Készült: 2024.03.29.13:28:14 Dinamikus lap

Felszólalás adatai

38. ülésnap (2018.11.12.), 381. felszólalás
Felszólaló Hajdu László (DK)
Beosztás  
Bizottsági előadó  
Felszólalás oka napirend utáni felszólalás
Videó/Felszólalás ideje 5:04


Felszólalások:  Előző  381  Következő    Ülésnap adatai

A felszólalás szövege:

HAJDU LÁSZLÓ (DK): Köszönöm szépen, elnök úr. Nemrégen, október 20-28. között birkózó-világbajnokság volt Budapesten, és ezzel kapcsolatban szeretnék egy napirend utáni hozzászólást megtenni. Ez a birkózó-világbajnokság egy aranyéremmel végződött, de én nem erről a birkózó-világbajnokságról, hanem a hatvan évvel ezelőtti nagyon sikeres birkózó-világbajnokságról  amely először volt Magyarországon  szeretnék említést tenni. Azon a világbajnokságon nagy magyar siker született. Egy személyes ismerősöm, a korkülönbség ellenére mondhatom, barátom, Polyák Imre pehelysúlyban világbajnok lett. Polyák Imre 1932-ben született, és sajnos már nyolc éve nincs közöttünk. Az Újpesti Dózsában sportolt, ezért rendőr volt 18 éven át, éppen abban a kerületben, ahol a Parlament is van, az V. kerületi rendőrkapitányságon szolgált. Rendőr-akadémiát és testnevelési főiskolát végzett, szakedző volt. 1965-től az Újpesti Dózsa edzője, később a birkózószakosztály vezetője, szaktanácsadója volt. 1982-ben a Belügyminisztérium dolgozójaként vonult nyugdíjba.

Birkózni 17 éves korában kezdett, a saját bevallása szerint tulajdonképpen véletlenül lett birkózó. Az 1948-as londoni olimpián Bóbis Gyula, Szilvásy Miklós nagyszerű eredménye indította erre. De mindannyiunk szerencséjére 1948 őszén birkózószakosztály létrehozását határozták el Lajosmizsén, ahol akkor élt. Bátyjával együtt kezdett odajárni, egy év után aztán a fővárosba költözött, ahol az Újpesti Dózsában folytatta. Rá két évvel már 2. helyezett lett a berlini főiskolai világbajnokságon. Egy évvel később, 1952-ben a helsinki olimpián szerzett ezüstérmet. Majd tizenkétszer bajnok lett Magyarországon, és három világbajnokságot nyert. A három világbajnokságot követően számos nagy eredménye mellett a leginkább ismert az, hogy három egymást követő olimpián, Melbourne-ben, Rómában és Helsinkiben szerzett ezüstérmet, majd 1964-ben Tokióban, már 32 évesen, a negyedik olimpiáján fölállhatott a dobogó legmagasabb fokára. 1958-ban és 1962-ben az év magyar sportolója, 1964-ben az év magyar birkózója. 2000-ben az évszázad birkózója lett. 2003-ban Oklahomában beválasztották a birkózóhírességek csarnokába.

Engem ért a megtiszteltetés, hogy javasolhattam anno a Nemzet Sportolója címre, amit az én szerencsémre is elfogadtak, és 2004-ben az akkori sportminisztertől, Gyurcsány Ferenctől vehette át ezt a díjat. Erre a kitüntető címre büszkébb volt, mint sok Európa-bajnoki, világbajnoki és olimpiai bajnoki érmére. 1995-ben a MOB olimpiai aranygyűrűjét, 2005-ben a MOB-érdemrendet vehette át. 1994-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, 1996-ben a köztársasági elnök aranyérmét kapta meg. Zugló posztumusz díszpolgára volt.

Özvegye a hatvan évvel ezelőtti budapesti vb-re emlékezve  férje ott érte el ezt a nagy eredményt  úgy gondolta, hogy a most lezajlott világbajnokságra egy értékes ajándékkal fog kedveskedni, és felajánl egy olyan alkotást, amelyet személyesen Polyák Imre olimpiai bajnoknak készítettek. Úgy gondolta, hogy ezt örömmel el fogják fogadni, és a legeredményesebb magyar sportolónak ajánlják fel. Úgy gondolta, hogy ezt az ajánlatát örömmel fogadják. Azonban nem számolt az özvegy a birkózószövetség elnökével, azzal, aki a nemzeti együttműködési rendszer ökle, Németh Szilárddal, aki a fölajánlott díjat visszautasította. Csak találgathatunk, hogy miért. Köszönöm szépen, hogy meghallgattak. (Taps a Jobbik soraiban.)




Felszólalások:  Előző  381  Következő    Ülésnap adatai