazni kívánt támogatásokról szóló rendelet, pedig az idei évre szóló gazdasági döntéseiket a gazdáknak már meg kellett hozniuk.

Vállalták a családi gazdaságok támogatását is. Szó szerint így hangzott a vállalás április 19-én, Orosházán: “A családi gazdaságok támogatását megtartjuk és kiterjesztjük.ö Nos, a szocialista kormány, ígéretével ellentétben, lényegében teljesen ellehetetlenítette a családi gazdaságokat. Jellemző módon azonban úgy, hogy a kötelezettségeiket meghagyták, a kedvezményeket viszont elvették tőlük. Ezzel a kormány nemcsak az uniós agrárstruktúrát nem kívánta átvenni, hanem még külön bünteti is a családi gazdálkodókat. Szintén Orosházán hangzott el 2002. április 19-én: “Csökkentjük a termelők adósságterheit.ö.

 

(12.50)

Az aszálykárok enyhítésére szánt pénzekkel is becsapták a gazdákat, hiszen ebből csak 10 milliárd forint volt a vissza nem térítendő támogatás, a többit kereskedelmi bankok bocsátották az egyébként is eladósodott termelőknek, és ahogy a környezetemben ezt tapasztalom, többüket hitelképtelennek is minősítették, ami lehetetlenné tette a további működésüket. Így csökkentik önök a termelők adósságterheit? (Gőgös Zoltán: 60 milliárd!) És ezzel még nincsen vége: ha így megy tovább, hamarosan külföldi bankok kezébe kerül a fedezetként felajánlott magyar termőföld.

A 2004-es év költségvetési hiányosságait is újabb hitelekkel akarják kompenzálni, ám a meghirdetett 100 milliárdos hitelakció máris feszültséget okoz. A közvetlen ágazati támogatások helyett alkalmazott hiteltámogatási lépések azt eredményezték, hogy az ágazat eladósodottsága az ígéretekkel ellentétben nem csökkent, hanem tovább növekedett, adósságcsapdába csalva a termelők egy részét. Egy jó kérdés, hogy rendelkezésre áll-e még a 100 milliárdos hitelkeret vagy sem, és kik kaphatták meg ezt a hitelt. Talán csak nem a privatizálásra szánt állami cégek? Vagy tán mégis? (Dr. Magda Sándor: Fidesz!) Ez lenne az oka a nagy titkolózásnak? (Gőgös Zoltán: Rád szakad az ég!)

Az áfatörvény-módosítás következtében a mezőgazdasági termelő az államtól kapott beruházási támogatás után nem igényelheti vissza az általános forgalmi adót; ugyanez vonatkozik az EU-pályázatokon elnyerhető pénzekre is. Érdekes módon amennyi a nemzeti hozzájárulás az állam részéről, ugyanannyit vissza is vesz: egyik kezével ad, a másikkal elvesz.

A szocialista kormány maga által rettentő sikeresnek mondott agrárpolitikáját a gazdatársadalom már 2002. július 15-én - 2002. július 15-én - demonstrációval honorálta. Ez a tendencia azóta folytatódott. Sokan vannak, akik úgy érzik, a kormány becsapta, meglopta, félretájékoztatta őket. Most már minden érintett termelő világosan látja, hogy megfelelő kormányzati intézkedés hiányában nagy részük az uniós csatlakozás vesztesei közé fog tartozni, azok közé fog sorolódni.

Nos, végezetül engedjenek meg még egy fejezeti idézetet ebből a klasszikusból: “kormányom felvirágoztatja a mezőgazdaságot és a magyar vidéketö - ajánlja ebben a kék füzetben Medgyessy Péter. (Gőgös Zoltán: Így is lesz!) Látjuk, miniszterelnök úr, sikerült. Ha úgy nézzük, a pipacs is virág, Bástya elvtárs gondolatsorával folytatva: igaz, kicsit vékony a szára, hamar elhervad, de piros és a miénk.

Úgy gondolom, a gazdák nem erre számítottak. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Tapsoljatok! - Taps az ellenzék soraiban.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Molnár László, a Magyar Szocialista Párt képviselője. (Gőgös Zoltán: Tizenkét ágé után van képe ilyeneket mondani!) Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

MOLNÁR LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. A helyzet az, hogy én azokkal értek egyet, akik azt mondják, hogy a gazdaság jó irányba megy, de azért nincs okunk a túlzott hurráoptimizmusra. (Tóth István: Nana!) Azt, hogy jó irányba fordult a gazdaság, azt hiszem, hogy az elmúlt órában elmondott statisztikák bizonyítják, emiatt szerintem kár közbekiabálni.

Én azt gondolom, hogy magunkkal azért őszinték lehetünk, és meg kellene nézni azt is, hogy hogyan alakulhatott ki az a helyzet, ami ma a magyar gazdaságban van, mitől van az, hogy két zárszámadási évben kell helyre tenni 900 milliárd forintot, mi történt (Tóth István: Kiloptátok! - Dr. Magda Sándor: Magatokból indultok ki! - Az elnök megkocogtatja a csengőt.) az előző kormány időszakában, és ezek után lehet gazdaságpolitikai stratégiáról beszélni.

Az, hogy az Orbán-Torgyán-kormány nem hitt abban, hogy 2004-ben az Európai Unióhoz lehet csatlakozni, teljesen nyilvánvaló, hiszen költségvetésen kívülre vitt közel ezer milliárd forintot, asztal alá vitte - nem ellopta, én ezt nem mondom, ön mondta, kedves fideszes képviselőtársam -, nem hitt abban, hogy az Európai Unióhoz ilyen hamar fog csatlakozni ez az ország, hiszen nem vállalta volna annak az ódiumát, hogy a könyvvezetést két év alatt rendezni kelljen. Most ennek isszuk a levét, csak ezt nem tudja a magyar lakosság, mert a Fidesz tematizálja a sajtót (Derültség a Fidesz soraiban.), és folyamatosan olyan féligazságokat mondanak, amiket így is lehet érteni meg másként is. (Dr. Fónagy János: Folyamatosan az M5-ről beszél, amit viszont a költségvetés intéz - logikus! - Az elnök csenget.) Tisztelem önt, Fónagy képviselő úr, két percben egész nyugodtan reagálhat. (Birkás Tivadar: A költségvetési hiányt is mi számoltuk el! - Az elnök ismét megkocogtatja a csengőt.)

Szóval, attól a beruházás nem lett olcsóbb - ha már útépítésről beszélünk, Fónagy képviselő úr időszakában is volt ilyen -, hogy költségvetésen kívülről finanszíroztuk, verseny nélkül, közbeszerzés nélkül. Ez volt az első Európai Unió felőli kritika, amit az Orbán-Torgyán-kormány felé megfogalmazott, és emiatt kellett most a megszorító intézkedéseket is részben megtenni. Én nem vitatom azt, hogy a 900 milliárd mellett a fedezet nélküli, nagyjából 300-320 milliárd az első száz napban elment. Igen, oda akartuk adni. Nagyjából sejteni lehetett, hogy a teljes fedezete nincs meg ennek, de a számok akkor mást mutattak.

Szeretném hangsúlyozni, hogy a kormányváltás időszakában a gazdasági munkacsoportban, költségvetési munkacsoportban átnéztük mi is a dolgokat. Egészen más számok voltak, mint amik úgy csontvázként kidőltek a szekrényből, és akkor szembesültünk azzal, hogy bizony az NA Rt.-nek mekkora adóssága van, az AKA Rt.-nek mekkora adóssága van, az MFB Rt.-t hogyan kell konszolidálni, és lehetne sorolni. Az útépítésekkel kapcsolatban nagyjából 400 milliárd forintot kellett helyre tenni.

Mit tett az előző kormány a tekintetben - ha már itt szóba került a mezőgazdaság -, hogy az exportorientáció helyett... Az köztudott, azt nem akarom mondani, hogy a belső fogyasztás felé fordult ez a kormány, és gerjesztette a sertés-, a marha- meg mindenféle állattenyésztő területet a termelésre, mert hiszen akkor ő is fedezet nélküli csekket állított ki. Hiszen ha megtanította volna pályázni, hitt volna egyáltalán az európai uniós csatlakozásban, akkor az előző kormány foglalkozott volna azzal, hogy szerveződjenek össze azok a gazdák, akik szórványban termelnek, nem figyelnek a piacra, nem keresik a piacot. Tészek, bészek vagy bétek alakulása ez időszakban is lehetett volna, hiszen az Európai Unió már akkor jelezte, hogy ezeket a szerveződéseket komolyan veszi, és hogy ezekkel a nagyobb szervezetekkel lehet tárgyalni. Akkor nem lett volna ilyen probléma: nemzetközi lánchoz beszállítani, kisparaszti gazdaságból mikor fognak néhány mázsa paprikát megvásárolni, tessék már megmondani?! Majd ha összeállnak, és az egész láncnak több tonnában tudják elszállítani, ekkor versenyképes mezőgazdasági piacgazdálkodásról lehet beszélni. De ez nem szocializmus, nincs, aki helyettük megmondja, hogy merre és mit kell termelni - ebben van óriási felfogásbeli különbség!

Mit tett még az Orbán-kormány? Ösztönözte a lakásépítést; teljesen normális módon fontos, hogy a fiatalok, pályakezdők lakáshoz jussanak, ezzel nekem semmi problémám nincs. A problémám azzal van, hogy míg 2000-ben 190 milliárd forint volt az állam kötelezettsége a kedvezményes kamatozású kamatfeltételeknél, ez 2003 végére elérte az 1500 milliárdot, és közben önök azt mondják, jajong mindenki, hogy milyen óriási az államháztartási hiány, és mekkora a költségvetési mínusz. Persze, két év alatt ezer milliárd forintnyi összeg ment ki támogatásként.

És persze hogyan működött ez a lakásszektor? Ez úgy működött, hogy akkor még 30 millióig lehetett hitelt felvenni, a saját erőt összehozták. Itt nem a kis, 4-5 millió forint hitelállománnyal rendelkező, tényleg az állandó lakás megszerzéséért dolgozó kisemberekről beszélünk e tekintetben, hanem azokról, akik három-négy lakást vásároltak, a három-négy lakás három év alatt az albérleti díjból kiforogta a következő saját erőt, ezt is fölvette, és bizony ez gerjesztette. És ez nem túl nagy csoport, amely ezt a lakásállományt ilyen értelemben üzletszerűen forgatta.

(13.00)

Változtatni kellett, és meg vagyok róla győződve, hogy ezen tovább kell finomítani, különösen azért, mert ma is, ha 5 millió forintos hitelt nagyjából tízéves futamidőre valaki felvesz, annak a törlesztő részlete 55 ezer forint. Ez azt jelenti, hogy ebből az állami támogatás 22 ezer forint minden lakás után. Akkor hol van itt még mindig az esélyegyenlőség a fiatal, pályakezdő családalapítónak?

Szeretném még megjegyezni - még csak az első oldalamat mondtam el, de láttam az időjelzést, egy picit felborult, itt nagyon sokan sok mindent elmondtak már - a költségvetés kapcsán: 2001-ben önök a Fejlesztési Bankon és a Postán keresztül nagyjából 7-8 százaléknyi mínuszt kivittek, egyszerűen a költségvetésben nem szerepelt. Ezeket kellene a társadalomnak elmondani! És akkor még nem is beszéltünk a gazdaságpolitika külső-belső környezeti viszonyrendszeréről, a Nemzeti Bank felelősségéről, s a többi, de ezt valószínűleg majd kétpercesben mondom el.

Köszönöm. (Taps az MSZP soraiból.)

ELNÖK: Köszönöm szépen, képviselő úr. Felszólalásra következik Harrach Péter, a Fidesz képviselője. Parancsoljon, öné a szó, képviselő úr.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Hallgatva a mai nap vitáját, nyilván vérmérsékletétől függően, van, aki bosszankodik, és van, aki nevet. Miket hallunk itt? Hát azt, hogy minden rendben van. Sőt, még azt is hallottuk, hogy a mezőgazdaság soha nem látott magaslatokba jutott, csodálatos eredmények születtek az elmúlt évben. Valószínűleg ezt ünneplik ma a gazdák az utakon.

De nemcsak az a baj a Medgyessy-kormány két évével, hogy egy kiegyensúlyozott és nyugodt világból egy bizonytalanságot és szorongást keltő világba vezette az országot, ezt mindannyian éljük… (Dr. Magda Sándor: Ennek van pofája!) Ez egy kicsit erős kifejezés volt, képviselő úr, ezt kikérem magamnak! Nekem nem pofám van! (Dr. Magda Sándor: Ez felháborító!) Felháborító az, amit ön csinál! (Lasztovicza Jenő: Egyáltalán, hogy egy rektor ilyeneket mond, ez a felháborító!) Hát ez a helyzet a magyar parlamentben - a kormányzati kommunikáció sajátos eszközével találkoztunk ma itt, a képviselő úr kifejezésében is.

Tehát nem csupán a gazdaságot sikerült két év alatt padlóra küldeni, de a magyar társadalom is megitta ennek a levét. Hogyan kezdődött? Kezdődött a szavazatvásárló ígéretekkel, azokkal, amelyekről ma azt állítják, hogy nélkülözhetetlenek voltak. Senki nem mondja ebben a parlamentben, mi is megszavaztuk azt, hogy a közalkalmazottak kapjanak megfelelő béremelést. De azt nem szavazta meg senki, hogy ezt ilyen módon adják, és ennek ilyen következményei legyenek a magyar társadalomra! Hol követték strukturális változások ezeket a juttatásokat? Ki látta ezeket a változtatásokat? Így kell adni egy béremelést? Nem így kell adni!

(Az elnöki széket dr. Deutsch Tamás, az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

Tehát nemcsak a gazdaságot, hanem a társadalmat is sikerült kellőképpen nehéz helyzetbe hozni. (Közbeszólások az MSZP soraiból.) Mire gondolok? A magyar társadalom minden tagja csökkentett, vesztett esélyekkel indul ebben az évben, és ezek között leginkább a legjobban rászorulók kapják a legkevesebb esélyt. Gondoljanak arra, hogy mit kaptak a fogyatékosok ebben az évben, mennyivel kevesebbet, mint előtte.

Gondoljanak arra, hogy a minimálbér értéke két év alatt nem emelkedett (Podolák György: Micsoda?), szemben a miniszteri fizetésekkel, amelyik száz százalékkal emelkedett. (Göndör István: Ez nem igaz!) Gondoljanak arra, hogy a társadalom más rászoruló rétegei szintén nehezebb helyzetben vannak. Ezzel szemben a kormányzati kommunikáció azt hirdeti, hogy nemcsak hogy minden rendben van, hanem nagyszerű fejlődés előtt állunk. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Így is van!)

Mi az oka ennek a helyzetnek? Mi az, amit mi a Medgyessy-kormány magatartásából hiányolunk? Hiányzik a jövőkép, hiányzik az össztársadalom iránti felelősség, hiányzik a rátermettség és természetesen a kormányzati határozottság is.

Mit jelent a jövőkép hiánya? Azt jelenti, hogy intézkedéseit nem egy hosszú távú koncepció alapján hozza meg, hanem egy rövid távú politikai program, pontosabban politikai érdek alapján. Nyilvánvaló, hogy ez a rövid távú érdek a hatalom megszerzése és megtartása volt.

A szemléletmóddal mi a probléma? Azok, akik első intézkedésüknél az előbb említett százszázalékos miniszteri béremeléssel vagy a tőkejövedelmek adómentesítésével törődtek, azoknak nincs érzékük a szegény, rászoruló emberek problémái iránt. Ezért került a magyar társadalom többsége, és különösen a legszegényebbek, sokkal nehezebb helyzetbe, mint voltak.

Itt a parlamentben elhangzó, előbbi durva megjegyzések mellett olyan, egyszerűen magyarázhatatlan tények is elhangzanak, mint például: “a családok helyzete romlott a polgári kormány idejénö. 200 milliárd forinttal többet költöttünk a családokra, mint ahogy átvettük a költségvetést. 200 milliárddal! Hogyan lehet, hogy az alatt romlott a helyzetük? (Dr. Katona Béla: Melyik családoknak?) A képviselő úrral nem szeretnék vitatkozni, mert ez nem dialógus, hanem egy monológ akar lenni (Dr. Katona Béla: Azt tapasztaljuk!), de ha már felvetette, akkor beszéljünk erről. Azt kérdezi, hogy melyik családoknak adtunk: minden magyar családnak. Gondoljon arra, hogy az adókedvezmény nem a gazdag családokat szolgálta, hanem a dolgozót. (Derültség és közbeszólások az MSZP soraiból.) Ön szerint egy pedagógus gazdag ember? Aki dolgozik, gazdag ember? Nem, az dolgozik! (Podolák György: Nem, de aki minimálbért kap, az nem gazdag ember.) Aki minimálbéren dolgozott, az is megkapta az adókedvezményét. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Az megkapta! - Dolgoztattátok a minimálbérért!)

A másik juttatás a kiegészítő családi pótlék. Önök szeretik azt mondani, hogy mi nem emeltük a családi pótlékot. Elfelejtik, hogy a családi pótléknak két eleme volt, az egyik a törzs, a másik pedig a kiegészítő családi pótlék, amit a legszegényebbek kaptak. Ez jelentős mértékben emelkedett. Ezt miért nem hangsúlyozzák ki, amikor a bírálataikat megfogalmazzák?

A minimálbér 250 százalékos emelésével kik kaptak támogatást, ha nem a szegények? Nem a nem dolgozó szegények, ez igaz, mert őket segéllyel szeretnék a munkaszándéktól függetlenül támogatni. Mi azokat a rétegeket erősítjük, amelyeknek legalább szándéka van dolgozni.

Ezért az az állítás, hogy a magyar családok és benne a szegények nem kaptak támogatást a polgári kormány idején, egyszerűen nem igaz. Ne etessük tovább a magyar társadalmat ezekkel a téves vagy tudatosan megtévesztő állításokkal!

Tehát amikor a gazdaság helyzetéről beszélünk, akkor meg kell említenünk azt is, hogy ez a gazdasági helyzet a magyar társadalom egészére és benne a legszegényebbekre is súlyos hatással van, romlik az össztársadalom esélye ma Magyarországon, különösen a legszegényebbeké.

Köszönöm szépen. (Taps a Fidesz soraiból.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kétperces időkeretben kért szót Kárpáti Zsuzsa képviselő asszony, a Magyar Szocialista Pártból. Megadom a szót a képviselő asszonynak.

KÁRPÁTI ZSUZSA (MSZP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt volt Miniszter Úr! Ha a szavazatvásárló ígéreteknél tartunk, akkor el kell mondjuk azt is, hogy önök a választási kampányban a nyugdíjasoknak tett ígéretekkel és kifizetésekkel 141,3 milliárd mínuszt adtak át nekünk sikeresen a kasszában.

Ha szavazatvásárló ígéretekről beszélünk, akkor azt is el kellene mondania, tisztelt volt miniszter úr, hogy az ön hatáskörébe tartozott - egyedül és kizárólag - a méltányossági nyugdíjemelés.

(13.10)

Mi ebben léptünk, és mi nem szavazatokat vásároltunk ezzel, hanem decentralizáltuk, és a megyei nyugdíjfolyósító intézetekhez adtuk le azt a jogkört, hogy aki valóban rászorul, az kaphasson méltányossági nyugdíjat.

A legjobban rászorulókról és a fogyatékosokról is megemlékezett ön. Nos, pont az önök kormányzati ciklusában nem jutottak hozzá, nem juthattak hozzá a rossz szabályozó mechanizmus következtében a fogyatékkal élők a támogatáshoz. Az Állami Számvevőszék is kiemelte egy jelentésében, hogy bennragadtak ezek a pénzek. Mi tettünk azért, hogy a fogyatékkal élők hozzájuthassanak ehhez, mi több, a gyógyászati segédeszköz-támogatást is átalakítjuk.

És ha a családi pótléknál tartunk, ne haragudjon, volt miniszter úr, de ön családi pótlék törzsnek említette meg azt, amit önök nevelési támogatásként nyújtottak az állampolgárok számára, ami nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, és ami gyakorlatilag haszontalan volt.

A nyugdíjemeléseikről pedig csak annyit, hogy az Orbán-kormány ideje alatt tett nyugdíjemelések folyamatosan alul voltak tervezve, és az öregségi nyugdíj százalékában mért szociális ellátás, az elvonás folyamatosan és rendre sújtotta azokat a családokat, amelyek amúgy is nehéz sorsúak voltak. (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Mi ezen is javítottuk, tisztelt volt miniszter úr.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Ugyancsak kétperces időkeretben kért szót Szabó Zoltán szocialista képviselő. Megadom a szót a képviselő úrnak.

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm, elnök úr. Tisztelt Ház! Harrach miniszter úr azt kérdezte, hogy így kell-e adni egy béremelést. Nem, önnek igaza van, nem így kell adni egy béremelést. Béremelést úgy kell adni, kérem szépen, ahogy önök adták a minimálbér-emelést, 250 százalékkal megemelték a minimálbéreket, ebből valamivel kevesebb, mint 100 százalék jutott a foglalkoztatott zsebébe és több mint 150 százalék a költségvetés zsebébe. Tényleg, így kell adni béremelést.

Így kell-e adni béremelést - kérdezte ön - a közalkalmazotti, illetve közszférán belül? Nem, kérem szépen, béremelést úgy kell adni, ahogyan önök adtak, úgy, hogy 2001-ig a közszférában gyakorlatilag egyáltalán nem emelkedtek a reálbérek, sőt volt év, amikor minimális mértékben bár, de csökkentek, aztán 2001-ben, készülve a választásokra, valamelyest megnövelték.

És adókedvezményt is úgy kell adni, tisztelt képviselőtársam, ahogyan önök adtak, amikor a családi adókedvezményt, pontosabban a gyerekek után járó adókedvezményeket nagymértékben és nagyvonalúan visszaállították, miközben az adójóváírást oly mértékben csökkentették, hogy ezzel a költségvetés több pénzt vett be, mint amennyit az adókedvezménnyel kiadott. Hát így lehet, tisztelt képviselőtársam, hogy romlott a családok helyzete a 200 milliárd ellenére.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Ugyancsak kétperces időkeretben kért szót Korózs Lajos MSZP-s képviselő, megadom a szót.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Egyetlenegy adatot szeretnék Harrach miniszter úrnak megemlíteni, hogy mit kaptak a rokkantak, fogyatékos emberek. Kérem szépen, a fogyatékkal élő gyermeket nevelő szülő soha nem látott mértékben kap családi pótlékot ettől az évtől kezdve. Aki fogyatékos gyermeket nevel, annak a családi pótléka gyermekenként 15 ezer forint. Bizonyára emlékszik rá, hiszen ön miniszter volt, az önök idején semminemű családi pótlék nem emelkedett. Ez az egyik dolog.

Mit kaptak a fogyatékosszervezetek? Amire számítottak, mindent megkaptak, a költségvetést úgy igazítottuk ki, hogy megkapták azokat a támogatásokat a civil szervezetek, amelyekre számítottak. Soha nem látott esélyegyenlőségi program indul el ebben az évben az Informatikai Minisztériummal karöltve, a Foglalkoztatáspolitikai Minisztériummal karöltve a távmunkában, soha nem látott kommunikációs akadályok lebontása indul el az Esélyegyenlőségi Kormányhivatal jóvoltából a vak emberek számára, a beszélő komputerek rendszerbe állításától kezdve a különböző információkat hordozó technikai berendezések elterjesztésével egyetemben.

Úgy gondolom, hogy egyetlenegy kormány az elmúlt 14 évben annyi figyelmet a fogyatékos emberekre nem fordított, mint a szocialista kormány.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

ELNÖK: Kétperces időkeretben kért szót Harrach Péter, a Fidesz képviselője. Megadom a szót a képviselő úrnak.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Úgy tűnik számomra, tisztelt elnök úr, tisztelt képviselőtársaim, hogy néhány információra szükség van, hogy helyre tegyük ezeket a téves adatokat. Kárpáti Zsuzsa képviselő asszony olyan kifejezéseket használt, amelyeket nem tudok értelmezni, mert olyan juttatás nem volt, amit ön említett, nem tudom, mit gondolt ezzel megnevezni.

Nézzük a fogyatékosokat! 18-19 milliárd forintról 40 milliárdra emeltük a támogatásukat, a nekik szánt összeget. Ez emelkedés, ezt nem lehet letagadni. Azt sem lehet letagadni, hogy az idén a költségvetés előterjesztésekor a fogyatékosszervezetek 22,5 százalékkal kevesebbet kaptak az előterjesztés szerint, mint az előző évben. Végül a módosító javaslatokkal sikerült feltornázni ugyanarra a nominálértékre, vagyis 6 százalékkal kevesebbet fognak kapni reálértékben, mint az előző évben. Erre vagyunk büszkék?

De nézzük a nyugdíjasokat vagy a béreket, Szabó képviselő úr! Az első ciklus a rendszerváltás után, amikor a bérek is és a nyugdíjak is reálértékben növekedtek, az Orbán-kormány idején volt. Ezzel nem lehet vitatkozni, ez tény. Előtte is jelentős mértékben csökkentek. Ennek még nincs vége, képviselő úr, majd meglátjuk, hogy mi lesz a vége, az út nem azt mutatja, hogy jó úton járunk.

Miért bíráljuk azt a kormányt, amelyik helyzetbe hozta a társadalmat és az embereket? Azért, mert a másik oldalon áll? El kell ismerni az igazságokat, és a számok annyira egyértelműen kifejezik az igazságot, hogy az ellen nem lehet szólni. De ügyesek a képviselő urak, mégiscsak tudnak.

Még egyszer kimondom azt, amit ki kell mondani: egy kiszámítható és kiegyensúlyozott világból egy szorongást keltő világba érkeztünk el a Medgyessy-kormány segítségével. (Podolák György: Ezt szeretnéd. - Dr. Magda Sándor: Ez nem igaz!)

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Fónagy János, a Fidesz képviselője, ugyancsak két percben kért szót. Megadom a szót a képviselő úrnak.

DR. FÓNAGY JÁNOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. A képviselő asszony említette a szavazatvásárlást. Ma már elmondtam, de engedje meg, hogy még egyszer elmondjam: ön minek minősíti a 800 kilométer autópálya-építést? Ön minek minősíti a 2004 végéig megépítendő teljes Tisza-völgyre vonatkozó töltésépítést? De hogy ne csak ilyen fennkölt ígéreteket mondjak, az én választókörzetemben ez leegyszerűsödött sertéspörköltre.

Ami pedig a szociális juttatásokat illeti, tisztelt képviselőtársaim elfeledkeznek a dolog másik oldaláról. Menjenek be egy élelmiszerüzletbe, menjenek be egy vásárlóközpontba, és nézzék meg, hogy tavaly félévkor, háromnegyed évkor mit lehetett kapni tízezer forintért, és mit lehet kapni ma. Bokros Lajos elhíresült mondata jut az eszembe, amikor valamikor a kilencvenes évek közepén az Érdekegyeztető Tanácsban azt mondta a szakszervezeteknek, hogy ti nem tudtok annyi béremelést kiharcolni magatoknak, amit én ne tudnék elinflálni. Önök ezt csinálják! Megtanulták a leckét és jól csinálják.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki padsorokban.)

ELNÖK: Kétperces időkeretben kért szót Lasztovicza Jenő képviselő úr, a Fidesztől. Megadom a szót.

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Én is vissza szeretnék kanyarodni Kárpáti képviselő asszony szavaihoz, aki a szavazatvásárló ígéretekről szólt. Én úgy gondolom, hogy ezek az önök oldalán nagyon gyakoriak, ahogy már itt elhangzott több képviselőtársamtól.

Én egy területet szeretnék megemlíteni, például az idegenforgalmat. A választási kampány során önök önálló minisztériumot ígértek, a turisztikai támogatásoknak a minimum reálértéken tartását és a decentralizációt. Önálló minisztérium nincs, van egy államtitkárság, mindenféle befolyás és döntési jog nélkül. A turisztikai ágazat 2002-től már a felét sem kapja meg, tehát a 30 milliárd forintról most már a 14 milliárd forintot sem éri el az ágazat támogatottsága. A decentralizációról meg annyit, hogy az előző kormány idején a régiók támogatása minden évben folyamatosan nőtt, önök ebben az évben egy fillér fejlesztési támogatást nem adnak a régióknak, amit már decemberben közöltek a régióelnökökkel.

És visszatérve arra a táblázatra, amit még a mai vita legelején Kuncze képviselő úr ott fönt a pulpituson mutogatott: igen, meg lehet nézni ezeket a trendeket, amelyek az ipari termelés alakulásával és az exporttal indultak.

(13.20)

Ezek a beruházások mind a Széchenyi-tervben, az előző ciklus alatt indultak el, amelyet önök most nagy büszkén lobogtatnak. De ha megnézzük a gazdaság egyéb részeit, akkor folyamatos csökkenés van, ha megnézzük az idegenforgalmi bevételeket, 1998-2002 között folyamatosan nőttek a bevételek, például 2001-ben az idegenforgalom annyit teljesített, hogy gyakorlatilag a külkereskedelmi mérleget kompenzálni tudta; most meg kell nézni, több mint 30 százalékos csökkenés lesz a tavalyi évben.

Köszönöm. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Kétperces időkeretben megadom a szót Balla György képviselő úrnak, a Fidesz képviselőjének.

BALLA GYÖRGY (Fidesz): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Csak hogy csatlakozzak én is a szavazatvásárlás című kategóriához, tisztelt képviselő asszony, ön minek nevezi az egészen lassan mondott “nem lesz gázáremelésö kifejezést? Tudja-e ön, képviselő asszony, hogy az önök kormánya közel 40 százalékkal emelte a villanyáram árát? Az Orbán-kormány idején egy köbméter gázért 40,5 forintot kellett fizetni, most ugyanez az érték 58,5 forint. 46 százalékos lakossági gázáremelést értek el másfél év alatt. Tudja-e ön ezt, képviselő asszony, miközben lassan mondták, hogy nem lesz gázáremelés?

Köszönöm szépen.

ELNÖK: Lasztovicza Jenő képviselő úr ismételten kétperces időkeretben kap szót.

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm szépen. Egy percet szeretnék kérni; itt a parlamentben elhangzott még a tavalyi évben Pettkó képviselő úr kérdésére, hogy miért nem szerepel a nemzeti fejlesztési tervben a gyógyturizmus. Erre Baráth Etele államtitkár úr azt mondta, hogy ők körlevelet írtak a miniszterelnök úrral a képviselőknek is, hogy javaslataikkal élhetnek a nemzeti fejlesztési tervben, és senki nem javasolta, hogy a gyógyturizmus szerepeljen ebben az Európai Unió által is elfogadott tervünkben.

Ez mind hazugság volt, mert igenis az idegenforgalmi bizottság másfél év alatt háromszor tárgyalta a nemzeti fejlesztési tervet, és a bizottsági jegyzőkönyvek hitelesen mutatják, hogy elhangzott ez a javaslat több képviselőtől, ellenzéki és kormánypárti képviselőtől is. Úgyhogy én arra kérném a szocialista képviselőtársaimat, hogy legalább a parlamentben mondjunk igazat és ne valótlant. (Taps a Fidesz soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Mielőtt visszatérnénk az előzetesen írásban jelentkezett képviselők felszólalásaihoz, bejelentem, hogy a házbizottságban született megállapodásnak megfelelően a független képviselő távollétében a függetlenek felszólalására rendelkezésre álló időkeretből 2 perc a Fidesz képviselőcsoportját, 1 perc pedig a Magyar Demokrata Fórum képviselőcsoportját illeti meg. Ezt követően megadom a szót Simon Gábor képviselő úrnak a Magyar Szocialista Pártból.

SIMON GÁBOR (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Képviselőtársaim! Néhány perccel ezelőtt még egy egész más ritmusú felszólalásra készültem, de úgy láttam, hogy az élet egy picit arrébb terelte, és néhány dologra a felszólalásom keretén belül szeretnék reagálni.

Én csak reménykedem, minden magyar állampolgárral egyetemben, hogy Harrach Péternek az az üzenete, hogy vissza kellene venni a közszférában kiadott bérnövekményt, csak itt most a vita hevében elhangzott félreértés lehetett, és nem egy valós pártálláspontot képvisel (Közbeszólások a Fidesz soraiból: Nem ezt mondta!), hiszen, azt gondolom, mindannyian egyetértünk abban, remélem, most már a képviselőtársam is, hogy ez egy fontos adóssága volt a rendszerváltozás óta az összes kormánynak. Ezt a Medgyessy-kormány lépte meg, a Medgyessy-kormány tette meg azt a lépést, amely a közszférának a bérrendezését és a hozzá kapcsolódó jövedelmeknek a rendezését megtette.

Ugyancsak itt a vita során Varga Mihály képviselő úr kritizálta a közmunkaprogramot. Lehet ezt egy szocialista vívmánynak tekinteni, ha annak tekintjük az esélyhátrány elleni küzdelmet is, és a munka világába való visszalépésnek egy támogatási lehetőségét. Én úgy gondolom, az, hogy a Medgyessy-kormány ebben az évben négymilliárd forinttal tízezer főt fog segíteni közmunkán keresztül, családokat jelent, és mindannyian szeretnénk, ha ezek a családok jobb helyzetben lennének. Ebből egyébként egymilliárd forint már kifizetésre is került. Ugyancsak ebbe a kategóriába tartozik a közcélú munkavégzésnek a támogatása önkormányzatokon keresztül, ahol 15,2 milliárd forintot fogunk erre fordítani.

Tehát akárhogy is nézzük, ezek olyan lépések, amelyekben együtt jár a modernizáció és az esélyteremtés; a modernizáció oldalán azok a lépések, amelyek a munkahelyteremtés támogatását jelentik, a munkahelymegtartást, a versenyképesség növekedését, a tudástőke támogatását. Ennek a kormánynak a programja az élethosszig tartó tanulás programja, amely lehetővé teszi azt, hogy a magyar munkavállaló tudását fejlessze, ezen keresztül a felnőttoktatásba minél többen bekapcsolódjanak, és egy relatív versenyelőnyt szerezzünk a környező országokkal szemben. Nagyon sok mindent lehetne itt még elmondani, én még egy elemet tennék ide: a távmunkavégzésnek, az e-munkavégzésnek a programját, ami szintén több irányba, nagyon sok hátrányos helyzetű társadalmi csoportnak a munka világába történő visszajutását teszi lehetővé, illetve hozzájárul a gazdaság modernizálódásához is.

Kedves Barátaim! Egy éven keresztül a foglalkoztatáspolitika területén nem hallottunk önöktől mást, csak azt, hogy hihetetlen válságban van a munka világa, nem arról beszéltek, hogy a foglalkoztatás modernizálódása, a struktúraváltás milyen kihívásokat jelent, hogy azokra milyen szakmai megoldásokat keresünk, hanem mindig számokról, adatokról vitáztunk. És, kedves képviselőtársaim, ellenzéki képviselőtársaim, ezek az adatok rendre nem igazolták az önök állításait. Mi vitáztunk, önök valamit állítottak, és az adatok, a Központi Statisztikai Hivatal adatai pedig nem igazolták önöket. Mert ha megnézzük a foglalkoztatás mutatóit, vegyük elő csak a legutolsót, a 2003. október-december hónapi KSH-adatfelmérést, akkor azt látjuk, hogy jelen pillanatban 3 millió 952 ezer fő munkában álló, ez 63 ezer fővel több, mint az előző év azonos időszakában.

Ha megnézzük a rátáknak a változását, a tendenciákat, akkor növekedett a foglalkoztatás, növekedett az aktivitás, és csökkent az inaktívaknak a száma, és csökkent a munkanélküliek száma. Az inaktivitásra külön is hangsúlyt helyeznék, hiszen ez egy valós problémája a magyar foglalkoztatásnak, hogy jelentős lépéseket kellene annak érdekében tenni, hogy ez a trend még gyorsabb legyen. Mi ebben az időszakban 73 ezer fővel tudtuk a munka világának a csendes sorát csökkenteni, akik vagy munkába kapcsolódtak, vagy regisztráltatták magukat munkanélküliként, tehát egy lehetőséget kerestek arra, hogy újra dolgozni tudjanak. Akárhogy is nézem, a munkanélküliségi ráta is csökkent, 5,5 százalék. Csak viszonyításként mondom a képviselőtársaimnak, hogy ma az Európai Unió tagállamai közül nagyon sokan összetennék a kezüket, ha ezt a munkanélküliségi rátát magukénak tudhatnák, ott ugyanis 7,9 százalékos ez az átlag, és ha megnézzük, hogy a környező országok - Csehország, Lengyelország - hogyan állnak, 14-19 százalékos munkanélküliséggel állnak ezen a téren. Tehát azt gondolom, hogy ezen a téren nincs szégyellnivalónk.

Kedves Képviselőtársaim! Sok mindenről vitáztunk, remélem, hogy a viták mellett van néhány dolog, amivel egyet is tudunk érteni, egyet tudnak velünk érteni, azért, mert azt gondolom, hogy közös érdekünk, az ország érdeke azt kívánja, hogy a foglalkoztatásban, a foglalkoztatási szint növeléséért tegyünk meg mindent, a munkahely megtartásáért és a munkahely megteremtéséért tegyünk meg mindent, és adjuk meg az embereknek azt a lehetőséget, azoknak is, akik ma hátrányos helyzetben élnek, hogy újra visszajuthassanak a munka piacára.

Azt gondolom, hogy ebben a folyamatban egy bedolgozói Magyarország helyett egy minőségi Magyarországnak kellene létrejönnie, egy modernizálódó gazdaságnak, egy erős gazdaságnak, egy erős Magyarországnak. Remélem, ebben egyet fogunk érteni. Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az írásban előre jelentkezett felszólalók közül most megadom a szót Korózs Lajos képviselő úrnak, a Magyar Szocialista Párt képviselőjének.

KORÓZS LAJOS (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Kedves Képviselőtársaim! A kormányprogramban a szociális szférát illetően négy olyan prioritást fogalmaztunk meg, amelyet nagyon röviden szeretnék idézni, nem is teszem szó szerint.

Az egyik ilyen dolog volt, azt mondtuk, hogy aki dolgozik, az tisztességesen éljen meg a munkájából. Azt mondtuk, hogy aki idős ember, az ne érezze, hogy ő kiszolgáltatott, ne legyen másoknak teher; aki bajba jutott, az számíthasson a társadalom támogatására. És azt mondtuk, hogy aki gyermeket nevel, annak a gyermeknevelés ne legyen terhes. Erről az utóbbi dologról szeretnék néhány adatot mondani.

(13.30)

Sisák Imre képviselőtársam több alkalommal hivatkozott a nap folyamán a családi pótlékra, amely azért érdekes, mert egy közvélemény-kutatási felmérés szerint a magyar társadalom, a magyar családok 90 százaléka a családi pótlékot tekinti olyan transzfer jövedelemnek, amely a legfontosabb a gyereknevelés szempontjából. Ha ezt vesszük, akkor világosan kiderül, hogy '98 és 2002 között egy huncut fillérrel nem emelkedtek a családi pótlék összegei, és a 2002-es, egy gyermek után járó 3800 forintos családi pótlékot most 2004-re 4900 forintra emeltük. Ez 29 százalékos növekedés.

Úgy gondolom, hogy ez egy rendkívül pozitív üzenet a magyar családok számára, és ha megnézzük az összes többit, hogy hogyan növekszik a két gyermek, három gyermek után adott családi pótlék összege, akkor világossá válik, hogy a 30 százalékos növekmény körében lehet mérni ezeket az adatokat.

Nos, kérem szépen, ha egyik évről a másikra legalább 10 százalék körüli növekmény van, arra nem lehet mondani azt, hogy nehezebb lett a helyzet, mert az infláció, amellyel évente számolunk, lényegesen alatta marad. Fontosnak tartottuk azt is, hogy külön figyeljünk azon családokra, ahol egy szülő van, hiszen az egyszülős család vélelmezhetően egy keresettel is rendelkezik, tehát az ő munkája, az ő produkciója lényegesen kevesebbet enged meg, hogy a gyerekekre fordítsunk. Úgy gondoltuk, hogy az egyedül gyermeket nevelő szülőknél egy pluszkompenzálást kell végrehajtani, és itt is 27-28 százalékos növekményre lehet számítani a 2004. évben. Három gyermek esetében már ez az összeg, ahol egyedül nevelik a gyermekeket: a 18 900 forintról 24 ezer forintra fog növekedni ebben az évben a családi pótlék.

A másik nagyon fontos adatsor a gyermeknevelés területéhez kapcsolódó egyéb juttatások, amelyeket minden kormány nagyon fontosnak tartott, de ilyen mérvű növekedés, mint 2004-ben, még nem volt a rendszerváltás óta. A gyes felemelése: több mint 3000 forintos növekmény van a 2002. évhez viszonyítva. Az ikergyes bevezetése, hiszen ott dupla teher hárul a családokra, ahol ikrek születnek: ott a 20 ezer forintos családi pótlék 46 400 forintra növekszik. Kérem szépen, 26 300 forintos növekmény van a 2002. évhez viszonyítva.

Az anyasági támogatást közel 50 százalékkal növeltük. Az anyasági támogatást az ikergyerekek esetében a 2002. évi 60 ezer forintról 139 ezer forintra növeljük 2004-ben. 78 900 forintos többlet! Erre azt mondani, hogy nem segítjük kellőképpen a gyermeket nevelő családokat, úgy gondolom, enyhén szólva is torzítás.

A lakásépítési kedvezményről: bizonyára ismeretes mindenki előtt, hogy április 1-jével változások fognak következni. De engedjenek meg két keresetlen mondatot! Az egyik: azt a hisztériát, ami a lakástámogatással kapcsolatosan kialakult, nem nagyon értem. Mondja meg nekem valaki ebben az országban, hogy ki gondolja - a Fideszen kívül természetesen -, hogy egy szociáldemokrata kormánynak támogatni kéne a gazdag emberek budai villaépítését mindenki adóforintjából. (Tóth István: Magyar Bálint!) Én úgy gondolom, hogy nem! (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Bálintra gondolsz?)

Ki gondolja ebben az országban azt, hogy mindenki adóforintjából támogatni kell azokat a lakásvásárlókat, akik három-négy-öt lakást képesek vásárolni két-három év alatt? Majd azokat bérbe adva, nem adózva, két-három év alatt kispórolják a következő lakás árát, ahogy előbb Molnár képviselőtársam említette volt - mindenki adóforintjából. Úgy gondolom, hogy ezt egy szociáldemokrata kormány nem engedheti meg magának. Mi az önálló életet kezdő, gyermeket vállaló, két-három szobás lakást vásárló fiatalokat kívánjuk támogatni.

Egy gyermek után a Fidesz utolsó évében adott 200 ezer forintos szocpol támogatást április 1-jével, kedves barátaim, 800 ezer forintra fogjuk fölemelni. A két gyermek után járó 1,2 millió forintos támogatást 2 millió forintra fogjuk fölemelni, három gyermek után - (A Fidesz padsorai felé fordulva:) lassan mondom, hogy ön is megértse - a 2,2 millió forintos szocpolt 3,2 millió forintra fogjuk fölemelni. Úgy gondolom, hogy ez az a szociálpolitika, amit egy szociáldemokrata kormánynak támogatni kell. (Lasztovicza Jenő: Gázár!)

Köszönöm szépen. Azt sem gondolom, képviselő úr, hogy mindenki adóforintjából azokat a nyomott gázárakat kéne támogatni. Aki nem tudja fizetni a gázt, azt természetesen majd kompenzálni fogjuk, és segíteni fogjuk egyéb támogatásokkal, de azt nem gondolom, hogy mindenki adóforintjából a budai villákban lévő uszodákat kéne olcsó gázzal fűteni.

Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Az írásban előre jelentkezett felszólalók közül végül, de nem utolsósorban megadom a szót Kovács Tibor képviselő úrnak, az MSZP képviselőjének.

KOVÁCS TIBOR (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Lassan a vitanap végére érünk. Nekem természetesen nem tisztem összefoglalni ezt a mai napot, de azért engedjék meg, hogy bevezetésként elmondjam, hogy ha a mai vitanapon valaki csak az ellenzéki képviselők felszólalásait hallhatta, akkor biztos arra a következtetésre jutott, hogy most már nincs más dolgunk, mint fejünkre húzni a lepedőt és elmenni valamilyen más irányba.

Úgy gondolom, hogy a magyar társadalom túlnyomó többsége nem így gondolkodik, és a magyar társadalom túlnyomó többsége támogatja azt a gondolatot, amelyet Medgyessy Péter hétfői parlamenti beszédében megfogalmazott, hogy erős Magyarországot és erős gazdasággal rendelkező Magyarországot akarunk.

Ha megengednek még egy megjegyzést, tisztelt ellenzéki képviselőtársaim: önök megfogalmaztak egy bizonyos fajta diagnózist, de a terápiára vonatkozóan sem önök, sem az önök vezére, Orbán Viktor, az úgynevezett évértékelő beszédében egyetlenegy gondolatot, egyetlenegy mondatot nem mondott, hogy hogyan lehetne azon az önök által fölvázolt tragikus helyzeten segíteni, amivel én természetesen nem értek egyet. (Dr. Fónagy János: Közös listával!)

Úgy gondolom, hogy ahhoz, hogy egy erős Magyarországot, egy erős gazdasággal és társadalommal rendelkező Magyarországot valósítsunk meg, ahhoz azt a programot kell végrehajtanunk, amelyet Medgyessy Péter Európa-tervként fogalmazott meg. Sajnálom, hogy erről az Európa-tervről, az ebben megfogalmazott gondolatokról nem fejtették ki ellenzéki képviselőtársaink a véleményüket, hogy melyik részével nem értenek egyet.

Szeretném azt elmondani, hogy ez a program hazai és európai uniós forrásokra épít; jelentős európai uniós forrásokra, amelyek feltétele az, hogy kiépüljön és létrejöjjön az az intézményrendszer, amely képes fogadni ezeket a forrásokat, amelynek a kiépítésében sajnálatos módon önök alig-alig tettek valamit, és rohamléptekkel kellett létrehoznia ennek a kormányzatnak ezt az intézményrendszert.

Csak néhány gondolat - mert kevés idő áll rendelkezésre - az Európa-tervről. 2004 és 2006 között ez a kormányzat hazai és európai uniós forrásokból 1350 milliárd forintot kíván a különböző célokra fordítani. Egyik kiemelkedő fontosságú terület az infrastruktúra-fejlesztés. Itt is szeretnék utalni arra, hogy erős gazdasággal rendelkező és fejlett Magyarország nem képzelhető el a hátrányos helyzetű régiók felzárkóztatása nélkül. Ebből a szempontból az infrastruktúra-fejlesztésnek, autópálya-építésnek, az útépítéseknek hihetetlen jelentősége van, mert ez teremti meg a feltételét, hogy ezekben a régiókban egyáltalán fejlesztések valósulhassanak meg. Soha ilyen összegű forrást egyetlen megelőző kormányzat sem költött ilyen jellegű fejlesztésekre.

Kritika érte a mezőgazdaság gondjait. Ugyanakkor azt is el kell mondanunk, hogy ugyanilyen nagyságrendű forrás soha korábban nem állt a mezőgazdasági fejlesztések rendelkezésére ezen programok keretében. A hátrányos helyzetű régiókban rendkívül nagy gondot jelent a strukturális foglalkoztatási probléma.

(13.40)

Itt van jelentősége annak a programnak, amiről a munkaügyi miniszter úr már beszámolt, a felnőttoktatás kérdésköre. 24 milliárd forintnál is többet kíván ez a kormányzat erre fordítani, hogy képessé tegyük azokat az embereket, akik az elmúlt időszakban elveszítették a munkájukat, arra, hogy megtalálják és beilleszkedhessenek újra a munka világába. Vagy az “Egészséges környezetértö program keretében több mint 500 milliárd forint áll rendelkezésre; tudjuk, hogy ezen a területen micsoda lemaradások vannak az országban.

Tisztelt Képviselőtársaim! Ezekről a gondolatokról kellett volna sokkal inkább szót ejteni önöknek is. Vártuk az önök véleményét, hogy mi az a terület, amit önök másképpen csinálnának. Erről hallottunk a legkevesebbet. Én bízom abban, a következő hetekben, hónapokban önöktől több ötletet és javaslatot várunk közösen az ország problémáinak megoldása érdekében. Úgy gondolom, hogy ha ezt a programot sikerül az Európa-terv keretében végrehajtani, akkor valóban sikeres Magyarországgal lépünk be az Európai Unióba.

Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra kért lehetőséget Hadházy Sándor képviselő úr, a Fidesztől. Megadom a szót a képviselő úrnak.

HADHÁZY SÁNDOR (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Hallgatva az előttem felszólaló MSZP-s képviselőt, tisztelt képviselő úr, mi akár a költségvetés vitája során, akár az adótörvények vitája során, akár a többi törvény vitája során hosszú órákon keresztül kifejtettük véleményünket, és elmondtuk, hogy nem így kellene csinálni, és megmondtuk, hogy mit kellene csinálni. (Moraj, felzúdulás az MSZP soraiban. - Közbeszólás: Ezer milliárddal többet költeni!) Egyszerűen nem felel meg a valóságnak, amit ön mond, hogy nem fejtjük ki a véleményünket. De megkérdezném: ma vajon hallhattunk arról, hogy az elmúlt évben a több mint ezer milliárdos hiány hova tűnt, hol hasznosult? Vajon a gazdaság fejlesztésére fordítódott ez az összeg? (Közbeszólások az MSZP soraiból: Igen! Igen!) Láthatjuk, hogy nem.

Szeretném megkérdezni, hogy hol van az a 250 milliárd forintos többletforrás, amit önök vertek keresztül az adótételek módosítása során, és elvettek a vállalkozóktól, a polgároktól. Miért került sor 185 milliárdos megszorítócsomagra? Ezekre a kérdésekre egyáltalán nem kapunk választ, ezek az alapvető kérdések.

Önök a lakáspolitikát vetik a szemünkre. Szeretném még egyszer, talán utoljára kifejteni: a költségvetésnek nem került egyetlenegy fillérjébe sem az a lakáspolitika, hanem inkább hozott a költségvetésnek, és élénkítette a gazdaságot. (Derültség, felzúdulás az MSZP soraiban.) Önök ezzel megint nem hajlandók szembenézni.

Önök nem csinálnak mást, tisztelt képviselőtársaim, szocialista képviselőtársaim, mint csomagokat állítanak össze. Önök egy csomagküldő szolgálattá degradálódtak le, és ez rendkívül szomorú. Korábban volt a Bokros-csomag, most jön a Draskovics-csomag vagy Medgyessy-csomag. Erre képesek, de tényleges fejlődésre, haladásra egyáltalán nem. Ez a szomorú.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces hozzászólásra megadom a szót Lasztovicza Jenő fideszes képviselőnek.

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm. Elég szomorú és érdekes volt ez a mai vita, mert önöktől talán most a legutolsó felszólalásban lehetett hallani valami javaslatot, hogy a gazdaságpolitikával kapcsolatban mit kellett volna vagy kellene csinálni, hiszen a mai beszélgetés nagy részében csak visszamutogattak és a múltról beszéltek. (Derültség a kormánypártok soraiban.) Ez azt jelenti, ha a múltról beszéltek, hogy a jelenben és a jövőben sincs alternatívájuk abban, hogy ezt a nehéz sorsú gazdaságot hogyan lehetne kihúzni a gödörből. Hiszen László Csaba volt pénzügyminiszter is már azt mondja, hogy a 10 millió lakosnak fejenként 1 milliós adóssága van, amit az önök kormánya elég rendesen megfejelt, hiszen másfél év alatt, ahogy elhangzott itt az országértékelő beszédekben, közel 600 ezer forinttal terhelték meg a hitelfelvételeikkel a magyar lakosságot.

Úgy gondolom, ma erről is szólnia kellett volna az önök képviselőinek és a kormány tagjainak, hogy ezt hogyan lehetne feloldani, hiszen ha önök is olvasták az újságot és az országértékelést, Magyarország hitelbesorolása eléggé leromlott. Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra jelentkezett kétperces időkeretben Harrach Péter képviselő úr, a Fidesz képviselője. Megadom a szót.

HARRACH PÉTER (Fidesz): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A magam részéről szintén egy befejező gondolatsort szeretnék mondani. Ha jól figyeltünk, talán elhangzott egy-egy mondatban az, amire ma itt számítottunk, hogy nehéz helyzetben vagyunk, keressük a megoldást. Az egyik képviselőtársunkat hadd idézzem, aki azt mondta, hogy értsünk egyet, majd kijavította magát: értsenek egyet velünk! Ez a különbség a kétféle megoldás között: próbáljuk megkeresni a megoldást, vagy legyetek szívesek egyetérteni velünk. Úgy gondolom, hogy ebben a vitában nem a melldöngetésnek lett volna itt a helye, hanem a probléma megrajzolásának, annak megoldási javaslatait kellett volna előterjeszteni.

A gazdaság helyzete maga után vonja a társadalom szomorú helyzetét is. Nekünk, talán egy másik vitában arra kellene majd keresni az alkalmat és a megoldást, hogy hogyan lehet a nehéz helyzetbe került magyar társadalmon javítani. Ez a kilábalást mutató néhány gondolat, ami elhangzott, úgy érzem, még nem alkalmas arra, hogy a magyar társadalom szomorú helyzetén is megpróbáljunk javítani. Ez a jövő feladata lesz. Az ellenzék természetesen a maga részéről mindent megtesz arra, hogy megtaláljuk ezeket a kivezető utakat.

Köszönöm. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Kétperces, valójában ennél rövidebb időkeretben megadom a szót Lengyel Zoltán képviselő úrnak, a Fidesz képviselőjének.

LENGYEL ZOLTÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Reménykedve jöttünk ide a mai napra a kormánypártok által összehívott rendkívüli ülésre megvitatni azt, hogy mi módon dolgozhatunk felelősen a magyar gazdaságért. Nagyon szomorú vagyok, ugyanis a lózungokon kívül semmit nem hallottunk, így nem kaptunk választ számtalan olyan, az embereket foglalkoztató kérdésre, amire választ vártunk volna. Hogy mennyire nem vették komolyan a mai ülésnapot az előterjesztők, nem mutatja más, csak az, hogy a zárórára az MSZP frakciójából közel húsz képviselő gyűlt össze. (Közbeszólások az MSZP soraiból: És nyolc fideszes! - És hány fideszes? - Keller László közbeszólása.) Keller úr, nem mi hívtuk össze a mai vitanapot, és úgy gondolom, hogy ha komolyan vette volna az MSZP-frakció, akkor megfelelő létszámban részt is vett volna a mai napon. (Közbeszólás az MSZP soraiból: Nézzél már körül!) Én úgy gondolom, hogy látszattevékenység volt a mai nap.

Köszönöm szépen. (Közbeszólások az MSZP soraiból: Kilencen vagytok! - Göndör István: Hol van a Fidesz-frakció vezetése?)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kétperces időkeretben kért szót Szabó Zoltán szocialista képviselő, megadom a szót.

DR. SZABÓ ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Ellenzéki képviselőtársaink, példaképük és vezérük, Orbán Viktor mintáját követve, szorongásról beszéltek. Elhangzott itt már a mi részünkről, hogy tulajdonképpen a számok ezt a szorongást olyan nagyon nem támasztják alá. Az ipari termelés 10 százalékkal nőtt, az export 11,5 százalékkal, az ipari export közel 20 százalékkal, a feldolgozóipari beruházások 27-tel, a munkanélküliség a rendszerváltás óta mélypontján van, a foglalkoztatottak száma pedig hosszú idő után először átlépte a lélektaninak tekinthető 55 százalékot.

Persze azt megértjük, hogy önöknek föltétlenül szükségük van szorongásra. Ezért aztán vagy nem mondanak igazat, vagy igazat mondanak ugyan, de ebben az igazmondásban a saját felelősségüket áthárítják ránk. Mert igaz ugyan, hogy az államháztartás hiánya magas, de ezzel a magas államháztartási hiánnyal az önök által fölhalmozott adósságot fizettük meg, a költségvetésből az államháztartáson kívül elköltött 900 milliárdot, meg a közalkalmazottaknak és a közszférában oda nem adott béremelését. Igaz ugyan, hogy a folyó fizetési mérleg hiánya magas, de mint Szekeres Imre elmondta, ennek egyik oka a hihetetlenül megnövekedett lakásépítési kedv, és ennek következtében a lakossági megtakarítások megcsappanása, a másik oka pedig, hogy az említett beruházások megnövekedtek. Márpedig, ha mindenki nettó hitelfelvevő egy országban, azt csak külföldről lehet finanszírozni.

Aztán olyanokat mondanak, hogy a feldolgozóipari beruházás még mindig nem érte el a 2001-es időpontot, ami kétségtelen tény, csak 2001-ben és 2002-ben az önök jóvoltából csökkent történelmi mélypontra ez a beruházás. Aztán azt mondják, hogy a Széchenyi-tervet megfojtottuk, miközben a vállalkozások csak tavaly kétszer annyi pénzt kaptak, mint amennyit a Széchenyi-terv keretében az előző két évben, csak nem írtuk ki nagy táblákra, hogy ez a Széchenyi-terv keretében van, és nem támogatott vállalkozókkal nem mondattuk el tévéklipekben, hogy jó kezekben van az ország.

(13.50)

És aztán elmondják azt, hogy az infláció (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.) hogy növekszik, szemben az reálbér 25 százalékával, ami megint csak nem igaz, képviselőtársaim, mert a reálbérben, mint önök is tudják, meg én is, már benne van az infláció.

Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Hozzászólásra jelentkezett Katona Béla képviselő úr, az MSZP részéről, megadom a szót.

DR. KATONA BÉLA (MSZP): Elnök Úr! Tisztelt Ház! Én egyetértek azokkal a fideszes képviselőkkel, akik nem elégedettek a mai nap eredményével, hiszen mi sem vagyunk elégedettek a mai nap eredményével.

Amikor azt mondtuk, hogy beszéljünk végre felelősen a gazdaságról, akkor azt gondoltuk, hogy közösen, a tények alapján megpróbáljuk megnézni, hogy hol követtünk el hibát a múltban, mi az, amit nem kell csinálni, és mi az, amit jobban kell csinálni. De ezt nem lehet úgy, ha egyébként joviális kinézetű, csak sértődékeny képviselők azt mondják, hogy két év óta nem emelkedett a minimálbér. Ez azt jelenti, hogy a tényekről fogalmuk sincsen.

Nem lehet a gazdaságról úgy beszélni, ha nem tárgyaljuk meg, hogy például az a lakáspolitika, amely azt jelentette, hogy a gazdag emberek a lakóparkban egymás mellett tíz lakást megvehettek, a többi tízmillió meg fizette az adókülönbséget a saját adójából, amit ők kamatban kaptak, az jó volt-e, vagy nem, hasznos volt-e az ország számára, vagy nem volt hasznos. Nem lehet úgy egy ilyen gazdaságpolitikai vitát tisztességesen lefolytatni, ha az utóbbi időben hála istennek kissé emelkedő gazdasági mutatókat egyszerűen letagadjuk, mert az nemcsak a kettőnk közötti politikai vita tárgya, hanem azt jelenti, hogy aki nem ismeri el, az tízmillió tisztességes magyar ember munkáját becsüli le, akik nagyon nehéz körülmények között létrehozták ezt a gazdasági fejlődést, mert nem önök, és nem mi hoztuk ezt létre.

Nem lehet úgy egy ilyen vitát lefolytatni, ha azt mondják, hogy megroppant a társadalom, az a társadalom, amelyiknek egyébként két év alatt több mint 20 százalékos reálbér-növekedése volt, s ugyanúgy a nyugdíjak reálértéke is növekedett. És nem lehet ezt a vitát tisztességesen úgy lefolytatni, ha van még ebben a Házban egyetlen olyan ember is, aki azt mondja, hogy az elmúlt két évben ebben az országban nem törődtek a szegényekkel; mert ha valakivel törődtünk az elmúlt években az intézkedések során, az pontosan a szegény réteg volt. Én sokadszor veszek részt politikai vitákon ebben a parlamentben, és ritkán mentem haza elégedetten - sem a saját teljesítményünk, sem a közös teljesítményünk alapján.

Meg kell mondjam, ez ezek közül is az egyik legrosszabb volt. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban. - Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Így van!)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A képviselői felszólalások végére értünk. (Sisák Imre János jelzésére:) Van egy gomb a képviselő úr előtt, amit ha megnyom, rögtön azt mondom, hogy nem értünk a végére, mert Sisák Imre képviselő úr, a Magyar Demokrata Fórum részéről kétperces időkeretben, valójában a rendelkezésére álló 51 másodperc erejéig kér szót.

Megadom a szót.

SISÁK IMRE JÁNOS (MDF): Köszönöm szépen, elnök úr. Egyetlen problémám van Katona Béla képviselő úr hozzászólásával. Sok mindenről beszélt, csak egyvalamiről nem vesz tudomást: odakint a gazdák, akik az utak mentén tüntetnek, másképpen látják ezt a dolgot. A közszférában dolgozók, azok a közalkalmazottak, akiknek nem biztosított a 6 százalékos bérfejlesztése, másképpen látják ezt a témát. A rendőrök, a köztisztviselők, a tűzoltók, akiknek nincs bérfejlesztése, másképpen látják ezt a dolgot, képviselő úr. Azok az első lakáshoz jutó fiatal házasok - nem a Magyar Bálintok, akik 30 milliót vettek fel -, akik ma már nem vehetik igénybe a kedvezményes kölcsönt, megint másképpen látják ezt a dolgot. (Közbeszólás az MSZP padsoraiból: Nem kedvezményes!)

Kedves Képviselőtársaim! Azok is másképpen látják a dolgot, akiktől önök, szociálpolitikai intézkedések kapcsán, elvenni készülnek juttatásokat - ezekre kell gondolni. Nem itt, a Parlament falai között (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), hanem kint, az utcán az emberektől kell megkérdezni, hogy mi is a helyzet.

Köszönöm szépen. (Taps az ellenzéki pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Kétperces időkeretben Szalay Gábor úr, a Szabad Demokraták Szövetsége részéről kért szót. Megadom a képviselő úrnak a szót.

SZALAY GÁBOR (SZDSZ): Tisztelt Televíziónézők, Rádióhallgatók! Önök most ugyan ez alatt a délelőtt alatt, amíg a politikai vita folyt, arról győződhettek meg, hogy ebben az országban csupa rossz történt az elmúlt 6 év, vagy az elmúlt 13 év során, mert minden hatalmon lévő kormány csak rosszat tett, persze nem ugyanazon politikai formáció előadása szerint; azonban ebben az országban mégiscsak történt előrehaladás, csak a politikai viták jellegéből fakadóan ezek a viták reménytelenek, hiszen csak egymást nyomjuk, úgy gondolom, a víz alá.

Szerencsére ennél többet teljesített ez az ország az elmúlt 13 évben. (Taps a kormányzó pártok padsoraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! Most valóban a képviselői felszólalások végére értünk.

Most a kormány viszontválaszára kerül sor, 15 perces időkeretben. Megadom a szót Draskovics Tibor pénzügyminiszter úrnak.

DR. DRASKOVICS TIBOR pénzügyminiszter: Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm a lehetőséget. Megmondom őszintén, én is szomorú vagyok - sokakhoz hasonlóan.

Abban bíztam, hogy a vitanap tárgyának megfelelően felelősen, nyugodtan, és legfőképpen előretekintve fogunk beszélni a magyar gazdaság dolgairól. Erre van szükség akkor is, ha a magyar gazdaság - és ezt mindannyian jól tudjuk - szép ütemben fejlődik 2004-ben is; nem olyan ütemben, ahogy mindnyájan szeretnénk, de lényegesen gyorsabban, mint sok európai uniós tagország.

Szükség van az előretekintő közös gondolkodásra akkor is, ha az életszínvonal úgy emelkedett az elmúlt esztendőkben, ahogyan emelkedett, és ezt mindnyájan tudjuk. És sorolhatnám még azokat a pozitív vagy legalábbis bizakodásra okot adó jeleket - Szabó képviselő úr az előbb tökéletesen összefoglalta a számokat, nekem nem kell ismételnem -, amelyeket szintén mindnyájan tudunk. Mert senki sem gondolhatja, legfőképpen a kormány nem, hogy hátradőlhetünk, és hagyhatjuk a folyamatokat tetszésük szerint alakulni. Ellenkezőleg: komoly és határozott kormányzati cselekvésre van szükség, a kormány erre készül. Én abban bíztam, hogy sok új javaslatot, szempontot kaphatunk ezeknek a lépéseknek az előkészítéséhez; kihegyezett ceruzával és sok tiszta papírral jöttem, hogy összegyűjthessem ezeket a javaslatokat.

Ehhez képest, nagy szomorúságomra, hallhattunk sok-sok tévedést. Igazság szerint ez engem olyan nagyon nem zavarna. Az egy picit jobban zavar, hogy éppen Varga képviselő úrtól hallottam jó néhány ilyet, aki persze tökéletesen tisztában van a számokkal, ő ugyanúgy olvassa a KSH jelentéseit, mint ahogy én olvasom, tehát tudja, hogy az export 8 százalékkal nőtt tavaly, mégis azt mondja, hogy nem nőtt. Tudja, hogy a fizetési mérleg 4,2 milliárd eurós hiánnyal zárt, de ő mégis 4,5 milliárdot mond. Ő is pontosan tudja, hogy minden évben nőtt az államadósság, a megelőző kormány idején, és az azt megelőző kormány idején is, mégis azt mondja, hogy csökkent - ezt egyébként jó néhányan mondták az utóbbi hetekben. Kár, mert az az igazság, hogy nagyon könnyű utolérni azt, aki ilyeneket mond. Nagyon könnyű utolérni és szembesíteni a tényekkel, és utána pironkodni kell. Van épp elég, közösen megoldandó feladat ahhoz, hogy ne kelljen ilyeneket keresnünk magunknak.

Hallhattunk itt nem létező nullakulcsos élelmiszeráfáról az Európai Unióban. Csak úgy zárójelben: azt hiszem, éppen Varga képviselő úr volt a pénzügyminiszter, amikor még lehetett volna derogációt kérni, de az előző kormány ezt nem tette meg, mondjuk, gyógyszerügyben, ahol bizony nagy szükség lett volna ilyen derogációra, és nem volt más lehetőség, mint bevezetni az 5 százalékos áfakulcsot, mert nem történt meg az erre vonatkozó megállapodás. Szóval, sok-sok ilyesmit hallhattunk, de megmondom őszintén, ez engem nem nagyon érdekel. Az embereket nem hiszem, hogy olyan nagyon foglalkoztatná ez.

 

(14.00)

Ami viszont sokkal jobban érdekel, és azt hiszem, erről egy picit érdemes beszélni, hogy vajon van-e alapja azoknak a megjegyzéseknek, amelyek úgy szólnak - és ilyeneket is sokat lehet hallani az utóbbi hetekben -, hogy a hátralévő néhány hetet, hónapot használjuk fel arra, hogy az európai uniós csatlakozásig még valamit tegyünk a magyar vállalkozók, a magyar nyugdíjasok, és lehetne sorolni, hogy ki mindenkinek az érdekében, mert mintha május 1-jétől tulajdonképpen a sötétség szakadna ránk, ami után már semmi pozitívat nem lehet tenni, de tömérdek negatívum következik.

Én nagyon szívesen részt vennék egy olyan beszélgetésen, ahol valaki elmondja, hogy mi baj fog történni a magyar nyugdíjasokkal május 1-je után. Én egyetlen dologról tudok, hogy meg fogják kapni novemberben az 53. és az 54. heti nyugdíjat. Ez egy változás lesz. Ez nem az Európai Unióval van összefüggésben, hanem a Medgyessy-kormány döntéseivel. Más változást az Európai Unió a nyugdíjasok életében nem fog hozni; ahogy nem fog hozni egyébként a vállalkozók életében sem, legalábbis kedvezőtlent. Senki sem gondolja, hogy azok a kisvállalkozók Hamburgból, Londonból vagy Párizsból, akik az elmúlt tíz évben ugyanúgy idejöhettek volna, hogy a budapesti kőművesnek vagy suszternek versenyt támasszanak, május 1-je után fognak idejönni! Miért tennék? Semmi sem fog megváltozni e tekintetben. Nem érdemes - és ezt nagyon komolyan mondom - megtévesztenünk az embereket, nem érdemes bizonytalanságot kelteni ott, ahol erre az égvilágon semmi ok nincsen.

Van, ahol van teendő. Ilyen például az agrárium, mert ott bizony a játékszabályok lényegesen megváltoznak május 1-jét követően. Nem véletlen az a 100 milliárdos hitelprogram, amit a kormány meghirdetett, és nem véletlen, hogy miután láthatóan nagyon nagy az érdeklődés, ezek szerint mégiscsak bíznak a gazdák, mégiscsak bíznak a mezőgazdasági termelők, mert beruházni akarnak. Szóval mégiscsak bíznak, és nagyon sok hitelt igényeltek. Ezért a kormány azon gondolkozik, hogy kibővítse ezt a lehetőséget, éppen azért, hogy még az uniós játékszabályok bevezetése előtt több és jobb lehetőséget adjunk a mezőgazdasági vállalkozóknak, a gazdáknak.

Miután úgy gondolom, az európai uniós csatlakozás nemzeti ügy, és minden kormány, legalábbis amíg hivatalban volt, minden kormányon lévő politikai erő messzemenően támogatta az európai uniós csatlakozást, jó lenne, ha nem keltenénk most indokolatlan félelmeket az emberekben.

A tévedések és értelmetlen megjegyzések engem nem nagyon zavarnának, ha lettek volna jó javaslatok; olyan javaslatok, amikről azt lehetne gondolni, hogy tényleg érdemes lenne ezeket alaposan meggondolni, kidolgoztatni az apparátussal, megvitatni, és esetleg nagyon gyorsan bevezetni. Én megmondom őszintén - nagyon figyeltem -: elhangzott sok, javaslatként értékelhető megjegyzés. Ezeknek egyetlen sajátossága volt: költsön az állam többet, erre, arra, amarra. Még az is lehet, hogy ezek mind jó célok. Egyébként úgy gondolom, hogy az az ezervalahányszáz milliárdnyi ellenzéki javaslat a költségvetési vitában túlnyomórészt jó célokat szolgált. A költségvetés egyébként általában arról szól, hogy a rendelkezésre álló erőforrásokat hogyan osszuk szét túlnyomó többségében jó célok között. Kérdés az, hogy ha olyan a helyzet, amilyennek nagyon sok ellenzéki képviselő leírta, akkor vajon az van-e napirenden, hogy erre, arra, amarra, egyébként szimpatikus célokra sokkal többet kellene költeni. Mindnyájan úgy gondoljuk, hogy nem ez van napirenden, még akkor sem, ha a helyzet persze messze nem olyan, mint ahogy az itt néhány megjegyzésben elhangzott. Vannak feladataink, többek között az államháztartási hiány mérséklése. Ilyen minden családban, jó polgári családban is előfordul, hogy tudniillik kicsit kiköltekeznek, és utána vissza kell fogni a kiadásokat, de ez egy feladat, a kormány ezt el fogja végezni. De arra nincs se szükség, se lehetőség, hogy az állam minden területen egyre többet és többet költsön, főleg támogatásokat adjon.

Meg kell mondanom, itt van egy alapállásbeli különbség is. Valóban, a Medgyessy-kormánynak nem az a gazdaságfilozófiája, hogy vissza nem térítendő támogatásokat kell osztogatni. Tényleg nem ez. Nem, mert ilyen forrás nyilvánvalóan csak kevés áll rendelkezésre, kevesek kaphatnak belőle, és ezeknek a felhasználási hatékonysága - érdemes megnézni a Széchenyi-tervvel kapcsolatos pozitív és negatív tapasztalatokat egyszerre - meglehetősen alacsony. Nem elsősorban ezen az úton szeretnénk a vállalkozásokat támogatni, ez igaz. Ott, ahol pedig direkt költségvetési támogatásokat kell adni - ilyen például a szociálpolitika nagyon sok területe -, valóban nem a magasabb jövedelműeknek szeretne támogatásokat adni a kormány. Ezt nemcsak hogy bevallom, nyíltan vállalom is, és úgy gondolom, e tekintetben megint csak érdemes elgondolkozni azon, milyen tapasztalatai voltak a családi adókedvezménynek, szándéktól függetlenül. Én nem gondolom, hogy valaki tudatosan eltervezte, hogy akkor milyen társadalmi csoportokat fog kiszorítani ebből a támogatásból, az eredmény mégiscsak az lett, hogy családok százezrei, éppen azok, akiknek a legtöbb állami, ha úgy tetszik, társadalmi szolidaritásra lett volna szükségük, nem jutottak, és sajnos még ma sem jutnak hozzá ehhez a támogatáshoz, pedig nekik igazán szükségük lenne rá. Tehát itt van egy megközelítésbeli különbség, de az természetes, hogy kormányok között - ha ők a politikai paletta más-más részén helyezkednek el - van ilyenfajta különbség.

Mondom, mindezek a viták különösebben nem zavarnak. Én azzal az optimizmussal jöttem ide - és megmondom őszintén, ez nem változott -, hogy a magyar gazdaság alapkérdéseit illetően lehet értelmes vitát folytatni, és lehet együttműködést teremteni. Vannak olyan nemzeti ügyek, és meggyőződésem, hogy a magyar gazdaság távlatos fejlesztése, és ezen belül kiemelten az euró magyarországi bevezetése olyan kérdés, amiben kell is, lehet is nemzeti egységet teremteni, nyilván nem a részletekben. Kormányok, politikai erők másként látják a felhasználandó eszközök jó részét, de a célokban és az alapkérdésekben lehet is, kell is egyetértést teremteni. Lehet, hogy a tévékamerák akadályozzák ennek az egyetértésnek a létrejöttét. Én megmondom őszintén, szívesen beszélgetnék az ellenzék gazdasági kérdésekben szakértő képviselőivel zárt ajtók mögött, nem a nyilvánosság előtt, akkor talán vállalhatják azokat a javaslataikat, amik biztos megvannak, és akkor nekünk módunkban van ezeket érdemben megfontolni.

Végül, és nem a mai vita tapasztalata alapján, hanem felelősen gondolkozva a magyar gazdaságról, és kizárólag a tényekből kiindulva én úgy látom, hogy a gazdasági növekedés jövőbeli alakulását illetően okkal lehetünk optimisták. A versenyképesség javult, a legújabb adatok szerint fordulat állt be mind az ipari termelés és az export, mind pedig a hazai beruházások terén. Ennek eredményeként a növekedés szerkezete az export és a beruházások bővülése révén várhatóan kiegyensúlyozottabbá válik. Megfelelő gazdaságpolitikával és a külgazdasági környezet kedvező alakulása esetén Magyarország erőteljes gazdasági növekedési időszak elé nézhet. Ezt egyébként nem én mondtam, ez a Nemzetközi Valutaalap jelentésében szerepel. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

ELNÖK: Tisztelt Országgyűlés! A politikai vitát lezárom.

Kedves Képviselőtársaim! Mivel a mai napon napirend utáni felszólalásra senki nem jelentkezett, így munkánkat befejeztük.

Jövő héten hétfőn 13 órakor folytatjuk a munkánkat. Megkérem az ülésteremben tartózkodó képviselőket, hogy senki ne hagyja képviselői kártyáját az ülésteremben.

Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Országgyűlés! Az ülésnapot ezennel berekesztem.

 

(Az ülés 14 óra 9 perckor ért véget.)




Felszólalások:   1   1-145   145      Ülésnap adatai