Készült: 2024.03.28.16:27:30 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

224. ülésnap (2012.10.02.), 20. felszólalás
Felszólaló Lasztovicza Jenő (Fidesz)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend előtti felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:17


Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

LASZTOVICZA JENŐ (Fidesz): Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Két évvel ezelőtt, 2010. október 4-én, 12 óra 5 perckor a Veszprém megyei Kolontár határában átszakadt a MAL Zrt. által működtetett timföldgyár zagytározója. A katasztrófa három lakott települést, Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt érintette, mind a lakókat, mind az épített környezetet pusztítva ezzel. Csak hogy pontosan felidézzük: összesen tízen haltak meg, és több mint 150-en megsebesültek a tragédiában, Kolontáron 50, Devecseren 270, Somlóvásárhelyen 21 ház rongálódott meg és vált lakhatatlanná. Az erősen lúgos szennyeződés a Torna-patakon és a Marcal-folyón keresztül felhígulva a Dunába jutott. A Torna és a Marcal teljes élővilága elpusztult. Akkoriban mindenkit felháborított, amikor kiderült, hogy valójában mi okozta a katasztrófát, és ebben mekkora része van a MAL Zrt.-nek, amely többszöri figyelmeztetés és az előrelátható vészjósló jelek ellenére sem lépett, pedig gyanítható, hogy a tragédiát megelőzően a tározóban a megengedettnél jóval több iszapot tároltak. Az urvilag.hu cikke szerint a kolontári vörösiszap-tározó gátja évek óta mozgott, ami az átszakadáshoz vezethetett.

Egyetlen vállalat sem engedheti meg magának Magyarországon, hogy mindennél előrébbre helyezvén profitorientált működését, háttérbe szorítsa az egészségügyi, emberiességi és biztonsági szempontokat. A MAL Zrt. ezt a jelek szerint megtette, ezért a MAL Zrt. illetékes vezetői és tulajdonosai bíróság előtt felelnek a katasztrófáért. Szeptember 25-én, az első tárgyalási napon a vádlottak tagadták felelősségüket, mi azonban bízunk a teljes igazság kiderítésében és a felelősségre vonásban, mert az egész ország érdeke, hogy ebben az ügyben igazságos ítélet szülessen, amely az áldozatoknak is legalább erkölcsi kárpótlást nyújt.

A sok negatív történés mellett azonban nem feledkezhetünk meg a vörösiszap-katasztrófa egy szívet melengető színfoltjáról, ez pedig a példátlan összefogás a bajbajutottak érdekében, amelyet a Veszprém Megyei Védelmi Bizottság akkori elnökeként én is tapasztaltam. Nehéz volna felsorolni, hogy az elmúlt esztendőben ki mindenki vett részt a vörösiszap-katasztrófa utáni segítőkész összefogásban, a pénz- és tárgyi adományoktól kezdve a kétkezi önkéntes munkán keresztül az újjáépítésig. Nyugdíjasok, határon túli magyarok, vállalatok munkatársai, multinacionális cégek, művészek, médiumok, iskolások a sosem látott tragédia láttán minden szinten segíteni akartak Kolontár és Devecser bajba jutott lakosainak. A döbbenetes ipari katasztrófa láttán a külföld is megmozdult. A világ 45 országából sok száz megkeresés érkezett kormányzati szinttől, vállalatoktól és magánemberektől egyaránt, technológiai és szakértői segítséget vagy éppen gépeket ajánlva fel.

A tragédia első napjától a helyszínen dolgozó öt segélyszervezet az úgynevezett Civil Humanitárius Koordinációs Központot hozta létre. A koordinációs központ létrejött, és az annak a munkájában részt vevő civil szervezetek összefogása egyedülálló volt a magyarországi humanitárius segélyezés történetében, amely kiterjedt a katasztrófavédelmi hatóságokkal és az önkormányzatokkal végzett munkára is. A segélyszervezetekhez beérkező adományok több száz millió forintra tehetők. A kormány is jelentős segítséget nyújtott az első pillanattól kezdve, hiszen többször kint járt a térségen, kormányülést is tartott kint, és több mint 35 milliárd forintos pénzbeli és minden más lehetséges módon történő segítséget nyújtott, és ezenfelül segítséget nyújtott 6 ezer munkahely megmentésében.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Két év után azonban reménykedhetünk, hogy a vörösiszap-katasztrófa nem egy, a kormányzati szervek és a lobbiérdekek nyomása alatt elmismásolt ügy lesz, ahol a valódi felelősök soha nem felelnek tettükért, hanem egy olyan, ahol a vádlottak padján cégvezetők, vezérigazgatók, tulajdonos foglalnak helyet; nem egy olyan ügy, ahol az áldozatok hiába várnak erkölcsi és anyagi kárpótlást.

(9.50)

Emlékeztetnék, a katasztrófát követő egy éven belül a kormány Kolontáron 21, Devecserben 89, Somlóvásárhelyen pedig egy házat épített fel, ahogy a tiszai ciánszennyezést követően is az első Orbán-kormány időszakában hasonlóan jártunk el.

Tisztelt Elnök Úr! A két éve bekövetkezett vörösiszap-katasztrófa tehát tragédia, de egy olyan tragédia, amelyből mindannyian tanulunk. Reméljük, hogy a nagyvállalatok vezetői a jövőben jobban odafigyelnek a környezetvédelmi és a biztonsági szempontokra. Mindazonáltal a katasztrófa példát mutatott számunkra összefogásból és kölcsönös segítségnyújtásból, amelyet ezúton is hálásan köszönünk.

Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)




Felszólalások:  Előző  20  Következő    Ülésnap adatai